Ухвала
від 12.09.2024 по справі 908/2426/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

12.09.2024 Справа № 908/2426/24

м.Запоріжжя Запорізької області

Суддя господарського суду Запорізької області Зінченко Н.Г., розглянувши матеріали заяви про вжиття заходів забезпечення позову (подається до пред`явлення позову) Садівничого товариства «ВОСХОД», (юридична адреса: 69118, м. Запоріжжя, вул. Новокузнецька, буд. 5, кв. 50, ідентифікаційний код юридичної особи 25821577)

особа, яка може отримати статус учасника справи (відповідача): Вільнянський міжрайонний район електричних мереж Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», (юридична адреса: 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14; фактична адреса: 70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Івана Франка, буд. 45, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926)

Без виклику учасників справи

УСТАНОВИВ

10.09.2024 до господарського суду Запорізької області від Садівничого товариства «ВОСХОД», м. Запоріжжя надійшла заява вих. № б/н від 10.09.2024 (вх. № 18031/08-08/24 від 10.09.2024) про вжиття заходів забезпечення позову (подається до пред`явлення позову), якою заявник на підставі ст., ст. 136-140 ГПК України просить суд вжити заходи забезпечення позову та заборонити Вільнянському міжрайонному району електричних мереж Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» вчиняти будь/які дії з припинення та/або обмеження постачання та/або розподілу (передачі) електричної енергії постачальником для Садівничого товариства «ВОСХОД» (ідентифікаційний код юридичної особи 25821577). Розгляд заяви про забезпечення позову заявник просить здійснювати у судовому засіданні з викликом сторпін.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.09.2024 заяву про вжиття заходів забезпечення позову (подається до пред`явлення позову) у справі № 908/2426/24 розподілено судді Зінченко Н.Г.

Відповідно до ст. 136 ГПК України господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи. (ч. 1 ст. 140 ГПК України)

Згідно з ч. 1 ст. 139 ГПК України заява про забезпечення позову подається в письмовій формі, підписується заявником і повинна містити:

1) найменування суду, до якого подається заява;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), номери засобів зв`язку, адресу електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову;

4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності;

5) ціну позову, про забезпечення якого просить заявник;

6) пропозиції заявника щодо зустрічного забезпечення;

7) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.

Якщо заява про забезпечення позову подається до відкриття провадження у справі, в такій заяві додатково зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших осіб, які можуть отримати статус учасника справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти. Реєстраційний номер облікової картки платника податків або паспортні дані інших сторін - фізичних осіб, що не є підприємцями, вказуються у випадку, якщо вони відомі заявнику.

Зі змісту наведеної норми процесуального закону слідує, що заява про забезпечення позову серед іншого повинна містити відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у заявника.

Судом встановлено, що у поданій заяві про забезпечення позову (подається до пред`явлення позову) заявником (позивачем) вказано про відсутність у нього Електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» ЄСІТС.

Така інформація підтверджується також Відповіддю № 3558821 від 12.09.2024 про відсутність зареєстрованого Електронного кабінету ЄСІТС.

Абз. 2 ч. 7 ст. 140 ГПК України унормовано, що суд повертає заяву про забезпечення позову заявнику встановивши, що заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» від 29.06.2023 № 3222-IX, який набрав чинності 21.07.2023 та введений в дію 18.10.2023 внесено зміни до ряду статей ГПК України, які передбачають, що адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи (усіх форм власності) в обов`язковому порядку реєструють свої електронні кабінети в Електронному суді.

У відповідності до частини 6 статті 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

При цьому, зміни до процесуального закону передбачають негативні наслідки для осіб, які зобов`язані зареєструвати електронний кабінет, але не зробили цього, зокрема такі, як залишення позовної заяви без руху, залишення заяви/клопотання без розгляду.

Таким чином, станом на час направлення заяви заява вих. № б/н від 10.09.2024 (вх. № 18031/08-08/24 від 10.09.2024) про вжиття заходів забезпечення позову (подається до пред`явлення позову) до господарського суду Запорізької області заявник (Садівниче товариство «ВОСХОД») міг і повинен був бути обізнаний про відповідні зміни у Господарському процесуальному кодексі України.

Зареєструвати електронні кабінети можливо за посиланням: https://id.court.gov.ua/.

Враховуючи, що Заява вих. № б/н від 10.09.2024 (вх. № 18031/08-08/24 від 10.09.2024) про вжиття заходів забезпечення позову (подається до пред`явлення позову) подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 ГПК України зобов`язана зареєструвати електронний кабінет ЄСІТС, але не зареєструвала його, така заява про вжиття заходів забезпечення позову (подається до пред`явлення позову) підлягає поверненню заявникові відповідно до вимог абз. 2 частини 7 статті 140 ГПК України.

Заявник не позбавлений права повторного звернення до суду із заявою про забезпечення позову з дотриманням відповідних вимог.

Крім того, заявнику слід звернути увагу, що спори, що віднесені до підвідомчості господарських судів, кваліфікуються за сукупністю предметного та суб`єктного критеріїв. За предметним критерієм до компетенції господарських судів відносяться спори, що виникли при здійсненні господарської діяльності та інші, передбачені статтею 20 ГПК України. За суб`єктним критерієм до компетенції господарських судів відносяться спори, що виникають між юридичними особами та фізичними особами-підприємцями, фізичними особами, які не є підприємцями, державними органами, органами місцевого самоврядування.

Отже, господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

Приписами статей 4, 20 ГПК України передбачено, що господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам ст. 4 ГПК України, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.

За приписами ст. 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.

Таким чином, стороною у господарській справі може бути юридична особа, від імені якої діє відокремлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації - юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу.

Всупереч наведеному особою, яка може отримати статус учасника справи (відповідача), заявником зазначено Вільнянський міжрайонний район електричних мереж Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго». Також вимога про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони вчиняти будь/які дії з припинення та/або обмеження постачання та/або розподілу (передачі) електричної енергії постачальником для Садівничого товариства «ВОСХОД» предявлена саме до Вільнянського міжрайонного району електричних мереж Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго».

Керуючись ст., ст. 139-141, 234, 235 ГПК України, господарський суд

УХВАЛИВ

Заяву вих. № б/н від 10.09.2024 (вх. № 18031/08-08/24 від 10.09.2024) про вжиття заходів забезпечення позову (подається до пред`явлення позову) у справі № 908/2426/24 повернути заявнику Садівничому товариству «ВОСХОД», м. Запоріжжя.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею 12.09.2024 та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Інформацію по справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: http://zp.arbitr.gov.ua/sud5009/.

Додаток (заявнику) на юридичну адресу на 19-и аркушах, в тому числі оригінал заяви вих. від 10.09.2024 (вх. № 18031/08-08/24 від 10.09.2024) про вжиття заходів забезпечення позову (подається до пред`явлення позову), оригінал квитанції № 148956602 від 10.09.2024 на суму 1514,00 грн.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Запорізької області.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст. 261 цього Кодексу.

Суддя Н.Г. Зінченко

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення12.09.2024
Оприлюднено13.09.2024
Номер документу121560905
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/2426/24

Ухвала від 12.09.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Зінченко Н.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні