ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2024 р. Справа № 440/3303/24Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Кононенко З.О.,
Суддів: Мінаєвої О.М. , Калиновського В.А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.05.2024, головуючий суддя І інстанції: Н.І. Слободянюк, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 20.05.24 по справі № 440/3303/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ"
до Державної податкової служби України , Головного управління ДПС у Полтавській області третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "ГРАНДБУД+"
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ» /надалі позивач, ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ»/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області /надалі відповідач-1, ГУ ДПС у Полтавській області/ та Державної податкової служби України /надалі відповідач-2, ДПС України/ про:
- визнання протиправними та скасування рішень Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15 лютого 2024 року № 10561411/44593397, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 228 від 18 грудня 2023 року, та від 31 січня 2024 року № 10482718/44593397, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 229 від 18 грудня 2023 року, складених Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ», в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 228 від 18 грудня 2023 року та № 229 від 18 грудня 2023 року, складені Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ», датою їх подання /а.с. 1-10/.
Позов обґрунтований тим, що позивачем надано контролюючому органу всі належним чином оформлені документи, необхідні для реєстрації податкових накладних № 228 від 18 грудня 2023 року та № 229 від 18 грудня 2023 року, а тому рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15 лютого 2024 року № 10561411/44593397 та від 31 січня 2024 року № 10482718/44593397, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних № 228 від 18 грудня 2023 року та № 229 від 18 грудня 2023 року, є протиправними та підлягають скасуванню.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ» до Головного управління ДПС у Полтавській області та Державної податкової служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, - Товариство з обмеженою відповідальністю "ГРАНДБУД+" про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю.
Визнано протиправними та скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 31 січня 2024 року №10482718/44593397 та від 15 лютого 2024 року №10561411/44593397.
Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 228 від 18 грудня 2023 року та № 229 від 18 грудня 2023 року, які складені Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ», датою їх фактичного подання на реєстрацію.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ» витрати зі сплати судового збору в сумі 4844,80 грн (чотири тисячі вісімсот сорок чотири гривні вісімдесят копійок).
Відповідач, Головне управління ДПС у Полтавській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
Так, представник Головного управління ДПС у Полтавській області в апеляційній скарзі зазначає, що підставами для відмови у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних № 228 від 18 грудня 2023 року та № 229 від 18 грудня 2023 року згідно рішень Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15 лютого 2024 року № 10561411/44593397 та від 31 січня 2024 року № 10482718/44593397 стало: надання товарно-транспортних накладних, згідно яких перевізником виступає ТОВ «КТК», яке за даними Єдиного реєстру податкових накладних, не здійснює реєстрацію податкових накладних на послуги перевезення для ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ», що не дає можливості підтвердити факт здійснення господарської операції (податкова накладна № 228 від 18 грудня 2023 року); відсутність документів, які підтверджують факт оплати з підрядником ФОП ОСОБА_1 , а також невідображення у звітах за формою 4 ДФ нарахованого та виплаченого доходу протягом 2023 року ФОП ОСОБА_1 , що не дає змоги ідентифікувати достовірність операцій з виготовлення продукції із матеріалів замовника (податкова накладна № 229 від 18 грудня 2023 року).
На переконання представника апелянта, на момент винесення оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладно в ЄРПН, позивач не виконав вимоги Податкового кодексу України та Порядку № 520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив в реєстрації спірних податкових накладних.
Позивач скориставшись своїм правом надав до Другого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Полтавській області, в якому зазначає, про безпідставність доводів відповідачів та наявність підстав для відмови в задоволенні апеляційної скарги, оскільки податкова інформація щодо контрагентів позивача, яка наявна в інформаційно-аналітичних базах, має виключно інформативний характер та не є належним доказом в розумінні процесуального закону.
Крім того, така інформація сама по собі не доводить наявності податкових правопорушень, на які посилається контролюючий орган, з урахуванням того, що надані платником податку документи повною мірою спростовують це. Посилання відповідачів на неподання документів, які підтверджують факт оплати з підрядником ФОП ОСОБА_1 та невідображення у звітах за формою 4 ДФ зазначеним ФОП нарахованого та виплаченого доходу протягом 2023 року, що не дає змоги ідентифікувати достовірність операцій з виготовлення продукції із матеріалів замовника, пояснюється тим, що розрахунки з ФОП ОСОБА_1 відбуваються у 2024 році, зокрема 28 лютого 2024 року ФОП ОСОБА_1 перераховано частину коштів за виконання зазначених робіт та відображено в податковій звітності нарахування та виплату доходу останньому.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ» (ідентифікаційний код 44593397) пройшло державну реєстрацію юридичної особи та відповідно до відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстрованими видами діяльності товариства є: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний); 23.61 Виготовлення виробів із бетону для будівництва; 23.63 Виробництво бетонних розчинів, готових для використання; 23.69 Виробництво інших виробів із бетону, гіпсу та цементу; 33.20 Установлення та монтаж машин і устатковання; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; 46.63 Оптова торгівля машинами й устаткованням для добувної промисловості та будівництва; 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту /а.с. 13/.
11 вересня 2023 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ГРАНДБУД+" (Покупець) укладено договір постачання № 11/09 /а.с. 21, 83, 105/, відповідно до якого Постачальник зобов`язується передати у встановлені строки будівельні матеріали (далі - товар) у власність Покупця, а Покупець зобов`язується прийняти цей товар та сплатити за нього певну грошову суму (пункт 1.1); Постачальник підтверджує, що товар належить йому на праві власності. В Постачальника є всі правомочності в достатньому об`ємі для розпорядження товаром. Постачальник засвідчує те, що товар не заставлений іншим особам, не перебуває під арештом чи будь-якими іншими обмеженнями чи обтяженнями. І що відсутні будь-які права інших осіб на товар, який є предметом даного договору (пункт 1.2); Постачальник зобов`язується передати Покупцю будівельні матеріали (пункт 1.3); загальна кількість товару, що постачається за даним договором становить підсумок товару зазначеного в усіх, погоджених сторонами, накладних (пункт 2.2); Постачальник вважається таким, що виконав умови поставки, якщо товар представлено для передачі за реквізитами (адресою) зазначеними в договорі та підписано представниками Постачальника і Покупця (одержувача) (пункт 3.3); Покупець оплачує поставлений Постачальником товар за ціною, передбаченою у рахунку або видатковій накладній (пункт 4.1); Покупець зобов`язаний провести оплату вартості товару в терміни зазначені в рахунку. Датою оплати вважається дата зарахування коштів на поточний рахунок Постачальника (пункт 4.2); розрахунки між Покупцем та Постачальником здійснюються шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника або в іншій формі за домовленістю сторін (пункт 4.3); даний договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами та діє до 31 грудня 2023 року, а у відношенні грошових розрахунків до повного виконання Сторонами своїх обов`язків. Якщо жодна зі сторін за 10 днів до закінчення терміну дії даного Договору письмово не заявила про своє бажання розірвати Договір, то Договір вважається пролонгованим на кожен наступний календарний рік (пункт 7.2)
Сторонами (відповідною стороною) договору постачання № 11/09 від 11 вересня 2023 року оформлено:
- рахунок на оплату № 230 від 18 грудня 2023 року /а.с. 22. 84, 133/ щодо вартості товару, що поставляється: «арматура 10 мм А 500 С, міра (7214)», кількість 9015 пог. м, ціна без ПДВ 34,40 грн, сума без ПДВ 310116,00 грн; «бетон», кількість 6 м3, ціна без ПДВ 3124,00 грн, сума без ПДВ 18744,00 грн; «відсів 0-5», кількість 51,8 т, ціна без ПДВ 900,00 грн, сума без ПДВ 46620,00 грн; «дріт ОК т/о 1,2 мм бухта 70 кг (7217)», кількість 14 кг, ціна без ПДВ 53,50 грн, сума без ПДВ 749,00 грн; «геотекстиль», кількість 2050 м2, ціна без ПДВ 40,80 грн, сума без ПДВ 83640,00 грн; «пісок», кількість 136,96 т, ціна без ПДВ 1085,00 грн, сума без ПДВ 148601,60 грн; «щебінь 5-20», кількість 205,28 т, ціна без ПДВ 1300,00 грн, сума без ПДВ 266864,00 грн; «портландцемент», кількість 10,1 т, ціна без ПДВ 6100,00 грн, сума без ПДВ 61610,00 грн; всього - 936944,60 грн; сума ПДВ 187388,92 грн; всього із ПДВ 1124333,52 грн;
- видаткову накладну №217 від 18 грудня 2023 року /а.с. 22-зворот, 85, 131/ щодо відпуску згідно договору №11/09 від 11 вересня 2023 року та рахунку на оплату покупцю № 230 від 18 грудня 2023 року товару: «арматура 10 мм А 500 С, міра (7214)», кількість 9015 пог. м, ціна без ПДВ 34,40 грн, сума без ПДВ 310116,00 грн; «бетон», кількість 6 м3, ціна без ПДВ 3124,00 грн, сума без ПДВ 18744,00 грн; «відсів 0-5», кількість 51,8 т, ціна без ПДВ 900,00 грн, сума без ПДВ 46620,00 грн; «дріт ОК т/о 1,2 мм бухта 70 кг (7217)», кількість 14 кг, ціна без ПДВ 53,50 грн, сума без ПДВ 749,00 грн; «геотекстиль», кількість 2050 м2, ціна без ПДВ 40,80 грн, сума без ПДВ 83640,00 грн; «пісок», кількість 136,96 т, ціна без ПДВ 1085,00 грн, сума без ПДВ 148601,60 грн; «щебінь 5-20», кількість 205,28 т, ціна без ПДВ 1300,00 грн, сума без ПДВ 266864,00 грн; «портландцемент», кількість 10,1 т, ціна без ПДВ 6100,00 грн, сума без ПДВ 61610,00 грн; всього - 936944,60 грн; сума ПДВ 187388,92 грн; всього із ПДВ 1124333,52 грн;
- рахунок на оплату № 231 від 18 грудня 2023 року /а.с. 49, 84-зворот, 134/ щодо вартості товару, що поставляється: «бордюр дорожний 1000.300.150», кількість 270 м, ціна без ПДВ 360,00 грн, сума без ПДВ 97200,00 грн; «плитка тротуарна «Креатив» колормікс», кількість 839 м2, ціна без ПДВ 870,00 грн, сума без ПДВ 729930,00 грн; всього - 827130,00 грн; сума ПДВ 165426,00 грн; всього із ПДВ 992556,00 грн;
- видаткову накладну №218 від 18 грудня 2023 року /а.с. 49-зворот, 85-зворот, 218/ щодо відпуску згідно договору №11/09 від 11 вересня 2023 року та рахунку на оплату покупцю № 231 від 18 грудня 2023 року товару: «бордюр дорожний 1000.300.150», кількість 270 м, ціна без ПДВ 360,00 грн, сума без ПДВ 97200,00 грн; «плитка тротуарна «Креатив» колормікс», кількість 839 м2, ціна без ПДВ 870,00 грн, сума без ПДВ 729930,00 грн; всього - 827130,00 грн; сума ПДВ 165426,00 грн; всього із ПДВ 992556,00 грн;
- товарно-транспортну накладну №184 від 18 грудня 2023 року /а.с. 135/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «арматура 10 мм А 500 С, міра (7214)», кількість 9015 пог. м, ціна без ПДВ 34,40 грн, сума з ПДВ 372139,20 грн; «дріт ОК т/о 1,2 мм бухта 70 кг (7217)», кількість 14 кг, ціна без ПДВ 53,50 грн, сума з ПДВ 898,80 грн; «геотекстиль», кількість 2050 м2, ціна без ПДВ 40,80 грн, сума з ПДВ 100368,00 грн; «щебінь 5-20», кількість 15,73 т, ціна без ПДВ 1300,00 грн, сума з ПДВ 24538,80 грн; «портландцемент», кількість 10,1 т, ціна без ПДВ 6100,00 грн, сума з ПДВ 73932,00 грн; всього з ПДВ - 571876,80 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище;
- товарно-транспортну накладну №185 від 18 грудня 2023 року /а.с. 136/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «бетон», кількість 6 м3, ціна без ПДВ 3124,00 грн, сума з ПДВ 22492,80 грн; «відсів 0-5», кількість 51,8 т, ціна без ПДВ 900,00 грн, сума з ПДВ 55944,00 грн; щебінь 5-20», кількість 15,7 т, ціна без ПДВ 1300,00 грн, сума з ПДВ 24492,00 грн; всього з ПДВ - 102928,80 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище;
- товарно-транспортну накладну №186 від 18 грудня 2023 року /а.с. 137/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «пісок», кількість 31,85 т, ціна без ПДВ 1085,00 грн, сума з ПДВ 41468,70 грн; всього з ПДВ - 41468,70 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище;
- товарно-транспортну накладну №203 від 18 грудня 2023 року /а.с. 138/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «бордюр дорожний 1000.300.150», кількість 270 м, ціна без ПДВ 360,00 грн, сума з ПДВ 116640,00 грн; «плитка тротуарна «Креатив» колормікс», кількість 49 м2, ціна без ПДВ 870,00 грн, сума з ПДВ 51156,00 грн; всього з ПДВ - 167796,00 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище;
- товарно-транспортну накладну №204 від 18 грудня 2023 року /а.с. 139/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «плитка тротуарна «Креатив» колормікс», кількість 270 м2, ціна без ПДВ 870,00 грн, сума з ПДВ 281880,00 грн; всього з ПДВ - 281880,00 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище;
- товарно-транспортну накладну №205 від 18 грудня 2023 року /а.с. 140/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «плитка тротуарна «Креатив» колормікс», кількість 270 м2, ціна без ПДВ 870,00 грн, сума з ПДВ 281880,00 грн; всього з ПДВ - 281880,00 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище;
- товарно-транспортну накладну №187 від 19 грудня 2023 року /а.с. 141/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «пісок», кількість 31,85 т, ціна без ПДВ 1085,00 грн, сума з ПДВ 41468,70 грн; всього з ПДВ - 41468,70 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище;
- товарно-транспортну накладну №188 від 19 грудня 2023 року /а.с. 142/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «пісок», кількість 31,85 т, ціна без ПДВ 1085,00 грн, сума з ПДВ 41468,70 грн; всього з ПДВ - 41468,70 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище;
- товарно-транспортну накладну №189 від 19 грудня 2023 року /а.с. 143/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «пісок», кількість 31,85 т, ціна без ПДВ 1085,00 грн, сума з ПДВ 41468,70 грн; всього з ПДВ - 41468,70 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище;
- товарно-транспортну накладну №206 від 19 грудня 2023 року /а.с. 144/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «плитка тротуарна «Креатив» колормікс», кількість 250 м2, ціна без ПДВ 870,00 грн, сума з ПДВ 261000,00 грн; всього з ПДВ - 261000,00 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище;
- товарно-транспортну накладну №190 від 20 грудня 2023 року /а.с. 145/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «щебінь 5-20», кількість 30,85 т, ціна без ПДВ 1300,00 грн, сума з ПДВ 48126,00 грн; всього з ПДВ - 48126,00 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище;
- товарно-транспортну накладну №191 від 20 грудня 2023 року /а.с. 146/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «щебінь 5-20», кількість 30,85 т, ціна без ПДВ 1300,00 грн, сума з ПДВ 48126,00 грн; всього з ПДВ - 48126,00 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище;
- товарно-транспортну накладну №192 від 20 грудня 2023 року /а.с. 148/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «щебінь 5-20», кількість 30,85 т, ціна без ПДВ 1300,00 грн, сума з ПДВ 48126,00 грн; всього з ПДВ - 48126,00 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище;
- товарно-транспортну накладну №193 від 21 грудня 2023 року /а.с. 149/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «щебінь 5-20», кількість 30,85 т, ціна без ПДВ 1300,00 грн, сума з ПДВ 48126,00 грн; всього з ПДВ - 48126,00 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище;
- товарно-транспортну накладну №194 від 21 грудня 2023 року /а.с. 150/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «щебінь 5-20», кількість 30,85 т, ціна без ПДВ 1300,00 грн, сума з ПДВ 48126,00 грн; всього з ПДВ - 48126,00 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище;
- товарно-транспортну накладну №195 від 21 грудня 2023 року /а.с. 147/ щодо відвантаження (перевезення) товару: «пісок», кількість 9,56 т, ціна без ПДВ 1085,00 грн, сума з ПДВ 12447,12 грн; «щебінь 5-20», кількість 19,6 т, ціна без ПДВ 1300,00 грн, сума з ПДВ 30576,00 грн; всього з ПДВ - 43023,12 грн з Полтавська область, с. Супрунівка, вул. Київська, 4С до м. Полтава, Затуринське кладовище.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11 грудня 2019 року №1165 (набрала чинності 01 лютого 2020 року), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /надалі - Порядок №1165/.
Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
За змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Згідно з пунктом 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Отже, підставами для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: 1) відповідність платника податку Критеріям ризиковості платника податку; 2) відповідність податкової накладної/ розрахунку коригування Критеріям ризиковості здійснення операцій.
Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій, відповідно до пункту 1 яких до цих Критеріїв віднесено: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/ умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД / Державного класифікатора продукції та послуг / умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
Відповідно до пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Таким чином, контролюючий орган, після надходження податкової накладної / розрахунку коригування до ДПС для реєстрації в ЄРПН, в автоматизованому режимі здійснює її розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування через відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або через відповідність відображених у ній операції критеріям ризиковості здійснення операцій. Автоматизований моніторинг відповідності господарської операції, відображеної у податковій накладній, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку №1156). У разі, коли за результатами моніторингу господарська операція, відображена у податковій накладній, відповідає критеріям ризиковості здійснення операції (крім податкової накладної, складеної платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку) реєстрація такої податкової накладної зупиняється.
Пунктами 10, 11 Порядку №1165 (у відповідній редакції) передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Тож у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган зобов`язаний, зокрема, вказати конкретний критерій ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також запропонувати платнику надати пояснення та копії документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
За результатами розгляду податкових накладних № 228 від 18 грудня 2023 року та № 229 від 18 грудня 2023 року контролюючий орган направив ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ»:
- квитанцію від 10 січня 2024 року /а.с. 110/, в якій зазначено: Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами) реєстрація податкової накладної від 18.12.2023 №228 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 2517,3824,7214 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.4165%, "Рпоточ"= 0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- квитанцію від 15 січня 2024 року /а.с. 111/, в якій зазначено: Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами) реєстрація податкової накладної від 18.12.2023 №229 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 6810, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.4165%, "Рпоточ"= 0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, у квитанціях від 10 січня 2024 року та від 15 січня 2024 року зазначено конкретний критерій ризиковості здійснення операцій із розрахованим показником критерію, якому відповідає платник податку, а також міститься пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
З огляду на те, що на реєстрацію платник ПДВ подає лише податкову накладну та не подає документи, на підставі яких складено цю податкову накладну, зокрема первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, то в квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної міститься лише загальне посилання на документи, які пропонується надати платнику податків для підтвердження інформації, що зазначена у відповідній податковій накладній. Відповідно які саме документи надати до пояснень на цьому етапі вирішення питання про реєстрацію податкової накладної визначає не контролюючий орган, а платник податків, виходячи із вимог законодавства та умов укладених ним договорів та фактично складених на виконання таких договорів первинних та супровідних документів.
Відповідно до пунктів 25-26 Порядку № 1165 (у відповідній редакції) комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за № 1245/34216 /надалі Порядок № 520/.
Пунктами 4 та 5 Порядку № 520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Отже, визначений Порядком № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, не є чітко визначеним та залежить від умов конкретного договору (контракту), що укладений його сторонами, та вимог законодавства.
У зв`язку із зупиненням реєстрації податкової накладної №229 від 18 грудня 2023 року ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ» направило контролюючому органу Повідомлення № 1 від 24 січня 2024 року із письмовими поясненнями та копіями документів щодо такої податкової накладної (кількість додатків 44) /а.с. 118/, зокрема: договором постачання №11/09 від 11 вересня 2023 року, рахунком на оплату № 230 від 18 грудня 2023 року, видатковою накладною №217 від 18 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №184 від 18 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №185 від 18 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №186 від 18 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №187 від 19 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №188 від 19 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №189 від 19 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №190 від 20 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №191 від 20 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №192 від 20 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №193 від 21 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №194 від 21 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №195 від 21 грудня 2023 року.
У зв`язку із зупиненням реєстрації податкової накладної №228 від 18 грудня 2023 року ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ» направило контролюючому органу Повідомлення № 1 від 06 лютого 2024 року із письмовими поясненнями та копіями документів щодо такої податкової накладної (кількість додатків 88) /а.с. 120/, зокрема: договором постачання №11/09 від 11 вересня 2023 року, рахунком на оплату № 231 від 18 грудня 2023 року, видатковою накладною №218 від 18 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №203 від 18 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №204 від 18 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №205 від 18 грудня 2023 року, товарно-транспортною накладною №206 від 19 грудня 2023 року.
Згідно з пунктом 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Таким чином, у разі надання платником податку копій документів, недостатніх для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, комісія регіонального рівня направляє платнику податку Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення) з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування. У разі ж надання платником податку необхідних для реєстрації копій документів, але складених/оформлених із порушенням законодавства, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно із наявним в матеріалах справи Витягом з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06 січня 2024 року № 20 /а.с.125/ за результатами опрацювання первинних документів, поданих платниками податків до повідомлень по податкових накладних / розрахунках коригування, реєстрація яких зупинена, встановлено, що рядом платників надано неповний пакет документів для підтвердження господарської операції, а саме: ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ» (44593397) до податкової накладної від 18 грудня 2023 року № 229 на реалізацію бордюра дорожнього 1000.300.150 та плитки тротуарної «Креатив» колормікс на адресу ТОВ «ГРАНДБУД+», необхідно надати копії первинних документів, що підтверджують залучення трудових ресурсів для здійснення даної господарської операції, так як на підприємстві згідно поданої податкової звітності за формою 4-ДФ за IV квартал 2023 працюють лише дві особи.
Таким чином, у Комісії виникло зауваження до повноти наданих платником документів та платнику було надіслано Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, № 10448171/44593397 від 26 січня 2024 року /а.с.112-114/, в якому зазначено, що необхідно надати копії первинних документів, що підтверджують залучення трудових ресурсів для здійснення даної господарської операції, так як на підприємстві згідно поданої податкової звітності за формою 4-ДФ за IV квартал 2023 працюють лише дві особи.
Згідно із наявним в матеріалах справи Витягом з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08 лютого 2024 року № 29 /а.с.126/ за результатами опрацювання первинних документів, поданих платниками податків до повідомлень по податкових накладних / розрахунках коригування, реєстрація яких зупинена, встановлено, що рядом платників надано неповний пакет документів для підтвердження господарської операції, а саме: ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ» (44593397) до податкової накладної від 18 грудня 2023 року № 228 на реалізацію ТМЦ, виписаної на адресу ТОВ «ГРАНДБУД+» (44783775), не надано копій первинних документів, що підтверджують залучення трудових ресурсів для здійснення даної господарської операції, які зазначені в товарно-транспортних накладних в графі водії, де автомобільним перевізником виступає ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ».
Таким чином, у Комісії виникло зауваження до повноти наданих платником документів та платнику було надіслано Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, № 10528886/44593397 від 08 лютого 2024 року /115-117/, в якому зазначено, що необхідно надати копії первинних документів, що підтверджують залучення трудових ресурсів для здійснення даної господарської операції, які зазначені в товарно-транспортних накладних в графі водії, де автомобільним перевізником виступає ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ».
Також пунктом 9 Порядку № 520 встановлено, що платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Тож підставою для відмови в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування може бути повне або часткове ненадання платником податку додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вказаних в Повідомленні, або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
29 січня 2024 року ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ» направило контролюючому органу Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2 стосовно податкової накладної від 18 грудня 2023 року №229 (кількість додатків 4) /а.с. 119-120/.
Згідно із наявним в матеріалах справи Витягом з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 31 січня 2024 року №23 /а.с. 124/ за результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів ухвалено прийняти рішення (одноголосно) щодо відмови реєстрації податкової накладної від 18 грудня 2023 року №229 ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ» (44593397), виписаної на адресу ТОВ «ГРАНДБУД+» (44783775) щодо реалізації бордюру дорожнього 1000.300.150 та плитки тротуарної «Креатив» колормікс. При розгляді наданих до додаткового повідомлення документів встановлено, що платник надав документи не в повному обсязі, а саме: відсутні документи, які підтверджують факт оплати з підрядником ФОП ОСОБА_2 . Крім того, у звітах за формою 4 ДФ не відображено нарахованого та виплаченого доходу протягом 2023 року ФОП ОСОБА_2 , що не дає змоги ідентифікувати достовірність операції з виготовлення продукції із матеріалів замовника.
31 січня 2024 року Комісією ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №10482718/44593397 про відмову в реєстрації податкової накладної №229 від 18 грудня 2023 року /а.с.128/.
Вказане рішення обґрунтовано ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
12 лютого 2024 року ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ» направило контролюючому органу Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1 стосовно податкової накладної від 18 грудня 2023 року №228 (кількість додатків 27) /а.с. 121-122/.
Згідно із наявним в матеріалах справи Витягом з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15 лютого 2024 року №34 /а.с. 127/ за результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів ухвалено прийняти рішення (одноголосно) щодо відмови реєстрації податкової накладної від 18 грудня 2023 року №228 ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ» (44593397), складеної з ТОВ «ГРАНДБУД+» (44783775). Згідно наданих товарно-транспортних накладних перевізником виступає ТОВ «КТК», яке, за даними Єдиного реєстру податкових накладних, не здійснює реєстрацію податкових накладних на послуги перевезення для ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ», що не дає можливості підтвердити факт здійснення господарської операції.
15 лютого 2024 року Комісією ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №10561411/44593397 про відмову в реєстрації податкової накладної №228 від 18 грудня 2023 року /а.с.130/.
Вказане рішення обґрунтовано наданням платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства, а саме: згідно наданих товарно-транспортних накладних перевізником виступає ТОВ «КТК», яке, за даними Єдиного реєстру податкових накладних, не здійснює реєстрацію податкових накладних на послуги перевезення для ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ», що не дає можливості підтвердити факт здійснення господарської операції.
Відповідно до пунктів 11 та 12 Порядку № 520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Не погодившись з рішеннями Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 31 січня 2024 року № 10482718/44593397 та від 15 лютого 2024 року № 10561411/44593397, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 31 січня 2024 року №10482718/44593397 та від 15 лютого 2024 року №10561411/44593397 є протиправними, у зв`язку із чим підлягають скасуванню.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України.
В абзаці першому пункту 201.1 статті 201 ПК України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб`єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
Згідно з абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі по тексту - Порядок №520).
Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Аналізуючи вищевикладені приписи, колегія суддів вбачає, що реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена з підстав відповідності критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснених операцій.
При цьому, законодавець визначив два етапи реєстрації податкових накладних: перший - це зупинення реєстрації податкової накладної який є проміжним перед прийняттями рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та другий - це сам етап прийняття рішення податковим органом.
Виходячи зі змісту вказаних норм, рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної приймається за результатами оцінки наданих підприємством документів.
З матеріалів справи встановлено, що податкові накладні № 228 від 18 грудня 2023 року та № 229 від 18 грудня 2023 року складені ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ» за фактами відвантаження товару згідно видаткових накладних №217 від 18 грудня 2023 року та №218 від 18 грудня 2023 року та товарно-транспортних накладних №184 від 18 грудня 2023 року, №185 від 18 грудня 2023 року, №186 від 18 грудня 2023 року, №203 від 18 грудня 2023 року, №204 від 18 грудня 2023 року, №205 від 18 грудня 2023 року.
Контролюючим органом не заперечується та обставина, що позивачем разом з відповідними Повідомленнями про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, надані документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податкових накладних, а також документи, що підтверджують підстави для складання цих податкових накладних, зокрема: договір постачання №11/09 від 11 вересня 2023 року, рахунок на оплату № 230 від 18 грудня 2023 року, видаткову накладну №217 від 18 грудня 2023 року, товарно-транспортну накладну №184 від 18 грудня 2023 року, товарно-транспортну накладну №185 від 18 грудня 2023 року, товарно-транспортну накладну №186 від 18 грудня 2023 року, рахунок на оплату № 231 від 18 грудня 2023 року, видаткову накладну №218 від 18 грудня 2023 року, товарно-транспортну накладну №203 від 18 грудня 2023 року, товарно-транспортну накладну №204 від 18 грудня 2023 року, товарно-транспортну накладну №205 від 18 грудня 2023 року.
Зауважень до змісту, форми та достовірності видаткових накладних №217 від 18 грудня 2023 року та №218 від 18 грудня 2023 року, а також товарно-транспортних накладних №184 від 18 грудня 2023 року, №185 від 18 грудня 2023 року, №186 від 18 грудня 2023 року, №203 від 18 грудня 2023 року, №204 від 18 грудня 2023 року, №205 від 18 грудня 2023 року у Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не виникло, а відтак відповідач-1 на етапі розгляду питання щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних погодився з повнотою та достовірністю зазначеної в цих документах реквізитів і відомостей.
З огляду на те, що до податкового органу позивачем надано документи на підтвердження інформації про господарські операції, які зазначені в податкових накладних № 228 від 18 грудня 2023 року та № 229 від 18 грудня 2023 року, посилання відповідача-1 на необхідність надання первинних документів, що підтверджують залучення ТОВ «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ» трудових ресурсів для здійснення господарських операцій з поставки, а також перевезення товарів, та на обставини відсутності у товариства документів, які підтверджують факт оплати з підрядником ФОП ОСОБА_2 , та невідображення у звітах за формою 4 ДФ нарахованого та виплаченого доходу протягом 2023 року ФОП ОСОБА_2 , тощо, як на підстави для відмови у реєстрації податкових накладних, не відповідає правильному застосуванню норми статті 201 ПК України в системному взаємозв`язку із нормами пунктів 5 та 11 Порядку № 520, проаналізувавши які Верховний Суд у постанові від 17 травня 2023 року у справі № 140/14282/20 дійшов висновків, що на етапі вирішення питання щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції платника податку на предмет її реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.
Тож оцінка реальності здійснення господарських операцій за договором, в тому числі дослідження питання щодо походження товарів, що поставляються, наявності трудових ресурсів, необхідних для поставки та перевезення товарів, правильності відображення показників доходів фізичних осіб у податковій звітності, тощо може бути здійснена контролюючим органом в межах проведення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки обставини, якими обґрунтовані рішення Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10448171/44593397 від 26 січня 2024 року та № 10528886/44593397 від 08 лютого 2024 року, не є належними підставами для відмови у реєстрації в ЄРПН податкових накладних № 228 від 18 грудня 2023 року та № 229 від 18 грудня 2023 року, суд доходить висновку, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Полтавській області від 31 січня 2024 року №10482718/44593397 та від 15 лютого 2024 року №10561411/44593397 є протиправними, у зв`язку із чим підлягають скасуванню.
Щодо зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 228 від 18 грудня 2023 року та № 229 від 18 грудня 2023 року, які складені Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ», датою їх фактичного подання на реєстрацію, колегія суддів зазначає наступне.
Так, спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.
Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, обов`язок щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних поданої платником податків податкової накладної покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику - ДПС України.
Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що для належного та ефективного поговлення порушених прав позивача необхідно зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 228 від 18 грудня 2023 року та № 229 від 18 грудня 2023 року, які складені Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОММАШ-ІНЖИНІРИНГ», датою їх фактичного подання на реєстрацію.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.
Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 року по справі № 440/3303/24 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог Головного управління ДПС у Полтавській області.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Полтавській області - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 по справі № 440/3303/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)З.О. Кононенко Судді(підпис) (підпис) О.М. Мінаєва В.А. Калиновський
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2024 |
Оприлюднено | 12.09.2024 |
Номер документу | 121513081 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Кононенко З.О.