Рішення
від 11.09.2024 по справі 910/2543/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

11.09.2024Справа № 910/2543/24Господарський суд міста Києва у складі судді Ярмак О.М., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання) господарську справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВ БЦ 10"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕКОФУДС ЛТД"

про стягнення 238 580,84 грн.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "КИЇВ БЦ 10" звернулось із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕКОФУДС ЛТД" про стягнення заборгованості за договором суборенди та обслуговування від 07 липня 2022 року у сумі 238 580,84 грн. з яких: 65 533,85 грн. - основна заборгованість, 2 576,47 грн. - 3% річних, 11 927,16 грн. - пеня, 4 860,31 грн. - інфляційні втрати, 153 683,05 грн. - штраф.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 08.03.2024 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, надав строк для реалізації сторонами процесуальних прав.

13.03.2024 позивач подав суду заяву про виправлення описки у тексті позовної заяви.

09.04.2024 відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечував, посилаючись на наявність у нього переплати за попереднім договором укладеним між сторонами у справі. Вказав, що він має бути звільнений від плати за користування орендованим майном у розмірі 65 533,85 грн., оскільки з вересня 2022 року він не міг користуватися орендованим приміщенням у зв`язку з перешкоджанням у доступі до нього позивачем. Заперечував проти нарахованого штрафу, оскільки позивач не повідомив його належним чином про розірвання договору.

10.04.2024 позивач подав суду клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових пояснень.

18.04.2024 позивач подав суду відповідь на відзив, в якій заперечував проти викладених відповідачем у відзиві обставинах.

Правом на подачу заперечень на відповідь на відзив відповідач не скористався.

Відповідно до ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Відповідно до частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Враховуючи належне повідомлення сторін про розгляд справи, визначений процесуальний строк для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, суд вбачає за можливе здійснити розгляд справи за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

07.07.2022 між позивачем (постачальником) та відповідачем (клієнтом) укладено договір суборенди та обслуговування, титульна сторінка якого містить наступні умови: номер офісу - 329; кв.м. - 5; кількість робочих місць - 1; орендна плата в місяць в дол. США без ПДВ - 290; орендна плата в місяць в грн без ПДВ - 8 483,92 грн; загальний щомісячний платіж (без ПДВ та послуг) - 8 483,92 грн; строк, на який укладається договір оренди: дата початку - 01.08.2022; дата закінчення - 31.07.2023. Вказані ціни є гривневим еквівалентом в доларах США суми, що підлягає сплаті в гривнях та визначається за офіційним курсом гривні до долара США, встановленим Національним банком України на день виставлення рахунку.

Відповідно до п. 1.1 Додатку № 1 до договору, за цим договором постачальник зобов`язується передати клієнту у тимчасове платне користування мебльовані офісні приміщення площею, зазначеною на титульній сторінці договору ("Приміщення") у бізнес-центрі, розташованому за адресою, зазначеною на титульній сторінці договору ("Бізнес Центр"), а також надати клієнту послуги згідно з пунктом 3 цього договору, а клієнт зобов`язується сплатити за користування такими приміщеннями та послугами відповідно до договору та додатків до нього.

У момент передачі приміщення постачальником в користування клієнта сторони підписують Акт приймання-передачі приміщення та інвентарний лист.

01.08.2022 на виконання умов договору, постачальником здано, а клієнтом прийнято приміщення №329 за Актом прийому-передачі приміщення.

У п. 1.4 Додатку 1 (Офісні умови) до договору сторони погодили, що за характером договір є договором суборенди та надання послуг, постачальник гарантує, що він має законні повноваження передавати приміщення в суборенду; приміщення не перебувають під арештом.

Згідно з п. 2.1 Додатку 1 (Офісні умови) до договору, цей договір укладено на строк, зазначений у ньому (дата набрання чинності та дата закінчення строку дії зазначені на титульній сторінці договору), та буде продовжено відповідно до пункту 2.3 цього договору на наступні періоди, що дорівнюють поточному строку, але не менше ніж на 3 місяці, доки клієнт або постачальник не припинять його (на основі попереднього письмового повідомлення відповідно до пункту 6.1 цього договору).

Відповідно до п. 4.4 Додатку 1 (Офісні умови) до договору вартість послуг з відновлення офісу при звільненні приміщення сплачується клієнтом у розмірі - 20 доларів США без урахування ПДВ, що стягується за квадратний метр кожного офісу, який займає клієнт, при виїзді клієнта або у випадку, коли клієнт із власної ініціативи вирішить переїхати в інші приміщення у межах Бізнес-Центру. Оплата послуг із відновлення офісу та/або вартості ремонту для усунення пошкоджень приміщення підлягають сплаті клієнтом у строки, зазначені у відповідних рахунках-фактурах.

Усі ціни на послуги постачальника зафіксовані у доларах США і виражені у національній грошовій одиниці - гривні. Постачальник виставляє клієнту рахунок-фактуру в українській гривні за офіційним курсом НБУ на дату виставлення такого рахунку-фактури. Усі платежі, передбачені цим договором, повинні оплачуватися впродовж строків, визначених у рахунках-фактурах, виставлених постачальником. Рахунки-фактури надсилаються клієнту на електронну адресу, вказану на титульній сторінці цього договору. Неотримання клієнтом рахунку-фактури за послуги постачальника не звільняє клієнта від оплати за послуги постачальника. Усі рахунки-фактури клієнт може знайти в своєму онлайн-обліковому записі або у застосунку Regus. (п. 4.7 Додатку 1 (Офісні умови) до договору).

У п. 6.1 Додатку 1 (Офісні умови) до договору встановлено, що постачальник або клієнт можуть припинити договір у день закінчення строку його дії або в день закінчення будь-якого періоду, на який його було подовжено або поновлено, надіславши запит на припинення договору через онлайн-обліковий запис або застосунок Regus щонайменш як за 3 календарні місяці до запланованої дати припинення.

Під час звільнення клієнтом приміщення стягуватиметься вартість послуг із відновлення офісу згідно з пунктом 4.4 цього договору (п. 6.4.1 Додатку 1 (Офісні умови) до договору).

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що у відповідача існує заборгованість по сплаті орендної плати за серпень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, грудень 2022 року, січень 2023 року та послуги з відновлення офісу у розмірі 65 533,85 грн. За порушення виконання зобов`язань позивач здійснив нарахування 4 860,31 грн інфляційних втрат, 2 576,47 грн 3% річних, 11 927,16 грн пені, 78 495,65 грн штрафу за дострокове припинення договору, 75 187,40 грн штрафу за несвоєчасну реєстрацію в ЄДР місцезнаходження відповідача.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Згідно з частиною першою статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За приписами статей 525, 526 цього Кодексу зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За змістом положень статей 626, 627, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти) визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За своєю правовою природою укладений між позивачем та відповідачем договір є договором оренди та підставою для виконання між сторонами взаємних прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язаний передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За приписами частини першої статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Частиною першою статті 286 Господарського кодексу України також визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем відповідно до п. 4.7 додатку № 1 до договору виставлено відповідачу рахунки-фактури №№ 5519-2022-433 від 20.07.2022, 5519-2022-483 від 31.08.2022, 5519-2022-540 від 30.09.2022, 5519-2022-577 від 31.10.2022, 5519-2022-702 від 30.11.2022, 5519-2022-821 від 30.11.2022 на оплату орендної плати та послуги з відновлення офісу у загальному розмірі 65 533,85 грн.

Доказів оплати за вищевказаними рахунками-фактурами суду не подано.

Доводи відповідача з приводу переплати за попереднім договором укладеним між сторонами у справі є безпідставними, оскільки вказаний договір не стосується розгляду даної справи.

Посилання відповідача на те, що з вересня 2022 року він не міг користуватися орендованим приміщенням у зв`язку з перешкоджанням у доступі до нього позивачем є необґрунтованими, оскільки доказів такого перешкоджання суду не подано.

Враховуючи, що відповідачем доказів здійснення платежів з орендної плати за користування спірним майном за серпень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, грудень 2022 року, січень 2023 року та послуги з відновлення офісу у розмірі не надано, то вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 65 533,85 грн. основного боргу підлягають задоволенню.

Пунктом 8.1 Додатку І до Договору передбачено, якщо Клієнт не сплачує загальну місячну плату або інші платежі, що підлягають до сплати за цим Договором та усіма Додатками до нього одразу після їх отримання. Постачальник має право нарахувати пеню у розмірі нуль цілих одна десята (0,1%) відсотка від простроченої суми за кожен день прострочення.

Здійснивши перевірку заявленої до стягнення позивачем 11 927,16 грн. пені, судом задовольняються вказані вимоги в межах поданого розрахунку, оскільки вказані розрахунки є вірними.

Також за прострочення виконання грошового зобов`язання позивачем нараховано до стягнення з відповідача 4 860,31 грн інфляційних втрат, 2 576,47 грн 3% річних.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних в порядку ст. 625 Цивільного кодексу України є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Здійснивши перевірку заявлених до стягнення позивачем 4 860,31 грн інфляційних втрат, 2 576,47 грн 3% річних, судом задовольняються вказані вимоги в межах поданого розрахунку, оскільки вказані розрахунки є вірними.

З приводу доводів відповідача про порушення позивачем порядку припинення договору слід зазначити наступне.

Пунктом 6.2 додатку 1 до договору визначено, що якщо це дозволяється законодавством, що застосовується, «Постачальник» може негайно розірвати Договір без необхідності дотримання будь-яких податкових процедур, попередивши про не «Клієнта», якщо «Клієнт» не може сплатити свою заборгованість у момент настання строку її оплати або у разі істотного порушення Договору «Клієнтом».

У разі припинення Договору «Постачальником» із будь-якої з вищезазначених причин, це не скасовує жодні невиконані зобов`язання «Клієнта» за Договором, у тому числі: зобов`язання «Клієнта» сплатити всі суми, що підлягають до сплати за Договором (загальну місячну плату, оплату за будь-які послуги на запит «Клієнта» за період до дати завершення строку дії Договору, а також вартість послуг відновлення офісу згідно з пунктом 4.4 цього Договору). «Клієнт» зобов`язаний сплатити штраф у розмірі Загальної Місячної Плати та плату за будь-які Фіксовані послуги на запит «Клієнта» за залишок періоду, на який продовжувався б Договір. якби «Постачальник» його не розірвав».

З урахуванням, що несплата орендної плати протягом 4-х місяців є порушенням клієнтом своїх зобов`язань, право на відмову і одностороннє розірвання Договору передбачене ст. 782 ЦК України.

Позивач повідомляючи про припинення Договору виставив відповідачу рахунок-фактуру №5519-2022-821 від 31.12.2022 за послуги з відновлення офісу згідно з п. 4.4 додатку 1 до Договору, яким встановлено, що вартість послуг з відновлення офісу при звільненні приміщення сплачується «Клієнтом» у розмірі - 20 доларів США без урахування ПДВ, що стягується за квадратний метр кожного офісу, який займає «Клієнт», при виїзді «Клієнта» або у випадку, коли «Клієнт» із власної ініціативи вирішить переїхати в інші Приміщення у межах бізнес-центру.

Пунктом 8.4 додатку 1 до договору встановлено, що за будь-яку односторонню відмову «Клієнта» від виконання зобов`язань, у тому числі, але не виключно, дострокове розірвання Клієнтом цього Договору, «Постачальник» може утримати на свою користь оплачений клієнтом авансовий платіж згідно пункту 4.2 цього договору. Також «Клієнт» сплачує на користь «Постачальник» штраф у сумі, еквівалентній розміру загальної місячної плати, розрахованої за весь строк до кінця дії цього Договору (плюс ПДВ або будь-який інший податок, якщо застосовується).

Тому посилання відповідача, що вказаний пункт регулює питання накладення штрафу виключно у разі дострокового розірвання Клієнтом цього Договору є безпідставними.

Враховуючи викладене вимога про стягнення з відповідача штраф за дострокове припинення договору у розмірі 78 495,65 грн. підлягає задоволенню.

Згідно з п. 5.2 додатку 1 до Договору Клієнт має право використовувати адресу Бізнес-Центру як адресу місцезнаходження для цілей державної реєстрації Клієнта за наявності чинного Договору про суборенду та письмової згоди компанії «Регус». Клієнт відповідальний за самостійне та вчасне оновлення реєстраційних даних компанії, коли термін дії Договору буде завершено. Невиконання цієї вимоги Клієнтом протягом 10 днів після завершення терміну дії Договору призведе до штрафу у розмірі 2000,00 дол. США.

Як вбачається з матеріалів справи місцезнаходження відповідача зареєстровано за адресою суборондованого приміщення. Доказів зміни місця реєстрації відповідачем суду не подано.

Таким чином вимога про стягнення з відповідача штрафу за несвоєчасну реєстрацію місцезнаходження у розмірі 75 187,40 грн. підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Всі інші клопотання та заяви, доводи та міркування учасників судового процесу відповідно залишені судом без задоволення і не прийняті до уваги як необґрунтовані, безпідставні та такі, що не спростовують висновків суду стосовно наявності підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Враховуючи вкладене та керуючись ст.ст. 86, 123, 129, 233, 236-240, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ЕКОФУДС Лімітед" (03057, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 53, код 37399941) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВ БЦ 10" (01601, місто Київ, вулиця Шовковична, будинок 42-44, код 42028180) 65 533 (шістдесят п`ять тисяч п`ятсот тридцять три) грн. 85 коп. боргу, 4 860 (чотири тисячі вісімсот шістдесят) грн. 31 коп. інфляційних втрат, 2 576 (дві тисячі п`ятсот сімдесят шість) грн. 47 коп. 3% річних, 11 927 (одинадцять тисяч дев`ятсот двадцять сім) грн. 16 коп. пені, 78 495 (сімдесят вісім тисяч чотириста дев`яносто п`ять) грн. 65 коп. штрафу за дострокове припинення договору, 75 187 (сімдесят п`ять тисяч сто вісімдесят сім) грн. 40 коп. штрафу за несвоєчасну реєстрацію місцезнаходження, 3 578 (три тисячі п`ятсот сімдесят вісім) грн. 71 коп. судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 241 ГПК України та може бути оскаржене до апеляційної інстанції в строки та порядку передбаченому розділом ІV ГПК України.

Суддя О.М.Ярмак

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення11.09.2024
Оприлюднено13.09.2024
Номер документу121542991
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —910/2543/24

Ухвала від 07.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Буравльов С.І.

Рішення від 11.09.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ярмак О.М.

Ухвала від 03.07.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ярмак О.М.

Ухвала від 08.03.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ярмак О.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні