Рішення
від 12.09.2024 по справі 912/1229/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2024 рокуСправа № 912/1229/24

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., за участі секретаря судового засідання Лупенко А.І., розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" від 26.08.2024 про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у справі №912/1229/24

за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Україна", 26241, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Велика Виска, вул. Успішна, 10

до відповідача Мар`янівської сільської ради, 26241, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Велика Виска, вул. Центральна, 59

про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди землі

за участю представників:

від позивача - участі не брав,

від відповідача - участі не брав.

Рішенням від 22.08.2024 суд задовольнив позовні вимоги повністю. Визнав укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди землі від 13 грудня 2012 року, що укладений між Маловисківською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Україна", у редакції, викладеній у резолютивній частині рішення. Стягнув з Мар`янівської сільської ради на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" 3 028,00 грн судового збору.

26.08.2024 Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Україна" (далі - СТОВ "Україна") подало клопотання від 26.08.2024 про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 28 500,00 грн. До такого клопотання додано докази його направлення відповідачу.

Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

За змістом ст. 221 ГПК України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

У судовому засіданні 22.08.2024 представник позивача повідомив про подання доказів витрат на правову допомогу в порядку ч. 8 ст. 129 ГПК України.

Згідно з ч. 5-6 ст. 240 ГПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення. У разі проголошення у судовому засіданні тільки вступної та резолютивної частин рішення суд повідомляє, коли буде складено повне рішення.

Датою ухвалення рішення суду у справі є 22.08.2024, тому, з огляду на приписи ч. 8 ст. 129 та ч. 5 ст. 240 ГПК України, останнім днем п`ятиденного строку для подання доказів понесення витрат на професійну правничу допомогу є 27.08.2024.

Клопотання про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу подано позивачем 26.08.2024, тобто в межах строку, встановленого ч. 8 ст. 129 ГПК України.

Ухвалою від 02.09.2024 суд призначив судове засідання для розгляду вказаного клопотання на 12.09.2024 о 12:00 год.

Позивач своїм процесуальним правом на участь в засіданні суду 12.09.2024 не скористався, згідно поданого клопотання від 26.08.2024 просив суд здійснити його розгляд без участі представника.

У засіданні суду 12.09.2024 представник відповідача участі не брав, будь-яких заперечень або клопотань на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч. 4 ст. 244 ГПК України у разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

З підстав викладеного, суд проводить судове засідання з вирішення питання про судові витрати 12.09.2024 за відсутності представників сторін.

Вирішуючи питання про судові витрати, господарський суд виходить з такого.

Згідно з ч. 1 ст. 221 ГПК України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

За приписами ч. 2 ст. 221 ГПК України, для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.

У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

У позові позивач зазначив попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат.

Положеннями ст. 123 ГПК України унормовано, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, серед іншого, витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Частина восьма статті 129 ГПК України встановлює, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3 ст. 126 ГПК України).

Частиною четвертою статті 126 ГПК України передбачено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Відповідно до частини п`ятої статті 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Положеннями статті 59 Конституції України встановлено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Право особи на отримання правової допомоги під час розгляду справи у суді гарантоване статтею 131-2 Конституції України, статтею 16 ГПК України, відповідними положеннями Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

У статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

У постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі №922/445/19 вказано, що метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості: ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.

Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:

1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 ГПК України);

2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 ГПК України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу;

3) розподіл судових витрат (стаття 129 ГПК України).

На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу адвоката позивач подав суду договір про надання правничої (правової) допомоги від 02.05.2024, додаток №1 до нього (зміст правової допомоги), звіт про витрачений час на надання правничої (правової) допомоги від 23.08.2024, акт про надання правничої (правової) допомоги від 23.08.2024.

За умовами договору про надання правничої (правової) допомоги від 02.05.2024 (далі - Договір), укладеного адвокатом Загороднім І.В. (Адвокат) та СТОВ "Україна" (Клієнт):

- Адвокат зобов`язується прийняти на себе доручення Клієнта про надання Клієнту на умовах і в порядку, що визначені цим Договором, правничої (правової) допомоги при розгляді судом спору за позовом СТОВ "Україна" до Мар`янівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди землі від 13 грудня 2012 року щодо оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 3523181200:02:000:0250, 3523181200:02:000:0860, 3523181200:02:000:0859, 3523181200:02:000:0858, 3523181200:02:000:0249, 3523181200:02:000:0856, 3523181200:02:000:0184, 3523181200:02:000:0114, 3523181200:02:000:0115, 3523181200:02:000:0855, 3523181200:02:000:0857, а також земель технологічних шляхів, а Клієнт зобов`язується оплатити надання правничої (правової) допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання цього Договору (п. 1.1.);

- на виконання п. 1.1. цього Договору Адвокат надає наступні види правничої (правової) допомоги: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід Клієнта при розгляді справи в суді; складення заяв, скарг, заяв по суті справи та заяв з процесуальних питань, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів Клієнта в суді, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню; представництво прав та інтересів Клієнта в господарському судочинстві, в інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед фізичними та юридичними особами; інші види правничої (правової) допомоги, які не заборонені законом та здійснюються Адвокатом відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (п. 1.2.);

- за надання правничої (правової) допомоги, передбаченої пунктами 1.1., 1.2. цього Договору, Клієнт сплачує Адвокату гонорар, розмір якого визначається за ставками, визначеними у Додатку №1 цього Договору, із врахуванням обсягу та витраченого часу на надання правничої (правової) допомоги, що відображається у Звіті про витрачений час на надання правничої (правової) допомоги та Акті про надання правничої (правової) допомоги (п. 3.1.).

У Додатку №1 до Договору сторонами погоджено розмір гонорару за Договором, зокрема, передбачено, що за складання позовної заяви та підготовка додатків до неї розмір гонорару становить 2 500,00 грн/год; участь в судовому засіданні (за 1 засідання) - 2 000,00 грн.

Договір та додаток №1 підписано сторонами та скріплено печаткою Клієнта.

05.06.2024 СТОВ "Україна" видано адвокату Загородньому І.В. ордер на надання правничої (правової) допомоги серії ВА №1071752.

Згідно із звітом про витрачений час на надання правничої (правової) допомоги від 23.08.2024 загальна вартість послуг (гонорару) з правничої допомоги, наданих адвокатом, складає 28 500,00 грн.

23.08.2024 сторонами складено та підписано акт про надання правничої (правової) допомоги загальною вартістю 28500,00 грн з переліком таких послуг:

- складання позовної заяви та підготовка додатків до неї (9 год вартістю 2 500,00 грн/год) загальною вартістю 22 500,00 грн;

- участь в судовому засіданні (за 1 засідання) 05.06.2024 - 2 000,00 грн;

- участь в судовому засіданні (за 1 засідання) 06.08.2024 - 2 000,00 грн;

- участь в судовому засіданні (за 1 засідання) 22.08.2024 - 2 000,00 грн.

У вказаному акті передбачено, що відповідно до п. 3.2. Договору оплата гонорару Клієнтом здійснюється протягом 30 (тридцяти) днів з дня ухвалення судом першої інстанції рішення у судовій справі.

Разом з тим, відповідно до усталеної практики вирішення господарських спорів, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено. Відповідний правовий висновок містить постанова Об`єднаної палати Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 03.10.2019 у справі №922/445/19.

Критерії оцінки поданих заявником доказів суд встановлює самостійно у кожній конкретній справі, виходячи з принципів верховенства права та пропорційності, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, що суди застосовують як джерело права згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності) та критерію розумності їхнього розміру, з урахуванням конкретних обставин справи та доводів сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, у рішеннях від 12 жовтня 2006 року у справі "Двойних проти України" (пункт 80), від 10 грудня 2009 року у справі "Гімайдуліна і інших проти України" (пункти 34-36), від 23 січня 2014 року у справі "East/West Alliance Limited" проти України", від 26 лютого 2015 року у справі "Баришевський проти України" (пункт 95) зазначається, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими (необхідними), а їхній розмір - обґрунтованим.

У розумінні положень частин п`ятої та шостої статті 126 ГПК України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

Вказана правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі №922/1964/21.

Відповідач не подав суду клопотання про зменшення розміру заявлених витрат на правничу допомогу.

Як встановлено судом, під час розгляду справи адвокат Загородній І.В. брав участь у призначених судом засіданнях.

Надані позивачем докази в їх сукупності підтверджують реальність надання адвокатом правової допомоги позивачеві у даній справі та понесення витрат на таку допомогу, їх розмір відповідно до статті 74 ГПК України доведений, документально обґрунтований та відповідає критерію розумної необхідності таких витрат.

Враховуючи принципи співмірності розміру витрат на оплату послуг адвоката із складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); обґрунтованістю позовних вимог; тим, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача; часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, суд дійшов висновку про наявність підстав для покладення на відповідача витрат позивача на професійну правничу допомогу в сумі 28 500,00 грн.

Таким чином, клопотання СТОВ "Україна" від 26.08.2024 про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у даній справі підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Клопотання Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" від 26.08.2024 про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу задовольнити повністю.

Стягнути з Мар`янівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (26241, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Велика Виска, вул. Центральна, 59, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 04364673) на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" (26241, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Велика Виска, вул. Успішна, 10, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 30862757) 28 500,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.

Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини додаткового рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії додаткового рішення надіслати сторонам до Електронних кабінетів.

Повний текст додаткового рішення складено 12.09.2024.

Суддя В.Г. Кабакова

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення12.09.2024
Оприлюднено13.09.2024
Номер документу121561333
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —912/1229/24

Рішення від 12.09.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Кабакова В.Г.

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Кабакова В.Г.

Рішення від 22.08.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Кабакова В.Г.

Ухвала від 06.08.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Кабакова В.Г.

Ухвала від 10.07.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Кабакова В.Г.

Ухвала від 05.06.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Поліщук Г.Б.

Ухвала від 20.05.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Поліщук Г.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні