КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 серпня 2024 року № 320/14463/24
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПарненко В.С.,
при секретаріЗанковичу А.І.,
за участю
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідачаЛукашенка Д.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, рішення та вимоги,
в с т а н о в и в:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі позивач) звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі відповідач), в якому просить, з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 05.06.2024, просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №6949240201 від 05.02.2024 на суму 1 189 661,63 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №6367240201 від 05.02.2024 на суму 99 138,45 грн;
- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-6919 від 05.02.2024 на суму 659 139,80 грн;
- визнати протиправним та скасувати рішення №6921240201 від 05.02.2024 на суму 196 613,43 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №6924240201 від 05.02.2024 на суму 3 866 390,00 грн
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №6922240201 від 05.02.2024 на суму 695 362,00 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №6927240201 від 05.02.2024 на суму 1 594 310,00 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №6950240201 від 05.02.2024 на суму 23 380,00 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №6968240201 від 05.02.2024 на суму 14 112 871,00 грн, винесені Головним управлінням ДПС у місті Києві відносно ФОП ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог вказано, що позивач не погоджується з оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, рішенням та вимогою, зазначаючи, що відповідачем неправомірно нараховані штрафні санкції за період до лютого 2021 року, оскільки вважає, що сплив строк давності притягнення платника до фінансової відповідальності. Єдиною підставою документального підтвердження спірної суми податкового кредиту та суми, на які зменшено від`ємне значення фінансового результату до оподаткування оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, є належним чином складені та підписані повноважними особами первинні документи за результатами реальної господарської операції, що підтверджують її повноту та зміст відповідно до цілей господарської діяльності платника податків. Позивач вказує, що сума штрафних санкцій, яка нарахована за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних не відповідає чинному законодавству, оскільки розрахована без врахування пунктів 89 та 90 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 позовну заяву залишено без руху та надано строк на усунення недоліків позову.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.05.2024 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження. Призначено до розгляду в підготовчому провадженні на 05.06.2024.
28.05.2024 представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначив, що ГУ ДПС у м. Києві проведено документальну планову виїзну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) за період з 16.06.2017 по 31.12.2022, дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, дотримання вимог обліку та збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 16.06.2017 по 31.12.2022. За результатами проведення перевірки складено акт від 08.12.2023 №81957/Ж5/26-15-24-02-01/3345010202. В порушення пп.49.18.5 п.49.18 ст.49 р. ІІ, п.177.11 ст.177 р.IV ПКУ №2755-VI, ФОП ОСОБА_2 несвоєчасно подано до контролюючого органу податкові декларації про майновий стан і доходи за 2022 (від 10.11.2023 №9314079831). Перевіркою правильності визначення загального оподатковуваного доходу за 2018 рік, отриманого від провадження діяльності ФОП ОСОБА_2 , відображеного в додатку Ф2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2018, встановлено його заниження на суму 140432,85грн по причині того, що обсяг виручки отриманої згідно даних Системи зберігання і збору даних реєстраторів розрахункових операцій (СЗЗД РРО) через РРО (табл.№9 п.1.9 р. І акту перевірки) з урахуванням пп.177.3.1 п.177.3 ст.177 р. ІV ПКУ №2755-VI за відповідний період, перевищує задекларований показник загального оподаткованого доходу платника за 2018. Так, у 2018 році обсяг виручки отриманої від роздрібної торгівлі згідно даних СЗЗД РРО складає 2215193,87 грн (без акцизного податку та без ПДВ), обсяг сум доходу отриманого згідно банківських виписок складає 0,00гривень. Перевіркою правильності визначення загального оподатковуваного доходу за 2020 рік, отриманого від провадження діяльності ФОП ОСОБА_2 , відображеного в додатку Ф2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2020, встановлено його заниження на суму 417596,79 грн по причині того, що обсяг виручки отриманої від роздрібної торгівлі згідно даних СЗЗД РРО через РРО (табл.№9 п.1.9 р. І акту перевірки) з урахуванням пп.177.3.1 п.177.3 ст.177 ПК України, а також обсяг суми виплаченого доходу, який отриманий за безготівковою формою від господарської діяльності (суборенда) згідно банківських виписок (табл.№10 п.1.10 р.І акту перевірки) за відповідний період, перевищують задекларований показник загального оподаткованого доходу платника за 2020. Так, у 2020 році обсяг виручки згідно даних СЗЗД РРО складає 5008507,82грн (без акцизного податку та без ПДВ), обсяг суми доходу отриманого згідно банківських виписок складає 244,25грн (без ПДВ), в тому числі: ТОВ «Трейдбокс» (код за ЄДРПОУ 41865137) - 244,25гривень. Перевіркою правильності визначення вартості документально підтверджених витрат, пов`язаних із здійсненням діяльності, відображених у додатку Ф2 до податкових декларацій про майновий стан і доходи за період, що перевірявся з 16.06.2017 по 31.12.2022 встановлено їх завищення: у 2018 році на суму 9 369,60грн, у 2019 році на суму 18 611,72грн, у 2020 році на суму 305 791,18грн, у 2021 році на суму 1 189 218,87 грн. та у 2022 році на суму 3 206 363,97 гривень. ФОП ОСОБА_2 не своєчасно сплачено до бюджету податкові зобов`язання з військового збору за результатами річного декларування по декларації про майновий стан і доходи за 2018 в загальній сумі 725,39грн. Так, згідно ІКП ОСОБА_2 (код платежу 11011001) ІКС «Податковий блок» по строку нарахування 21.02.2019 (граничний термін сплати) фактично сплачено: 19.08.2019 30,0грн, 16.09.2019 66,0грн, 15.10.2019 132,0грн, 13.11.2019 132,0грн, 09.12.2019 198,0грн, 11.02.2020 167,39грн, чим порушено п.57.1 ст.57 ПК України. У зв`язку з ненаданням платником на перевірку книги обліку доходів та витрат, не виявляється за можливе встановити помісячне отримання доходу за період, що перевірявся. В результаті перевірки правильності нарахування єдиного внеску із сум заробітної плати встановлено заниження єдиного внеску, що підлягає сплаті за період, що перевірявся в розмірі 440,0 грн, в тому числі за липень 2019 440,0 грн, чим порушено п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VІ. Відповідно до даних Системи зберігання і збору даних реєстраторів розрахункових операцій (СЗЗД РРО), згідно обсягів РРО ФОП ОСОБА_2 (таб.№9 п.1.9. р. І акту перевірки) загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість протягом 12 календарних місяців, сукупно складає 13 640 00,27 грн за період з 01.01.2018 по 31.05.2018. З урахуванням вищезазначеного, ФОП ОСОБА_2 до 11.06.2018 зобов`язана була зареєструватися платником податку на додану вартість шляхом подання реєстраційної заяви до ДПІ у Подільському районі Головного управління ДПС у м. Києві. В порушення п.181.1 ст.181, п.183.2 ст.181 ПК України,
ФОП ОСОБА_2 не зареєструвалась платником податку на додану вартість до 11.06.2018. Перевіркою повноти визначення податкових зобов`язань з ПДВ за період, що перевірявся з 16.06.2017 по 31.12.2022 встановлено їх заниження на загальну суму 3 308 692гривні, чим порушено п.187.1 ст.187 ПК України. Актом перевірки встановлено факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних. За результатами перевірки правильності визначення об`єкту оподаткування на який нараховується сума акцизного податку встановлено заниження вартості підакцизних товарів, що реалізовані на суму 368 045,26 гривень у періоді, що перевірявся. В порушення п.1 ст.3 р. ІІ Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ФОП ОСОБА_2 здійснювала розрахункові операції та не проводила їх через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій у періоді, що перевірявся на загальну суму 14 112 871,90 грн.
30.05.2024 представником відповідача подані додаткові пояснення, в яких вказано, що серед переліку оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відсутнє податкове повідомлення-рішення від 05.02.2024 №6924240201.
05.06.2024 позивачем подано клопотання про відкладення розгляду справи, заяву про зміну предмету позову та відповідь на відзив на позовну заяву, в якій викладено правову позицію, яка є аналогічною до вказаної в позовній заяві.
Розгляд справи в підготовчому провадженні відкладено на 19.06.2024.
В підготовче засідання, призначене на 19.06.2024, прибули представники сторін. Для надання можливості представнику відповідача подати додаткові пояснення, судом відкладено розгляд справи в підготовчому провадженні на 14.08.2024.
17.07.2024 представником відповідача подані додаткові пояснення, в яких зазначено, що починаючи з 18.03.2020 для контролюючого органу та платників податків залишається зупинений відлік строку давності щодо документальних та позапланових перевірок, які не передбачені пп. 69.2-1 та 69.35 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
09.08.2024 представником позивача подані до суду додаткові пояснення, в яких зазначено, що Постанову КМУ «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» №651 було прийнято 27 червня 2023 року та нею постановлено: « 1. Відмінити з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р. на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». При цьому акт відповідачем винесено 08.12.2023, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення, вимогу та рішення - 05.02.2024, тобто після спливу 6 місяців та 8 місяців відповідно за період перевірки з 2017 по 2022 рік. Позивач вважає, що 2017 рік не повинен був включатися до періоду перевірки. Оскільки період, що перевіряється відповідачем - період з 2017 по 2022 рік, то з можна стверджувати, що правовідносини між сторонами склалися саме в період з 2017 по 2022 рік включно, оскільки порушення, які допущені платником, на думку податкового органу, вчинені саме в цей період. При цьому період 2023 року під перевірку не потрапив, а тому застосовувати до правовідносин 2017-2022 років законодавство, яким вносилися зміни у 2023 році сторона позивача вважає помилковим.
14.08.2024 від представника позивача надійшло клопотання про закриття підготовчого провадження у справі та призначено справи до розгляду по суті. Представник відповідача не заперечував проти закриття підготовчого провадження, про що міститься відповідна відмітка на клопотанні представника позивача.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.08.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено до розгляду по суті на 28.08.2024.
В судове засідання, призначене на 28.08.2024, прибули представники сторін, підтримали обрані правові позиції.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрована суб`єктом підприємницької діяльності 16.06.2017, основним видом діяльності за КВЕД є 47.24 Роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах.
На підставі статей 20, 77, 82 Податкового кодексу України, п.2 ч.1 ст. 13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», наказу від 01.11.2023 №5397-п ГУ ДПС у м. Києві проведено документальну планову виїзну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) за період з 16.06.2017 по 31.12.2022, дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, дотримання вимог обліку та збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 16.06.2017 по 31.12.2022.
За результатами проведення перевірки складено акт від 08.12.2023 №81957/Ж5/26-15-24-02-01/3345010202.
Документальною плановою виїзної перевіркою встановлені порушення ФОП ОСОБА_2 :
-п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, у частині не надання на перевірку книги обліку доходів та витрат;
-пп.49.18.5 п.49.18 ст.49, п.177.11 ст.177 Податкового кодексу України, в частині несвоєчасного подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 до контролюючого органу;
-п. 177.2 п. 177.4 ст. 177 Податкового кодексу України, у результаті чого визначено суму податкових зобов?язань з податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності, що підлягає сплаті до бюджету за період, що перевірявся на загальну суму сумі 951729,30 грн, в тому числі по періодах: 2018 - 26964,45 грн, 2019 - 3350,11 грн, 2020 - 130209,83 грн, 2021 - 214059,39 грн, 2022 577 145,52 грн;
-п.176.2 «б» ст.176 р.4 Податкового кодексу України, у частині несвоєчасного подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2022 до контролюючих органів;
-пп. 1.6. п.16-1 підрозд.10 розд.ХХ Податкового кодексу України, у результаті чого визначено суму податкових зобов?язань з військового збору за результатами річного декларування, що підлягає сплаті до бюджету в загальній сумі 79310,76 грн, в тому числі по періодах: 2018 2247,03 грн, 2019 - 279,17 грн, 2020 - 10850,82 грн, 2021 - 17838,28 грн, 2022 - 48095,46 грн;
-п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, в частині не своєчасної сплати до бюджету податкових зобов?язань з військового збору за результатами річного декларування;
-пп.4 п.2 ст.6 Закону №2464-VI, в частині несвоєчасного подання звіту про суми нарахованого єдиного внеску (додаток 5 з табл. 1) за 2017 до органів ДПС;
-абзац 3 частини 8 статті 9 Закону №2464-VI, в частині заниження єдиного внеску. Що підлягає сплаті в загальній сумі 659 139,80грн, в тому числі по наступних періодах: за 2018 - 32956,59 грн, 2019 - 4094,52 грн, 2020 - 156700,69 грн, 2021 - 223300,0 грн, 2022 242088 грн;
-п. 1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI, у частині заниження єдиного внеску із сум заробітної плати найманих працівників, що підлягає сплаті за період, що перевірявся в розмірі 440,0 грн;
-п.8 ст.9 Закону №2464-VI, в частині не своєчасної сплати єдиного внеску у періоді, що перевірявся;
-п.181.1 ст.181, п.183.2 ст.181 Податкового кодексу України, у частині не реєстрації платником податку на додану вартість до 11.06.2018;
-п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України та Наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» у частинах заниження податкових зобов?язань з податку на додану вартість та завищення формування податкового кредиту з ПДВ за перевіряємий період. в результаті чого встановлено: - завищення суми від?ємного значення (різниці між сумою податкового зобов?язання та сумою податкового кредиту з ПДВ) у періоді, що перевірявся, що призвело до завищення залишку від?ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в загальному розмірі на 695362 гривні; - заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до державного бюджету на загальну суму 3093112 грн;\
-п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в частині не реєстрації в ЄРПН податкових накладних щодо товарів (послуг), що реалізовані в періоді, що перевірявся та по яких встановлено заниження податкових зобов`язань з ПДВ на загальну суму 3 188 620 грн;
-пп.49.18.1 п.49.18 ст.49, п.203.1 ст.203 Податкового кодексу України, в частині не своєчасно поданих податкових декларацій з податку на додану вартість до контролюючих органів. 15. п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, у частині не своєчасної сплати до бюджету податку на додану вартість у періоді, що перевіряється;
-пп.49.18.1 п.49.18 ст.49, п.223.2 ст.223 Податкового кодексу України, в частині не своєчасно поданих декларацій з акцизного податку до контролюючих органів;
-п.216.9 ст.216 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкові зобов?язання акцизного податку, що підлягають сплаті до державного бюджету в періоді, що перевірявся в загальній сумі 18704 грн;
-п.57.1, ст.57 Податкового кодексу України, у частині не своєчасного перерахування до бюджету податкових зобов`язань з акцизного податку;
-п.1 ст.3 р. ІІ Закону України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зі змінами та доповненнями, в частині здійснення розрахункових операцій та не проведення їх через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій у періоді, що перевірявся на загальну суму 14 112 871,90 грн.
На підставі акту перевірки від 08.12.2023 №81957/Ж5/26-15-24-02-01/3345010202 відповідачем сформовані та направлені позивачу податкові повідомлення-рішення від 05.02.2024:
-№6949240201 про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем податок на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування на загальну суму 1 189 661,63 грн, в тому числі за податковими зобов`язаннями на суму 951 729,30 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 237 932,33 грн;
-№6367240201 про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем військовий збір на загальну суму 99 138,45 грн, в тому числі за податковими зобов`язаннями на суму 79 310,76 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 19 827,69 грн;
-№6924240201 про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 3 866 390,00 грн, в тому числі за податковими зобов`язаннями на суму 3 093 112 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 773 278 грн;
-№6922240201, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на суму 695 362,00 грн;
-№6927240201 про застосування штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних на суму 1 594 310,00 грн;
-№6950240201 про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на загальну суму 23 380,00 грн, в тому числі за податковими зобов`язаннями на суму 18 704 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 4676 грн;
-№6968240201 про застосування штрафних фінансових санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на суму 14 112 871,00 грн.
05.02.2024 відповідачем прийнято рішення №6921240201 про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно ненарахованого єдиного внеску в розмірі штрафних санкцій 196 613,43 грн.
05.02.2024 відповідачем сформовано вимогу №Ф-6919 про сплату боргу на суму 659 139,80 грн.
Не погодившись з прийнятими рішеннями податкового органу, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Щодо встановлених в акті перевірки порушень з ПДФО, судом встановлено наступне.
В порушення пп.49.18.5 п.49.18 ст.49 р. ІІ, п.177.11 ст.177 Податкового кодексу України, ФОП ОСОБА_2 несвоєчасно подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2022 (від 10.11.2023 №9314079831).
За період, що перевірявся з 16.06.2017 по 31.12.2022 ФОП ОСОБА_2 здійснювала фінансово-господарську (підприємницьку) діяльність використовуючи загальну систему оподаткування, особливості оподаткування якої визначено статтею 177 розділу IV Податкового кодексу України, та сплачувала до бюджету самостійно розраховані авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб.
Перевіркою дотримання встановленого порядку ведення книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи підприємці, що здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування, встановлено наступне.
Відповідно п.177.10 п.177 Податкового кодексу України, фізичні особи - підприємці зобов`язані вести книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.
Згідно п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у фізичної особи-підприємця після початку перевірки.
Підпунктом 14.1.54 «ж» пункту 14.1 статті 14 розділу І Податкового кодексу України визначено, що дохід з джерелом їх походження з України це будь який дохід, отриманий резидентами або не резидентами, в тому числі від будь яких видів їх діяльності на території України, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді доходів від зайняття підприємницькою та незалежною професійною діяльністю.
Пунктом 177.2 статті 177 Податкового кодексу України встановлено, що загальний оподаткований дохід це виручка у грошовий та негрошовій формі.
Відповідно пп.177.3.1 п.177.3 ст.177 Податкового кодексу України, не включаються до доходу фізичної особи-підприємця суми акцизного податку з реалізованих суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Перевіркою правильності визначення загального оподатковуваного доходу за 2018 рік, отриманого від провадження діяльності ФОП ОСОБА_2 , відображеного в додатку Ф2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2018, встановлено його заниження на суму 140432,85грн по причині того, що обсяг виручки отриманої згідно даних Системи зберігання і збору даних реєстраторів розрахункових операцій (СЗЗД РРО) через РРО (табл.№9 п.1.9 р. І акту перевірки) з урахуванням пп.177.3.1 п.177.3 ст.177 Податкового кодексу України за відповідний період, перевищує задекларований показник загального оподаткованого доходу платника за 2018.
Так, у 2018 році обсяг виручки отриманої від роздрібної торгівлі згідно даних СЗЗД РРО складає 2215193,87 грн (без акцизного податку та без ПДВ), обсяг сум доходу отриманого згідно банківських виписок складає 0,00 гривень.
Перевіркою правильності визначення загального оподатковуваного доходу за 2020 рік, отриманого від провадження діяльності ФОП ОСОБА_2 , відображеного в додатку Ф2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2020, встановлено його заниження на суму 417596,79грн по причині того, що обсяг виручки отриманої від роздрібної торгівлі згідно даних СЗЗД РРО через РРО (табл.№9 п.1.9 р. І акту перевірки) з урахуванням пп.177.3.1 п.177.3 ст.177 Податкового кодексу України, а також обсяг суми виплаченого доходу, який отриманий за безготівковою формою від господарської діяльності (суборенда) згідно банківських виписок (табл.№10 п.1.10 р.І акту перевірки) за відповідний період, перевищують задекларований показник загального оподаткованого доходу платника за 2020.
Так, у 2020 році обсяг виручки згідно даних СЗЗД РРО складає 5008507,82 грн (без акцизного податку та без ПДВ), обсяг суми доходу отриманого згідно банківських виписок складає 244,25 грн (без ПДВ), в тому числі: ТОВ «Трейдбокс» (код за ЄДРПОУ 41865137) - 244,25 грн.
Згідно п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Згідно п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов`язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Пунктом 177.4 статті 177 Податкового кодексу України визначено перелік витрат безпосередньо пов`язаний з отриманням доходу.
Відповідно до пп.177.4.5 п.177.4 ст. 177 Податкового кодексу України, не включаються до складу витрат підприємця документально не підтверджені витрати.
За результатами перевірки враховується вартість понесених витрат зазначених у таблиці №21, відображених ФОП ОСОБА_2 у поданих до контролюючого органу деклараціях про майновий стан і доходи за період, що перевірявся з 16.06.2017 по 31.12.2022, яка підтверджена:
-в частині придбаних ТМЦ, що реалізовані - наданими підприємцем на перевірку договорами укладеними з контрагентами-постачальниками, актами щодо розрахунків, банківськими виписками (табл.№10 п.1.10 р. І акту перевірки), платіжними документами (чеки/квитанції) згідно якими підтверджено сплату вартості понесених витрат, пов`язаних з отриманням доходу та з урахуванням середньої торгівельної націнки 23%;
-в частині витрат на оплату праці та нарахування на неї - наданими підприємцем на перевірку трудовими договорами, помісячними відомостями про нарахування та видачу заробітної плати найманим працівникам і поданою до контролюючого органу податковою звітністю щодо нарахування та виплати заробітної плати, а також даними ІКП ОСОБА_2 ІКС «Податковий блок» про сплату податків, зборів (обов`язкових платежів) за відповідний перевіряємий період (ПДФО, ВЗ та ЄСВ);
-в частині інших витрат - наданими підприємцем на перевірку договорами укладеними з контрагентами-постачальниками, банківськими виписками, платіжними документами (чеки/квитанції), а також даними ІКП ОСОБА_2 ІКС «Податковий блок» про сплату податків, зборів (обов`язкових платежів) за перевіряємий період (ЄСВ та ліцензії) згідно якими підтверджено сплату вартості понесених витрат, пов`язаних з проведенням господарської діяльності, зокрема вартості придбаних послуг на оренду приміщення, електропостачання, розрахунково-касове обслуговування, одержання ліценцій, сплачені суми єдиного внеску тощо.
Перевіркою правильності визначення вартості документально підтверджених витрат, пов`язаних із здійсненням діяльності, відображених у додатку Ф2 до податкових декларацій про майновий стан і доходи за період, що перевірявся з 16.06.2017 по 31.12.2022 встановлено їх завищення: у 2018 році на суму 9 369,60 грн, у 2019 році на суму 18 611,72 грн, у 2020 році на суму 305 791,18 грн, у 2021 році на суму 1 189 218,87 грн. та у 2022 році на суму 3 206 363,97 грн.
Перевіркою правильності визначення суми чистого оподатковуваного доходу, відображеного у додатку Ф2 до податкових декларацій про майновий стан і доходи за період, що перевірявся встановлено наступне.
Відповідно п.164.1 ст.164 Податкового кодексу України, базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 цього Кодексу.
Перевіркою правильності визначення об`єкту оподаткування (чистого доходу) за період, що перевірявся з 16.06.2017 по 31.12.2022 з урахуванням заниженого загального оподаткованого доходу та завищеної вартості понесених витрат за даними перевірки встановлено заниження чистого оподаткованого доходу за відповідний перевіряємий період, а саме: за 2018 рік на суму 149802,45 грн., за 2019 рік на суму 18611,72 грн., за 2020 рік на суму 723387,97 грн., за 2021 рік на суму 1189218,87 грн., за 2022 рік на суму 3206363,97 грн.
Відповідно п.177.1 ст.177 Податкового кодексу України доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.
У періоді з 16.06.2017 по 31.12.2022, згідно п.167.1 ст.167 Податкового кодексу України, ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих).
Перевіркою правильності проведення остаточного розрахунку податку на доходи фізичних осіб за період з 16.06.2017 по 31.12.2022, що підлягає сплаті до бюджету, з урахуванням порушень викладених в пп.2.1.2. п.2.1. р.ІІ акту перевірки, встановлено заниження податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб від провадження діяльності в загальній сумі 951 729,30 грн, в тому числі по періодах: 2018 26 964,45 грн, 2019 3350,11 грн, 2020 130 209,83 грн, 2021 214 059,39 грн, 2022 577 145,52 грн, чим порушено п.177.2, п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України.
Щодо встановлених порушень з військового збору, суд зазначає наступне.
З 1 січня 2015 року п.16-1 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України викладено у новій редакції, яка встановлює, що платниками збору є особи, визначені п.162.1 ПКУ №2755-VI, та об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 Податкового кодексу України.
Фізичні особи підприємці, крім тих, що обрали спрощену систему, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір в розмірі 1,5 відсотків чистого оподатковуваного доходу, відображають в річній податковій декларації та сплачують в терміни, передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період.
Відповідно пп.1.5. п.16-1 підрозд.10 розд. ХХ Податкового кодексу України, відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
У періоді з 16.06.2017 по 31.12.2022 ФОП ОСОБА_2 перебувала на загальній системі оподаткування обліку та звітності.
З урахуванням порушень викладених у пп.2.1.2. п.2.1. р.2 акту перевірки, встановлено заниження податкових зобов`язань з військового збору, що підлягає сплаті до бюджету в загальній сумі 79 310,76 гривень, в тому числі по періодах: 2018 2247,03грн; 2019 279,17 грн; 2020 10 850,82 грн; 2021 17 838,28 грн; 2022
48 095,46 грн, чим порушено пп.1.6. п.16-1 підрозд.10 розд. ХХ Податкового кодексу України.
Перевіркою своєчасності та повноти сплати самостійно визначених податкових зобов`язань військового збору за результатами річного декларування від здійснення діяльності встановлено, що ФОП ОСОБА_2 не своєчасно сплачено до бюджету податкові зобов`язання з військового збору за результатами річного декларування по декларації про майновий стан і доходи за 2018 в загальній сумі 725,39грн. Так, згідно ІКП ОСОБА_2 (код платежу 11011001) ІКС «Податковий блок» по строку нарахування 21.02.2019 (граничний термін сплати) фактично сплачено: 19.08.2019 30,0 грн, 16.09.2019 66,0 грн, 15.10.2019 132,0 грн, 13.11.2019 132,0 грн, 09.12.2019 198,0 грн, 11.02.2020 167,39 грн, чим порушено п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України.
Щодо встановлених порушень з єдиного внеску, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.6 ч.2 п.4 Закону № 2464, платник єдиного внеску зобов`язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску в строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади.
Згідно з п.16 р.ІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 із змінами та доповненнями, відповідальним за правильність та достовірність заповнення звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є страхувальник.
Перевіркою питань щодо термінів подання звітів (додаток 5 з табл.1) про суми нарахованого єдиного внеску встановлено не своєчасне подання звіту за 2017 до органів ДПС, чим порушено пп.4 п.2 ст.6 Закону №2464-VI, а саме: Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого ЄВ (Реєстраційний номер 9300044233); належний строк подання - 09.02.2018; строк фактичного подання 17.04.2018.
Частиною 1 ст. 4 Закону № 2464-VI визначено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI, платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону № 2464-VI, єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22% визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Відповідно до ст.7 Закону №2464, визначено, що база нарахування єдиного внеску для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону, - сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Згідно п.3 ст.7 Закону № 2464-VI, нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.
Згідно пункту 4 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI, максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює п`ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом, на яку нараховується єдиний внесок.
В періоді з 16.06.2017 по 31.12.2022 ФОП ОСОБА_2 перебувала на загальній системі оподаткування, обліку та звітності.
У зв`язку з ненаданням платником на перевірку книги обліку доходів та витрат, податковий орган не зміг встановити помісячне отримання доходу за період, що перевірявся.
Перевіркою достовірності відображення у звітності за 2018, 2019, 2020, 2021 та 2022 сум доходів, отриманих від здійснення підприємницької діяльності, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб та на які нараховується єдиний внесок, встановлено заниження ФОП ОСОБА_2 чистого оподатковуваного доходу: за 2018 рік на суму 149 802,45 грн, за 2019 рік на суму
18 611,72 грн, за 2020 рік на суму 723 387,97 грн, за 2021 рік на суму 1 189 218,87 грн, за 2022 рік на суму 3 206 363,97 гривень (пп.2.1.2. п.2.1. р. ІІ акту перевірки), що призвело до заниження єдиного внеску, що підлягає сплаті за 2018 32 956,59 грн, 2019 4094,52 грн, 2020 156 700,69 грн, 2021 223 300,0 грн, 2022 242 088,0 грн (з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску).
Таким чином, за результатами перевірки з урахуванням зазначених порушень, встановлено заниження єдиного внеску, що підлягає сплаті в загальній сумі
659 139,80 грн, в тому числі по наступних періодах: за 2018 32 956,59 грн, 2019 4094,52 грн, 2020 156 700,69 грн, 2021 223 300,0 грн, 2022 242 088,0 грн, чим порушено абзац 3 частини 8 статті 9 Закону №2464-VI.
ФОП ОСОБА_2 в періоді, що перевірявся відповідно до поданої звітності до органів ДПС, а також наданих на перевірку документів: трудові договори, накази та заяви (прийом/звільнення) використовувала працю найманих осіб (п.2.3 р.ІІ акту перевірки).
ФОП ОСОБА_2 подавались щомісячні звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (дод.4 з табл.1, 5, 6) за період, що перевірявся з 17.07.2019 по 31.12.2020 до контролюючих органів ДПС у м.Києві своєчасно та в повному обсязі.
За період з 01.01.2021 по 31.12.2022 ФОП ОСОБА_2 подавались щоквартально в місячному розрізі відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам додатками 1 та 5 до податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску до контролюючих органів ДПС у м. Києві (за І квартал 2022 подано не своєчасно).
ФОП ОСОБА_2 в таблиці 1 додатку 4 звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за липень 2019 не відображено суму єдиного внеску в розмірі 440,0грн, яка підлягає сплаті, внаслідок чого в ІКП ОСОБА_2 (код платежу 71040000) ІКС «Податковий блок» відсутнє нарахування єдиного внеску за відповідний період.
В результаті перевірки правильності нарахування єдиного внеску із сум заробітної плати встановлено заниження єдиного внеску, що підлягає сплаті за період, що перевірявся в розмірі 440,0грн, в тому числі за липень 2019 440,0грн, чим порушено п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VІ.
Щодо встановлених в акті перевірки порушень з ПДВ, суд зазначає наступне.
Згідно пункту 180.1 статті 180 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платником податку є: будь-яка особа, що провадить або планує провадити господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу; будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.
Відповідно до п.181.1 ст.181 Податкового кодексу України, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп`ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень, така особа зобов`язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої третьої групи.
Згідно п.183.1 ст.183 Податкового кодексу України будь-яка особа, що підлягає обов`язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.
Відповідно до п.183.2 ст.181 Податкового кодексу України, у разі обов`язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподаткованих операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу.
В періоді, що перевірявся з 01.01.2018 по 31.12.2018 ФОП ОСОБА_2 здійснювала фінансово-господарську (підприємницьку) діяльність у сфері роздрібної торгівлі продуктами харчування, напоями в тому числі алкогольними та тютюновими виробами на загальній системі оподаткування, обліку та звітності.
Відповідно до даних Системи зберігання і збору даних реєстраторів розрахункових операцій (СЗЗД РРО), згідно обсягів РРО ФОП ОСОБА_2 (таб.№9 п.1.9. р. І акту перевірки) загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість протягом 12 календарних місяців, сукупно складає 13 640 00,27 грн за період з 01.01.2018 по 31.05.2018.
З урахуванням вищезазначеного, ФОП ОСОБА_2 до 11.06.2018 зобов`язана була зареєструватися платником податку на додану вартість шляхом подання реєстраційної заяви до ДПІ у Подільському районі Головного управління ДПС у м. Києві.
В порушення п.181.1 ст.181, п.183.2 ст.181 Податкового кодексу України,
ФОП ОСОБА_2 не зареєструвалась платником податку на додану вартість до 11.06.2018.
ФОП ОСОБА_2 зареєстрована платником ПДВ з 11.09.2018, номер запису в реєстрі 200421997.
Згідно п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків і зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів).
Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а у разі експорту товарів дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Перевіркою повноти визначення податкових зобов`язань з ПДВ за період, що перевірявся встановлено їх заниження, яке обумовлюється наступними причинами.
Розбіжності між даними перевірки і даними платника у визначенні податкових зобов`язань з ПДВ в періоді, що перевірявся є невідповідність задекларованих платником сум ПДВ з обсягом виручки, яка отримана згідно даних СЗЗД РРО через РРО (табл.№9 п.1.9 р. І акту перевірки) та не реєстрація платником ПДВ до 11.06.2018, в періодах зазначених в таблиці №35.
В ЄРПН та декларації з ПДВ включені суми ПДВ з постання маркетингових послуг: у січні 2021 1441 грн (ТОВ «Сандора»); квітні 2021 1726 грн (ТОВ «Сандора»); червні 2021 480 грн (ПАТ «Джей Ті Інтернешнл К»); серпні 2021 2259 грн (ТОВ «Сандора»); листопаді 2021 1654 грн (ТОВ «Сандора»); жовтні 2022 4900 грн (ТОВ «Юдакріст»); грудні 2022 5533 грн (ТОВ «Юдакріст» та ПАТ «Джей Ті Інтернешнл К»), а в ЄРПН відсутні зареєстровані податкові накладні з постачання роздрібної реалізації товарів через РРО кінцевому споживачу за відповідні періоди, розбіжність зазначена в гр.8 таблиці №37 підлягає збільшенню на вказані суми ПДВ з постання маркетингових послуг зазначених періодів.
ФОП ОСОБА_2 не враховано до складу податкових зобов`язань з податку на додану вартість суми ПДВ (в загальні сумі 587184 грн ПДВ) із частини обсягів виручки отриманої через РРО (табл.№9 п.1.9 р. І акту перевірки) з урахуванням п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України (гр.8 таблиці №35 пп.2.7.2 п.2.7 р. ІІ акту перевірки).
Також, причиною розбіжностей між даними перевірки і даними платника у визначенні податкових зобов`язань з ПДВ у періоді, що перевірявся є не врахування у склад податкових зобов`язань з ПДВ (в загальній сумі 1101 грн ПДВ) отриманих за безготівковою формою коштів на розрахунковий рахунок UA593052990000026005035012674 ФОП ОСОБА_2 у банку від постачання послуг (суборенда) по періодам, а саме:
-лютий 2020 сума ПДВ 49грн (27.02.2020 ТОВ «Трейдбокс» загальна сума 293,10 грн);
-вересень 2021 сума ПДВ 350 грн (16.09.2021 та 17.09.2021 АТ «Приватбанк» загальна сума 2100,0 грн);
-жовтень 2021 - сума ПДВ 117 грн (18.10.2021 АТ «Приватбанк» загальна сума 700,0 грн);
-листопад 2021 - сума ПДВ 117 грн (18.11.2021 АТ «Приватбанк» загальна сума 700,0 грн);
-січень 2022 - сума ПДВ 117 грн (18.01.2022 АТ «Приватбанк» загальна сума 700,0 грн);
-березень 2022 - сума ПДВ 117 грн (18.03.2022 АТ «Приватбанк» загальна сума 700,0 грн);
-жовтень 2022 - сума ПДВ 117 грн (18.10.2022 АТ «Приватбанк» загальна сума 700,0 грн);
-грудень 2022 - сума ПДВ 117 грн (17.12.2022 АТ «Приватбанк» загальна сума 700,0 грн).
Крім того, ФОП ОСОБА_2 не врахована до складу податкових зобов`язань з податку на додану вартість сума ПДВ із частини суми одержаного та задекларованого доходу за 2022 рік згідно податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022.
Так, одержаний загальний оподаткований дохід згідно податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 складає 18 588 752,97 грн, з урахуванням заборгованості, яка виникла у 2022 році в розмірі 52 165,0 грн (без ПДВ) по покупцям-контрагентам ТОВ «Юдакріст» та ПАТ «Джей Ті Інтернешнл Ко Україна», податкові зобов`язання з ПДВ за даними перевірки визначено в сумі 3728184 гривні за відповідний період.
З урахуванням вищевказаних порушень щодо заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість за 2022 рік, які повторно зазначені в таблиці №36, податкові зобов`язання (ПЗ) з ПДВ за грудень 2022 додатково визначено в сумі 2720407 грн (3728184 - 1007777), разом податкове зобов`язання з ПДВ за грудень 2022 за даними перевірки складають 2767673 грн (2720407 + 47266).
Таким чином, з урахуванням вищевказаних встановлених порушень, перевіркою повноти визначення податкових зобов`язань з ПДВ за період, що перевірявся з 16.06.2017 по 31.12.2022 встановлено їх заниження на загальну суму 3 308 692 грн, чим порушено п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України.
Перевіркою достовірності відображених показників у поданих Деклараціях з податку на додану вартість (рядки 10.1, 17), за період, що перевірявся, встановлено, що податковий кредит утворився за рахунок придбання товарно - матеріальних цінностей та послуг.
Перевіркою правильності формування податкового кредиту за період, що перевірявся з 16.06.2017 по 31.12.2022 встановлено розбіжність у формуванні податкового кредиту за період, що перевірявся, в частині його завищення на суму 479 782гривні по причині завищення залишку від`ємного значення по даним перевірки, який включається у рядок 16 Декларацій (наступних), у зв`язку з заниженням податкових зобов`язань з ПДВ по даним перевірки, чим порушено Наказ Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» (зі змінами).
Таким чином, у зв`язку з порушеннями п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України та Наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» (зі змінами) у частинах заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість та завищення формування податкового кредиту з ПДВ за перевіряємий період, перевіркою встановлено:
- завищення суми від`ємного значення (різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту з ПДВ) у періоді, що перевірявся, що призвело до завищення залишку від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в загальному розмірі на 695362 гривні;
- заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до державного бюджету на загальну суму 3 093 112 гривень.
Щодо встановлення в акті перевірки порушення вимог щодо реєстрації ПН/РК, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В порушення вимог п.201.10 ст.201 р. V Податкового кодексу України, платником податку ОСОБА_2 не зареєстровано в ЄРПН у терміни, встановлені цим Кодексом податкові накладні щодо товарів (послуг), що реалізовані в періоді, що перевірявся та по яких встановлено заниження податкових зобов`язань з ПДВ за період з 11.09.2018 по 31.12.2022 на загальну суму ПДВ 3 188 620 гривень по даним перевірки (порушення у сфері податкових зобов`язань),
Щодо встановлених в акті перевірки порушень з акцизного податку, судом встановлено наступне.
Відповідно до положень пп. 212.1.11 п.212.1 ст.212 Податкового кодексу України, платником податку є особа суб`єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
Згідно з положеннями пп. 213.1.9 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України, об`єктами оподаткування є операції з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Відповідно до положень пп.212.1.11 п.212.1 ст.212 Податкового кодексу України, у разі обчислення податку базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість та без урахування акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу.
Згідно п.216.9 ст.216 р.6 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов`язань щодо реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
За період, що перевірявся з 25.01.2018 по 31.12.2022 ФОП ОСОБА_2 здійснювала господарську (підприємницьку) діяльність у сфері роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами в торгівельному об`єкті, який зазначено в табл.№8 п.1.8 р. І акту перевірки.
ФОП ОСОБА_2 подавались декларації акцизного податку з додатками до ДПІ у Дарницькому районі Головного управління ДПС у м. Києві.
В порушення пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 р.ІІ, п.223.2 ст.223 р.ІХ Податкового кодексу України, ФОП ОСОБА_2 не своєчасно подані декларації акцизного податку по наступним періодам: липень 2018; травень 2020; червень 2020; липень 2020; лютий 2022; березень 2022; квітень 2022; травень 2022; червень 2022, крім того не подано до контролюючого органу Декларації по наступним періодам: січень 2018; лютий 2018; березень 2018; квітень 2018; травень 2018; жовтень 2021; листопад 2021 року.
Пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, передбачено, що платники податків фізичні особи, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Закону України від 12 травня 2022 року №2260- ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови: подання податкової звітності до 20 липня 2022 року.
В зв`язку з декларуванням доходу за 2022 рік який не в повному обсязі проведено через РРО та не зареєстровано в ЄРПН, не можливо в повному обсязі дослідити асортимент реалізованого товару. У зв`язку з чим дослідити повноту реалізації підакцизних товарів не представляється можливим.
Перевіркою правильності відображення у додатку 6 до декларацій акцизного податку об`єкту оподаткування на який нараховується сума податкових зобов`язань акцизного податку встановлено розбіжності у періоді, що перевірявся (табл.№42).
Дані розбіжності обумовлено тим, що вартість підакцизних товарів (алкогольні напої та тютюнові вироби), що реалізовані ФОП ОСОБА_2 відповідно даних Системи зберігання і збору даних реєстраторів розрахункових операцій (СЗЗД РРО) ІКС «Податковий блок» через РРО (табл.№9 п.1.9 р. І акту перевірки) за перевіряємий період складає в загальній сумі 9 826 676,61 грн, однак згідно даних платника цей показник складає в розмірі 9 458 631,35 грн.
За результатами перевірки правильності визначення об`єкту оподаткування на який нараховується сума акцизного податку встановлено заниження вартості підакцизних товарів, що реалізовані на суму 368 045,26 грн у періоді, що перевірявся.
Згідно до пп.215.3.10 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України для пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставка податку становить 5 відсотків.
Перевіркою правильності визначення сум податкових зобов`язань з акцизного податку, що підлягає сплаті до бюджету встановлено наступне.
У зв`язку з розбіжностями (див. табл.№42) між даними платника і даними перевірки об`єкту оподаткування на який нараховується сума податкових зобов`язань акцизного податку, що підлягає сплаті до бюджету в періоді, що перевірявся встановлено їх заниження в загальній сумі 18 704 грн, чим порушено п.216.9 ст.216 р.6 Податкового кодексу України.
Перевіркою своєчасності та повноти сплати самостійно визначених податкових зобов`язань з акцизного податку встановлено наступне.
В порушення п.57.1, ст.57 Податкового кодексу України, у періоді, що перевірявся не своєчасно перераховувались до бюджету податкові зобов`язання з акцизного податку згідно ІКП ОСОБА_2 (код платежу 14040001) ІКС «Податковий блок».
Щодо даних порушень складено акти, на підставі яких прийняті податкові повідомлення-рішення за формою «Ш» та застосовано штрафні (фінансові) санкції :
- від 29.01.2019 №217/26-15-13-08-17/3345010202, ППР від 21.02.2019 №0061731308;
- від 06.04.2020 №897/26-15-33-06-17/3345010202, ППР від 08.05.2020 №0244803306;
- від 31.08.2020 №3253/26-15-33-06-13/3345010202, ППР від 29.09.2020 №0484703304.
Щодо встановлених в акті перевірки порушень у сфері РРО, суд зазначає наступне.
У періоді, який перевірявся ФОП ОСОБА_2 здійснювала господарську діяльність у торгівельному об`єкту, який зазначений у табл.№8 п.1.8 р. І акту перевірки в сфері роздрібної торгівлі тютюновими виробами, напоями в тому числі алкогольними та продуктами харчування на загальній системі оподаткування та використовувала реєстратори розрахункових операцій згідно табл.№9 п.1.9 р. І акту перевірки, а також книги обліку розрахункових операцій, які опломбовані та зареєстровані контролюючим органом ДПС у м. Києві.
В ході перевірки використовувались податкова інформація про обсяги реалізованого товару відповідно до даних Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (СОД РРО) та Системи зберігання і збору даних реєстраторів розрахункових операцій (СЗЗД РРО) ІКС «Податковий блок».
Відповідно до п.1 ст.3 р.ІІ Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зі змінами та доповненнями, суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
В порушення п.1 ст.3 р. ІІ Закону України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» ФОП ОСОБА_2 здійснювала розрахункові операції та не проводила їх через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій у періоді, що перевірявся на загальну суму 14 112 871,90 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивачем не подано до суду жодних доказів первинної та бухгалтерської документації на спростування встановлених в акті перевірки від 08.12.2023 №81957/Ж5/26-15-24-02-01/3345010202 порушень податкового законодавства ФОП ОСОБА_2 .
Вказуючи на протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, рішення та вимоги, позивач наголошує на порушенні встановлених строків проведення перевірки.
Відповідно до вимог статті 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов?язань платника податків у випадках, визначених Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39 2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов?язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов?язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 102.2 Податкового кодексу України передбачено, що грошове зобов`язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті, якщо:
- податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов`язання, не було подано;
- посадову особу платника податків (фізичну особу - платника податків) засуджено за ухилення від сплати зазначеного грошового зобов?язання або у кримінальному провадженні винесено рішення про його закриття з нереабілітуючих підстав, яке набрало законної сили.
При цьому, для визначення перевіряємого періоду податкової перевірки крім вищевказаних вимог необхідно враховувати наступні внесені зміни до Законів України, а саме:
1) Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 №533-1X, підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу доповнено пунктами 52-1 52-5.
Відповідно до пункту 52-2, на період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупинено перебіг строків давності, передбачених статтею 102 Кодексу;
2) Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню i поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 13.05.2020 №591-ІX, до розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу внесено зміни, у т.ч. змінено період зупинення перебігу строків давності, передбачених статтею 102 Кодексу, встановлену дату 31 травня 2020 року змінено на дату по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19);
3) Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120-IX:
- дія пункту 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу зупиняється на період дії воєнного, надзвичайного стану;
- статтю 102 доповнено пунктом 102.9 такого змісту: «На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи»;
4) Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 №3219-IX внесені зміни, у т.ч.:
- пункт 102.9 статті 102 виключено;
- розділ ХХ «Перехідні положення» доповнено підпунктом 69.36 наступного змісту: «Для контролюючого органу та платників податків зупиняється відлік строку давності щодо документальних планових та позапланових перевірок, які не передбачені підпунктами 69.2-1 та 69.35.
Для платників податків продовжуються строки зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 статті 44 Кодексу, на період зупинення відліку строку давності, передбаченого абзацом першим цього підпункту».
Положеннями підпункту 69.2-1 установлено, що тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX, документальні позапланові перевірки проводяться виключно на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 (у частині документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано інформацію, що свідчить про порушення податкового законодавства з питань оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, із джерелом їх походження з України та/або з питань оподаткування нерезидентів, які здійснюють свою діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги), 78.1.2 (у частині контролю за трансфертним ціноутворенням), 18.19, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.9, 78.1.12, 78.1.14 - 78.1.16, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 Кодексу, та/або документальні позапланові перевірки платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.
Підпунктом 69.35 установлено, що тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України «про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-ІX, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок можуть бути включені
платники податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;
- платники податків, які здійснюють діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);
- платники податків, які надають фінансові, платіжні послуги.
Тобто, починаючи з 18.03.2020 для контролюючого органу та платників податків залишається зупинений відлік строку давності щодо документальних планових та позапланових перевірок, які не передбачені підпунктами 69.2-1 та 69.35 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Отже, для платників податку на прибуток підприємства, перевірки яких не передбачені підпунктами 69.2-1 та 69.35 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, залишається можливим проведення документальних перевірок за перевіряємий період з 01.01.2017.
Щодо посилань позивача на пункти 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, суд зазначає таке.
Законом України «Про внесення змін до розділу ХХ "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023 № 2876-IX (далі - Закон №2876-IX), який набрав чинності 08.02.2023 підрозділ 2 розділу XX ПК доповнено пунктами 89, 90 такого змісту:
« 89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів».
Буквальне тлумачення наведених норм, які набрали чинності 08.02.2023, свідчить, що відповідальність, яка визначена у пункті 90 підрозділу 2 розділу XX ПК стосується виключно порушень строків, визначених у пункті 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України. Пункт 90 підрозділу 2 розділу XX ПК не встановлює відповідальності за порушення будь-яких інших норм податкового законодавства, у тому числі і за порушення строків, визначених у пункті 201.10 статті 201 та пункті 69.1 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
У свою чергу, положення пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК, які визначають строки реєстрації податкових накладних протягом дії воєнного стану та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, можуть бути застосовані виключно з дня набрання цими нормами чинності. Це випливає із загальновизнаного принципу права, який закріплений частині першій статті 58 Конституції України та визначає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Офіційне тлумачення частини першої статті 58 Конституції України надане Конституційним Судом України у Рішенні від 09.02.1999 № 1-рп/99, який вказав, що в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).
Зважаючи на те, що пункт 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України містить норми, які встановлюють правила поведінки (а не відповідальність за їх порушення), то їх зворотна дія є неможливою. Загальнообов`язкові правила поведінки не можуть встановлюватися на минуле.
Тому, зважаючи на відсутність встановленого перехідного періоду, регулювання пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України застосовується на раніше набрання ним чинності, тобто з 08.02.2023 та продовжує дію у подальшому протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.
Оскільки спірні податкові накладні, за порушення строків реєстрації яких до позивача оскаржуваним рішенням застосовані штрафні санкції, складені до набрання чинності Законом № 2876-IX 08.02.2023, то пункти 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
За таких обставин, суд доходить до висновку про непідтвердження доводів позивача, з огляду на що податкові повідомлення-рішення, рішення та вимога, що становлять предмет спору у цій справі, не підлягають скасуванню як протиправні.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (частина 1статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Враховуючи викладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно з ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, з огляду на те, що позивачу відмовлено в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
в и р і ш и в:
В задоволенні позовної заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, буд. 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, рішення та вимоги - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення виготовлено 09 вересня 2024 року.
Суддя Парненко В.С.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2024 |
Оприлюднено | 12.09.2024 |
Номер документу | 121510454 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та інших зборів |
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Парненко В.С.