Справа № 276/2093/24
Провадження по справі 2/276/772/24
У Х В А Л А
12 вересня 2024 року смт. Хорошів
Суддя Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області Збаражський А.М., вирішуючи питання про відкриття провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Поліська сільськогосподарська компанія»
про розірвання договорів оренди земельних ділянок,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду із вказаною позовною заявою.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідатистатті 175 ЦПК України, а також вимогамстатті 177 цього Кодексу.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, вважаю, що позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків, оскільки її подано з порушенням вимог ст.ст.175, 177 ЦПК України, а саме до позовної заяви не додано квитанції про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документів, що підтверджують звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
При зверненні до суду із вищевказаним позовом позивач подав клопотання про звільнення його від сплати судового збору, оскільки він перебуває у скрутному майновому стані.
Стаття 8 Закону України «Про судовий збір» регулює питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
Так, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Оцінюючи фінансовий стан особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (рішення ЄСПЛ «Kniat v. Poland» від 26 липня 2005 року; рішення ЄСПЛ «Jedamski and Jedamska v. Poland» від 26 липня 2005 року).
Крім того, у постанові від 14 січня 2023 року у справі № 0940/2276/18 Верховний Суд, формулюючи питання про застосування приписів статті 8 Закону України «Про судовий збір», зазначив, що законодавець, застосувавши конструкцію «суд, враховуючи майновий стан сторони, може…», тим самим визначив, що питання звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору осіб, які не зазначені в статті 5, або у справах із предметом спору, не охопленим статтею 5, є правом, а не обов`язком суду навіть за наявності однієї з умов для такого звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення.
Дослідивши клопотання та докази, надані позивачем, на підтвердження вказаних ним обставин, суддя дійшов висновку про відсутність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору, оскільки на підтвердження тяжкого майнового становища доказів не надано, умови, визначені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» не підтверджені.
Надані суду позивачем індивідуальні відомості із Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 29.07.2024, не є достатньою підставою для звільнення від сплати судового збору, за відсутності інших доказів тяжкого майнового становища.
За таких обставин, позивачем не доведено підстав для звільнення від сплати судового збору, у зв`язку з чим у задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви немайнового характеру фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 частини 2статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання фізичною особою позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір за ставкою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028 грн х 0,4), що складає 1211,20 грн.
Зважаючи на зміст позовних вимог, позивачем заявлено дві немайнові вимоги про розірвання договорів оренди від 04.09.2019 року укладених між ОСОБА_1 та ТОВ «Поліська сільськогосподарська компанія» на земельні ділянки за кадастровим номером 1821183600:04:002:0369 площею 2,1020 га та кадастровим номером 1821183600:04:002:0632 площею 0,3039 га, які розташовані на території Поромівської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
Отже, позивачем підлягає сплаті судовий збір за 2 вимоги немайнового характеру - у розмірі 2422,40 грн. (2 х 1211,20 грн).
Таким чином, позивачу слід сплатити судовий збір та надати суду оригінал відповідної квитанції.
Реквізити для сплати судового збору:
ВолодарськоВолинський районний суд,
ГУК у Житомирській області
/ТГ смт.Хорошів/22030101
р/р UA538999980313101206000006751,
код ЄДРПОУ 37976485, ККД 22030101
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Відповідно до ч.1ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, у задоволенні клопотання позивача про звільненнявід сплатисудового зборувідмовити, дану позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення зазначених недоліків.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.175-177,185 ЦПК України, суддя -
п о с т а н о в и в:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до ТОВ «Поліська сільськогосподарська компанія» про розірвання договорів оренди земельних ділянок, залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення відмічених в ухвалі недоліків протягом п`яти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Попередити позивача, що у випадку, якщо в зазначений строк недоліки позовної заяви не будуть усунені, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: А.М. Збаражський
Суд | Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2024 |
Оприлюднено | 16.09.2024 |
Номер документу | 121563329 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
ЗБАРАЖСЬКИЙ А. М.
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
ЗБАРАЖСЬКИЙ А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні