Ухвала
від 10.09.2024 по справі 904/3938/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

10.09.2024м. ДніпроСправа № 904/3938/24

Суддя Скриннікова Н.С. , розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІНКО УКРАЇНА" до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "АДВЕРС" про стягнення заборгованості в сумі 54 665, 34 грн

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІНКО УКРАЇНА» звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «АДВЕРС»» про стягнення заборгованості за договором про надання послуг № 1901/23-02 від 19.01.2023 року в сумі 54665, 34 грн. та судових витрат по сплаті судового збору в сумі 3028, 00 грн.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд вирішив повернути позовну заяву позивачу зважаючи на наступне.

Обґрунтовуючи підстави та предмет позову ТОВ «ЛІНКО УКРАЇНА» зазначено, що 19.01.2023 р. між ТОВ «РУПТЕЛА УКРАЇНА» (Виконавець) та ТОВ «ФІРМА «АДВЕРС» (Замовник) укладено договір про надання послуг № 1901/23-02 від 19.01.2023 року.

08.09.2023 року ТОВ «РУПТЕЛА УКРАЇНА» було перейменовано в ТОВ «ЛІНКО УКРАЇНА».

Таким чином, на думку заявника, ТОВ «ЛІНКО УКРАЇНА» стало правонаступником, до якого перейшли всі права та обов`язки ТОВ «РУПТЕЛА УКРАЇНА».

Однак суду надано витяг з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «ЛІНКО УКРАЇНА» який не містить відомостей про перейменування юридичної особи та про правонаступництво.

За даними статуту ТОВ «ЛІНКО УКРАЇНА», затвердженому рішенням єдиного учасника 21.02.2024 року вбачається, що засновником товариства є юридична особа з назвою «Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІНКО», зареєстрована за законодавством Литовської Республіки, реєстраційний номер компанії 306329240, зареєстрована у Литовський Республіки, м. Вільнюс, вулиця Перкункієміо, 6-1.

Відтак відсутні дані на підтвердження перейменування та переходу прав і обов`язків від однієї юридичної особи, яка є Виконавцем за договором про надання послуг № 1901/23-02 від 19.01.2023 року до іншої яка звернулась до суду із позовом про стягнення заборгованості за цим же договором.

Інших будь-яких реєстраційних документів чи доказів на підтвердження перейменування та правонаступництва до позовної заяви товариством не додано.

За змістом частини другої статті 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Поряд з цим, відповідно до пункту 1 частини п`ятої статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

У постанові Верховного Суду від 13.07.2020 у справі №905/2203/19 зазначено, що процесуальний закон допускає дві форми поведінки суду у разі встановлення порушень/недоліків щодо особи/повноважень особи, яка підписала позовну заяву/заяву/скаргу тощо, а саме: залишення без руху позовної заяви/заяви/скарги із наданням заявнику строку для усунення відповідних недоліків або повернення цієї заяви.

З огляду на наведені положення процесуального закону, суд має залишити позовну заяву/заяву/скаргу без руху, відповідно, зокрема, до частини першої статті 174 Господарського процесуального кодексу України, у разі надання до позовної заяви/заяви/скарги доказів стосовно повноважень особи, що її підписала, однак за наявності у суду сумніву у їх достовірності, достатності та належності, надавши заявнику строк для усунення відповідних недоліків.

У протилежному випадку, зокрема за відсутності доказів повноважень особи, що підписала позовну заяву/заяву/скаргу, у суду відсутні підстави для залишення її без руху відповідно до положень частини першої статті 174 Господарського процесуального кодексу України, а суддя у цьому випадку, відповідно до пункту 1 частини п`ятої статті 174 Господарського процесуального кодексу України, повертає позовну заяву і додані до неї документи.

Суд, повертаючи зустрічну позовну заяву ТОВ «ЛІНКО УКРАЇНА» на підставі пункту 1 частини п`ятої статті 174 Господарського процесуального кодексу України встановив, що позовна заява, яка підписана директором товариства «ЛІНКО УКРАЇНА» А.Фесенко не додано жодних доказів на підтвердження перейменування Товариства з обмеженою відповідальністю «РУПТЕЛА УКРАЇНА», яка за даними договору № 1901/23-02 від 19.01.2023 року визначена як Виконавець договору, а також не надано жодного доказу правонаступництва позивача та переходу прав та обов`язків, які належать «РУПТЕЛА УКРАЇНА» до товариства «ЛІНКО УКРАЇНИ».

Господарський суд має сумніви стосовно твердження позивача про те, що через здійснене 08.09.2023 року перейменування ТОВ «ЛІНКО УКРАЇНА» стало правонаступником ТОВ «РУПТЕЛА УКРАЇНА» та отримало його всі права та обов`язки, в тому числі, й право вимоги за Договором про надання послуг № 1901/23-02 від 19.01.2023 року.

Суд зазначає, що процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права. У кожному конкретному випадку для вирішення питань можливості правонаступництва

Відповідно до частини 1 статті 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

Відповідно до частини 1 та 4 статті 87 ЦК України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

Згідно з частиною 1 статті 88 ЦК України у статуті товариства вказуються найменування юридичної особи, органи управління товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до товариства та виходу з нього, якщо додаткові вимоги щодо змісту статуту не встановлені цим Кодексом або іншим законом.

За правилами частини 4 та 5 статті 89 ЦК України до єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом. Зміни до установчих документів юридичної особи, які стосуються відомостей, включених до єдиного державного реєстру, набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації. Юридичні особи та їх учасники не мають права посилатися на відсутність державної реєстрації таких змін у відносинах із третіми особами, які діяли з урахуванням цих змін.

За даними статті 90 ЦК України юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму та назву. Найменування установи має містити інформацію про характер її діяльності. Найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вноситься до єдиного державного реєстру. Юридична особа не має права використовувати найменування іншої юридичної особи.

Загальновідомо, що назва юридичної особи складається з літерального компонування елементів українського алфавіту. Крім того, назва юридичної особи може містити інформацію про мету діяльності, вид, спосіб утворення, залежність юридичної особи, крім обмежень, встановлених актами чинного законодавства України. Наведете свідчить, що назва юридичної особи є її необхідною ознакою, яка забезпечує участь у цивільному обороті від свого імені та слугує засобом її індивідуалізації, що дозволяє відокремити її від інших юридичних осіб. Назва юридичної особи в процесі її «життєдіяльності» може зазнати змін. Зміна назви юридичної особи проявляється в її зовнішній літеральній корекції. Така корекція впливає на ідентифікацію юридичної особи в цивільному обороті. У результаті зміни назви юридичної особи структура цивільних правовідносин не страждає. Зміна назви юридичної особи тягне тільки правовий наслідок проведення державної реєстрації змін, пов`язаних зі зміною назви, до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Таким чином, зміна назви юридичної особи не тягне на собою правонаступництва у зв`язку з відсутністю нового учасника цивільних відносин, якому мають перейти права та обов`язки особи. Отже, наслідком зміни назви юридичної особи не є правонаступництво в цивільних відносинах. Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 25 березня 2019 року у справі № 191/81/17.

За змістом частини 6 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

З урахуванням наведеного та у зв`язку з тим, що до матеріалів позовної заяви не додано належних документів на підтвердження правонаступництва позивача господарський суд обґрунтовано повертає позовну заяву позивачу на підставі пункту 1 частини п`ятої статті 174 Господарського процесуального кодексу України, тому, що позовну заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.

Керуючись статтями 174, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1.Повернути позовну заяву і додані до неї документи без розгляду.

2.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

3. Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Н.С. Скриннікова

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення10.09.2024
Оприлюднено13.09.2024
Номер документу121541465
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/3938/24

Ухвала від 10.09.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Скриннікова Наталя Сергіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні