Рішення
від 09.09.2024 по справі 917/953/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21

E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.09.2024 Справа № 917/953/24

Господарський суд Полтавської області, у складі судді Кльопова І.Г., при секретарі судового засіданняНазаренко Я.А.., розглянувши в судовому засіданні матеріали справи № 917/953/24

за позовною заявою Публічного акціонерного товариства "МТБ банк", проспект Миру,28, м.Чорноморськ, Одеська область, 68003

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ла логістік", вул. Небесної Сотні, 24/37, кімната 1107, м.Кременчук, Полтавська область,39600

про стягнення грошових коштів

встановив:

До Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "МТБ банк" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Ла логістік" про стягнення заборгованості за кредитним договором (овердрафт) №000043/2023-К від 25.09.2023 в сумі 159 605,82грн., з яких 139 029,46грн. - сума основного боргу, 20576,36грн. - заборгованість за відсотками.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов кредитного договору (овердрафт) шляхом підписання заяви про приєднання до Договору про комплексне банківське обслуговування суб"єкта господарювання №000043/2023-К в частині надання овердрафтового кредиту «Миттєвий овердрафт» щодо погашення кредиту.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 12.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 917/953/24, справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін). Запропоновано відповідачу підготувати та надати до суду і одночасно надіслати позивачеві відзив на позов, оформлений з урахуванням вимог, встановлених ст.165 ГПК України, протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали суду. Встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив із урахуванням вимог ст. 166 ГПК України протягом 5 днів з дня отримання відзиву. Встановлено відповідачу строк для подання заперечень із урахуванням вимог 167 ГПК України, протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив.

Відповідачу ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана в межах строку, встановленого Господарським процесуальним кодексом України, на його адресу, яка зазначена у позові. Адреса відповідача підтверджується і Інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та Єдиного державного демографічного реєстру

Як вбачається з матеріалів справи, надіслана судом відповідачу рекомендованим листом ухвала про відкриття провадження у справі були повернуті поштовою установою з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою"

Суд зауважує, що згідно ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Відтак, в силу вищенаведених положень законодавства, день спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, який зареєстрований у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу відповідної ухвали суду.

Отже, оскільки ухвала суд про відкриття провадження у справі направлена судом за належною адресою відповідача і повернута поштою, суд доходить висновку, що відповідач повідомлений про відкриття провадження у справі та прийняття позовної заяви до розгляду.

Крім того, за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідач має доступ до судових рішень та мав можливість ознайомитись з ухвалою суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Відповідно до частин п`ятої та восьмої статті 252 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться. Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.

Водночас суд зауважує, що відповідно до пунктів 3 та 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Зі змісту ст. 165 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що свої заперечення проти позову відповідач може викласти у відзиві на позовну заяву. При цьому, згідно ч. 4 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.

Відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву не скористався, жодних заперечень проти позову не надав, з огляду на що суд вважає за можливе відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами

30.07.2024 за вхід. № 10318 від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, в якій позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість за кредитним договором (овердрафт) №000043/2023-К від 25.09.2023 в сумі 114 355,82грн. = за ітлом кредиту.

Відповідно до ст. 46 ГПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Оскільки вищевказана заява позивача узгоджується з положеннями ст.46 ГПК України, суд вважає за необхідне прийняти відповідну заяву до розгляду

Згідно положень ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У відповідності до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи суд встановив.

25.09.2023 між ПУБЛІЧНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «МТБ БАНК» (далі за текстом позивач, банк) та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЛА ЛОГІСТИК» укладено кредитний договір (овердрафт) шляхом підписання заяви про приєднання до Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання № О00043/2023-К в частині надання овердрафтового кредиту «Миттєвий овердрафт».

Підписуючи заяву про приєднання, Сторони дійшли згоди, що Банк здійснює овердрафтове кредитування Позичальника на наступних умовах: Ліміт овердрафту: 140 000 грн. (сто сорок тисяч 00 копійок). Строк: 3 (три) місяці з дати укладення цієї Заяви, з врахуванням умов п.2.2. цієї Заяви, з можливістю автоматичної пролонгації кожні 3 (три) місяці за умови виконання Позичальником зобов`язань в повному обсязі за поточні три місяця користування овердрафтом. Кількість таких пролонгацій необмежена. Цільове призначення: На поповнення обігових коштів. Поточний рахунок: IBAN UA593281680000026008000006439. Процентна ставка (% річних) на період безупинного користування Доступним лімітом: 25% річних. Процентна ставка (% річних) у разі перевищення періоду (30 календарних днів) безупинного користування Доступним лімітом: 48% річних. Комісія за проведення операцій по перерахуванню коштів з використанням систем дистанційного обслуговування: 0% щомісяця від Доступного ліміту. Строк і порядок виконання зобов`язання:

- за овердрафтом обнуління Доступного ліміту (основного боргу за овердрафтовим кредитом) - не рідше 1 (одного) разу на 30 (тридцять) календарних днів, повне погашення - в день закриття ліміту;

- проценти за користування овердрафтом підлягають сплаті щомісяця, в останній робочий день місяця;

- комісії підлягають сплаті щомісяця, в останній робочий день місяця. Позичальник зобов`язаний забезпечити щомісячне повне погашення заборгованості за овердрафтом. У випадку безупинного користування овердрафтом протягом більше ніж 30 (тридцять) календарних днів, встановлюється підвищена процентна ставка за користування овердрафтом, яка вказана у розділі 1 цієї Заяви, із забороною на проведення платежів за рахунок кредитних коштів до повного погашення використаного ліміту овердрафту (пункт 2.2. заяви про приєднання до Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання).

Така заборона не звільняє Позичальника від обов`язку своєчасного виконання зобов`язяння щодо сплати процентів за користування овердрафтом та комісії. Допоки Позичальник не погасить повністю заборгованість за використаним лімітом овердрафту, він повинен сплачувати проценти за користування овердрафтом та комісії за рахунок власних коштів, які знаходяться на інших власних рахунках, відкритих в будь-яких фінансових установах. Якщо протягом наступного 3-х місячного періоду користування овердрафтом заборгованість не було погашено, Договір в частині надання овердрафтового кредиту припиняє свою дію в останній день такого 3-х місячного періоду користування овердрафтом, і вся заборгованість Позичальника перед Банком за Договором в частині надання овердрафтового кредиту «Миттєвий овердрафт» вважається простроченою (пункт 2.3. заяви про приєднання до Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання).

Підписанням цієї Заяви про приєднання, Позичальник заявляє, гарантує та підтверджує, що: позичальник повністю та безумовно в цілому, без будь-яких виключень, підтверджує факт прийняття (акцепту) пропозиції Банку укласти Договір про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання в частині надання овердрафтового кредиту «Миттєвий овердрафт», розміщений на офіційному сайті Банку http://mtb.ua, на умовах, визначених у Договорі. Підписанням Заяви про приєднання до цього Договору Позичальник беззастережно підтверджує факт укладення цього Договору та надає свою згоду на надання йому банківських та платіжних послуг на умовах, зазначених в Договорі. Позичальник підтверджує, що ознайомився з Тарифами Банку та всіма умовами Договору, повністю з ними погоджується і зобов`язується їх виконувати. Позичальник підтверджує, що всі умови

Договору йому зрозумілі та не потребують додаткового тлумачення, свій примірник Заяви про приєднання він отримав в день підписання цієї Заяви про приєднання одразу після її підписання, але до початку надання Позичальнику послуг в частині надання овердрафтового кредиту «Миттєвий овердрафт», які визначені Договором. Підписання Позичальником і Банком цієї Заяви про приєднання до Договору є підтвердженням укладення Сторонами у письмовій формі договору про надання овердрафтового кредиту, та Позичальник підтверджує, що Сторони досягли згоди за всіма наявними умовами договору про надання овердрафтового кредиту, передбаченими законодавством України для такого роду договорів (пункт 3.1. заяви про приєднання до Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання).

Ця Заява про приєднання є невід`ємною частиною Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання, що розміщений на Сайті Банку: www.mtb.ua (пункт 3.2. заяви про приєднання до Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання).

На підставі статті 1071 Цивільного кодексу України, статей 41-42 Закону України «Про платіжні послуги», розділів ІІ та III Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої Постановою Правління НБУ № 163 від 29.07.2022, підписанням цієї Заяви про приєднання Позичальник уповноважує та доручає Банку протягом всього строку дії Договору здійснювати Договірне списання у випадках, на умовах та в порядку, визначеному п. 2.6. Розділу 2 Договору, з усіх рахунків Позичальника, у тому числі з рахунків, що зазначені у Розділі 1 цієї Заяви. Підписанням цієї Заяви про приєднання Позичальник надав Банку згоду на виконання першої та кожної наступної платіжних операцій, пов`язаних між собою спільними ознаками, а саме: операцій, визначених п. 2.6.1. Договору, протягом всього строку дії Договору. Дата підписання Позичальником (платником) цієї Заяви про приєднання є датою надання ним згоди на здійснення

Договірного списання (виконання першої та наступних платіжної/их операції/ій) протягом всього строку дії Договору. З моменту підписання Сторонами цієї Заяви про приєднання всі платіжні операції, виконані згідно п. 2.6. Розділу 2 Договору протягом строку дії Договору, вважаються акцептованими та не вимагається подальшого отримання згоди Позичальника на виконання кожної окремої платіжної операції Договірного списання. Згода Позичальника на виконання визначених в п. 2.6.1. Договору платіжних операцій, що здійснюються для виконання Позичальником (платником) грошових зобов`язань перед Банком (надавачем платіжних послуг платника) не може бути відкликана. Підписанням Заяви про приєднання Позичальник підтверджує та гарантує, що підстави та порядок здійснення

Договірного списання йому зрозумілі та Позичальник з ними цілком згоден (пункт 3.3. заяви про приєднання до Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання).

Цю Заяву про приєднання укладено у 2 (двох) оригінальних примірниках (по одному для кожної із Сторін), кожен з яких має рівну юридичну силу (пункт 3.4. заяви про приєднання до Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання).

Ця Заява про приєднання складена в електронному вигляді, підписується шляхом накладення КЕП Сторін та набирає чинності з дати її підписання Банком (пункт 3.5. заяви про приєднання до Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання).

Підписанням цієї Заяви про приєднання Позичальник підтверджує, що він ознайомлений і йому зрозумілі умови банківського продукту «Миттєвий овердрафт», про можливість зміни Доступного ліміту овердрафту, порядку його зміни тощо, й про те, що відповідні умови викладено у відповідному розділі Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання (пункт 3.6. заяви про приєднання до Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання).

Підписанням цієї Заяви про приєднання Позичальник підтверджує, що йому до підписання цієї Заяви про приєднання (укладення Договору) надана Банком інформація: зазначена в частині другій статті 12 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»; про умови, що стосуються надання послуг за Договором, у тому числі інформація, вказана в частині 1 статті 30 Закону України «Про платіжні послуги» (пункт 3.8. заяви про приєднання до Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання).

Публічна пропозиція ПАТ «МТБ БАНК» на укладення договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання затверджено протоколом засідання ПАТ «МТБ БАНК» від 16.08.2023 за № 135, що розміщено на сайті МТБ БАНК (https://www.mtb.ua) є додатком № 6.

Публічна пропозиція набирає чинності з дати її оприлюднення на Сайті Банку та діє до дати оприлюднення заяви про відкликання Публічної пропозиції на Сайті Банку.

Відповідно до пункту 2.1. договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання (надалі - Договір): цей Договір визначає умови та порядок надання Банком Послуг суб`єкту господарювання (надалі Клієнт), що приєднався (акцепт) до цього Договору (оферта) і прийняв його умови (публічну пропозицію Банку необмеженому колу осіб), та регулює відносини, що виникають між Клієнтом і Банком (надалі разом Сторони) протягом строку дії Договору. Банк надає Клієнту банківські та/або платіжні послуги в порядку та на умовах, визначених чинним законодавством України, в тому числі нормативно-правовими актами Національного банку України (надалі НБУ), цим Договором та відповідною Заявою про приєднання, підписаною Клієнтом (підпункт 2.1.1. Договору).

Приєднання Клієнта до цього Договору відбувається шляхом підписання Клієнтом відповідної Заяви про приєднання до Договору (підпункт 2.1.2. Договору).

Відповідно до цього Договору Клієнту за його вибором надаються різні види послуг, перелік яких визначено розділами 3-13 цього Договору, зокрема надання овердрафтового кредиту «Миттєвий овердрафт» (підпункт 2.1.3. Договору).

Клієнт має право скористатися будь-якою Послугою окремо або всіма Послугами, що пропонуються Банком в рамках цього Договору. Клієнт самостійно обирає визначені в цьому Договорі Послуги, які він бажає отримати, та визначає їх підписанням відповідної Заяви про приєднання (підпункт 2.1.4. Договору).

Підписанням Заяви про приєднання (в т.ч. шляхом накладення КЕП), Клієнт беззастережно приєднується до умов Договору. Своїм підписом на Заяві про приєднання Клієнт підтверджує, що на момент укладання Договору Клієнт ознайомився з текстом Договору та усіма додатками до нього (в тому числі, але не виключно: Тарифами Банку), повністю зрозумів їхній зміст та погоджується з викладеним у Договорі. Клієнт приймає на себе обов`язки та набуває всіх прав, передбачених цим Договором в частині загальних положень цього Договору, а також в тій частині, передбаченій цим Договором для відповідного виду Послуг, які будуть надаватися Клієнту відповідно до підписаної Клієнтом Заяви про приєднання або іншої заяви, передбаченої цим Договором (підпункт 2.1.5. Договору).

Договір вважається укладеним після підписання Банком (в т.ч. шляхом накладення КЕП) отриманої від Клієнта письмової (в тому числі, електронної у передбачених Договором випадках), заповненої та підписаної Клієнтом Заяви про приєднання.

Датою укладання Договору в рамках кожної окремої Послуги є дата підписання Банком (в т.ч. шляхом накладення КЕП) отриманої від Клієнта Заяви про приєднання, підписаної Клієнтом. Номером Договору, що визначає обрану Клієнтом Послугу, є номер Заяви про приєднання/іншої Заяви, передбаченої цим Договором, із замовленням обраної Послуги. Заява про приєднання може бути подана у паперовій формі до відділення Банку або в електронній формі засобами Систем ДБО, в т.ч. «MTB OFFICE» (за наявності технічної можливості), Онлайн-сервісами електронного документообігу (підпункт 2.1.6. Договору).

Цей Договір про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання містить елементи різних договорів (є змішаним у розумінні ч. 2 ст. 628 Цивільного кодексу України). До відносин Сторін в рамках відповідної Послуги застосовуються положення чинного законодавства України про договори, елементи яких містяться в цьому Договорі (відповідному розділі, що регулює таку Послугу) (підпункт 2.1.9. Договору).

Договір про надання окремої банківської та/ або платіжної послуги складається з підписаної Клієнтом Заяви про приєднання до Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання (в частині окремої послуги), цього Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання та додатків до нього, що регулюють надання відповідної Послуги (включаючи Тарифи Банку), які разом містять всі істотні умови надання відповідної банківської та/ або платіжної послуги (підпункт 2.1.13. Договору).

Клієнт приєднанням (акцептом) до умов цього Договору (оферти) підтверджує свою безумовну згоду та розуміння того, що в особливий період та/або період дії військового стану - обмеження, заборони та /або особливі вимоги щодо послуг (або окремих операцій) що є предметом цього Договору, можуть встановлюватися спеціальними умовами законодавства України та нормативно-правовими актами Національного банку України. Вимоги спеціального законодавства України, в такому випадку, мають перевагу над правилами, встановленими умовами цього Договору та не потребують підписання окремих заяв/змін/додаткових угод (підпункт 2.1.19. Договору).

За невиконання або неналежне виконання умов цього Договору Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України і умовами цього Договору (підпункт 2.3.1. пункту 2.3. Договору)

Особливості відповідальності за певною Послугою, яка надається Клієнту за відповідною Заявою про приєднання, визначаються, також, відповідними розділами цього Договору, які регулюють надання такої послуги (підпункт 2.3.28. пункту 2.3. Договору).

Цей Договір набирає чинності для Банку - з дати його розміщення на Сайті Банку з електронною адресою: www.mtb.ua, для Клієнта з дати підписання Сторонами Заяви про приєднання до Договору (з урахуванням умов пп. 2.1.6 цього Договору) та діє до прийняття Сторонами або однією із Сторін рішення про його розірвання та за умови належного виконання Сторонами інших положень цього Договору (підпункт 2.4.1. пункту 2.4. Договору).

Обслуговування Банком рахунку Клієнта доступ до Послуг та надання дистанційного обслуговування здійснюється за плату, визначену на підставі і згідно з затвердженими Тарифами Банку, що розміщені на Сайті Банку (підпункт 2.5.1. пункту 2.5. Договору).

Вид тарифів (стандартні тарифи, тарифні пакети, індивідуальні тарифи), за якими обслуговується Клієнт, зазначаються Сторонами у Заяві про приєднання до відповідної послуги / іншій Заяві, яка регулює надання відповідної послуги (підпункт 2.5.1.2. пункту 2.5. Договору).

Клієнт зобов`язаний своєчасно сплачувати вартість Послуг Банку, а також відшкодовувати будь-які документально підтверджені та обґрунтовані витрати Банку згідно з умовами цього Договору (підпункт 2.5.3. пункту 2.5. Договору).

Загальні умови надання овердрафтового кредиту «Миттєвий овердрафт» визначено розділом 13 Договору.

Так, овердрафт (далі Кредит) надається на умовах та в порядку, визначених у Заяві про приєднання до Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання в частині надання овердрафтового кредиту «Миттєвий овердрафт», а Позичальник зобов`язується повернути Кредит, сплатити проценти і комісії згідно з умовами цього Договору (підпункт 13.1.1. пункту 13.1. Договору).

Доступний ліміт овердрафту являє собою суму коштів, у межах якої Банк зобов`язується здійснювати виконання платіжних інструкцій Позичальника понад залишок власних коштів Позичальника на його поточному рахунку. Доступний ліміт розраховується відповідно до затвердженої внутрішньобанківської методики.

Доступний ліміт овердрафту може знаходитись в межах мінімального та максимального розмірів (підпункт 13.1.2. пункту 13.1. Договору).

Погодження Позичальником відкриття Доступного ліміту овердрафту здійснюється

шляхом підписанням КЕП уповноваженого представника Позичальника/ Позичальника та відправлення до Банку виключно через «MTB OFFICE» Заяви про приєднання до Договору про комплексне банківське обслуговування суб`єктів господарювання в частині надання овердрафтового кредиту «Миттєвий овердрафт» за формою, наведеною у Додатку № 22 до цього Договору, далі за текстом «Заява», «Заява про приєднання» («Миттєвий овердрафт»). Доступний ліміт овердрафту встановлються строком на 3 (три) місяці, з моменту підписання Позичальником

Заяви про приєднання («Миттєвий овердрафт») з можливістю автоматичної пролонгації кожні 3 (три) місяці за умови виконання Позичальником зобов`язань перед Банком в повному обсязі за поточні три місяця користування овердрафтом.

Кількість таких пролонгацій необмежена. Дата закінчення відповідного 3-х місячного строку зазначається в «MTB OFFICE». По завершенні тримісячного періоду Банком переглядається розмір Доступного ліміту овердрафту (підпункт 13.1.4. пункту 13.1. Договору).

13.1.5. Банк повідомляє Позичальника не пізніше ніж за три робочих дні до дати закінчення поточного періоду користування Кредитом про Доступний ліміт на наступні три місяці, розмір процентної ставки за користування овердрафтом та розмір комісії. Таке повідомлення відправляється у «MTB OFFICE» Позичальника у спосіб, що викладено у п.п. 13.1.3 Договору.

13.1.8. Цим Договором Позичальник надає право та доручає Банку, а Банк набуває право (але не зобов`язаний) проводити списання необхідних платежів за Договором (у т.ч. заборгованості за Кредитом, нарахованих процентів, комісій, пені) з будь-яких відкритих рахунків Позичальника та/або тих, що будуть відкриті у майбутньому, шляхом здійснення Договірного списання (дебетового переказу коштів за згодою платника) у передбаченому п. 2.6 цього Договору порядку (підпункт 13.1.8. пункту 13.1. Договору).

Банк зобов`язується:

Відкрити рахунки задля обліку заборгованості по процентах та комісіях. Реквізити зазначених рахунків зазначаються Банком у повідомленні, яке направляється Позичальнику у «MTB OFFICE» після погодження Позичальником відкриття Доступного ліміту овердрафту відповідно до п. 13.1.4. (підпункт 13.2.1.1. пункту 13.2.1. Договору).

При відсутності документів на примусове списання (стягнення) коштів з поточного рахунка, відсутності накладення арешту на кошти на поточному рахунку - здійснювати платіжні операції понад залишок коштів на поточному рахунку на підставі платіжних інструкцій Позичальника у межах Доступного ліміту і строків, встановлених у Заяві про приєднання («Миттєвий овердрафт»). Зобов`язання з надання Кредиту чи його частини згідно з цим Договором виникають у Банку в день надання Позичальником платіжних інструкцій на використання Кредиту в межах зазначених в них сум у порядку, передбаченому п. 13.2.1.3. цього Договору (підпункт 13.2.1.2. пункту 13.2.1. Договору).

Здійснювати овердрафтове кредитування Позичальника відповідно до наступного порядку: 1) При надходженні платіжних інструкцій Позичальника в Банк протягом операційного дня і відсутності/недостатності коштів на поточному рахунку Банк здійснює виконання платіжних операцій за такими платіжними інструкціями відповідно до умов цього Договору у межах Доступного ліміту. Банк приймає від Позичальника платіжні інструкції з дотриманням порядку, встановленого розділом 3 цього Договору; 2) За результатами платіжних операцій, проведених за поточним рахунком Позичальника протягом операційного дня, перед закриттям операційного дня на поточному рахунку Позичальника може бути сформоване як кредитове сальдо (у випадку перевищення величиною надходжень на поточний рахунок величини списань з поточного рахунка відповідно до платіжних інструкцій Позичальника), так і дебетове сальдо (у випадку перевищення величиною списань з поточного рахунка відповідно до платіжних інструкцій Позичальника величини надходжень на поточний рахунок). При закритті операційного дня сформоване дебетове сальдо на поточному рахунку фактично є сумою використаного Позичальником Кредиту в цей день. 3) За рахунок коштів, що надійшли на поточний рахунок, у першу чергу, здійснюється погашення заборгованості за процентами за користувавння Кредитом та комісіями.

Грошові кошти, що надходять на поточний рахунок, автоматично зменшуют дебетове сальдо по поточному рахунку. У випадку відсутності надходжень коштів на поточний рахунок,погашення процентів за користування Кредитом та комісій, здійснюється за рахунок невикористаного залишку Доступного ліміту. Після погашення заборгованості за процентами та комісіями, Банк здійснює виконання платіжних інструкцій Позичальника, що надходять протягом операційного дня, в межах невикористаного залишку Доступного ліміту (підпункт 13.2.1.3. пункту 13.2.1. Договору).

Здійснювати контроль за виконанням умов цього Договору в частині надання овердрафтового кредиту, цільовим використанням, своєчасним і повним погашенням Кредиту в порядку, передбаченому цим розділом Договору (підпункт 13.2.1.4. пункту 13.2.1. Договору).

В свою чергу позичальника зобов`язався:

Використовувати Кредит на цілі, зазначені в Заяві про приєднання («Миттєвий овердрафт») (підпункт 13.2.2.1. пункту 13.2.2. Договору).

Сплатити проценти за весь час фактичного користування Кредитом згідно з п.п.13.3.1., 13.3.2. цього розділу Договору (підпункт 13.2.2.2. пункту 13.2.2. Договору).

Погашати Кредит, отриманий в межах установленого Заявою про приєднання («Миттєвий овердрафт»), у строк та на умовах, встановлених у Заяві про приєднання («Миттєвий овердрафт») (підпункт 13.2.2.3. пункту 13.2.2. Договору).

Здійснити повне погашення Кредиту не пізніше строку, встановленого у Заяві про приєднання («Миттєвий овердрафт») (підпункт 13.2.2.4. пункту 13.2.2. Договору). Сплатити Банку комісії відповідно до Заяви про приєднання («Миттєвий овердрафт») за весь час фактичного користування Кредитом (підпункт 13.2.2.5. пункту 13.2.3. Договору).

Для забезпечення належних обсягів грошових надходжень на рахунки, відкриті Позичальнику в Банку для підтримання ліміту, а також для оперативного зарахування цих коштів, Позичальник зобов`язується забезпечити щомісячні грошові надходження на рахунки Позичальника, відкриті в Банку на рівні, достатньому для обслуговування овердрафту (підпункт 13.2.2.10. пункту 13.2.3. Договору).

Банк має право стягнути з Позичальника прострочені платежі по сплаті Кредиту, процентів за користування Кредитом, комісій, при порушенні Позичальником строків та термінів, передбачених цим Договором (підпункт 13.2.3.7. пункту 13.2.3. Договору).

Позичальник має право використовувати Доступний ліміт, встановлений згідно Заяви

про приєднання («Миттєвий овердрафт»), частинами з правом наступного використання вільного залишку ліміту при дотриманні умов цього Договору (підпункт 13.2.4.1. пункту 13.2.4. Договору).

Позичальник сплачує Банку проценти у розмірі, визначеному у Заяві про приєднання

(«Миттєвий овердрафт»), для Періоду безупинного користування Кредитом; в розмірі, визначеному у Заяві про приєднання («Миттєвий овердрафт») в разі перевищення встановленого Періоду безупинного користування Кредитом (починаючи з 31 календарного дня користування Кредитом). Проценти нараховуються виходячи з фактичної кількості днів користування Кредитом та фактичних залишків за дебетом поточного рахунку Позичальника, вказаного у Заяві про приєднання («Миттєвий овердрафт»), та 360 (трьохсот шістдесяти) днів у році. Проценти підлягають сплаті в межах строку надання Кредиту щомісяця не пізніше останнього робочого дня цього місяця, і в день закінчення терміну надання Кредиту. Після закінчення кінцевого строку надання Кредиту, передбаченого у Заяві про приєднання («Миттєвий овердрафт»), проценти за період прострочення сплачуються Позичальником на день фактичного погашення заборгованості (основного боргу) за Кредитом (пункт 13.3.1. Договору).

Проценти за користування Кредитом нараховуються щоденно за фактичний період

користування Кредитом, в день повного (дострокового або із простроченням) погашення Кредиту та в день, передбачений для повного погашення Кредиту відповідно до п.п.13.1.4 цього Договору (пункт 13.3.2. Договору).

При надходженні коштів у рахунок оплати зобов`язань Позичальника за цим Договором в частині надання овердрафтового кредиту, погашення зобов`язань Позичальника здійснюється у наступній черговості:1) сума простроченої заборгованості:1.1. прострочені проценти (у повному обсязі); 1.3. прострочені комісії (у повному обсязі); 1.5. прострочена заборгованість за основним боргом (в повному обсязі); 2) строкова заборгованість до сплати по графіку в поточному місяці: 2.1. строкова заборгованість за процентами (щомісячний платіж); 2.3. строкова заборгованість за комісіями (щомісячний платіж); 2.5. строкова (поточна) заборгованість за основним боргом (щомісячний платіж за графіком погашення); 3) сума неустойки; 4) поточна заборгованість за Договором в частині надання

овердрафтового кредиту. Погашення заборгованості у межах кожної черги відбувається залежно від терміну/строку прострочення. В першу чергу погашаються прострочені платежі, у другу чергу поточні платежі, третю чергу - сума неустойки, в четверту - часткове або повне погашення поточної заборгованості за Договором в частині надання овердрафтового кредиту, якщо інше не встановлено цим Договором (пункт 13.3.4. Договору).

При непогашенні Кредиту в будь-який з термінів, встановлених цим Договором в частині надання овердрафтового кредиту, заборгованість у частині вчасно непогашеної суми Кредиту вважається простроченою, на залишок заборгованості за простроченою сумою Кредиту розрахунок процентів здійснюється відповідно до п. 13.3.1. цього Договору з дня виникнення простроченої заборгованості (пункт 13.3.5. Договору).

Після закінчення строку надання Кредиту, передбаченого у Заяві про приєднання («Миттєвий овердрафт»), не погашена заборгованість (за основним боргом) за Кредитом вважається простроченою та сплачується Позичальником на рахунок в Банку, вказаний у Заяві про приєднання («Миттєвий овердрафт») (пункт 13.3.6. Договору).

В рамках договору, починаючи з 25.09.2023 банком здійснювалось овердрафтове кредитування ТОВ «ЛА ЛОГІСТИК».

18.12.2023 банком здійснено платіжну операцію понад залишок коштів на поточному

рахунку Позичальника в сумі 139 029,46 грн. (овердрафтове кредитування). У встановлений договором строк (3 (три) місяці з дати укладення заяви) овердрафт погашено не було. Вказані обставини підтверджуються виписками по особовим рахункам

ТОВ «ЛА ЛОГІСТИК».

Так, заборгованість за кредитним договором на дату прийняття рішення складає 114 355,82 грн. основний борг, що підтверджується розрахунком заборгованості по кредитному договору та з випискою по особовому рахунку позичальника.

При прийнятті рішення судовм враховано наступне.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, примусове виконання обов`язку в натурі (п. 5 ч. 2 ст. 16 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням с правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати маймо, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно із ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 ЦК України).

Відповідно до ст. 560 ЦК України за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов`язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).

Проаналізувавши правовідносини між сторонами, які виникли з вищевказаного договору, суд дійшов висновку про те, що даний договір за своє правовою природою є кредитним договором.

За змістом частин 1 та 2 статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками (ст. 1046 ЦК України).

Позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ст. 1049 ЦК України).

Відповідно до вимог статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як вбачається із матеріалів справи, внаслідок неналежного виконання зобов`язань за кредитним договором (овердрафт) №000043/2023-К від 25.09.2023 утворилась заборгованість відповідача у розмірі 114 355,82грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи банківськими виписками.

Перевіривши розрахунок заборгованості за кредитом, суд визнає його обґрунтованим та вірним. При цьому докази повернення відповідачем залишку суми кредиту в матеріалах справи відсутні.

Відповідач не надав доказів сплати заборгованості в заявленому розмірі або обґрунтованих заперечень проти позову та розрахунку заборгованості.

Враховуючи викладене, заявлений позивачем позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до ст. 129 ГПК України витрати щодо сплати судового збору в сумі 3028,00 грн підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 232-233,237-238 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ла логістік" ( вул. Небесної Сотні, 24/37, кімната 1107, м.Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 42137197) на користь ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «МТБ БАНК» (місцезнаходження юридичної особи: проспект Миру, б. 28, м. Чорноморськ, Одеська область, 65003, код ЄДРПОУ 21650966) заборгованість за кредитним договором (овердрафт) № О00043/2023-К від 25.09.2023 в сумі 114 355,82 грн. - за тілом кредиту, а також судовий збір у сумі 3028,00грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 09.09 2024 в зв`язку з перебуванням судді у відпустці.

Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кльопов І.Г.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення09.09.2024
Оприлюднено12.09.2024
Номер документу121501842
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —917/953/24

Судовий наказ від 02.10.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Кльопов І.Г.

Рішення від 09.09.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Кльопов І.Г.

Ухвала від 12.06.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Кльопов І.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні