ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" червня 2024 р. м. Київ Справа № 911/276/24
Господарський суд Київської області у складі судді Мальованої Л.Я. за участю секретаря судового засідання Суткової Д.С. розглянувши справу
За позовом Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк", м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТС Трейд", Київська обл., Броварський р-н., с. Требухів
про стягнення 26 690 грн. 02 коп.
Представники сторін:
позивача Світич П.В.;
відповідача Ягунов Ю.К.
Обставини справи:
Публічне акціонерне товариство Акціонерного банку Укргазбанк звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю ТС Трейд про стягнення заборгованості у розмірі 26 690,02 грн., з яких: 21 800,00 грн. основного боргу; 4 287,29 грн. пені; 325,01 грн. 3% річних; 277,72 грн. інфляційних втрат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не виконав належним чином грошові зобов`язання по договору про обслуговування рахунку в цінних паперах № 4000474/23 від 28.03.2023 року.
29.02.2024 р. відповідач через систему «Електронний суд» надіслав відзив на позов, в якому проти позову заперечує в повному обсязі, посилаючись на те, що заборгованість відповідача перед позивачем за договором про обслуговування рахунка в цінних паперах виникла не з його вини, а у зв`язку з накладенням арешту на банківський рахунок із забороною видаткових операцій.
Відповідач вважає, що вжив всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання зобов`язань за договором звернувся із клопотанням про скасування арешту, яке було задоволено рішенням суду та невідкладно надав це рішення для виконання. Сплата боргу не відбувалась через бездіяльність позивача, який не виконав рішення суду про відновлення видаткових операцій, не списав суму простроченого боргу відповідно до умов договору.
05.03.2024 р. позивачем подана відповідь на відзив, в якому зазначає про те, що, накладення арешту на рахунки відповідача не звільняє його від виконання договірних зобов`язань перед банком. Доброчесний боржник повинен мати на меті добросовісно виконати усі свої зобов`язання, а в разі неможливості такого виконання надати справедливе та своєчасне задоволення (сатисфакцію) прав та правомірних інтересів кредитора (аналогічна позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 28.11.2019 р. у справі № 910/8357/18).
29.03.2024 р. представником відповідача через систему «Електронний суд» подані заперечення на відповідь на відзив, в якому він наголошує на тому, що позивач не підтвердив належними та допустимими доказами заборгованість в сумі 21 800 грн. 00 коп.
02.04.2024 р. представником позивача через систему «Електронний суд» подані письмові пояснення на позов, в яких посилається на те, що виписки з особових рахунків клієнтів є регістрами аналітичного обліку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних за день операцій.
Таким чином банківські виписки є належним доказом підтвердження банківських операцій, в тому числі здійснення погашень тощо, банківські виписки рахунків відповідача в банківській установі позивача є належними та допустимими доказами в розумінні ст.ст. 76, 77 ГПК України.
Ухвалою суду від 03.04.2024 р. закрито підготовче провадження, справа призначена до розгляду по суті.
В судовому засіданні оголошувалась перерва з 08.05.2024 р. по 05.06.2024 р.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив суд в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
УСТАНОВИВ:
28.03.2023 року між Відкритим акціонерним товариством акціонерним банком Укргазбанк (депозитарна установа) та Товариством з обмеженою відповідальністю ТС Трейд укладено Договір про обслуговування рахунку в цінних паперах № 4000474/23, відповідно до п. 3.1. умов якого депозитарна установа зобовязується у порядку, передбаченому законодавством України, внутрішніми правилами депозитарної установи та цим договором, надавати послуги щодо відкриття та обслуговування рахунку в цінних паперах депонента в системі депозитарного обліку, проводити депозитарні операції за рахунком у цінних паперах депонента на підставі розпоряджень депонента та в інший спосіб, передбачений законодавством України, а також надавати інші послуги у процесі провадження депозитарної діяльності відповідно до положення депозитарної діяльності.
Відповідно до п. 3.2. договору цінні папери (фінансовий актив) депонента, права на які обліковуються депозитарною установою відповідно до умов цього договору, зберігаються центральним депозитарієм відповідно до Закону України «Про депозитарну систему України» та/або Національним банком України, щодо цінних паперів, облік яких відповідно до компетенції, встановленої Законом України «Про депозитарну систему України», веде Національний банк України.
Згідно п.п. 5.1.4 п. 5.1 договору, депонент зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати послуги депозитарної установи згідно з умовами та строками, передбаченими цим договором та тарифами, встановленими депозитарною установою.
Відповідно до п. 6.8. договору оплата депонентом послуг депозитарної установи здійснюється щомісячно по останній банківський день місяця (включно), наступного за місяцем, у якому надавались послуги депозитарної установи з урахуванням попередньої оплати відповідно до п. 6.7. цього Договору згідно акту-рахунку (Додаток №2 до Договору), який надається особисто або надсилається депозитарною установою депоненту засобами поштового зв`язку або в інший спосіб за домовленістю сторін не пізніше десятого числа місяця, наступного за місяцем, у якому надавались послуги депозитарної установи.
Частиною 1 ст. 194 ЦК України встановлено, що цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, яка має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов`язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України Про депозитарну систему України рахунок у цінних паперах депонента відкривається депозитарною установою на підставі договору про обслуговування рахунка в цінних паперах власнику цінних паперів, співвласникам цінних паперів або нотаріусу, на депозит яких внесено цінні папери, а також самій депозитарній установі (на підставі наказу керівника цієї депозитарної установи) або Національному банку України відповідно до законодавства.
Згідно ст. 6 Закону України Про депозитарну систему України депозитарний облік цінних паперів - облік цінних паперів, прав на цінні папери та їх обмежень на рахунках у цінних паперах. Депозитарний облік у системі депозитарного обліку цінних паперів ведеться у кількісному виразі.
При цьому облік прав на цінні папери конкретного власника ведеться виключно депозитарними установами (крім обліку прав на цінні папери, які обліковуються на рахунку номінального утримувача), Національним банком України у визначених цим Законом випадках і депозитаріями-кореспондентами, номінальними утримувачами чи їх клієнтами, а облік цінних паперів і прав за цінними паперами - виключно Центральним депозитарієм або Національним банком України.
Положенням ст. 8 Закону України Про депозитарну систему України передбачено, що підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі, а якщо права на відповідні цінні папери обліковуються на рахунку в цінних паперах номінального утримувача - обліковий запис на рахунку в цінних паперах власника цінних паперів в обліковій системі номінального утримувача, клієнта номінального утримувача.
Як вбачається із матеріалів справи, на день розгляду справи договір № 40004747/23 від 28.03.2023 р. не розірваний, рахунок у цінних паперах не закритий, а його обслуговування зі сторони позивача продовжує здійснюватися.
Для обгрунтування своєї позиції позивачем було долучено до матеріалів справи виписки по особовому рахунку, що підтверджують наявність та розмір заборгованості.
Згідно зі ст. 41 Закону України "Про Національний банк України" та ч.ч. 1, 2 ст.68 Закону України "Про банки та банківську діяльність", Національний банк України встановлює обов`язкові для банківської системи стандарти та правила ведення бухгалтерського обліку і фінансової звітності, що відповідають вимогам законів України та міжнародним стандартам фінансової звітності. Банки організовують бухгалтерський облік відповідно до внутрішньої облікової політики, розробленої на підставі правил, встановлених Національним банком України відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Бухгалтерський облік має забезпечувати своєчасне та повне відображення всіх банківських операцій та надання користувачам достовірної інформації про стан активів і зобов`язань, результати фінансової діяльності та їх зміни.
Підставою для бухгалтерського обліку операцій банку відповідно до підпункту 2.1.1. Положення про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банках України, затвердженого Постановою правління Національного банку України від 30.12.1998 № 566 (зі змінами та доповненнями чинними на момент звернення позивача до суду), є первинні документи, які фіксують факти здійснення цих операцій. У разі складання їх у вигляді електронних записів при потребі повинно бути забезпечене отримання інформації на паперовому носії.
Положенням про організацію операційної діяльності в банках України, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 18.06.2003 №254, визначено перелік первинних документів, які складаються банками залежно від виду операції, та їх обов`язкові реквізити.
Залежно від виду операції первинні документи банку (паперові та електронні) поділяють на касові, які підтверджують здійснення операцій з готівкою, та меморіальні, що використовуються для здійснення безготівкових розрахунків із банками, клієнтами, списання коштів з рахунків та внутрішньобанківських операцій.
До первинних меморіальних документів, які підтверджують надання банком послуг з розрахунково-касового обслуговування, належать меморіальні ордери, платіжні доручення, платіжні вимоги-доручення, платіжні вимоги, розрахункові чеки та інші платіжні інструменти, що визначаються нормативно-правовими актами Національного банку України.
Пунктом 5.1 глави 5 Положення про організацію операційної діяльності в банках України визначено, що інформація, яка міститься в первинних документах, систематизується в регістрах синтетичного та аналітичного обліку. Запис у регістрах аналітичного обліку здійснюється лише на підставі відповідного санкціонованого первинного документа.
Згідно з п.5.4. Положенням №254, особові рахунки є регістрами аналітичного обліку, що вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня.
При цьому, п.5.6 Положення №254 визначено, що виписки з особових рахунків клієнтів є підтвердженням виконаних за день операцій і призначаються для видачі або відсилання клієнту.
Отже, виписки з особових рахунків клієнтів є регістрами аналітичного обліку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних за день операцій.
Таким чином, банківські виписки, подані позивачем, є належним доказом підтвердження банківських операцій в тому числі здійснення погашень тощо, банківські виписки з рахунків відповідача в банківській установі є належними та допустимими доказами в розумінні ст.ст. 76, 77 ГПК України, а тому заперечення відповідача судом відхиляються.
За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 21 800 грн. 00 коп. заборгованості за депозитарний облік прав на цінні папери є обґрунтованими, а тому підлягають судом задоволенню.
Крім суми основного боргу позивач просить суд стягнути з відповідача 277 грн. 72 коп. інфляційних втрат та 325 грн. 01 коп. 3% річних.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Розрахунок інфляційних втрат та 3 % річних відповідає матеріалам справи та підлягає судом задоволенню.
Також позивач просить суд стягнути з відповідача 4 287 грн. 29 коп. пені а період з 02.01.2023 р. по 02.01.2024 р.
Статтею 230 ГК України визначено, що порушення зобов`язання є підставою для застосування господарських санкцій (неустойка, штраф, пеня).
Відповідно до п. 7.4. договору за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань, які передбачені цим договором, депонент зобов`язаний на вимогу депозитарної установи, сплатити пеню, яка обчислюється від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення виконання зобов`язання, у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Розрахунок пені відповідає матеріалам справи.
Враховуючи викладене суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі, у зв`язку тим, що спір виник в результаті неправильних дій відповідача, що призвело до необхідності позивачу звертатися з позовом до суду та здійснювати додаткові витрати на сплату судового збору, суд, відповідно до свого права, передбаченого ч. 9 ст. 129 ГПК України, покладає на відповідача відшкодування позивачу судового збору.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 73-92, 129, 236, 238 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ТС Трейд (07454, Київська обл., Броварський р-н., с. Требухів, вул. Броварська, 27-А, код 30309935) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку Укргазбанк (03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1, код 23697280) 21 800 (двадцять одну тисячу вісімсот) грн. 00 коп. заборгованості по сплаті за депозитарний облік на цінні папери, 325 (триста двадцять п`ять) грн. 01 коп. 3 % річних, 277 (двісті сімдесят сім) грн. 72 коп. інфляційних втрат, 4 287 (чотири тисячі двісті вісімдесят сім) грн. 29 коп. коп. пені та 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп. судового збору.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення підписано 09.09.2024 року.
Суддя Л.Я. Мальована
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2024 |
Оприлюднено | 10.09.2024 |
Номер документу | 121463658 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо цінних паперів |
Господарське
Господарський суд Київської області
Мальована Л.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні