Справа № 738/1368/24
№ провадження 2/738/455/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М ЕН ЕМ УК РА ЇН И
12 вересня 2024 року Менський районний суд Чернігівської області
у складі:
головуючого судді: Савченка О.А.
з участю
секретаря: Лях Н.М.
представника позивача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» в особі відокремленого підрозділу Корюківський РЕМ до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії, -
В С Т А Н О В И В:
І. Стислий виклад позиції позивача та відповідача.
В червні 2024 року АТ «Чернігівобленерго» в особі відокремленого підрозділу Корюківського РЕМ звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії, що становить 17 464 грн. 82 коп. Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач є споживачем електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 . Під час проведення перевірки 15 січня 2024 року дотримання ПРРЕЕ було виявлено порушення відповідачем цих Правил, а саме самовільне підключення електроустановок або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку. Точка підключення виявлена, вона знаходиться на зачищених ввідних дротах перед лічильником, який знаходиться на фасаді будинку. Електрична енергія споживалась, але електролічильником не враховувалась. Відповідно до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії було розраховано обсяг та вартість не облікованої електроенергії, яка склала 17 464 грн. 82 коп. Відповідач, визнаючи вчинене правопорушення, боргу за необліковану електричну енергію в добровільному порядку не сплатив. Тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги до ОСОБА_2 та просив суд стягнути з відповідача несплачену суму вартості не облікованої електричної енергії і сплачений позивачем судовий збір.
Відповідач в судовезасідання нез`явився,належним чиномповідомлений прочас тамісце розглядусправи,шляхом розміщенняоголошення наофіційному веб-порталі«Судова владаУкраїни»,причину неявкисуду неповідомив. В установлений судом строк відповідач не надіслав до суду відзив на позов та будь які наявні докази, що спростовують позовні вимоги.
ІІ. Заяви та клопотання учасників справи.
Будь-яких заяв та клопотань від представника позивача та відповідача не надходило.
ІІІ. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Менського районного суду Чернігівської області від 20 червня 2024 року позовну заяву прийнято судом, відкрито провадження та призначено до розгляду у порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Менського районного суду Чернігівської області від 10 липня 2024 року підготовче провадження по справі закрито та призначено судовий розгляд по суті.
Ухвалою Менського районного суду Чернігівської області від 31 липня 2024 року судовий розгляд справи відкладено, у зв`язку з неявкою учасників справи.
У зв`язку з тим, що відповідач, будучи належним чином повідомленим про розгляд справи, у судове засідання не з`явився, відзиву на позов та заяви про розгляд справи без його участі не подав, беручи до уваги позицію представника позивача, суд ухвалив здійснити розгляд справи без участі відповідача за наявними у матеріалах справи доказами.
IV.Фактичніобставини,встановлені судом,зміст спірнихправовідносин таоцінка аргументіві доказівучасників справи. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
ОСОБА_2 є споживачем електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 на підставі Договору про користування електричною енергією від 21 грудня 2019 року (а.с. 9-10).
Таким чином, послуги з постачання електричної енергії на об`єкт відповідача надає позивач.
Жодної інформації про зміну власника або розірвання даного договору на адресу Товариства не надходило.
Відповідно до пункту 10 вказаного Договору: споживач електричної енергії зобов`язується дотримуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про користування електричною енергією; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та побутових електроприладів: забезпечувати збереження приладів обліку і пломб на них у раз розміщення їх у квартирі або на іншому об`єкті споживача; невідкладно повідомляти енергопостачальника про недоліки в роботі приладу обліку; узгоджувати енергопостачальником нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності забезпечувати доступ представникам енергопостачальника до квартири або іншого об`єкта для обстеження приладу обліку електроустановок та електропроводки.
Крім того, відповідно до пункту 19 вищевказаного Договору, споживач несе відповідальність за порушення правил користування електричною енергією; розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.
15 січня 2024 року при перевірці дотримання вимог ПРРЕЕ за адресою: Чернігівська область Корюківськой район с. Семенівка, провулок Лісний, 19, представниками АТ «Чернігівобленерго» було виявлено порушення п.п. 6 п 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
За результатами виявлених порушень було складено акт про порушення за № 000342 від 15 січня 2024 року за підписами трьох представників АТ «Чернігівобленерго» та ОСОБА_2 без заперечень.
Акт про порушення № 000342 від 15 січня 2024 року був розглянутий на засіданні комісії ВП Корюківський РЕМ АТ «Чернігівобленерго» по розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, про що складено протокол № 79 від 14.03.2024. За наслідками засідання комісії АТ «Чернігівобленерго» нараховано вартість необлікованої електроенергії в розмірі 17 464 грн. 82 коп.
Згідно ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» та п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Згідно ч. 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку (п. 4 ч. 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Відповідно до п. 8.2.5 Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення.
Відповідно до 1 абзацу п. 8.4.6 ПРРЕЕ, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у пп. 7 п. 842 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж. За допомогою типу засобу вимірювальної техніки штангенциркуль інв. № 4 було виявлено самовільне підключення проводом (алюміній 2х0,5 мм?) до мережі оператора електропостачання, що підтверджує той факт, що електроенергія споживається, але приладом обліку не враховується.
Факт порушення зафіксовано в схемі, яка є додатком до Акту про порушення № 000342 від 15.01.2024.
Відповідно до 4 абзацу п. 8.4.6 ПРРЕЕ, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у пп. 7 п. 8.4.2 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення.
Зразок проводу (алюміній 2х0,5 мм?), яким було виконано самовільне підключення, вилучено, поміщено в пакет та опломбовано пломбою № С82115939.
Пунктом 8.2.6 Правил передбачено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами у разі самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку (п.п. 6 п. 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII Правил).
Згідно п. 8.2.7 Правил кошти за не обліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Своїми діями ОСОБА_2 , як споживач, порушив вимоги ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», п. 10 Договору про користування електричною енергією, а тому він відповідно до ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», п. 8.2.7 ПРРЕЕ зобов`язаний відшкодувати в повному обсязі вартість необлікованої електричної енергії.
Порядок нарахування, розмір та вартість необлікованої електричної енергії визначається відповідно до глави 8.4 розділу VIII Правил.
Згідно із ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За встановлених обставин, позивачем доведено, що вартість необлікованої електричної енергії становить 17 464 грн. 82 коп. Вказаний розрахунок відповідачем не спростований, в добровільному порядку збитки не відшкодовані.
Враховуючи вказані обставини, з ОСОБА_2 на користь АТ «Чернігівобленерго» підлягає стягненню вартість необлікованої електричної енергії в розмірі 17464 грн. 82 коп.
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
За змістом статті 141 ЦПК судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.
Так, згідно платіжної інструкції № 3440781 від 24 травня 2024 року (а.с.29) позивачем було сплачено 3 028 гривень 00 копійок судового збору, які підлягають стягненню з відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4,12,76-81,141,259,263265,268 ЦПК України, суд, -
В ИР ІШ ИВ :
Позов Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» в особі відокремленого підрозділу Корюківський РЕМ до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (паспортсерії НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства«Чернігівобленерго» (р/р НОМЕР_2 , МФО 320478, код ЄДРПОУ 14254655 в АБ «Укргазбанк») вартість необлікованої електричної енергії в сумі 17 464 (сімнадцять тисяч чотириста шістдесят чотири) гривні 82 копійки.
Стягнути з ОСОБА_2 (паспортсерії НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства«Чернігівобленерго» (р/р НОМЕР_2 , МФО 320478, код ЄДРПОУ 14254655 в АБ «Укргазбанк») 3028 (тритисячі двадцятьвісім)гривень 00копійок сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду через Менський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо всудовому засіданнібуло оголошенолише вступнута резолютивнучастини судовогорішення абоу разірозгляду справи(вирішенняпитання)без повідомлення(виклику)учасників справи,зазначений строкобчислюється здня складенняповного судовогорішення.
Учасник справи,якому повнерішення абоухвала судуне буливручені удень його(її)проголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: О.А. Савченко
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2024 |
Оприлюднено | 13.09.2024 |
Номер документу | 121553542 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Савченко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні