Рішення
від 12.09.2024 по справі 717/1856/24
КЕЛЬМЕНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 717/1856/24

Номер провадження2/717/351/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.09.2024 року селище Кельменці

Кельменецький районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого - судді Телешмана О.В.,

з участю секретаря судового засідання Ковальчук А.А.,

позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася,

законний представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання з`явився;

відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася;

Законний представник позивача ОСОБА_1 її батько ОСОБА_2 подав до Кельменецького районного суду Чернівецької області позовну заяву, в якій просить:

ухвалити рішення, яким позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо дочки - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі частки її заробітку (доходу) щомісяця.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , поданим її законним представником ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору орган опіки і піклування служба в справах дітей Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору органу опіки і піклування службу в справах дітей Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області викликався до суду в порядку, встановленому ЦПК України, проте в судове засідання не з`явився.

Відповідачка викликалася до суду в порядку, встановленому ЦПК України, проте не з`явилася в судове засідання.

Суд ухвалив залучити до участі в справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору орган опіки і піклування службу в справах дітей Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій.

Інші заяви та клопотання не надходили.

Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.

Законний представник позивача ОСОБА_2 позов підтримав повністю та пояснив, що відповідачка більше одного року не займалася та не займається вихованням дитини, не надає її матеріальну допомогу. Вона не цікавиться життям дитини, відповідачка подала позов про розірвання шлюбу і розірвала з ним шлюб, між ними припинилося будь - яке спілкування, йому невідомо, де взагалі перебуває відповідачка. Дитину виховує він самостійно, а коли перебуває на службі, то йому допомагають його батьки та тітки. Відповідачка протягом останнього року жодного разу не навідувала дитину, не ОСОБА_4 з днем ОСОБА_5 не дарувала подарунки, тому вона має бути позбавлена батьківських прав, оскільки вона їх фактично не виконує.

Свідок ОСОБА_6 дала суду показання про те, що ОСОБА_2 є її племінником. Він самостійно виховує свою дочку ОСОБА_7 . Коли він перебуває на роботі, то просить її побути з дитиною, або привозить дитину до неї додому і вони змушені йому допомогти, так як мати дитини нею взагалі не цікавиться. Коли дитина перебувала в неї, відповідачка жодного разу не навідувала дитину, вона взагалі не знає де перебуває відповідачка, так як в селі її не зустрічала.

Свідок ОСОБА_8 дала суду показання про те, що ОСОБА_2 є її племінником. Він сам виховує та утримує свою дочку ОСОБА_7 . Часто він просить побути з дитиною, якщо він перебуває на роботі, а його батьки не мають змоги доглядати дитину і вони з іншою родичкою йому в цьому допомагають. Під час перебування в неї дитини - ОСОБА_9 , відповідачка жодного разу не навідувала дитину, вона не знає де знаходиться відповідачка, в селі її не зустрічала, вона тут зареєстрована, але де вона фактично перебуває її не відомо.

Судом також встановлено, що відповідач ОСОБА_3 є матір`ю дитини - позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини серії НОМЕР_1 .

Відповідач не займалася та не займається вихованням своєї дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не піклується про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний стан, матеріально дитину не підтримує, а також ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню та утриманню дитини, що підтверджується, довідкою №61 від 04.07.2024 року, виданою «Загальноосвітнім навчальним закладом -дошкільним навчальним закладом», довідкою № 280 від 10.06.2024 року, виданої Кельменецькою селищної радою Дністровського району Чернівецької області, характеристикою № 279 від 10.06.2024 року на ОСОБА_2 , виданою Росошанівським старостинським округом №17 Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області, висновком органу опіки та піклування Кельменецької селищної ради про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо її малолітньої доч ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , затвердженим рішенням виконавчого комітету Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області від 23.08.2024 року № 201.

Такою своєю бездіяльністю відповідачка порушує ст. 18 Конвенції про права дитини, згідно якої батьки несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини.

Відповідачка порушує ст. 150 Сімейного кодексу України, згідно якої батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, зобов`язані піклуватися про здоров`я дітей, їх фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дітьми повної загальної середньої освіти, готувати їх до самостійного життя.

Згідно ч.4 ст. 155 Сімейного кодексу України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Пунктом 2 ч.1 ст.164 Сімейного кодексу України встановлено, що батьки, які ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини можуть бути позбавлені судом батьківських прав.

Пунктом 2 ч.1 ст.164 Сімейного кодексу України встановлено, що батьки, які ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини можуть бути позбавлені судом батьківських прав.

Суд погоджується з позицією служби в справах дітей Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області та вважає, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Даний висновок зазначений в Постанові Пленуму Верховного Суду України 30.03.2007 N 3 « Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав».

Отже, між позивачем та відповідачем склалися правовідносини з приводу виховання та утримання дітей.

Відповідно до ч.3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Згідно ст.141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Відповідно до ст. 180 СК України відповідачка зобов`язана утримувати свою неповнолітню дитину. Право дитини на утримання порушується відповідачкою, оскільки остання не утримує матеріально свою дитину.

Відповідно до ч.1-3 ст.181 СК України способи виконання батьками обов`язку утримувати дітей визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини(аліменти)присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Згідно ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Враховуючи вказані вище обставини справи та законодавство, яке регулює правовідносини, пов`язані з особистими немайновими правами та обов`язками батьків та дітей, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

В порушення вимог ст.81 ЦПК України відповідачка не надала суду жодного доказу, який би підтверджував ту обставину, що вона на належному рівні виконує свої батьківські обов`язки, забезпечує матеріально свою дитину відповідно до частки своїх батьківських обов`язків, передбачених ст. ст. 141, 150 Сімейного кодексу України.

Відповідно до ч.3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 , поданий її законним представником ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору орган опіки і піклування служба в справах дітей Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів слід задовольнити повністю, а саме: слід позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав щодо її неповнолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Суд вважає, що слід стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі частки заробітку (доходу) відповідачки щомісяця, починаючи з 24.07.2024 року і до досягнення дитиною повноліття.

При визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини, стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів, яка не надала доказів, що має захворювання та має на утриманні непрацездатних батьків, чоловіка.

Згідно до ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

При визначенні часу з якого слід стягувати аліменти суд враховує, що позовна заява надійшла до суду 24 липня 2024 року.

Суд також вважає, що слід допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць. При цьому суд враховує, що відповідно до ст. 7 Закону України „ Про державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум на дитину віком до 6 років складає 2563 гривні.

Оскільки мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, то до негайного виконання слід звернути рішення в частині стягнення аліментів в розмірі 1281,5 грн.

Відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Суд вважає, що з відповідача ОСОБА_3 слід стягнути на користь ОСОБА_2 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок судових витрат у вигляді судового збору, також слід стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на користь держави 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок у вигляді судового збору в частині позовних вимог про стягнення аліментів.

На підставі ст. ст. 150, 164-166, 180-183, 191 СК України, керуючись ст. ст. ст. ст. 4,12,19,27,48,133, 141, 259, 263, 264, 265, 430 ЦПК України , суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 , поданий її законним представником ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору орган опіки і піклування служба в справах дітей Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області про позбавлення батьківських прав задовольнити повністю.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (проживає в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) щодо її неповнолітньої дочки - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (РНОКПП НОМЕР_3 ) аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі частки її заробітку (доходу) щомісяця, починаючи з 24.07.2024 року і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ) 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок в рахунок відшкодування понесених позивачем судових витрат у вигляді судового збору.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на користь держави 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок у вигляді судового збору в частині позовних вимог про стягнення аліментів

Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів в розмірі 1281 (однієї тисячі двісті вісімдесят однієї) гривні 50 (п`ятдесят) копійок, в межах суми платежу аліментів за один місяць.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 12.09.2024 року.

Суддя

СудКельменецький районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення12.09.2024
Оприлюднено16.09.2024
Номер документу121568478
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —717/1856/24

Рішення від 12.09.2024

Цивільне

Кельменецький районний суд Чернівецької області

Телешман О. В.

Ухвала від 03.09.2024

Цивільне

Кельменецький районний суд Чернівецької області

Телешман О. В.

Ухвала від 25.07.2024

Цивільне

Кельменецький районний суд Чернівецької області

Телешман О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні