Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
09 вересня 2024 року № 520/15487/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому з урахуванням уточнень просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 16 травня 2024 року №200-0302-9/80548 (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, починаючи з 08 травня 2024 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) зарахувати до пільгового стажу за професією «Тракториста-машиніста, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства» періоди його роботи з 18 вересня 2006 року по 24 грудня 2013 року.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 16 травня 2024 року №200-0302-9/80548 є протиправним та таким, що порушує його права, оскільки він набув право на пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду задля захисту своїх порушених прав.
Ухвалою суду від 24.06.2024 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.
Представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позов, в якому зазначено, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. Також представником відповідача вказано, що спірним у цій справі рішенням відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на дату звернення з обґрунтуванням підстав відмови. Із посиланням на положення п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. № 637, вказано, що у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням Мінсоцполітики та Мінфіном. Також представником відповідача із посиланням на положення постанови Правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року N 18-1, якою затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, вказано, що з урахуванням наданих документів та даних, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, встановлено, що страховий стаж ОСОБА_1 на дату звернення складав 31 рік 09 місяців 25 днів, пільговий стаж роботи на посаді тракториста машиніста у сільському господарстві становить 17 років 07 місяців 22 днів, а період роботи з 18.09.2006 по 24.12.2013, згідно архівної довідки № 370/01-13 від 25.10.2023 року можливо буде зарахувати до пільгового стажу тракториста-машиніста після підтвердження Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України. Крім того, представником відповідача вказано, що згідно із пенсійним законодавством України прийняття рішень про поновлення виплати пенсії, про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії та визначення її розміру відноситься виключно до компетенції Пенсійного фонду, а отже позовні вимоги в цій частині є такими, що не підлягають задоволенню.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно із положеннями п.2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та досяг віку 55 років.
Позивач 08.05.2024 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії за віком відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 16 травня 2024 року №200-0302-9/80548 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
З наявної в матеріалах справи копії рішення відповідача вбачається зазначення про те, що необхідний вік становить: 55 років, вік заявника: 55 років 7 місяців 14 днів, необхідний страховий стаж становить: не менше 30 років у чоловіків, страховий стаж заявника становить: 31 рік 9 місяців 25 днів, необхідний пільговий стаж становить: 20 років, пільговий стаж заявника становить: 17 років 7 місяців 22 дні. Також вказано додатковий коментар, а саме: згідно із п.п.3 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах мають чоловіки, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначених роботах; відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (Додаток 5). Довідки видаються на підставі первинних документів про характер виконуваної роботи та умови праці, а також про безпосередню зайнятість впродовж повного робочого дня на роботах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном. Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначений в Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1 (далі - Порядок № 18-1). Згідно із Порядком № 18-1 зазначені періоди роботи повинні розглядатись на Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України для підтвердження стажу роботи на пільгових умовах. Отже, за результатом розгляду документів, доданих до заяви відповідач дійшов висновку про те, що до пільгового стажу тракториста-машиніста період роботи з 18.09.2006 по 24.12.2013, згідно архівної довідки №370/01-13 від 25.10.2023 року можливо буде зарахувати після підтвердження Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України. За доданими документами до загального страхового стажу зараховано всі періоди роботи. Крім того вказано, що заявник працює/не працює: не працює, дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату: 25.09.2031.
Позивач, вважаючи свої права порушеними, а вказане рішення протиправним, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
У положеннях ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Згідно зі ст. 1 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування №1058-IV (далі Закон №1058-IV) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Частиною 1 ст. 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Згідно з абз.1 ч.2 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
З аналізу вищевикладеного слід дійти висновку, що страховий стаж за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку обраховується на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Під час судового розгляду справи зі змісту позовної заяви встановлено, що рішенням №33/4-24 від 30.04.2024 року про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області підтверджено стаж роботи ОСОБА_1 у період з 04.09.1985 року по 06.01.1986 року, з 31.05.1989 року по 17.09.2006 року за професією тракторист, як тракторист-машиніст.
Своєю чергою у спірному в цій справі рішенні вказано, що необхідний страховий стаж становить: не менше 30 років у чоловіків, страховий стаж позивача становить: 31 рік 9 місяців 25 днів, необхідний пільговий стаж становить: 20 років, пільговий стаж заявника становить: 17 років 7 місяців 22 дні.
При цьому відповідачем зазначено, що за результатом розгляду документів, доданих до заяви позивачем відповідач дійшов висновку про те, що до пільгового стажу тракториста-машиніста період роботи з 18.09.2006 по 24.12.2013, згідно архівної довідки №370/01-13 від 25.10.2023 року можливо буде зарахувати після підтвердження Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах мають чоловіки, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Згідно положень ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII (далі Закон №1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
До стажу роботи зараховується також: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків; військова служба.
Згідно зі ст.62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» №637 від 12.08.1993 року передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада: характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
З аналізу вищевикладених норм вбачається, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як встановлено судом, за даними трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 :
- запис №10 - 18 вересня 2006 року прийнятий до ТОВ «Аграрний дім імені Горького» на роботу в порядку переведення з ПСП «Сімнадцятий». Параграф 2 трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва до тракторної бригади (Наказом по ТОВ «Аграрний дім імені Горького від 17 вересня 2006 року № 203-К);
- запис №11 - 08 грудня 2010 року - звільнено за угодою сторін на підставі п. 1 ст. 36 КзпП (наказ № 420-К від 08 грудня 2010 року);
- запис №12 - 16 грудня 2010 року розпочато виплату допомоги по безробіттю відповідно до п.п. 1, 3, 4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (наказ № НТ1101216 від 16 грудня 2010 року);
- запис №13 - 21 березня 2011 року припинено виплату до п.п.1 п.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (наказ НТ 110322 від 12 березня 2011 року);
- запис №14 - 22 березня 2011 року прийнято трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва (наказ № 33-К від 22 березня 2011 року);
- запис №15 - 28 листопада 2012 року - звільнено за угодою сторін на підставі п. 1 ст. 36 КзпП (наказ № 398-к від 28 листопада 2012 року);
- запис №16 - 25 грудня 2012 року розпочато виплату допомоги по безробіттю відповідно до ст. 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (наказ № НТ21225 від 25 грудня 2012 року);
- запис №17 - 27 лютого 2013 року припинено виплату до п.п.1 п.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (наказ НТ 130228 від 28 лютого 2013 року);
- запис №18 - 28 лютого 2013 року прийнято трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва до машинного тракторного парку (наказ №58-к/тр від 28 лютого 2013 року);
- запис №19 - 24 грудня 2013 року - звільнено за угодою сторін на підставі п. 1 ст. 36 КзпП (наказ № 449-к/тр від 24 грудня 2013 від 08 грудня 2010 року).
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач досяг віку 55 років, після досягнення якого він набув право на пенсію за віком на пільгових умовах та відповідачем вказане не заперечується. Також, відповідачем не заперечуються обставини того, що у позивача наявний страховий стаж на день звернення 08.05.2024 року із заявою про призначення пільгової пенсії за віком 31 рік 09 місяців 25 днів.
Довідка №187 від 05.12.2023 року СТОВ «МРІЯ» свідчить на користь того, що СТОВ «МРІЯ» (код ЄДРПОУ 30378024) є правонаступником Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрний дім ім. Горького» (код ЄДРПОУ 30772496), у зв`язку з вирішенням загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрний дім ім. Горького» припинити діяльність підприємства шляхом його приєднання до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «МРІЯ», про внесено відповідний запис 26.10.2017 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Також зазначено, що відповідно до положень п.1.5.14 Статуту СТОВ «Мрія», в результаті чого СТОВ «Мрія» є правонаступником всього майна, усіх прав та обов`язків ТОВ «Аграрний дім ім. Горького».
Відповідно до роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України №7 від 20.01.1992 року «Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства» при зверненні тракториста-машиніста за призначенням пенсії на пільгових умовах адміністрація (правління) господарства подає в органи соціального забезпечення довідку про стаж роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення.
Суд зазначає, що матеріали справи містять копії:
- довідки №175 від 02.11.2023 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній СТОВ «МРІЯ» (ідентифікаційний код 30378024) як правонаступника Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрний дім ім. Горького» (код ЄДРПОУ 30772496), згідно якої позивач прийнятий до ТОВ «Аграрний дім Імені Горького» - трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва наказом від 17 вересня 2006 року № 203-К та звільнений наказом від 08 грудня 2010 року № 420-К; прийнятий трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва наказом від 22 березня 2011 року № 33-К та звільнений наказом від 28 листопада 2012 року № 398-К; прийнятий трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва наказом від 28 лютого 2013 року № 58-К/тр та звільнений наказом від 24 грудня 2013 року № 449-К\тр. Також зазначено, що визначений період був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду (календарного року) в рослинництві, за вказаний період відпусток без збереження заробітної плати не виявлено. Підстава для видачі: Ф.39, накази з особового складу за 2006, 2010-2014 роки. Крім того вказано, що зазначені періоди зараховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове забезпечення відповідно до п.3 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Підстава для видачі: архівний витяг №379/09-12 від 28.12.2021 року; архівна довідка №026/09-12 від 26.01.2022 року та архівний витяг від 25.10.2023 року №370/01-13;
- довідки №185 від 05.12.2023 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній СТОВ «МРІЯ» (ідентифікаційний код 30378024) як правонаступника Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрний дім ім. Горького» (код ЄДРПОУ 30772496), згідно якої позивач прийнятий до ТОВ «Аграрний дім Імені Горького» - трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва наказом від 17 вересня 2006 року № 203-К в порядку переведення з ПСП «Сімнадцятий» параграф 2 та звільнений наказом від 08 грудня 2010 року №420-К; прийнятий трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва наказом від 22 березня 2011 року № 33-К параграф 1 та звільнений наказом від 28 листопада 2012 року № 398-К; прийнятий трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва наказом від 28 лютого 2013 року № 58-К/тр та звільнений наказом від 24 грудня 2013 року № 449-К\тр. Також зазначено, що визначений період був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду (календарного року) в рослинництві, за вказаний період відпусток без збереження заробітної плати не виявлено. Підстава для видачі: Ф.39, накази з особового складу за 2006, 2010-2014 роки. Крім того вказано, що зазначені періоди зараховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове забезпечення відповідно до п.3 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- архівного витягу від 25.10.2023 року №370/01-13 Комунальної установи Трудовий архів Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області, що містить відомості аналогічні вказаним вище довідкам;
- інформації від 29.12.2021 року №381/09-12 Комунальної установи Трудовий архів Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області, згідно якої у відповідь на запит про підтвердження стажу в ТОВ Аграрний дім імені Горького повідомлено, що в персоніфікації за період з червня 2000 року значиться увесь його трудовий стаж і заробітна плата.
Зі змісту спірного у цій справі рішення вбачається, що періоди роботи позивача з 18.09.2006 року до 24.12.2013 року згідно архівної довідки №370/01-13 від 25.10.2023 року можливо буде зарахувати після підтвердження Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України.
Надаючи оцінку вказаному, суд зазначає таке.
Постановою правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006 затверджений Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії (далі Порядок № 18-1), пунктом 1 якого визначено, що цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, зокрема, для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника.
Згідно п. 2 Порядку № 18-1 дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України; на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пунктів 3,4 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об`єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань.
Відповідно до п. 11 Порядку № 18-1 із заявою про підтвердження стажу роботи (додаток 2) заявник (його законний представник або представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (далі - його представник)) може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу.
Для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, до заяви додаються:
документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); трудова книжка; документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема: довідка про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати.
Заявник (його представник) може додатково подавати інші документи про стаж роботи.
Пунктом 8 Порядку № 18-1 визначено, що засідання Комісії проводиться в міру потреби, але не рідше одного разу на місяць. Комісія правомочна приймати рішення за участю у засіданні не менше як 2/3 її членів.
Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення (пункт 14 Порядку № 18-1).
Отже у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, вирішення питання про зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників, віднесено до виключної компетенції Комісій при Головних управліннях Пенсійного фонду в областях.
Рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, є обов`язковими для органів пенсійного фонду України при виконанні покладених на них функцій.
Згідно із відповіддю №775415 від 09.09.25024 року з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю "Аграрний дім іи. Горького" має статус "припинено" з 25.10.2027 року, а в якості підстави вказано на державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті реорганізації. В графі "дані про юридичних осіб-правонаступників" зазначено: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "МРІЯ" (код ЄДРПОУ 30378024).
Також, матеріали справи свідчать, що згідно із довідкою №187 від 05.12.2023 року СТОВ «МРІЯ» свідчить на користь того, що СТОВ «МРІЯ» (код ЄДРПОУ 30378024) є правонаступником Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрний дім ім. Горького» (код ЄДРПОУ 30772496).
Відтак, слід дійти висновку, що періоди роботи позивача у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Аграрний дім ім. Горького» з 18.09.2006 року по 08.12.2010 року, з 22.03.2011 року до 28.11.2012 року та з 28.02.2013 року до 24.12.2013 року не потребують підтвердження на Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України для підтвердження стажу роботи на пільгових умовах, а отже останні належить зарахувати до його пільгового стажу.
Зі змісту позовної заяви вбачаються доводи позивача стосовно того, що неврахування зазначених періодів його роботи до пільгового стажу порушують його права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Обмеження врахування стажу при призначенні пенсії, порушує по суті право власності позивача на пенсійні виплати, які ним зароблені протягом здійснення трудової діяльності.
Зокрема, не врахування в повному обсязі стажу при обрахуванні пенсії, порушує правила статті 1 Першого Протоколу до Європейської Конвенції, якою передбачено захист власності.
Таким чином, з огляду на встановлені судом обставини та помилковість висновків відповідача щодо зарахування періодів роботи ОСОБА_1 до пільгового стажу, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 16 травня 2024 року №200-0302-9/80548 про відмову в призначенні пенсії, прийнятого відносно ОСОБА_1 .
З огляду на встановлені під час розгляду справи обставини та враховуючи, що відповідачем не доведено обставин правомірності не врахування до пільгового стажу позивача певних періодів, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до пільгового стажу періоди роботи позивача у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Аграрний дім ім. Горького» з 18.09.2006 року по 08.12.2010 року, з 22.03.2011 року до 28.11.2012 року та з 28.02.2013 року до 24.12.2013 року за професією «Тракторист-машиніст безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства».
При цьому, з метою належного та повного захисту порушених прав позивача, на переконання суду, наявні підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.05.2024 р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Стосовно позовних вимог позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, починаючи з 08 травня 2024 року, суд зазначає, що оскільки під час розгляду справи встановлено, що відповідачем не здійснено належного розгляду заяви позивача про призначення пенсії, то позовні вимоги в цій частині є передчасними та направленими на майбутнє.
Відтак у задоволення цієї частини позовних вимог належить відмовити.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 78, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (с. Миколаївка, Красноградський р-н, Харківська обл., 64511) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов.2, м. Харків, 61022) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 16 травня 2024 року №200-0302-9/80548 про відмову в призначенні пенсії, прийнятого відносно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) зарахувати до пільгового стажу періоди роботи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Аграрний дім ім. Горького» з 18.09.2006 року по 08.12.2010 року, з 22.03.2011 року до 28.11.2012 року та з 28.02.2013 року до 24.12.2013 року за професією «Тракторист-машиніст безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 08.05.2024 р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути на користь ОСОБА_1 (с. Миколаївка, Красноградський р-н, Харківська обл., 64511; ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов.2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344).
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Мельников Р.В.
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2024 |
Оприлюднено | 12.09.2024 |
Номер документу | 121512070 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Мельников Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні