Рішення
від 09.09.2024 по справі 943/1851/24
БУСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер №943/1851/24

Провадження №2/943/1084/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 вересня 2024 року м. Буськ Львівської області

Буський районний суд Львівської області в складі:

головуючої-судді Шендрікової Г.О.,

за участю секретаря судового засідання Ладиги С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Буську без фіксації технічним засобом цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Буського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про внесення змін до актового запису про розірвання шлюбу та зобов`язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Буського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів). В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що він перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , який було розірвано рішенням Золочівського районного суду Львівсько області від 03.11.2005 року. 14.11.2015 року позивач зареєстрував шлюб з ОСОБА_3 . За час перебування у шлюбі з ОСОБА_3 у них народився син, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З метою вчинення нотаріальних дій, щодо належного позивачу нерухомого майна, він звернувся до нотаріуса. Нотаріусом йому було повідомлено, що згідно актів цивільного стану громадян щодо актового запису про розірвання шлюбу, актовий запис про розлучення з першою дружиною, ОСОБА_2 складено 19.08.2016 року на підставі рішення Золочівського районного суду Львівської області від 03.11.2005 року, а тому датою розірвання шлюбу вважається не дата винесення рішення суду, а дата складання актового запису, що унеможливлює вчинення будь яких дій, щодо майна без згоди першої дружини. Таким чином, у нього виникла певна невідповідність між документами щодо дати розірвання шлюбу з ОСОБА_2 , а саме дата складання актового запису щодо розірвання шлюбу не відповідає даті рішення суду. Шлюб між ними було розірвано ще 03.11.2005 року, а дата актового запису 19.08.2016 року. Також виникає і невідповідність щодо реєстрації шлюбу з другою дружиною, шлюб з якою було зареєстровано 14.11.2015 року. Особа не може перебувати одночасно у двох зареєстрованих шлюбах. Для виправлення зазначеної невідповідності позивач звернувся до відповідача. Відповідачем було надано лист від 15.08.2024 року відповідно до якого, згідно даних Державного реєстру актів цивільного стану громадян розірвання шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відбулось відповідно до рішення Золочівського районного суду від 03.11.2005 року (так вказано в актовому записі пpo розірвання шлюбу), а реєстрація у Золочівському відділі ДРАЦС здійснювалась 19.08.2016 року, актовий запис № 18. Відділ не має повноважень міняти дату складання актового запису про розірвання шлюбу. Такі зміни можуть визначатись виключно за рішенням суду.

Позивач ОСОБА_1 до початку судового засідання подала заяву з проханням справу слухати у його відсутності позовні вимоги підтримує в повному об`ємі, просить позов задовольнити.

Представник відповідача - Буського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Кравчук О.Є. подала заяву з проханням справу слухати у відсутності їх представника, заперечень проти позову не мають.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.

Оглянувши матеріали справи, перевіривши інші докази, зібрані в справі, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення.

Згідно позовної заяви, позивач оспорює правильність запису щодо дати розірвання шлюбу в актовому записі.

Згідно ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року зі змінами (далі - Закон), цей Закон регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження (ч. 1 ст. 6 Закону).

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (ч.ч. 1, 4 ст. 22 Закону).

Відповідно до п.п. 1.1, 1.7, 1.15, 2.13.1, 2.16.7, 2.18 «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 (зі змінами), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу ІІ цих Правил.

Згідно п.п. 2, 3, 9, 11 постанови Пленуму Верховного суду України від 07 липня 1995 року № 12 «Про практику розгляду судами справи про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану», суд розглядає справи про встановлення неправильності записів при реєстрації в державних органах актів народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, міни прізвища, імені та по батькові громадянина в тому разі, коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено заявникові у внесенні змін до записів у актах громадянського стану або коли з цього приводу є спір між заінтересованими особами (між заявником і особами, інтереси яких може зачепити зміна запису, оскільки у них, у зв`язку з цим, виникнуть певні обов`язки).

Судам належить враховувати, що реєстрація народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, зміни прізвища, імені та по батькові провадиться органами реєстрації актів громадянського стану в книгах спеціального зразка, які є єдиними доказами засвідчених у них фактів. Крім цього Закону, порядок реєстрації актів громадянського стану встановлюється Правилами, які затверджуються Міністерством юстиції України.

Суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).

З такими заявами до суду можуть звертатися особи, щодо яких складено актовий запис; батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники - щодо актових записів, які стосуються неповнолітніх дітей, а у передбачених законодавством випадках і самі неповнолітні; опікуни громадян, визнаних судом недієздатними, а щодо актових записів померлих - особи, які входять до кола їх спадкоємців.

Роз`яснити судам, що в порядку встановлення неправильності записів у актах громадянського стану до цих актів вносяться зміни щодо прізвища, імені, по батькові, коли були допущені помилки під час реєстрації акта або коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено у зміні запису, який провадився відповідно до положень про порядок зміни записів актів громадянського стану (наприклад, при зміні прізвища, імені, по батькові, місця і дати народження; у зв`язку з усиновленням (удочерінням), а також у разі запису усиновителів батьками усиновленого; при зміні прізвища одного з подружжя або дитини у зв`язку з розірванням шлюбу або визнанням шлюбу недійсним; якщо прізвище, ім`я та по батькові зазначені без урахування національних традицій; якщо при реєстрації народження дитини їй дане прізвище або ім`я без урахування бажання батьків або одного з них, а також у зв`язку зі зміною статі).

Суд постановляє рішення про неправильність запису в акті громадянського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акту громадянського стану.

Виходячи з того, що рішення суду, яким встановлено неправильність запису в акті громадянського стану є підставою для виправлення такого запису органами реєстрації актів громадянського стану, у резолютивній частині рішення повинно бути зазначено, який запис є неправильним, яким органом реєстрації актів громадянського стану і щодо яких осіб він складений, номер і дата запису та які виправлення, зміни чи доповнення слід до них внести.

У позивача виникла певна невідповідність між документами щодо дати розірвання шлюбу з ОСОБА_2 , а саме дата складання актового запису щодо розірвання шлюбу не відповідає даті рішення суду.

Шлюб між ними було розірвано ще 03.11.2005 року, а дата актового запису 19.08.2016 року. Також виникає і невідповідність щодо реєстрації шлюбу з другою дружиною, шлюб з якою було зареєстровано 14.11.2015 року. Особа не може перебувати одночасно у двох зареєстрованих шлюбах.

Згідно висновку Буського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 06 вересня 2024 року, ОСОБА_1 відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження №18 від 19 серпня 2016 року з підстави відсутності документальних підстав та підтвердження обставин дати розірвання шлюбу.

Окрім того, оскільки визнання цього позову відповідачем по справі не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому суд, в силу ч. 4 ст. 206 ЦПК України за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відтак, суд приходить до переконання, що позов є підставним та підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в :

Позов задоволити повністю.

Встановити неправильність в актовому записі № 18 від 19.08.2016 року про розірвання шлюбу між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зробленого Золочівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області на підставі рішення Золочівського районного суду Львівської області від 03.11.2005 року та встановити правильну дату розірвання шлюбу є ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Зобов`язати Буський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) внести зміни до актового запису про розірвання шлюбу № 18 від 19.08.2016 року між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зробленого Золочівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області на підставі рішення Золочівського районного суду Львівської області від 03.11.2005 року в частині дати складання актового запису про розірвання шлюбу, а саме в графі "дата складання" дату складання актового запису про розірвання шлюбу замінити з "19.08.2016 року" на правильну"03.11.2005 року".

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне судове рішення складено: 09.09.2024 року.

Учасники справи.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Буський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), вул. Петрушевича, 12, м. Буськ, Золочівського району Львівської області 80500.

Суддя Г. О. Шендрікова

СудБуський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення09.09.2024
Оприлюднено16.09.2024
Номер документу121552551
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —943/1851/24

Рішення від 09.09.2024

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Шендрікова Г. О.

Ухвала від 27.08.2024

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Шендрікова Г. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні