Рішення
від 10.09.2024 по справі 509/3619/24
ОВІДІОПОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 509/3619/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2024 року Овідіопольський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді Козирського Є.С.

при секретарі Лисенко О.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в смт. Овідіополь, цивільну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина Таирово» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги-

ВСТАНОВИВ:

14 червня 2024 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом в якому просив суд стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина Таирово» (код ЄДРПОУ: 51890341, р/р НОМЕР_2 , в ПАТ «Банк Восток») заборгованість за житлово-комунальні послуги в сумі 37416,57 грн., інфляційні втрати в сумі 526,49 грн., 3% річних від простроченої суми боргу в розмірі 34,66 грн. та судові витрати в розмірі 3028,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Обслуговуючий кооператив «Жемчужина Таирово» створений на добровільних засадах для експлуатації та управління житловим комплексом, який складається з чотирьох багатоповерхових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 .З лютого 2018 року ОК «Жемчужина Таирово» організовує та забезпечує утримання будинку АДРЕСА_3 , який переданий на баланс ОК за Актом від 01.02.2018 та відповідно сприяє співвласникам багатоквартирного будинку в належному утриманні їх спільного майна. ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_4 . Відповідач є споживачем комунальних послуг, що надаються ОК «Жемчужина Таирово». Відповідач споживає комунальні послуги, однак не здійснює їх оплату, внаслідок чого відповідач має борг перед ОК «Жемчужина Таирово» за період з вересня 2021 року по 30.04.2024 року в розмірі 37416,57 грн., з яких: 14243,63 грн. внески на утримання будинку та прибудинкової території; 6494,28 грн. охорона спільного майна; 572,47 грн. вивезення твердих побутових відходів; 568,96 грн. вивезення будівельних відходів; 3159,66 грн. утримання котельні; 1116,49 грн. витрати на опалення місць загального користування; 8770,05 грн. опалення; 581, 86 грн. передоплата для альтернативного джерела електропостачання; 1909, 17 грн. відшкодування додаткових нарахувань (витрати на генератор дизельний).

В судове засідання сторони не прибули, про причини не явки суд не повідомляли, та враховуючи достатність доказів, суд вважає, що їх неявка не перешкоджає розгляду справи по суті. Представником позивача подано заяву про розгляд справи у відсутність, проти винесення заочного рішення не заперечував.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Суд, у зв`язку з неявкою відповідача та неповідомленням про поважність причин такої неявки в судове засідання, ненаданням відповідачем відзиву на позов, зі згоди представника позивача, ухвалив слухати справу у відсутності відповідача, згідно ст.ст.280-281 ЦПК України, при заочному розгляді на підставі наявних у справі доказів.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що Обслуговуючий кооператив «Жемчужина Таирово» створений на добровільних засадах для експлуатації та управління житловим комплексом, який складається з чотирьох багатоповерхових будинків за адресою: АДРЕСА_3 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_2 .

З лютого 2018 року ОК «Жемчужина Таирово» організовує та забезпечує утримання будинку АДРЕСА_3 , який переданий на баланс ОК за Актом від 01.02.2018 та відповідно сприяє співвласникам багатоквартирного будинку в належному утриманні їх спільного майна.

Обслуговуючий кооператив діє на підставі Статуту, нова редакція затверджена протоколом №05/19-1 від 30.05.2019р. та у відповідності до норм чинного законодавства.

Відповідно до п. 2.3 Статуту, ОК здійснює експлуатацію і ремонт будинків та утримання прибудинкових територій за рахунок коштів Кооперативу на засадах самооплатності.

При цьому, п. 2.4, п. 2.5 Статуту визначено, що основна діяльність ОК полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав членів (асоційованих членів) кооперативу на володіння та користування спільним майном, належне утримання будинків та прибудинкової території, сприяння членам (асоційованим членам) кооперативу в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами. Видами діяльності ОК є комплексне обслуговування об`єктів.

Відповідно до пункту 6.2. статті 6.5 Статуту асоційований член кооперативу - це фізична чи юридична особа, яка набула у власність приміщення, чи майнові права на приміщення, що знаходяться в Будинку, користується послугами кооперативу та бере участь у господарській діяльності Кооперативу.

Пунктом 7.2 Статуту передбачені обов`язки асоційованого члена Кооперативу, а саме:

- виконувати вимоги чинного законодавства, що стосуються діяльності Кооперативу, Статут Кооперативу, рішення загальних зборів членів Кооперативу та Голови Кооперативу;

- сплачувати внески передбачені цим Статутом у розмірах і в терміни, передбачені Статутом, рішеннями загальних зборів членів Кооперативу, відповідно до рахунків і персональних повідомлень;

- утримувати житлове та нежитлове приміщення, що перебуває у його власності, в належному технічному стані за власний рахунок.

- утримувати спільне майно (в т.ч. сплачувати відповідні внески на його утримання та обслуговування) не залежно від здійснення права на його використання.

Таким чином, для фінансування самозабезпечення обслуговуючого кооперативу співвласники/члени (асоційовані члени) кооперативу мають сплачувати відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами ОК та законодавством.

Визначені Статутом та законом мета і предмет діяльності ОК не передбачають провадження кооперативом діяльності, а тому ОК не є суб`єктом господарювання і не може бути виробником або виконавцем житлово-комунальних послуг відповідно доЗУ «Про житлово-комунальні послуги», відповідно, може бути лише споживачем цих послуг.

Також, кооператив не надає і не виробляє таких послуг, а відтак і не формує цін чи тарифів на послуги, які би підлягали встановленню (затвердженню) органам місцевого самоврядування.

Відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_4 . Відповідач є споживачем комунальних послуг, що надаються ОК «Жемчужина Таирово».

Згідно з ч. 2ст. 382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Статтею 8 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», обсяг зобов`язань та відповідальності кожного співвласника за договором, який є обов`язковим для всіх співвласників, визначається пропорційно до його частки співвласника.

У постанові від 11 листопада 2015 року по справі № 3-945гс15 Верховний Суд України дійшов висновку про те, що особа, яка є власником приміщення і у свою чергу співвласником будинку, в якому створено об`єднання, однак не є членом цього об`єднання, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об`єднання наділено правом у разі нездійснення цією особою таких дій звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих за цими витратами платежів.

Відповідач, як власник квартири АДРЕСА_4 ., який фактично є споживачем послуг, надання яких забезпечується ОК, несе обов`язок по їх відшкодуванню як співвласник багатоквартирного будинку та асоційований член кооперативу.

В зв`язку з невиконанням своїх зобов`язань у відповідача виникла заборгованість з оплати внесків та платежів за послуги з утримання будинку і прибудинкової території, житлово-комунальних та інших послуг за період з вересня 2021 року по 30.04.2024 року в розмірі 37416,57 грн., з яких: 14243,63 грн. внески на утримання будинку та прибудинкової території; 6494,28 грн. охорона спільного майна; 572,47 грн. вивезення твердих побутових відходів; 568,96 грн. вивезення будівельних відходів; 3159,66 грн. утримання котельні; 1116,49 грн. витрати на опалення місць загального користування; 8770,05 грн. опалення; 581, 86 грн. передоплата для альтернативного джерела електропостачання; 1909, 17 грн. відшкодування додаткових нарахувань (витрати на генератор дизельний).

Частиною 10ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»передбачено обов`язок співвласника багатоквартирного будинку своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Згідно зст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначено відповідним договором.

Частиною 1ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»передбачено, що споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Згідност.509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

У відповідності дост. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чи відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, звичайно ставляться.

В силуст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння з: його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Таким чином, загальна заборгованість відповідача ОСОБА_1 складає 37416,57 грн.

Відповідно до п.2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Суд погоджується з розрахунком інфляційних втрат та 3% річних, наданого представником позивача, відповідно до якого Інфляційне збільшення заборгованості розраховується за формулою: сума простроченого платежу помножено на індекс інфляції за попередній місяць та поділено на 100.

З урахуванням встановленого індексу інфляції, сума боргу повинна бути збільшена на розмір інфляції, з урахуванням встановленого індексу інфляції, інфляційне збільшення боргу становить 526,49 грн.

У зв`язку із невиконанням Відповідачем зобов`язань за Договором, за час прострочення він зобов`язаний сплатити 3% річних від простроченої суми боргу в розмірі 34,66 грн.

Розрахунок трьох відсотків річних від простроченої суми, проводиться за формулою: сума простроченого платежу помножено на кількість днів прострочення помножено на 3 поділено на кількість днів у відповідному розі та поділено на 100.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги ОК «Жемчужина Таирово» обгрунтованими.

Згідно дост.141 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Отже, з відповідача на користь позивача також необхідно стягнути сплачений при поданні позовної заяви до суду судовий збір у розмірі 3028,00 гривень

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягає задоволенню.

На підставі викладеного й керуючись ст.ст.2,12,13,19,23,258-259,264,265,273, 280-282, ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Обслуговуючого кооперативу«Жемчужина Таирово»до ОСОБА_1 про стягненнязаборгованості заспожиті житлово-комунальніпослуги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина Таирово» (код ЄДРПОУ: 51890341, р/р НОМЕР_2 , в ПАТ «Банк Восток») заборгованість за житлово-комунальні послуги в сумі 37416,57 грн., інфляційні втрати в сумі 526,49 грн., 3% річних від простроченої суми боргу в розмірі 34,66 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина Таирово» (код ЄДРПОУ: 51890341, р/р НОМЕР_2 , в ПАТ «Банк Восток») витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028,00 гривень.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення. У випадку, якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30-ти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Су Суддя: Є. С. Козирський

СудОвідіопольський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення10.09.2024
Оприлюднено11.09.2024
Номер документу121486070
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —509/3619/24

Рішення від 10.09.2024

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Козирський Є. С.

Ухвала від 17.06.2024

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Козирський Є. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні