Справа № 137/735/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" вересня 2024 р.
Літинський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Желіховського В.М.
секретаря судових засідань Голоти О.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в селищі Літин за правилами спрощеного позовного провадження (з викликом сторін) цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 15.02.2022 відповідач подала до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, з метою призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та відповідно до вимог п. 5 Порядку заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначення допомоги від 15.02.2022, довідку про виплату пенсії у разі втрати годувальника №140/0200-0214-12 від 14.02.2022 видану Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області та довідку про доходи від 16.12.2021 видану фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 .
На підставі поданих документів відповідачу ОСОБА_3 було призначено допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.02.2022 по 31.07.2022.
При поданні вищезазначеної заяви, відповідач ОСОБА_3 особистим підписом посвідчила про те, що про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї її попереджено.
04.04.2023 було проведено позапланові заходи контролю Головним управлінням Національної соціальної сервісної служби у Вінницькій області та в ході перевірки встановлено, що ОСОБА_3 у декларації про доходи та майновий стан не вказала, що має статус фізичної особи-підприємця, в результаті чого отримала надміру виплачені кошти в розмірі 9896,43 грн.
18.04.2023 управлінням було надіслано повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів від 13.04.2023 №136/1, однак відповідач кошти управлінню не повернула, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду та просить суд стягнути з відповідача кошти в сумі 9896,43 гривень.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_4 не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність. Позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність. Позовні вимоги визнає та не заперечує проти їх задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За вказаних обставин суд вважає можливим провести судове засідання за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Так, судом встановлено наступні фактичні обставини справи.
ОСОБА_3 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації із заявою від 15.02.2022 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, згідно якої просила призначити їй допомогу як малозабезпеченій сім`ї, що підтверджується копією відповідної заяви (а.с. 6-7).
Також 15.02.2022 разом з поданою заявою відповідач подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, згідно якої вказала склад сім`ї та відомості про доходи (а.с. 8-9).
На підтвердження майнового стану надала довідку про виплату пенсії у разі втрати годувальника №140/0200-0214-12 від 14.02.2022 видану Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області та довідку про доходи від 16.12.2021 видану фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (а.с. 10-11).
На підставі поданих відповідачкою заяви та декларації їй призначено допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.02.2022 по 31.07.2022, що підтверджується відповідним рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми (а.с. 12).
Відповідно до в п.п.2.4 п.2 Акту проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та стосовно дотримання прав дітей №18 від 10.04.2023 (а.с.13-21) встановлено, що ОСОБА_3 у декларації про доходи та майновий стан не вказала, що має статус фізичної особи-підприємця.
У зв`язку з тим, що ОСОБА_3 не вказала в декларації про доходи та майновий стан осіб, що мала статус фізичної особи-підприємця вона надмірно отримала кошти в сумі 9896,43 грн., що підтверджується довідкою (а.с.22).
Відповідно до повідомлення про необхідність повернення надміру виплачених коштів Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації повідомляло відповідача шляхом направлення Повідомлення про повернення надміру виплачених коштів (а.с.23,26).
Відомості про добровільне повернення відповідачем отриманих сум державної допомоги відсутні.
Оцінивши докази в їх сукупності, суд керується наступними нормами.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтями 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги визначені Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок № 250).
Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги, використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання такої допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки. Під час надання державної соціальної допомоги проводиться перевірка майнового стану членів сім`ї в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ № 250 від 24.02.2003 передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).
Відповідно до п.25 вказаного Порядку якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України передбачено право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до частини 1 статті 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Разом з тим, ст. 1215 ЦК України, встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).
Таким чином, відповідач при заповнені декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від вказала недостовірні відомості, в результаті чого отримала кошти в сумі 9896,43 грн., обставин, які б свідчили про добросовісність дій відповідача суд не встановив, в добровільному порядку надмірно виплачені кошти не повернуті.
За таких підстав, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Враховуючи ту обставину, що позов задоволено, тому суд відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3028, 00 грн. необхідно стягнути з відповідача на користь держави.
З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст. ст. 1212, 1213 ЦК України, ст. ст. 12, 81, 141, 223, 247, 259, 263, 265, 268, 280 - 282 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , кошти в сумі 9896,43 грн. (дев`ять тисяч вісімсот дев`яності шість гривень 43 коп.), як такі, що надмірно виплачені з Державного бюджету у вигляді допомоги малозабезпеченим сім`ям, на користь Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, на рахунок UA808201720343190038000016956, МФО 820172, ЄДРПОУ 03191928, банк: УДКСУ м. Київ, в призначенні платежу вказати: повернення надмірно виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям, прізвище, ім`я, по-батькові, адресу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , на користь держави судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3028,00 грн.
Апеляційну скаргу на рішення суду сторони можуть подати протягом 30 днів після проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя : Желіховський В. М.
Суд | Літинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2024 |
Оприлюднено | 13.09.2024 |
Номер документу | 121550875 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів) |
Цивільне
Літинський районний суд Вінницької області
Желіховський В. М.