Справа № 199/4873/24
(2/199/2494/24)
РІШЕННЯ
іменем України
10.09.2024
м. Дніпро
справа №199/4873/24
провадження № 2/199/2494/24
Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючого судді Подорець О.Б.
секретаря судового засідання Костючик В.В.,
учасники справи:
позивач - Орган опіки та піклування в особі адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради
відповідач - ОСОБА_1
третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - Відділ Дніпровського центру соціальних служб в Амур-Нижньодніпровському районі міста Дніпра
третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - Комунальний заклад соціального захисту «Центр соціальної підтримки дітей «Довіра» Дніпровської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування в особі адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради в інтересах дітей - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до ОСОБА_1 , треті особи - Відділ Дніпровського центру соціальних служб в Амур-Нижньодніпровському районі міста Дніпра, Комунальний заклад соціального захисту «Центр соціальної підтримки дітей «Довіра» Дніпровської міської ради, ОСОБА_2 , про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,-
за участю учасників справи:
представника позивача Проскуріної Є.К. ,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2024 року позивач Орган опіки та піклування в особі адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради в інтересах дітей - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , треті особи Відділ Дніпровського центру соціальних служб в Амур-Нижньодніпровському районі міста Дніпра, Комунальний заклад соціального захисту «Центр соціальної підтримки дітей «Довіра» Дніпровської міської ради, ОСОБА_2 , про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
В обґрунтування позову зазначивши, що на обліку управління-служби у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради як діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, перебував неповнолітній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та перебуває малолітній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з причин ухилення матері від виконання батьківських обов`язків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є матір`ю неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
До управління-служби у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради надійшла інформація від Дніпровського міського центру соціальних служб департаменту соціальної політики щодо загострення ситуації в родині ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка виховує дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З`ясувавши всі обставини, на засіданні міждисциплінарної команди Амур-Нижньодніпровського району, яке відбулося 15.06.2023, було прийнято рішення про доцільність взяття неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, як дітей, мати яких ухиляється від виконання батьківських обов`язків.
14.05.2024 на засіданні комісії з питань захисту прав дитини Амур-Нижньодніпровського району було розглянуто питання про соціально-правовий захист малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який перебуває у Комунальному некомерційному підприємстві «Міська клінічна лікаря № 6» Дніпровської міської ради: доцільність/недоцільність позбавлення матері дитини ОСОБА_1 батьківських прав по відношенню до малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; подальше влаштування дитини.
Відповідно до наказу управління-служби у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради від 14.05.2024 № 11 малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , влаштовано до прийомної сім`ї ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
16.05.2024 наказом управління-служби у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради № 16 неповнолітню дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , взято на первинний облік управління-служби у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради та згідно розпорядження голови адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради від 22.05.2024, неповнолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
Відповідач ОСОБА_1 не виконує належним чином свої батьківські обов`язки та не піклується про своїх дітей. Її поведінка діє в розріз з правами дитини на належне батьківське виховання, яке забезпечується системою державного контролю.
ОСОБА_1 попереджалася про несення відповідальності за ухилення від виконання батьківських обов`язків, їй роз`яснювалися наслідки, до яких це може призвести, однак, на жаль, мати на шлях виправлення не стає і надалі продовжує нехтувати правами дітей та своїми обов`язками.
Таким чином, враховуючи фактичне ухилення відповідача від виконання батьківських обов`язків, покладених на неї чинним законодавством України, з метою захисту прав та інтересів дитини, позивач просить позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та стягнути з ОСОБА_1 аліменти на утримання дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/2 частини усіх видів доходів, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, до досягнення останніми повноліття, на користь особи, яка буде виконувати обов`язки опікуна (а.с.1-10).
Ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 26 червня 2024 року відкрито провадження по справі та визначено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с.83).
Ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 20 серпня 2024 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до розгляду (а.с.131).
10 вересня 2024 року справу розглянуто по суті з ухваленням рішення.
В судовому засіданні представник позивача Проскуріна Є.К. позовні вимоги підтримала, рішення просила прийняти з урахуванням інтересів дітей та чинного законодавства.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, про місце, дату та час судового розгляду справи була сповіщена належним чином, про що свідчать отримані нею смс-повідомлення та судові повістки направлені засобами поштового зв`язку, її підпис у повідомленні про розгляд справи, про причини неявки суд не повідомила, не надала заяви про розгляд справи за її відсутності, не скористалася правом надання відзиву на позов.
Представник третьої особи - Відділу Дніпровського центру соціальних служб в Амур-Нижньодніпровському районі міста Дніпра в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надавши заяву щодо розгляду справи за відсутності їх представника та вирішення справи в інтересах дітей.
Представник третьої особи - Комунального закладу соціального захисту «Центр соціальної підтримки дітей «Довіра» Дніпровської міської ради в судове засідання не з`явився, 19.08.2024 надав клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, просила ухвалити рішення в інтересах дитини.
Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є матір`ю неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвами про народження.
Відомості про батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , записані до свідоцтва про народження дитини, за заявою матері відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, що підтверджується свідоцтвом про народження виданого Амур-Нижньодніпровським відділом реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області, актовий запис №1628 та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України (а.с.22, 60).
Відомості про батька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , записані до свідоцтва про народження дитини, за заявою матері відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, що підтверджується свідоцтвом про народження виданого Амур-Нижньодніпровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), актовий запис №417 та відповіддю на запит щодо надання інформації від 25.07.2023 (а.с.23, 24).
Згідно наказу управління-служби у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради від 15.06.2023 №41 «Про взяття на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 » прийнято рішення про доцільність взяття неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, як дитину, мати якої ухиляється від виконання батьківських обов`язків (а.с.61).
Згідно наказу управління-служби у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради від 15.06.2023 №40 «Про взяття на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 » прийнято рішення про доцільність взяття неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, як дитину, мати якої ухиляється від виконання батьківських обов`язків (а.с.62).
10.11.2023 з метою забезпечення соціального захисту дитини, її законних прав та інтересів КЗО «Середня загальноосвітня школа №69» Дніпровської міської ради направив повідомлення управлінню-служби у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради про неналежне виконання ОСОБА_1 батьківських обов`язків та просив вирішити долю неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та притягнути ОСОБА_1 до відповідальності (а.с.63).
На запит управління-служби у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради 16.11.2023 КЗО «Середня загальноосвітня школа №69» Дніпровської міської ради надано відповідь про те, що мати ОСОБА_1 не займається вихованням сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , не контролює його відвідування освітнього закладу, не приділяє належної уваги вихованню та навчанню сина (а.с.64).
03.10.2023 під час комісійного виходу спеціалістів управління-служби у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради, ВП № 1 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області та відділу Дніпровського центру соціальних служб в Амур-Нижньодніпровському районі на адресу проживання сім`ї ОСОБА_1 складено акт проведення оцінки рівня безпеки дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в якому зазначено, що спеціалістами вирішено вилучити дитину у зв`язку з загрозою його життю та влаштувати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради.
10.10.2023 на засіданні комісії з питань захисту прав дитини Амур-Нижньодніпровського району було розглянуто питання про соціально-правовий захист неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебував у Комунальному некомерційному підприємстві «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради.
07.11.2023 року під час виходу спеціалістів відділу Дніпровського центру соціальних служб в Амур-Нижньодніпровському районі міста Дніпра на адресу проживання сім`ї: АДРЕСА_1 з`ясовано, що ОСОБА_1 , мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично проживає за вказаною адресою. Вона повідомила про те, що сина в лікарні відвідувала двічі, але зобов`язалась виконувати свої батьківські обов`язки. Під час виходу спеціалістів на адресу проживання і житлово-побутові умови в приміщеннях незадовільні.
16.11.2023 за клопотанням управління-служби у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було перевезено з Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня № 6» Дніпровської міської ради до Комунального закладу соціального захисту «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Довіра» Дніпровської міської ради, де він перебуває на теперішній час.
З 08.11.2023 по теперішній час мати дитини ОСОБА_1 до управління - служби у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради про відвідування або повернення на спільне проживання сина ОСОБА_3 не зверталася.
Рішенням Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська від 21.03.2024 неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відібрано від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , без позбавлення її батьківських прав. Рішення суду не оскаржувалося та набрало чинності 02.05.2024 (а.с.67-70).
16.05.2024 наказом управління-служби у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради № 16 неповнолітню дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , взято на первинний облік дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (а.с.42).
Згідно розпорядження голови адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради від 22.05.2024, неповнолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с.43).
07.05.2024 до управління-служби у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради надійшла інформація з Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня № 6» Дніпровської міської ради, в якій зазначено, що співробітниками ювенальної превенції до приймального дитячого відділення доставлено дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який був знайдений за адресою: АДРЕСА_1 . В ній зазначено, що дитина знаходилась в асоціальних умовах проживання (а.с.52).
06.05.2024 складено акт органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров`я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку для проведення медичного обстеження (а.с.74).
14.05.2024 на засіданні комісії з питань захисту прав дитини Амур-Нижньодніпровського району було розглянуто питання про соціально-правовий захист малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який перебуває у Комунальному некомерційному підприємстві «Міська клінічна лікаря № 6» Дніпровської міської ради: доцільність/недоцільність позбавлення матері дитини ОСОБА_1 батьківських прав по відношенню до малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; подальше влаштування дитини.
Відповідно до наказу управління-служби у справах дітей адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради від 14.05.2024 № 11 малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , тимчасово влаштовано до прийомної сім`ї ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.66).
Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Частиною першою статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (частина перша статті 12 Закону України «Про охорону дитинства»).
Частиною сьомою статті 7 Сімейного кодексу України передбачено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року (далі - Конвенція про права дитини), іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з частинами першою-четвертою статті 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину.
Відповідно до частини першої статті 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.
Підстави позбавлення батьківських прав передбачені частиною першою статті 164 СК України. Зокрема, пунктом 2 частини першої статті 164 СК України визначено, що мати, батько, можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Виходячи з тлумачення пункту 2 частини першої статті 164 СК України суд має підстави для висновку, що ухилення від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав виключно за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Необхідно зазначити, що ухилення від виконання юридичного обов`язку - виконання батьківських обов`язків по вихованню дитини - це завжди акт свідомої поведінки, оскільки особа має реальну можливість виконати його, але не вчиняє відповідних дій, що перешкод у спілкуванні з дитиною йому ні хто не чинив і не чинить.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Позбавлення батьківських прав є винятковою мірою, яка тягне за собою надзвичайні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України).
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у справі «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року (заява № 31111/04) наголошував на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також міг свідчити про його інтерес до дитини (§ 57, § 58).
У частині першій статті 9 Конвенції про права дитини передбачено, що держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають окремо і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
У справі «Мамчур проти України» (заява № 10383/09) від 16 липня 2015 року Європейський суд з прав людини зауважував, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (§100).
Пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
Як роз`яснено у пунктах 15, 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та інші), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Зібраними по справі письмовими доказами встановлено факт свідомого ухилення відповідача ОСОБА_1 від виконання своїх обов`язків по вихованню її дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
У справі «Хант проти України» ЄСПЛ вказав, що права дитини мають перевагу над правами батьків.
Відповідно до ч.1ст.17 Закону України від 23 лютого 2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що питання позбавлення батьківських прав мають ґрунтуватись на оцінці особистості відповідача та його поведінці.
На основі повно і всебічно з`ясованих обставин, проаналізувавши встановленні обставини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача, а саме слід позбавити ОСОБА_1 батьківських прав відносно її дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Що стосується вимоги про стягнення з відповідача аліментів, суд приходить до наступного.
Згідно ч.3 ст. 166 Сімейного Кодексу України, при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. За рішенням суду кошти на утримання дитини - аліменти, присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі.
Згідно ч. 1 ст. 183 Сімейного кодексу України частка заробітку доходу матері, батька, яка буде стягуватися на дитину, визначається судом.
Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів передбачені ч.2 ст.182 СК України, згідно якої мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває у Комунальному закладі соціального захисту «Центр соціальної підтримки дітей «Довіра» Дніпровської міської ради, а малолітня дитина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , у прийомній сім`ї ОСОБА_2 . За таких обставин, суд приходить до висновку про стягнення аліментів на утримання дітей саме на користь Комунального закладу соціального захисту «Центр соціальної підтримки дітей «Довіра» Дніпровської міської ради та ОСОБА_2 , а тому в цій частині позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно зі ст.141 ЦПК України, враховуючи результат розгляду справи з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2422,40 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272, 273, 430 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Органу опіки та піклування в особі адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради в інтересах дітей - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до ОСОБА_1 , треті особи - Відділ Дніпровського центру соціальних служб в Амур-Нижньодніпровському районі міста Дніпра, Комунальний заклад соціального захисту «Центр соціальної підтримки дітей «Довіра» Дніпровської міської ради, ОСОБА_2 , про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити частково.
Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно її дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального закладу соціального захисту «Центр соціальної підтримки дітей «Довіра» Дніпровської міської ради аліменти на утримання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щомісячно у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 24 червня 2024 року до повноліття дитини.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , щомісячно у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 24 червня 2024 року до повноліття дитини.
В іншій частині позову - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.
Рішення в частині стягнення аліментів підлягає негайному виконанню в межах місячних платежів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 10 вересня 2024 року.
Позивач Орган опіки та піклування в особі адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради, ЄДРПОУ 43938788, місце знаходження - пр. Мануйлівський, 31, м. Дніпро, 49023.
Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації - АДРЕСА_3 .
Третя особа Відділ Дніпровського центру соціальних служб в Амур-Нижньодніпровському районі міста Дніпра, ЄДРПОУ 21945667, місце знаходження - пр. Калнишевського, 55, м. Дніпро, 49051.
Третя особа Комунальний заклад соціального захисту «Центр соціальної підтримки дітей «Довіра» Дніпровської міської ради, ЄДРПОУ 24996843, місце знаходження - вул. Тополина, 33, м. Дніпро, 49040.
Третя особа ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , місце реєстрації - АДРЕСА_4 , місце проживання - АДРЕСА_5 .
Суддя О.Б.Подорець
Суд | Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2024 |
Оприлюднено | 16.09.2024 |
Номер документу | 121522946 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
ПОДОРЕЦЬ О. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні