Справа №: 398/3638/24
провадження №: 2-о/398/230/24
РІШЕННЯ
Іменем України
"10" вересня 2024 р. м. Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Шинкаренко І.П.,
за участю секретаря судового засідання Черткова А.О.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Друга олександрійська державна нотаріальна контора Кіровоградської області, про встановлення факту проживання однією сім`єю як дружина та чоловік,
В С Т А Н О В И В
16 липня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області з заявою, відповідно до якої просить встановити факт проживання заявника ОСОБА_1 з ОСОБА_4 , однією сім`єю як чоловіка і дружини без реєстрації шлюбу у період з 2002 року по 14 грудня 2023 року за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування заяви заявник зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з яким вона перебувала офіційно у шлюбі з 24 березня 1979 року, у квітні 2002 року шлюб було розірвано і з того часу, а саме з квітня 2002 року по день його смерті вони проживали разом за адресою:АДРЕСА_1 , як дружина та чоловік однією сім`єю, вели спільний побут, домашнє господарство, мали спільний сімейний бюджет, займалися вихованням дітей.
У неї з померлим є спільні діти: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме - квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .
Маючи намір прийняти спадщину, вона звернулася до державного нотаріуса, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом їй було відмовлено у зв`язку з тим, що нею не було надано документ, що підтверджує можливість визнання її спадкоємцем за законом. Їй також роз`яснено про необхідність в судовому порядку встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем.
Встановлення зазначеного факту має для неї юридичне значення, оскільки має на меті оформити спадщину, яка залишилася після смерті ОСОБА_4 .
Ухвалою суду від 18 липня 2024 року заява про встановлення факту прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження; витребувано з Другої олександрійської державної нотаріальної контори Кіровоградської області належним чином завірену копію спадкової справи, відкритої після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судовому засіданні заявник заявлені вимоги підтримала, із зазначених у заяві обґрунтувань, та просила їх задовольнити. Суду пояснила, що з ОСОБА_4 жили однією сім`єю більше двадцяти років, дружили з дитинства, потім одружилися. Жили добре, підтримували сімені відносини у взаємоповазі один до одного, чоловік завжди був опорою в сім`ї. Про те, що офіційно розлучені з 2002 року залишили поза увагою. Проживали вдвох за адресою: АДРЕСА_1 , періодично вона з чоловіком їздили в село за адресою: АДРЕСА_2 , займалися господарством, огородництвом. Останні дні життя ОСОБА_4 були поруч з ОСОБА_1 , вона доглядала його у лікарні та здійснила його поховання.
Заінтересовані особи у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, подали заяви про розгляд справи без їх участі, проти задоволення вимог ОСОБА_1 не заперечували.
Свідки ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 у судовому засіданні підтвердили, що заявник ОСОБА_1 проживала однією сім`єю із ОСОБА_4 як чоловік та дружина більше 20 років, вели спільне господарство. Між ними були гарні відносини, взаємоповага, турбота та підтримка один одного. У ОСОБА_4 та заявника є спільні діти: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , проте діти проживали окремо.
Заслухавши пояснення заявника та свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 14 грудня 2023 року (а.с. 11).
Заявник та ОСОБА_4 перебували у зареєстрованому шлюбі з 24 березня 1979 року до 12 квітня 2002 року, що підтверджено свідоцтвом про укладання шлюбу серії НОМЕР_2 від 24 березня 1979 року, свідоцтвом про розірвання шлюбу НОМЕР_3 від 12 квітня 2002 року, а також повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб № 00046162076 від 24 липня 2024 року. У період з 12 квітня 2002 року до 24 липня 2024 року перебування ОСОБА_1 та ОСОБА_4 у зареєстрованому шлюбі між собою, а також з іншими особами не встановлено (а.с. 6, 7, 41- 42)
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 01 вересня 1979 року та паспорту громадянина України серії НОМЕР_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_2 , прізвище змінено на підставі реєстрації шлюбу 17 лютого 2006 року, батьком якої вказано - ОСОБА_4 , матір - ОСОБА_1 (а.с.8, 32-33).
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 від 01 вересня 1983 року та паспорту громадянина України серії НОМЕР_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_3 , батьком якого вказано - ОСОБА_4 , матір - ОСОБА_1 (а.с.9, 36-37).
Згідно з довідками від 08 липня 2024 року та 08 серпня 2024 року, виданих головою правління ОСББ «ЗАХИСНИК 40» ОСОБА_1 проживала разом із ОСОБА_4 однією сім`єю за адресою:АДРЕСА_1 , з 2002 року і до дня смерті ОСОБА_4 (а.с.11).
Згідно зі свідоцтвом про право власності на житло, виданого 03 лютого 1998 року Виконавчим комітетом Олександрійської міської ради квартира за адресою: АДРЕСА_1 , належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (а.с 13).
Судом також оглянуто у судовому засіданні фото на яких зображені заявник та ОСОБА_4 з рідними в різні періоду життя.
17 червня 2024 року Друга олександрійська державна нотаріальна контора Кіровоградської області листом № 480/02-31 відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 на підставі п. 4.1. глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, ст. ст. 1261-1265 ЦК України, оскільки заявник не входе в коло спадкоємців, що передбачені законом.
З матеріалів спадкової справи № 115/2024, заведеної після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається, що вона заведена на підставі заяви про прийняття спадщини за законом, поданої ОСОБА_1 ; інших заяв не надходило, свідоцтва про право на спадщину не видавалися.
Стаття 16 ЦК України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Згідно ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Частиною 1 ст. 77 ЦПК України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Згідно із ч. 2 ст. 78 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ч. 2, 4 ст. 3 СК України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Поняття сім`ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов`язкової ознаки сім`ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбу. Сім`я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім`я є первинним та основним осередком суспільства.
Відповідно до Хартії прав сім`ї, сім`я це щось більше, ніж просто правова, суспільна чи економічна одиниця, це спільнота любові і солідарності, це те місце, де зустрічаються різні покоління і допомагають один одному зростати у людській мудрості та узгоджувати індивідуальні права з іншими вимогами суспільного життя. Альтернативою шлюбу є конкубінат, тобто фактичне спільне проживання жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу. Жінка та чоловік мають на це право і відповідно право на повагу до свого вибору з боку держави та суспільства.
Європейський суд з прав людини, надаючи власне визначення терміну «сімейне життя», вказує на те, що сімейне життя може існувати там, де між особами не існує жодних юридичних зв`язків. Так, у справі «Ельсхольц проти Німеччини» Суд визначив, що «поняття сім`ї не обмежується стосунками на основі шлюбу і може охоплювати інші «сімейні» de facto зв`язки, коли сторони проживають разом поза шлюбом».
У справі «Джонстон проти Ірландії» було встановлено, що заявники прожили спільно близько 15 років. На цій підставі Європейський суд зробив висновок, що вони складали сім`ю, а тому мають право на захист, незважаючи на те, що їх зв`язок існує поза шлюбом. Конституційне право на особисту свободу дає підстави для висновку про те, що людина має право сама вибирати форму організації свого сімейного життя. Закон не може їй цього диктувати, як і того, з ким людина має проживати однією сім`єю, за винятком лише певних обмежень, які сформульовані у статті 3 СК України.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя.
Відповідно до п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно роз`яснень Верховного Суду України у листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01 січня 2012 року, доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо. Також це можуть бути: свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з погосподарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що "подружжя" вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.
Конституційним Судом України у рішенні від 03 червня 1999 р. за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї») визначено таку обов`язкову ознаку члена сім`ї, як ведення спільного господарства.
Положеннями ст. 1264 ЦК України регламентовано, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Таким чином, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилалась заявник як на підставу своїх вимог, підтверджених та досліджених в судовому засіданні доказів, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, факти, викладені в заяві, які ніким з учасників справи не заперечуються, відсутність спору про право на спадкування, заява про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу породжує юридичні наслідки для заявника, оскільки надає право для оформлення спадкових прав.
Тому, суд вважає, що встановлення факту спільного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, про який просить заявник, знайшов повне підтвердження в судовому засіданні і його об`єктивність не викликає в суду сумніву, а заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження, судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись ст. 259, 263-265, 268, 293-294, 315, 319, 354 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Друга олександрійська державна нотаріальна контора Кіровоградської області, про встановлення факту проживання однією сім`єю як дружина та чоловік, задовольнити.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , однією сім`єю з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , більше п`яти років, а саме в період з 12 квітня 2002 року по день смерті останнього, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Судові витрати залишити по фактично понесеним.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 10 вересня 2024 року.
Учасники справи
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_8 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересовані особи:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_3 ;
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_3 ;
Друга олександрійська державна нотаріальна контора Кіровоградської області, адреса місцезнаходження: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. 6-го Грудня, 138.
Суддя І.П Шинкаренко
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2024 |
Оприлюднено | 12.09.2024 |
Номер документу | 121493168 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Шинкаренко І. П.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Шинкаренко І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні