Справа № 758/16262/19
Категорія 59
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2024 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва
у складі головуючого судді Ковбасюк О.О.,
за участю секретаря судового засідання Білоус А.О.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Чотирнадцята київська державна нотаріальна контора, про визнання заповіту недійсним, -
В С Т А Н О В И В :
У грудні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом про визнання заповіту недійсним.
Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказана справа розподілена на суддю Васильченка В.В.
Ухвалою суду від 16 березня 2020 року провадження по вищезазначеній справі відкрито.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 08 квітня 2021 року № 798/0/15-21 ОСОБА_3 звільнено з посади судді Подільського районного суду міста Києва у зв`язку із поданням заяви про відставку, та на підставі розпорядження № 2630 від 08 червня 2021 року в справі проведено повторний автоматизований розподіл та замінено головуючого суддю на ОСОБА_4 .
Ухвалою суду від 23 червня 2021 року справу прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 07 грудня 2022 року призначено у справі посмертну судово-психіатричну експертизу.
02 лютого 2023 року постановлено ухвалу про відновлення провадження у справі.
Ухвалою суду від 16 жовтня 2023 року направлено експертам Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (м. Київ, вул. Кирилівська, буд. 103) матеріали цивільної справи №758/16262/19 та витребувані судом документи для проведення посмертної судово-психіатричної експертизи, призначеної ухвалою суду від 07 грудня 2022 року. На час проведення експертизи провадження у справі зупинено.
08 лютого 2024 року експертною установою повернуто матеріали справи №758/16262/19 та витребувані судом документи без виконання ухвали суду від 07 грудня 2022 року у зв`язку з неоплатою експертизи.
На підставі розпорядження керівника апарату Подільського районного суду міста Києва від 08 лютого 2024 року призначено повторний автоматизований розподіл зазначеної справи, оскільки згідно Наказу №2/02-02 від 11 січня 2024 року «Про відрахування зі штату Подільського районного суду міста Києва судді Рівненського міського суду Рівненської області Головчака М.М.» та замінено головуючого суддю на Ковбасюк О.О.
Ухвалою суду від 12 лютого 2024 року прийнято справу до провадження та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
У позовній заяві позивач просив призначити у справі посмертну судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити питання: чи міг ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , усвідомлювати значення своїх дій та правильно керувати ними під час підписанням ним заповіту 16 квітня 2019, що був посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Тарасенко А.В., зареєстрованого в реєстрі за № 268.
У підготовче судове засідання учасники справи не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Разом з тим, 09 вересня 2024 року представником позивача подано до суду клопотання про повторне призначення у справі посмертної судово-психіатричної експертизи, проведення якої вона просить доручити експертам Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (м. Київ, вул. Кирилівська, буд. 103).
З огляду на наведене суд провів розгляд справи за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу у відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає клопотання представника позивача про повторне призначення по справі посмертної судово-психіатричної експертизи є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню із наступних підстав.
Цивільне процесуальне законодавство України покладає обов`язок по доказуванню на сторони.
Суд розглядає справу на підставі наданих сторонами доказів.
Згідно з ст. 73 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ст.103 ЦПК кодексу України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з позовом про визнання заповіту недійсним.
Питання, яке було поставлено позивачем на вирішення експертів, має доказове значення у даній справі, оскільки між сторонами існує спір щодо обставин складання померлим ОСОБА_5 заповіту.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного Суду України за № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» за позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо він був складений особою під впливом фізичного або психічного насильства, або особою, яка через стійкий розлад здоров`я не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними. Для встановлення психічного стану заповідача в момент складання заповіту, який давав би підставу припустити, що особа не розуміла значення своїх дій і (або) не могла керувати ними на момент складання заповіту, суд призначає посмертну судово-психіатричну експертизу.
Враховуючи викладене, суд вважає, що клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи у справі є обґрунтованим, обставини, що будуть встановлені при проведенні експертизи, мають доказове значення у даній справі і можуть вплинути на рішення у даній справі, а тому з метою забезпечення повного, всебічного і об`єктивного розгляду справи клопотання підлягає задоволенню.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України визначено, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Зупинення провадження - це тимчасове й повне припинення усіх процесуальних дій у справі, викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи
На підставі п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, зважаючи на призначення у справі судової експертизи, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі до одержання результатів проведення експертизи.
Керуючись ст.ст.103, 104, 108, 109 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Призначити у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Чотирнадцята київська державна нотаріальна контора про визнання заповіту недійсним посмертну судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити питання:
- Чи міг ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , усвідомлювати значення своїх дій та правильно керувати ними під час підписанням ним заповіту 16 квітня 2019 року, що був посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Тарасенко А.В., зареєстрованого в реєстрі за №268?
Проведення експертизи доручити Державній установі «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (м. Київ, вул. Кирилівська, буд. 103).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Надати в розпорядження експертів матеріали цивільної справи № 758/16262/19.
Оплату експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
На час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання її копії.
СуддяО.О. Ковбасюк
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2024 |
Оприлюднено | 13.09.2024 |
Номер документу | 121546982 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Ковбасюк О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні