Справа № 693/742/24
Провадження № 2-о/693/58/24
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
27.08.2024 року м. Жашків
Жашківський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Коцюбинської Ю.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Олійник С.І.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника адвоката Сібільової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жашків в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Сібільова Олена Вікторівна про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа Жашківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області,
У С Т А Н О В И В:
Представник заявника звернулася до суду з вказаною заявою, в якій зазначила, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Харцизьк Донецької області. Своїх батьків вона не знає, оскільки мати залишила її відразу після народження. Відомості про дату та місце свого ОСОБА_2 знає зі слів особи, яка її виховувала, реєстрація народження не проводилась.
З 1980 року проживає у м. Жашків в родині Піноніків, які належать до ромської національності. З ОСОБА_3 , який був її зведеним братом, народила двох дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Оскільки відсутні документи закладу охорони здоров`я, що підтверджують факт народження, для проведення державної реєстрації актів цивільного стану необхідне рішення суду про встановлення факту народження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вимоги підтримала, просила задовольнити.
Адвокат Сібільова О.В. уточнила, що згідно вироків, ухвалених стосовно ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження с. Ліпецьк, Долгоруківського району Ліпецької області. Просила заяву задовольнити, при вирішенні питання щодо дати та місця народження поклалась на розсуд суду.
Суд, вислухавши учасників провадження та вивчивши матеріали справи, вислухавши учасників процесу, встановив наступні обставини.
Жашківський районний суд Черкаської області вироком від 21.03.2012 року (справа № 2304/286/12) засудив ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженку Ліпецької області, Долгоруківського району, Росія. У вироку зазначено, що ОСОБА_1 проживає у АДРЕСА_1 разом зі своїм чоловіком ОСОБА_3 . При цьому ОСОБА_1 не має паспорта, тому що його не отримувала. Приїхала в Україну, коли їй було три роки.
Жашківський районний суд Черкаської області вироком від 03.02.2014 року (справа № 693/43/14) засудив ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженку с. Ліпецьк, Долгоруківського району, Ліпецької області, проживаючу у АДРЕСА_1 .
Жашківський районний суд Черкаської області вироком від 16.12.2014 року (справа № 693/1885/14) засудив ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженку с. Ліпецьк, Долгоруківського району, Ліпецької області, проживаючу у АДРЕСА_1 .
Жашківський районний суд Черкаської області вироком від 29.11.2023 року (справа № 693/1511/23) засудив ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженку с. Ліпецьк, Долгоруківського району, Ліпецької області, проживаючу у АДРЕСА_1 .
При цьому, як документ, підтверджуючий особу, в матеріалах справи наявна копія форми № 1 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки с. Ліпецьк, Долгоруківського району, Ліпецької області, проживаючу у АДРЕСА_1 .
Згідно відмітки, ОСОБА_1 отримала паспорт громадянки України серії НОМЕР_1 від 15.02.2004.
Центрально-південне міжрегіональне управління державної міграційної служби повідомило, що згідно наявних обліків Управління з питань паспортизації, реєстрації та еміграції Центрально-південного міжрегіонального управління ДМС ОСОБА_1 паспортом громадянина України не документована.
Паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 від 15.02.2004 виданий на ім`я іншої особи.
Проте, в матеріалах кримінального провадження наявний відеозапис слідчого експерименту, на якому зафіксовано як заявниця ОСОБА_1 , розповідає обставини правопорушення.
Відтак, судом встановлено, що заявник, ОСОБА_1 , постійно проживає в АДРЕСА_1 . Заявник постійно зазначала, що народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Ліпецьк, Долгоруківського району, Ліпецької області.
Жодних фактів, які б спростовували викладене, судом не встановлено. Також судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспортом громадянина України не документована.
Відповідно до ст. 24 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права від 16.12.1966, кожна дитина повинна бути зареєстрована невідкладно після її народження і повинна мати ім`я. Кожна дитина має право на набуття громадянства.
Згідно ст. 16 зазначеного пакту - кожна особа, де б вона не знаходилась, має право на визнання її правосуб`єктності.
Згідно резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 09.04.2013 року №22/7 «Реєстрація народження та право кожної особи, де б вона не знаходилась, на визнання її правосуб`єктності», ратифікованої Указом Президії Верховної Ради УРСР від 19.10.1973 - ... визнаючи важливе значення реєстрації народження, у тому числі пізньої реєстрації народження і надання документів, що підтверджують народження, в якості засобу забезпечення офіційного підтвердження існування тієї чи іншої особи та визнання її правосуб`єктності; виражаючи занепокоєння з приводу того, що незареєстровані особи мають обмежений доступ до послуг та користуванню усіма правами, на які вони мають право, або взагалі не мають доступу; беручи до уваги той факт, що особам, не зареєстрованим при народженні, може загрожувати відсутність захисту; усвідомлюючи, що реєстрація народження тієї чи іншої особи є життєво важливим кроком на шляху до заохочення та захисту всіх його чи її прав людини та захисту від насильства, експлуатації та наруги.
Визнаючи важливе значення реєстрації для розвитку статистики природного руху населення та ефективного здійснення програм та стратегій, спрямованих на досягнення погоджених на міжнародному рівні цілей в області розвитку, включаючи цілі розвитку тисячоліття...
Наполегливо закликає держави виявляти та усувати фізичні, адміністративні, процедурні та будь-які інші бар`єри, що перешкоджають доступу до реєстрації народження, включаючи пізню реєстрацію, з приділенням належної уваги, серед іншого, таким бар`єрам, як злидні, інвалідність, тендер, громадянство, переміщення, неграмотність і тримання під вартою, та особам, що знаходяться у вразливому становищі... з тим, щоб виконати своє зобов`язання по забезпеченню реєстрації народження в якості засобу поваги кожної людини, де б вона не знаходилась, на визнання її правосуб`єктності.
Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Частиною четвертою ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» №2398-VІ від 01.07.2010 року в чинній редакції передбачено, що державна реєстрація народження проводиться на підставі визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, документів, що підтверджують факт народження. За відсутності документу закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно п. 2 глави І розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5 в чинній редакції, підставами для проведення державної реєстрації народження є один з документів: а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров`я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі - медичних висновків електронної системи охорони здоров`я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 18 вересня 2020 року №2136, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 вересня 2020 року за №953/35236; б) медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 8 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024; в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма №103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 8 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024; г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма №106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 8 серпня 2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024; ґ) медичний документ, виданий компетентним суб`єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту народження ОСОБА_1 необхідно заявниці для реєстрації свого народження, отримання свідоцтва про народження, а згодом ідентифікуючих документів.
Положеннями п. 5 ч. 2 ст. 93, ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом вони породжують юридичні наслідки. У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не встановлено іншого порядку їх встановлення.
Пунктом 7 частини 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану фактів народження.
Положеннями ч. ч. 1, 2 та 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» №2398-VI від 01.07.2010 року в чинній редакції передбачено, що державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків, або за заявою, поданою в електронній формі. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, документи, що підтверджують факт народження. Аналогічні приписи наведені в п. 1, п. 2 глави 1 розділ III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику є про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 передбаченого порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, з припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Приписами п.п. 2.1.2, п.п. «в», «г» п.п. 2.2.2 глави 2.1 Розділу II Інструкції з ведення державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерству юстиції України №1269/5 від 24.07.2008 встановлено, що актові записи про народження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть складаються за єдиним зразком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 року №1025 «Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану» й дані до актового запису про народження повинні містити такі відомості про дитину та про її батьків, зокрема: прізвище, власне ім`я, по батькові дитини; її стать, дату та місце народження (держава, область, район, місто/селище (село)); прізвище, власне ім`я, по батькові батьків, дату їх народження, громадянство, місце проживання. Наявність цих відомостей є підставою для заповнення відповідних граф в актовому записі про народження дитини, як в паперовому його носії, так і в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян під час реєстрації народження - виконання ухваленого у справі рішення суду.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість встановлення факту народження ОСОБА_1 , дати та міста народження. Крім того, враховуючи мету, з якої встановлюються факти, суд вважає за можливе встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 на території України.
З урахуванням наведеного, суд вважає доведеними обставини, на які заявник посилається як на підставу своєї вимоги і має підстави для задоволення заявлених вимог.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 293-294, 315-319 ЦПК України,суд
УХВАЛИВ:
Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки с. Ліпецьк, Долгоруківського району, Ліпецької області.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на території України з 1981 року.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Головуючий: Ю. Д. Коцюбинська
Суд | Жашківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2024 |
Оприлюднено | 11.09.2024 |
Номер документу | 121468949 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту народження, з них: |
Цивільне
Жашківський районний суд Черкаської області
Коцюбинська Ю. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні