Справа № 535/624/24
Провадження № 2-о/535/48/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2024 року селище Котельва
Котелевський районний суд Полтавської області в складі: головуючого судді Шолудько А.В., за участі секретаря судового засідання Плотник І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу №535/624/24 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи Котелевський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області,
ВСТАНОВИВ:
Представник заявника адвокат Сватенко В.Б., яка діє на підставі ордера на надання правничої (правової) допомоги від 19.07.2024, звернулася до суду з заявою про встановлення факту батьківства, а саме, що ОСОБА_4 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: село Мар`ївка Полтавського району Полтавської області, Україна, є рідним батьком ОСОБА_5 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: с. Терещенки Котелевського району Полтавської області, Україна; зобов`язати Котелевський ДРАЦС внести зміни до актового запису про народження. Заява подана з підстав необхідності скористатися гарантіями й правами передбаченими для неповнолітніх дітей, у зв`язку з втратою годувальника та оформлення спадкових прав.
В обґрунтування зазначила, що заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_4 з 2005 року проживали однією сім`єю, як чоловік і жінка, без реєстрації шлюбу, вели спільне господарство, формували спільний бюджет, мали спільне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 . За час спільного проживання в них народився син ОСОБА_5 , проте батько дитини записаний відповідно до вимог ч. 1 ст. 135 СК України, оскільки батьки не перебували в зареєстрованому шлюбі. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 помер. За життя ОСОБА_4 визнав себе батьком дитини, піклувався про сина ОСОБА_6 , матеріально забезпечував, всебічно сприяв його фізичному та моральному розвитку. Встановлення даного факту заявниці необхідно для оформлення спадкових прав після смерті батька, а також необхідності скористатись гарантіями та правами передбаченими для неповнолітніх дітей у зв`язку з втратою годувальника.
Ухвалою Котелевського районного суду Полтавської області від 24.07.2024 провадження у даній справі відкрито (а.с.50).
Учасники справи про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином (а.с.93-95, 104).
30.07.2024 від заінтересованої особи Котелевського відділудержавної реєстраціїактів цивільногостану уПолтавському районіПолтавської областіСхідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиціїдо суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника відділу, проти задоволення заявлених вимог не заперечує (а.с.59).
Представник заінтересованої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області Світлана Литвин, яка діє на підставі довіреності №555/08-16 від 14.02.2024, 09.09.2024 надіслала до суду пояснення на заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, в яких заперечень проти задоволення заявлених вимог ОСОБА_1 не подала, у вирішенні справи покладається на розсуд суду. Розгляд справи просить проводити без участі представника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (а.с.115-118).
Згідно з ч. 6 ст. 259 ЦПК України у виняткових випадках залежно від складності справи складання повного рішення (постанови) суду може бути відкладено на строк не більш як десять днів, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження не більш як п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 05.09.2022 у справі №1519/2-5034/11 зазначено, що згідно з ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення. З урахуванням розумності положення ч. 5 ст. 268 ЦПК України слід розуміти таким чином: у разі ухвалення судового рішення за відсутності учасників справи, суд повинен зазначати датою ухвалення ту дату, на яку було призначено розгляд справи, та вказувати у резолютивній частині дату складення повного судового рішення. Проте у разі зазначення судом датою ухвалення судового рішення дати складення повного судового рішення, внаслідок чого дата судового засідання та дата ухвалення судового рішення не співпадатимуть, це не є порушенням прав сторін.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, допитавши свідків, приходить до переконання, що заяву необхідно задовольнити повністю з наступних підстав.
Відповідно до ст. 130 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 128 СК України, позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.
На підставі п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Згідно з п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» встановлено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні.
Згідно з правовими висновками, викладеними в постанові Верховного Суду у справі №361/2653/15-ц від 15.04.2021, предметом доказування у справах про визнання батьківства або про встановлення факту батьківства є встановлення походження дитини від певної особи. Тлумачення норм статті 130 СК України свідчить, що законом не встановлено переліку доказів для встановлення факту батьківства. Підставою для встановлення факту батьківства можуть бути будь-які відомості, що свідчать про походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до вимог ЦПК України (стаття 128 СК України). Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Згідно зі статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Доказами визнання батьківства можуть бути листи, заяви, анкети, інші документи, а також показання свідків, пояснення самих сторін, які достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства. Батьківство може бути визнано як у період вагітності матері (наприклад, висловлення бажання мати дитину, піклування про матір майбутньої дитини тощо), так і після народження дитини. Спільне проживання та ведення спільного господарства в зазначених випадках може підтверджуватися наявністю обставин, характерних для сімейних відносин (проживання в одному жилому приміщенні, спільне харчування, спільний бюджет, взаємне піклування, придбання майна для спільного користування тощо). Припинення цих відносин до народження дитини може бути підставою для відмови в позові лише у випадках, коли це сталося до її зачаття. Спільне виховання дитини має місце, коли вона проживає з матір`ю та особою, яку остання вважає (або яка вважає себе) батьком дитини, або коли ця особа спілкується з дитиною, проявляє батьківську турботу щодо неї. Під спільним утриманням дитини слід розуміти як перебування її на повному утриманні матері й особи, яку остання вважає (або яка вважає себе) батьком дитини, так і, як правило, систематичне надання цією особою допомоги в утриманні дитини незалежно від розміру допомоги.
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 14.05.2024 Полтавським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (а.с.13).
Згідно з актом спільного проживання та ведення спільного господарства від 05.07.2024, складеного за підписом сусідів: ОСОБА_7 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; ОСОБА_8 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ; ОСОБА_9 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та їхній син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживали та вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.8).
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , яке видане 03.12.2010 Козлівщинською сільською радою Котелевського району Полтавської області, ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Терещенки Котелевського району Полтавської області, його батьками вказано: батько ОСОБА_10 , мати ОСОБА_1 (а.с.14).
Щодо підстави запису відомостей про батька ОСОБА_10 , згідно з Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження за №00044622723 від 19.04.2024, державна реєстрація народження дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проведена відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (за вказівкою матері) (а.с.11).
Згідно з довідкою №48/02-31 від 04.06.2024, виданою Козлівщинським закладом ЗСО I-II ступенів Великорублівської сільської ради ОСОБА_5 , 2010 року народження, навчається у Козлівщинському закладі загальної середньої освіти I-II ступенів Великорублівської сільської ради. Хлопчик проживає разом з мамою та бабусею. Батько ОСОБА_6 ОСОБА_4 також проживав з родиною до призову в ЗСУ. Батько ОСОБА_6 відвідував батьківські збори, постійно проживав з родиною, приводив дитину на медичний огляд, брав активну участь у житті дитини і класу (а.с.10).
На підтвердження заявлених вимог представником заявниці надано копії документів ОСОБА_4 (свідоцтво серії НОМЕР_3 від 05.07.1994, екзаменаційна карта, свідоцтво серії НОМЕР_4 , посвідчення НОМЕР_5 , свідоцтво НОМЕР_4 та ін.); копії листування з мобільного додатку (а.с.22-23, 24-31, 33).
Факт батьківства у судовому засіданні підтвердили свідки ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , які є односельцями, та які пояснили, що протягом тривалого часу знайомі із сім`єю заявниці та їхнім сином. Свідки зазначили, що вони дійсно знають, що ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , є рідним батьком ОСОБА_5 , оскільки з 2005 року він та ОСОБА_1 спільно проживали однією сім`єю й вели спільне господарство в АДРЕСА_1 ,під час їх спільного проживання у них народився син ОСОБА_6 , якого вони спільно виховували. ОСОБА_4 визнавав ОСОБА_6 рідним сином, проявляв батьківську турботу відносно нього.
Свідок ОСОБА_2 , суду пояснила, що вона є рідною сестрою ОСОБА_4 , повідомила про те, що заявниця ОСОБА_1 та її брат ОСОБА_4 жили однією сім`єю, спільно вели господарство. У 2010 році у них народився син ОСОБА_6 , якого він визнавав рідним сином, проявляв батьківську турботу до нього. Під час служби в ЗСУ ОСОБА_4 передавав співмешканці ОСОБА_1 та сину кошти.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_3 адвокат Висота Ірина Анатоліївна, яка діє на підставі ордера на надання правничої (правової) допомоги серії ВІ №1021772 від 13.08.2024, в судовому засідання пояснила, що ОСОБА_3 є рідною сестрою ОСОБА_4 , та повідомила суду, що брат ОСОБА_13 проживав разом з ОСОБА_14 однією сім`єю та вели спільне господарство, у них народився спільний син Ростислав, якого він визнавав як рідного сина, виховував та утримував його.
Під час судового розгляду не встановлено підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених свідками. Дані про їх заінтересованість в результаті розгляду справи відсутні, їх показання об`єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка судом вказують на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 .
Згідно з ч. 7 ст. 294 ЦПК України судові витрати заявнику не відшкодовуються.
Враховуючи вище викладене, керуючись ст. ст. 13, 89, ст. ст. 264, 293, ч. 7 ст. 294, ст. ст. 315, 319 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Встановити факт батьківства, а саме, що ОСОБА_4 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: село Мар`ївка Полтавського району Полтавської області, є рідним батьком ОСОБА_5 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: село Терещенки Котелевський район, Полтавська область, Україна.
Зобов`язати Котелевський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису до актового запису про народження №6, складеного 03.12.2010 Виконавчим комітетом Козлівщинської сільської ради Котелевського району Полтавської області, а саме у відомостях про батька: в графі «Прізвище, власне ім`я, по батькові» виключити прізвище « ОСОБА_15 » та зазначити прізвище « ОСОБА_16 », в графі « ОСОБА_17 » зазначити « ІНФОРМАЦІЯ_5 », в графі «Громадянство» зазначити «Громадянин України» та у відомостях про дитину: в графі «Прізвище» змінити з « ОСОБА_15 » на « ОСОБА_16 ».
Судові витрати заявнику не відшкодовуються.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 .
Заінтересована особа Котелевський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса місцезнаходження: селище Котельва, Полтавського району Полтавської області, вул. Полтавський шлях, 224, ЄДРПОУ 22547992.
Заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області адреса місцезнаходження: м. Полтава, вул. Гоголя, 34, код ЄДРПОУ 13967927.
Заінтересована особа ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 .
Заінтересована особа ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 .
Повне судове рішення складено 12.09.2024.
Суддя А.В. Шолудько
Суд | Котелевський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2024 |
Оприлюднено | 13.09.2024 |
Номер документу | 121541927 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Котелевський районний суд Полтавської області
Шолудько А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні