Рішення
від 27.08.2024 по справі 355/1548/24
БАРИШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 355/1548/24

Провадження № 2-о/355/70/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2024 року Баришівський районній суд Київської області в складі:

головуючого судді Чальцевої Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Ющенко Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за заявою Баришівської селищної ради Київської області, заінтересована особа - Баришівська державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою,

ВСТАНОВИВ:

07.08.2024 року представник заявника ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою до заінтересованої особи - Баришівської державної нотаріальної контори - про визнання спадщини відумерлою.

Заяву мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла громадянка ОСОБА_2 , яка була одинокою жінкою. У померлої на праві власності залишилась квартира АДРЕСА_1 .

Баришівська селищна рада звернулась з листом до Начальника Баришівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Юлії Баскакової з метою підтвердження факту смерті власника майна.

31.05.2024р. до заявника надійшла відповідь, де Баришівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) складено актовий запис про смерть від 24.05.2024р. № 247 відносно ОСОБА_2 , місце смерті - Україна, Київська область, Броварський район Київська область.

В подальшому 06.06.2024р. заявник звернувся до Баришівської державної контори з метою отримання інформації щодо відсутності спадкоємців за законом або за заповітом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.

У відповідь на зазначений запит, завідувач 11.06.2024р. повідомила, що станом на дату подання запиту спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заведена. Спадкоємці до майна померлої в Баришівську державну нотаріальну контору не звертались.

04.07.2024р. заявник звернувся до КП КОР «Київське обласне бюро інвентаризації» з метою наявності державної реєстрації права на нерухоме майно. У відповідь від 04.07.2024р. на вищезазначений запит КП КОР «Київське обласне бюро інвентаризації» надав інформацію про власника квартири. Станом на 01.01.2013р., згідно матеріалів інвентаризаційної справи Комунального підприємства Київської обласної ради «Київське обласне бюро технічної інвентаризації» власником квартир АДРЕСА_2 є ОСОБА_2 по АДРЕСА_3 , на підставі Договору купівлі продажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом Баришівського нотаріального округу Шемчук М.Ф. від 17.06.2005р., зареєстрованого в реєстрі за № 1949, зареєстрований в БТІ 19.07.2005р. в книзі № 7 реєстровий № 1958 і в Реєстрі прав власності на нерухоме майно реєстраційний номер № 1668663.

Окрім цього, 05.09.2021р. ОСОБА_2 звернулась із заявою на ім`я начальника соціального захисту населення Баришівської селищної ради Київської області ОСОБА_3 з проханням прийняти ОСОБА_2 на обслуговування до Баришівського селищного територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) на обслуговування у відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання.

До вищезгаданої заяви було прикладено також Довідку про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 15.09.2021р. №1820 зі складом сім`ї в кількості 1 (однієї) особи, а саме заявниці.

01.10.2021р. наказом №76 по Баришівському селищному територіальному центру соціального обслуговування ( надання соціальних послуг) Баришівської селищної ради Київської області «Про прийняття ОСОБА_2 на державне утримання» прийнято на постійне проживання у відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання на державне утримання ОСОБА_2 , 1940 р.н., жительку смт. Баришівка.

Відповідно до Лікарського свідоцтва про смерть від 24.05.2023р. № 30, місце смерті є н.п. Перемога, Броварського району Київської області, відділення стаціонарного догляду.

Таким чином, враховуючи, що спадкоємців після смерті ОСОБА_2 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_4 , не встановлено, до органів нотаріату з заявою про прийняття спадщини спадкоємці не зверталися і спадкова справа не заведена, після смерті минуло вже більше року, представник заявника звернулась до суду з вищесказаною заявою, яку просить задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 13.08.2024р. відкрито провадження у вищевказаній справі та вирішено розглядати справу за правилами окремого позовного провадження.

Проведення судового засідання призначено на 27.08.2024р.

27.08.2024р. на адресу суду надійшла заява представника заявника ОСОБА_1 щодо підтримання заявлених вимог та розгляду справи у її відсутність .

19.08.2024р. на адресу суду надійшла заява заінтересованої особи - завідувача Баришівської районної державної нотаріальної контори Малиновської Н.- щодо вирішення позову на розсуд суду та розгляду справи у її відсутність.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У зв`язку з вищевикладеним, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.

Дослідивши письмові докази, подані у даній цивільній справі, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини другої статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Згідно частини першої статті 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Відповідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має прав прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ч. 1ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але в час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріус заяву про прийняття спадщини, а у відповідності до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно зі ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкрити спадщини.

Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Спадщина, не прийнята спадкоємцям, охороняється до визнання її відумерлою відповідно до ст. 1283 цього Кодексу.

Згідно матеріалів справи, наданих Баришівською державною нотаріальною конторою, спадкоємці з заявою про прийняття спадщини не зверталися.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Пунктами 30, 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об`єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об`єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об`єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі- продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, прийняття рішення про здійснення державно-приватного партнерства щодо об`єктів комунальної власності, у тому числі на умовах концесії, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади та вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Згідно з пунктом 11 частини першої статті 346 ЦК України однією з підстав припинення права власності є смерть власника.

Таким чином, обов`язковою умовою для визнання спадщини відумерлою є відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або усунення таких спадкоємців від права на спадкування, або відмова спадкоємців від прийняття спадщини чи факт її неприйняття такими особами.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла громадянка ОСОБА_2 , яка була одинокою жінкою. У померлої на праві власності залишилась квартира АДРЕСА_1 ( а.с. 15-16, 18).

Баришівська селищна рада звернулась з листом до Начальника Баришівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Юлії Баскакової з метою підтвердження факту смерті власника майна.

31.05.2024р. до заявника надійшла відповідь, де Баришівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) складено актовий запис про смерть від 24.05.2024р. № 247 відносно ОСОБА_2 , місце смерті - Україна, Київська область, Броварський район Київська область (а.с. 11).

В подальшому 06.06.2024р. заявник звернувся до Баришівської державної контори з метою отримання інформації щодо відсутності спадкоємців за законом або за заповітом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.

У відповідь на зазначений запит від 11.06.2024р, станом на дату подання запиту спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заведена. Спадкоємці майна померлої в Баришівську державну нотаріальну контору не звертались (а.с. 12).

04.07.2024р. заявник звернувся до КП КОР «Київське обласне бюро інвентаризації» з метою наявності державної реєстрації права на нерухоме майно. У відповідь від 04.07.2024р. на вищезазначений запит КП КОР «Київське обласне бюро інвентаризації» надав інформацію про власника квартири. Станом на 01.01.2013р., згідно матеріалів інвентаризаційної справи Комунального підприємства Київської обласної ради «Київське обласне бюро технічної інвентаризації» власником квартир АДРЕСА_2 є ОСОБА_2 по АДРЕСА_3 , на підставі Договору купівлі продажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом Баришівського нотаріального округу Шемчук М.Ф. від 17.06.2005р., зареєстрованого в реєстрі за № 1949, зареєстрований в БТІ 19.07.2005р. в книзі № 7 реєстровий № 1958 і в Реєстрі прав власності на нерухоме майно реєстраційний номер № 1668663 (а.с .18-24).

Окрім цього, 05.09.2021р. ОСОБА_2 звернулась із заявою на ім`я начальника соціального захисту населення Баришівської селищної ради Київської області ОСОБА_3 з проханням прийняти ОСОБА_2 на обслуговування до Баришівського селищного територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) на обслуговування у відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання.

До вищезгаданої заяви було прикладено також Довідку про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 15.09.2021р. №1820 зі складом сім`ї в кількості 1 (однієї) особи, а саме заявниці.

01.10.2021р. наказом №76 по Баришівському селищному територіальному центру соціального обслуговування ( надання соціальних послуг) Баришівської селищної ради Київської області «Про прийняття ОСОБА_2 на державне утримання» прийнято на постійне проживання у відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання на державне утримання ОСОБА_2 , 1940 р.н., жительку смт. Баришівка.

Таким чином, враховуючи, що спадкоємців після смерті ОСОБА_2 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_4 , не встановлено, до органів нотаріату з заявою про прийняття спадщини спадкоємці не зверталися і спадкова справа не заведена, після смерті минуло вже більше року, суд приходить до переконання про задоволення заяви про визнання спадщини відумерлою.

Згідно ч.1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, а у відповідності до ч. 1 ст. 1221 ЦК України, місце відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Відповідно до ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає справи про визнання спадщини відумерлою в порядку окремого провадження.

Згідно ст. 334 ЦПК України заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Статтею 338 ЦПК України визначено, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Враховуючи встановлені судом обставини, які мають істотне значення для справи та оцінюючи докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1220, 1268,1269,1277,1283 ЦК України, ст.ст. 293, 334, 338 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву Баришівської селищної ради Київської області, заінтересована особа - Баришівська державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.

Визнати спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті: с. Перемога Броварського району Київської області), яка проживала у відділенні стаціонарного догляду у Баришівському селищному територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Баришівської селищної ради Київської області, та складається з квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_4 - відумерлою.

Передати у власність територіальної громади селища Баришівка в особі Баришівської селищної ради (код ЄДРПОУ 04360623) квартиру АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду через Баришівський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Баришівського

районного суду Т. В. Чальцева

СудБаришівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення27.08.2024
Оприлюднено12.09.2024
Номер документу121488787
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —355/1548/24

Рішення від 27.08.2024

Цивільне

Баришівський районний суд Київської області

Чальцева Т. В.

Ухвала від 13.08.2024

Цивільне

Баришівський районний суд Київської області

Чальцева Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні