Ухвала
від 10.09.2024 по справі 320/32690/24
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

10 вересня 2024 року Київ № 320/32690/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши питання про прийняття зустрічного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Політехносервіс" до Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про визнання дій протиправними у справі за позовом Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю "Політехносервіс" про стягнення адміністративно - господарських санкцій і пені,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Київське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Політехносервіс", в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Політехносервіс" за невиконання нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" на користь Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю грошову суму в рахунок адміністративно - господарських санкцій і пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій у розмірі 331 583,80 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що в порушення вимог статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідачем у 2023 році не виконано нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, що є підставою для застосування адміністративно-господарської санкції та нарахування пені.

Ухвалою суду від 16.07.2024 відкрито провадження в адміністративній справі № 320/32690/24 за позовом Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю "Політехносервіс" про стягнення адміністративно - господарських санкцій і пені. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

31.07.2024 засобами поштового зв`язку ТОВ "Політехносервіс" направило до суду зустрічну позовну заяву до Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про визнання протиправними дій щодо нарахування адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік та направлення розрахунку cум адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік у розмірі 331 583,80 грн.

Розглянувши питання про прийняття зустрічного позову ТОВ "Політехносервіс", суд зазначає таке.

Приписами частини 1 статті 178 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що зустрічна позовна заява, яка подається з додержанням загальних правил пред`явлення позову, повинна відповідати вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу.

Частиною 3 статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Судом встановлено, що зустрічний позов не відповідає вимогам, визначеним статтею 161 КАС України, оскільки ТОВ "Політехносервіс" до зустрічного позову не додано документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.

З урахуванням вимог частини 2 статті 169 КАС України, суд зазначає наступне.

За змістом вимог частини 1 і 2 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Із змісту зустрічного позову випливає, що ТОВ "Політехносервіс" просить визнати протиправними дії щодо нарахування адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік та направлення розрахунку cум адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік у розмірі 331 583,80 грн. Таким чином, суд вважає, що звернена до суду вимога є майновою, оскільки впливає на зміну складу майна ТОВ "Політехносервіс".

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Частиною 2 статті 4 зазначеного Закону встановлюються ставки судового збору, зокрема, відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд звертає увагу на те, що абзацом 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік", який вступив в дію з 01.01.2024, установлено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2024 року складає 3 028 грн.

У цьому ж випадку 1,5 відсотки розміру майнових вимог 331 583,80 грн (331 583,80 грн х 1,5 % = 4 973,75 грн). Відтак розмір судового збору за подання до адміністративного суду зустрічного позову із заявленою позивачем позовною вимогою майнового характеру складає 4 973,75 грн. Однак ТОВ "Політехносервіс" надано суду документ про сплату судового збору на суму 3 028,00 грн.

Згідно положень частини 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Суд зазначає, що інформація щодо платіжних реквізитів для перерахування судового збору міститься на офіційному веб-порталі "Судова влада" в розділі "Київський окружний адміністративний суд".

Також згідно з частиною 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається, в тому числі, зміст позовних вимог.

Способи судового захисту визначені у статті 5 КАС України. Так, згідно з частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно частини 1 статті 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.

У цьому випадку, позивач у зустрічному позові просить суд визнати протиправними дії Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю щодо нарахування адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення нормативу створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році, який за своїм змістом не відповідає способу судового захисту визначеному в статті 5 КАС України, оскільки містить вимогу лише про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними.

Суд зазначає про те, що за результатами розгляду адміністративної справи, в разі задоволення позову, суд приймає рішення про захист порушеного права чи інтересу особи у спосіб, що передбачений статтями 5, 245 КАС України.

Таким чином, позивачу необхідно усунути недоліки зустрічної позовної заяви шляхом подання до суду зустрічного позову, оформленого відповідно до статті 160 КАС, а саме вказати у позові зміст позовних вимог відповідно до положень частини 1 статті 5 КАС України, пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України, частини 2 статті 245 КАС України, а також надати копію зустрічного позову для відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (частина 2 статті 169 КАС України).

Отже, згідно з вимогами частини першої статті 178, частини першої статті 169, зустрічний позов належить залишити без руху та надати ТОВ "Політехносервіс" строк для усунення недоліків у спосіб подання документ про сплату (доплату) судового збору у встановлених порядку і розмірі (1 945,75 грн) або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону; та подання до суду зустрічного позову, оформленого відповідно до статті 160 КАС, а саме вказати у зустрічному позові зміст позовних вимог відповідно до положень частини 1 статті 5 КАС України, пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України, частини 2 статті 245 КАС України, а також надати копію зустрічного позову для відповідача.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 178, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

Зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Політехносервіс" до Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про визнання дій протиправними у справі № 320/32690/24 за первісним позовом Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю "Політехносервіс" про стягнення адміністративно - господарських санкцій і пені залишити без руху.

Надати позивачу за зустрічним позовом десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом:

- подання до суду документа про сплату (доплату) судового збору у встановлених порядку і розмірі (1 945,75 грн) або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;

- подання до суду зустрічного позову, оформленого відповідно до статті 160 КАС, а саме, вказати у зустрічному позові зміст позовних вимог відповідно до положень частини 1 статті 5 КАС України, пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України, частини 2 статті 245 КАС України, а також надати копію зустрічного позову для відповідача.

Роз`яснити позивачу, що у випадку не усунення у встановлений строк недоліків зустрічна позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.

Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із зустрічною позовною заявою.

Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяБасай О.В.

СудКиївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення10.09.2024
Оприлюднено12.09.2024
Номер документу121510409
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо соціального захисту (крім соціального страхування), з них осіб з інвалідністю

Судовий реєстр по справі —320/32690/24

Ухвала від 21.10.2024

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Басай О.В.

Ухвала від 21.10.2024

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Басай О.В.

Ухвала від 10.09.2024

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Басай О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні