Рішення
від 10.09.2024 по справі 237/287/22
МАР`ЇНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 237/287/22

Провадження № 2/237/240/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.09.2024 м. Курахове

Мар`їнський районний суд Донецької області

в складі головуючого суддіПриходько В.А.,

за участю секретаря судового засіданняЖданової А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в цивільній справі за позовом керівника Покровської окружної прокуратури Харина А., в інтересах держави в особі Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Донецькій області, до ОСОБА_1 , треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору: Курахівська міська рада Покровського району Донецької області, Управління Державноїказначейської службиУкраїни уМар`їнському районіДонецької області про відшкодування майнової шкоди, завданої навколишньому природному середовищу кримінальним правопорушенням,

встановив:

Прокурор, в інтересах Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Донецькій області, звернувся до відповідача з позовом про відшкодування майнової шкоди, завданої навколишньому природному середовищу кримінальним правопорушенням.

В позовній заяві та поясненнях, наданих прокурором, викладено наступну позицію.

На підставі вироку Мар`їнського районного суду Донецької області від 27.09.2021 у справі № 237/1050/21 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 249 КК України, а саме у незаконному зайнятті рибним добувним промислом на водосховищі у м.Курахове Донецької області та призначено покарання за цією статтею у вигляді обмеження волі cтроком на три роки, на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування основного покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю один рік

ОСОБА_1 , у результаті незаконного зайняття добувним промислом раків без належного дозволу, забороненим знаряддям лову-сіткою, виготовленою з капронового волокна, перевищивши кількість виловленого на одну особу за одну добу перебування на водоймі, виловив 139 раків, чим порушив вимоги п.п.3.1, 3.14, 4.5, 4.6 «Правил любительського і спортивного рибальства», затвердженого наказом державного комітету рибного господарства України № 19 від 15.02.1999 року, п.п. 4, 12 ст. 11 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення любительського і спортивного рибальства», ст. 27 ЗУ «Про тваринний світ», чим заподіяв істотну шкоду тваринному світу та матеріальний збиток державі.

Відповідно до розрахунку Державного агентства рибного господарства України, здійсненого відповідно до «Такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення громадянами України, іноземцями та особами без громадянства цінних видів водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах України», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1209 від 21 листопада 2011 року, дії ОСОБА_2 спричинили матеріальний збиток державі на загальну суму 3 544, 50 грн.

Разом з тим, під час досудового розслідування та судового розгляду позов про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок вчинення кримінального правопорушення не заявлявся, внаслідок чого вона залишається не відшкодованою.

З огляду на це, відшкодування завданих збитків має бути стягнуто з ОСОБА_2 у примусовому порядку.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач, треті особи в судове засідання не з`явилися, про дату та час розгляду повідомлялись.

У зв`язку з наведеним суд на підставі п. 2 ч. 1 ст.280 ЦПК України ухвалює заочне рішення.

Судом встановлено, що 27.09.2021 року вироком Мар`їнського районного суду ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 249 КК України, а саме у незаконному зайнятті рибним добувним промислом на водосховищі у м.Курахове Донецької області та призначено покарання за цією статтею у вигляді обмеження волі cтроком на три роки, на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування основного покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю один рік

Згідно з цим вироком, 24.03.2021 року приблизно о 18:30, ОСОБА_1 , маючи умисел на незаконне зайняття рибним добувним промислом, без належного дозволу, у не передбачений законом спосіб, прибув до водосховища м. Курахове Донецької області, з метою вилову раків для особистого вживання та для реалізації стороннім особам з метою збагачення.

Реалізуючи свій злочинний намір, ОСОБА_1 , з використанням сітки, виготовленої з капронового волокна, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки у вигляді незаконного видобутку раків та бажаючі їх настання, посягаючи на суспільні відносини у сфері охорони та відтворення навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, у період часу з 11:00 години 24.03.2021 до 17.30 години 24.03.2021, здійснив незаконний вилов раків на водосховищі м. Курахове Донецької області, що належить Курахівській міській раді, та 24.03.2021, приблизно о 18.20 годині, був зупинений співробітниками поліції відділу поліції №2 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області.

Внаслідок незаконних дій, ОСОБА_1 , у результаті незаконного зайняття добувним промислом раків без належного дозволу, забороненим знаряддям лову-сіткою, виготовленою з капронового волокна, перевищивши кількість виловленого на одну особу за одну добу перебування на водоймі, виловив 139 раків, чим порушив вимоги п.п.3.1, 3.14, 4.5, 4.6 «Правил любительського і спортивного рибальства», затвердженого наказом державного комітету рибного господарства України № 19 від 15.02.1999 року, п.п. 4, 12 ст. 11 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення любительського і спортивного рибальства», ст. 27 ЗУ «Про тваринний світ», чим заподіяв істотну шкоду тваринному світу та матеріальний збиток державі.

Відповідно до розрахунку Державного агентства рибного господарства України, здійсненого відповідно до «Такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення громадянами України, іноземцями та особами без громадянства цінних видів водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах України», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1209 від 21 листопада 2011 року, дії ОСОБА_2 спричинили матеріальний збиток державі на загальну суму 3 544, 50 грн.

Як встановленост. 13 Конституції України,ст. 324 ЦК України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цієюКонституцією.

Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема на землю та природні ресурси (ст. 142 Конституції України,ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно ізст. 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Статтею 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»передбачено утворення місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, зокрема частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до п. 7 ч. 3ст. 29 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Пунктом 4 частини першоїстатті 69-1 Бюджетного кодексу Українивстановлено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя70 відсотків.

Відповідно до ч. 2 ст.22, ч. 1 ст.1166 ЦК Українишкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно з ч. 1ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Як встановлено ч. 6ст. 82 ЦПК України, вирок суду в кримінальному провадженні, який набрав законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Суд вважає, що завдання шкоди природному середовищу сталося з вини відповідача, оскільки він бажав настання небезпечних наслідків, заподіяних вчиненням незаконним зайнятті рибним добувним промислом на водосховищі, тому відшкодуванню підлягає належно обґрунтований розмір майнової шкоди 5992,50 грн.

Керуючись ст.ст.258,259,263265 ЦПК України,

ухвалив:

Позов керівника Покровської окружної прокуратури - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,який зареєстрованийза адресою: АДРЕСА_1 )накористь державив особіКурахівської міськоїради Покровськогорайону Донецькоїобласті шкоду,заподіяну навколишньомуприродному середовищувнаслідок вчиненнякримінального правопорушення(злочину)в сумі 3544 (три тисячі п`ятсот сорок чотири) гривні50 (п`ятдесят) копійок на рахунок UA468999980333179331000005684, отримувач: Донецьке ГУК/Мар`їнська МТГ/24062100, ідентифікаційний код юридичної особи 37967785, код платежу 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності».

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного оскарження.

Суддя В.А. Приходько

СудМар`їнський районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення10.09.2024
Оприлюднено12.09.2024
Номер документу121504573
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища

Судовий реєстр по справі —237/287/22

Рішення від 10.09.2024

Цивільне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Приходько В. А.

Ухвала від 26.01.2022

Цивільне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Приходько В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні