Рішення
від 30.08.2024 по справі 607/11098/24
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30.08.2024 Справа №607/11098/24 Провадження №2/607/2569/2024

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі:

головуючого Ромазана В.В.

з участю секретаря Музики А.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі справу за позовом ОСОБА_1 доПідгороднянської сільськоїради Тернопільськогорайону Тернопільськоїобласті,третя особаТернопільська районнадержавна нотаріальнаконтора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її баба ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки загальною площею 2,62 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Довжанківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області. Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, інших спадкоємців немає. У зв`язку із повномасштабним вторгнення російської федерації на територію України та перебуванням позивача у декретній відпустці по догляду за малолітньою дочкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 пропустила встановлений законом шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Позивач вважає, що строк для прийняття спадщини пропущений нею з поважних причин, що відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, є підставою для визначення судом додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини за законом після померлої ОСОБА_2 .

Відповідач відзиву на позов не подавав.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачаТернопільська районнадержавна нотаріальнаконтора письмових пояснень щодо позову не подавала.

Ухвалою суду від 24.05.2024 у даній справі відкрито провадження, ухвалено розгляд справи здійснювати у порядку загального провадження.

02.07.2024 у даній справі зарито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_1 та представник позивача адвокат Семененко С.М. в судове засідання не з`явилися. Від представника позивача в суд надійшла заява про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують повністю з мотивів, викладених у позовній заяві та просять суд їх задовольнити.

Представник Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, згідно поданого ними клопотанням, просять розгляд справи проводити у відсутності їх представника, проти задоволення заявлених позивачем позовних вимог не заперечують.

Представник Тернопільської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, згідно отриманого клопотання просять справу розглядати у відсутності їх представника, також повідомляють, що спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , не заводилась.

Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази суд встановив

Згідно Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Довжанківською сільською радою Теребовлянського району Тернопільської області, ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_4 , і його батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_7 (Свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане Відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського районного управління юстиції) і її батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_6 .

20 вересня 2010 року зареєстровано шлюб між ОСОБА_8 та ОСОБА_7 (Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00044773039 від 30 квітня 2024 р.) і після реєстрації шлюбу останній присвоєно прізвище « ОСОБА_9 ».

ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася ОСОБА_10 (Свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , видане 15 січня 2020 року Тернопільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) і її батьками є ОСОБА_8 та ОСОБА_1 .

Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №816775, виданого 30 січня 2006 р. Тернопільським районним відділом земельних ресурсів, ОСОБА_2 , на підставі розпорядження Тернопільської районної держадміністрації від 12.08.2005 №440, є власником земельної ділянки, площею 2,62 га, розташованої на території Довжанської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

ІНФОРМАЦІЯ_6 помер ОСОБА_4 (Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 , видане повторно 25.04.2024 року Тернопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції).

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 (Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_5 , видане повторно 25.04.2024 року Тернопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції).

Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до вимог ст.1273 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом може відмовитись від прийняття спадщини. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її - ст.1268 ЦК України.

Згідно ч.1 ст.1266 ЦК України, внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

До спадкоємцівза правомпредставлення,після смерті ОСОБА_2 належитьїї онука ОСОБА_1 .

Згідно Довідки №80 від 22.02.2022 року, виданої Підгороднянською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, ОСОБА_1 зареєстрована у с. Довжанка і за рахунок власних коштів здійснювала поховання своєї бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Як вбачається із Довідки №18-07/2/81, виданої 01.05.2024 року Довжанським старостинським округом Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 на день смерті одна.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Відповідно достатті 63 Закону України «Про нотаріат»нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.

Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена навчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Згідно з пунктами 2.2 та 3.2 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 282/20595, при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту.

Щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.

Судом установлено,що шестимісячнийстрок поданняпозивачем заявипро прийняттяспадщини післясмерті ОСОБА_2 сплив 22серпня 2022року табув пропущений ОСОБА_1 у зв`язкуіз повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України, яке відбулося 24.02.2022 року (через два дні після смерті ОСОБА_2 ) та перебуванням позивача у відпустці по догляду за малолітньою дочкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеногостаттею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд враховує обставини даної справи, на які посилається позивач.

За вказаних обставин, враховуючи, що не визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини порушуватиме права позивача, позов слід задовольнити і визначити додатковий строк, достатній для подання ОСОБА_1 заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст.ст. 4, 13, 82, 263, 265 ЦПК України, суд ,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа Тернопільська районна державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, тривалістю два місяці, для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення суду може бути оскаржене до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Головуючий суддяВ. В. Ромазан

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення30.08.2024
Оприлюднено12.09.2024
Номер документу121518577
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —607/11098/24

Рішення від 30.08.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Ромазан В. В.

Ухвала від 24.05.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Ромазан В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні