Справа №366/1914/24
Провадження № 2/366/602/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.09.2024 Іванківськкий районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Слободян Н.П.,
з участю секретаря судових засідань Німченко Н.Ю.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Іванків цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Іванківської селищної ради Вишгородського району Київської області, третя особа: Іванківська державна нотаріальна контора, про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
встановив:
Короткий зміст позовних вимог
Позивач звернулася із позовом в суд до відповідача про ОСОБА_1 до Іванківської селищної ради Вишгородського району Київської області, третя особа: Іванківська державна нотаріальна контора, про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно. Після зміни позовних вимог позивач просив встановити юридичний факт, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була матір`ю ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про народження якої відсутній, та рідною бабою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Крім того, просила визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 . Нотаріус відмовив позивачу у оформленні спадкових прав після смерті бабусі у зв`язку з пропуском строку прийняття спадщини та відсутністю документів, які підтверджують родинні відносини. Рекомендовано звернутися до суду.
Рух справи
26.06.2024 до суду надійшла позовна заява та передана на розгляд судді.
28.06.2024 судом відкрите провадження. Справа розглядається у загальному позовному провадженні. Підготовче судове засідання призначене на 23.07.2024, яке, у зв`язку з неявкою сторін, відкладене на 01.08.2024.
27.06.2024 від позивача надійшла заява про зміну позовних вимог, у зв`язку з чим підготовче судове засідання відкладене на 11.09.2024.
Позиції сторін
У підготовче судове засідання позивач/її представник не з*явилися. Про день і час слухання справи повідомлені вчасно, належним чином. До канцелярії суду представник позивача подав заяву, у якій просив розглядати справу без його участі, змінені позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідачау судовезасідання нез*явився.Про деньі часслухання справиповідомлений вчасно,належним чином.13.08.2024до канцеляріїсуду надійшлоклопотання пророзгляд справибез участіпредставника селищноїради.Проти задоволенняпозовних вимогне заперечують,що судомрозцінюється яквизнання позову.
Представник третьоїособи усудове засіданняне з*явився.Про деньі часслухання справиповідомлений вчасно,належним чином.06.08.2024до канцеляріїсуду надійшовлист,у якомупросять пророзгляд справибез участіпредставника селищноїради.Проти задоволенняпозовних вимогне заперечують,що судомрозцінюється яквизнання позову.
Згідно ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Керуючисьст. 223 ЦПК України, суд вважає можливим провести судове засідання без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.2ст.247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до ч. 4ст. 248 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Фактичні обставини, встановлені судом та застосовані норми права
Судом достовірновстановлено,що
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 ( а.с.11, 13). Спадкова справа після її смерті не заводилась ( а.с.12). З свідоцтва про укладення шлюбу вбачається, що прізвище « ОСОБА_4 » вона має після укладення шлюбу з ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 . Дошлюбне прізвище « ОСОБА_6 » ( а.с.13)
З довідки, виданої сільським головою Прибірської сільської ради Іванківського району Київської області № 1154 від 21.12.2005, вбачається, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала по АДРЕСА_1 на день смерті з донькою, ОСОБА_3 , яка їх поховала за власний рахунок, за час проживання вели спільне домашнє господарство ( а.с.14-17, 20). Однак, документу, який би підтверджував, що ОСОБА_3 проживала за зазначеною адресою , будучи зареєстрованою там суду не надано, а отже не може вважатися такою, що згідно з вимогами ч.3 ст. 1268 ЦК України, прийняла спадщину після смерті своєї матері.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла ( а.с.21)
З довідки, виданої селищним головою Іванківської селищної ради Вишгородськогого району Київської області № 1086 від 03.06.2024, вбачається, що позивач проживала без реєстрації разом зі своєю матір`ю, ОСОБА_3 в АДРЕСА_1 та вели спільне господарство ( а.с.25). Зазначений будинок, згідно з довідками цієї ж ради рахується за власником, ОСОБА_2 ( а.с.26, 27, 34)
Після смерті матері, ОСОБА_3 , позивач звернулась до державного нотаріуса Іванківської державної нотаріальної контори для оформлення спадкових прав. Проте, постановою № 164/02-31 від 01.05.2024 їй було відмовлено у заведенні спадкової справи після смерті ОСОБА_2 у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини та відсутністю документів, які свідчать про родинні стосунки між ними. Зазначено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась. ( а.с.10).
Щодо встановлення юридичного факту
Відповідно до п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 2ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно доПостанови Пленуму Верховного Суду N 5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
- згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Встановлення юридичних фактів у порядку окремого провадження сприяє реалізації конституційних прав громадян. Умовами, за наявності яких можливим є звернення до суду для встановлення фактів, що мають юридичне значення є те, що згідно із законом ці факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб; чинним законодавством не передбачено іншого порядку, їх встановлення факту потрібне заявникові для конкретної мети. Проте, оскільки встановлення цього факту пов`язане з вимогою про визначення додаткового строку прийняття спадщини, справа розглядається в порядку позовного провадження.
З досліджених судом документів вбачається, що у будинку АДРЕСА_1 проживали ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , її донька. Однак, актой запис про народження останньої не вдалося віднайти, про що повідомлено листом № 01-43/313 від 19.02.2024 за підписом начальника відділу використання інформації документів Київської ОДА ( а.с.22). Проте, місце проживання та довідки за підписом посадових осіб органу місцевого самоврядування, зазначені вище, достовірно свідчать про те, що вони були матір`ю та донькою. Відповідно, позивач є рідною онукою померлої ОСОБА_2 , а тому суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення вимоги про встановлення факту родинних відносин. Встановлення цього юридичного факту родинних відносин необхідне позивачу для оформлення її спадкових прав.
Щодо визначення додаткового строку прийняття спадщини
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов"язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Позивач є родичем ОСОБА_2 другого ступеня спорідненості, відтак має право на спадкування за законом після її смерті згідно ст. 1265 ЦК України.
Маючи намір успадкувати майно, яке залишилось після його смерті, позивач звернулась до державного нотаріуса Іванківської районної державної нотаріальної контори, однак, зазначеною вище постановою їй було відмовлено у заведенні спадкової справи після смерті бабусі.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).
Згідно ч. 3ст. 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними. Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
Оцінюючи зазначені доводи на відповідність їх ознаці поважності, суд приймає до уваги те, що позивач не є прямим спадкоємцем після смерті своєї бабусі, і не могла знати про те, що її матір, ОСОБА_3 не оформили спадкових прав після смерті своєї матері.
На переконання суду, це доводить поважність причин пропуску позивачкою строку для прийняття спадщини.
Крім того, з урахуванням визнання позову відповідачем, яке не порушує нічиїх прав та інтересів, суд приходить до висновку про задоволення позову, визнаючи поважною причину пропуску строку для прийняття спадщини, що, відповідно до ч. 3ст. 1272 ЦК України, є підставою для визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки пропуск строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.
Судові витрати
Питання щодо судових витрат вирішується судом відповідно до положеньст. 141 ЦПК України.
У позові позивач просила покласти судові витрати на неї. За таких обставин, сплачений нею судовий збір не підлягає стягненню з Відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 77-81, 83, 89, 95, 141, 263-265, 273, 315, 319, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ :
Позов задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , була рідною онукою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті її рідної бабусі, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , два місяці з дня набрання цим рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_2 . РНОКПП: НОМЕР_2 )
Представник позивача: адвокат ІвановФедірГригорович (07801, Київська область, Бучанський район, смт. Бородянка, вул. Весела, 15-а)
Відповідач: Іванківська селищна рада Вишгородського району Київської області (07201, Київська область, Вишгородський район, смт. Іванків, вул. І. Проскури, 7. Код ЄДРПОУ: 04358000)
Третя особа: Іванківська державнанотаріальнаконтора (07201, Київська область, Вишгородський район, смт. Іванків, вул. І. Проскури, 26. Код ЄДРПОУ: 02884411)
Суддя Н.П. Слободян
Суд | Іванківський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2024 |
Оприлюднено | 13.09.2024 |
Номер документу | 121534732 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Іванківський районний суд Київської області
Слободян Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні