Справа № 214/9912/23
2/214/1606/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2024 року м. Кривий Ріг
Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого суддіСіденка С. І.,
за участю секретаря судового засідання Чаплиги О. О.,
розглянувши впорядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехбізнес», третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Реєстраційна палата Криворізької міської адміністрації
про припинення трудовихвідносин,зобов`язати вчинитидії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехбізнес» у якому просить суд ухвалити рішення, яким припинити трудові відносини між нею та ТОВ «Агротехбізнес» на посаді директора шляхом звільнення на підставі п. 1 ст. 38 КЗпП України з ініціативи працівника та зобов`язати державного реєстратора Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної палати Криворізької міської адміністрації в місті Кривий Ріг внести зміни до відомостей про юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю «Агротехбізнес», що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: виключити запис про директора ОСОБА_1 10 червня 2023 року.
Свої вимоги ОСОБА_1 мотивує тим, що її 01.10.2001 було прийнято на основне місце роботи у ТОВ «Агротехбізнес». Вказує, що була директором ТОВ «Агротехбізнес» з 01.10.2001 по 10.06.2023, оскільки з 10.06.2023 були припинені з її ініціативи. Позивач, як директор, вчинила всі залежні від неї дії щодо проведення загальних зборів учасників ТОВ «Агротехбізнес» з питання припинення виконання нею обов`язків директора із звільненням за власним бажанням.
Проте, засновник Товариства ОСОБА_2 на загальні збори не з`явився у зв`язку з його смертю. Інший засновник Товариства ОСОБА_3 не з`явився з невідомих причин, тому отримати рішення (протоколу) загальних зборів учасників ТОВ «Агротехбізнес» про факт припинення трудових відносин не вдається за можливе.
ОСОБА_1 у позовній заяві вказує, що має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу, власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Оскільки позивач ОСОБА_1 являється директором ТОВ «Агротехбізнес», з метою видалення відомостей про неї, як керівника Товариства та зняття з обліку її як керівника у державних органах, остання звернулася до суду з даним позовом.
Ухвалою від 18.12.2023 (суддя Прасолов В. М.) відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, з повідомленням сторін.
У зв`язку із звільненням судді ОСОБА_4 та відрахуванням зі штату суду, за результатами повторного автоматизованого розподілу на підставі розпорядження керівника апарату суду матеріали цивільної справи передано в провадження судді Сіденку С. І.
Ухвалою від 07.06.2024 прийнято до розгляду цивільну справу, розгляд якої постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
У судовому засіданні учасники справи відсутні, у зв`язку з чим справа розглядається відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу відсутність учасників справи та без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновків про закриття провадження у справі з таких підстав.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.
Згідно із ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства (абзац перший частини першоїстатті 19 ЦПК України).
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів в будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а, по-друге, такий суб`єктний склад цього спору, у якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
Отже, у порядку цивільного судочинства за загальним правилом можна розглядати будь-які справи, у яких, зазвичай, хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення процесуальні закони не віднесли до юрисдикції інших судів.
Як вбачається з наданої позивачем копії статуту ТОВ «Агротехбізнес» (ідентифікаційний код 30363641) засновником Товариства поряд з іншими є ОСОБА_1 позивач по справі (а. с. 17)
Відповідно до Протоколу № 1 від 01.10.2001 директором ТОВ «Агротехбізнес» призначено ОСОБА_1 , якій доручено виконувати всі необхідні дії для реєстрації Товариства та надано їй право розпорядчого підпису при здійсненні операцій з банківським рахунком (а. с. 15).
Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується (частина першастатті 43 Конституції України).
Згідно з ч. 1ст. 3 КЗпП Українидо трудових відносин належать відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Законодавство про працю складається з Кодексу законівпро працюУкраїни та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього (стаття 4 КЗпП України).
Трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем-фізичною особою), за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець-фізична особа) зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (частина першастатті 21 КЗпП України).
Однією з підстав припинення трудового договору є його розірвання з ініціативи працівника (пункт 4 частини першоїстатті 36 КЗпП України), зокрема розірвання з цієї ініціативи трудового договору, укладеного на невизначений строк (стаття 38 КЗпП України).
Однак правове регулювання припинення повноважень виконавчого органу товариства (директора), чи члена цього органу, якщо останній є колегіальним (дирекцією), з його власної ініціативи відрізняється від розірвання трудового договору з ініціативи працівника, який не є виконавчим органом товариства або членом цього органу.
Реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь в управлінні ним шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу цього об`єднання стосується також наділення або позбавлення їх повноважень на управління товариством. Хоча такі рішення уповноваженого на їхнє прийняття органу можуть мати наслідки і для трудових відносин, але визначальними у таких ситуаціях є відносини корпоративні, тобто пов`язані з управлінням товариством (постанови Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 510/456/17, від 8 листопада 2019 року у справі № 667/1/16, від 4 лютого 2020 року у справі № 915/540/16 (пункт 34), від 19 лютого 2020 року у справі № 145/166/18 (пункт 53), від 12 січня 2021 року у справі № 127/21764/17).
З урахуванням зазначеного суд не погоджується з доводами позивача про те, що спір за вимогою директора про визнання припиненими його трудових відносин із товариством на підставі статті 38КЗпП України є трудовим. Помилковим є твердження позивача про те, що спір стосується реалізації ним як працівником виключно права на працю.
Позовна вимога про зобов`язання державного реєстратора внести зміни до відомостей про юридичну особу ТОВ «Агротехбізнес», що містяться в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про виключення запису про директора є похідною від вимоги про припинення трудових відносини. Тому до вирішення первісної вимоги не можна розглянути похідну.
За змістом пункту 3 частини першої статті 20ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають із корпоративних відносин, в тому числі пов`язані з управлінням юридичної особою.
З огляду на цей припис перелік спорів, що виникають із корпоративних відносин і належать до юрисдикції господарських судів, не є вичерпним, й охоплює зокрема спори, пов`язані з управлінням юридичною особою. Стороною цих спорів не обов`язково є учасник такої особи. Спір щодо припинення трудового договору директора товариства з обмеженою відповідальністю є спором, який виник із корпоративних відносин, оскільки пов`язаний із реалізацію загальними зборами цього товариства їхньої компетенції щодо формування виконавчого органу та припинення його повноважень. Тому такий спір стосується управління юридичною особою і належить до юрисдикції господарського суду.
Згідно з ч. 1 ст.140ЦК України до господарських товариств належить, зокрема, товариство з обмеженою відповідальністю (частина перша статті84, частина друга статті113 ЦК України). Товариством з обмеженою відповідальністю є засноване однією або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділено на частки.
Управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом (частини перша, друга статті 97 ЦК України). Органами товариства є загальні збори учасників, наглядова рада (у разі утворення) та виконавчий орган (частина першастатті 28 Закону № 2275-VIII).
Реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь в управлінні ним шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу цього об`єднання стосується також наділення або позбавлення їх повноважень на управління товариством. Такі рішення уповноваженого на це органу мають розглядатися не в межах трудових, а саме корпоративних правовідносин, що виникають між товариством та особами, яким довірено повноваження з управління ним (абзац четвертий пункту 3.2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України у від 12 січня 2010 року № 1-рп/2010 у справі № 1-2/2010).
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ТОВ «Агротехбізнес» у якому просить припинити трудові відносини між Товариством та нею, як директором цього підприємства.
Отже, цей спір пов`язаний з діяльністю підприємства й управлінням ним. Наслідки його вирішення можуть впливати на трудові правовідносини з Позивачем, що не змінює корпоративного характеру такого спору.
Тому, згідно з правовою позицію викладеною Великою палатою Верховного Суду в постанові від 14 червня 2023 року в справі №448/362/22 (№14-113цс22) такий спір пов`язаний із управлінням юридичною особою та належить до юрисдикції господарського суду.
Подібні висновки Верховного Суду містяться і в постанові від 10.05.2023 в справі №359/8573/20, спір у які також стосувався трудових відносин між державним підприємством і його керівником.
Відповідно до ч. 1 ст.255ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З огляду на зазначені вище положення законодавства провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 19, 255 Цивільного процесуального кодексу України, 20 Господарського процесуального кодексу України, суд
постановив:
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехбізнес», третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Реєстраційна палата Криворізької міської адміністрації про припинення трудових відносин, зобов`язати вчинити дії - закрити у зв`язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду небула врученау день її складення, має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя С.І.Сіденко
Суд | Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2024 |
Оприлюднено | 11.09.2024 |
Номер документу | 121496371 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Сіденко С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні