Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про зупинення провадження у справі
12 вересня 2024 року Справа №200/4662/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Духневич О.С., розглянувши в порядку письмового провадження питання щодо витребування доказів та зупинення провадження у справі за позовною заявою Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Приватного акціонерного товариства "УКРАЇНСЬКА КЕРАМІЧНА ГРУПА" про стягнення адміністративно-господарської санкції,-
ВСТАНОВИВ:
09 липня 2024 року через систему "Електронний суд" до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, в якій позивач просить суд:
- стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році, у розмірі 75130,94 грн. та пеню у розмірі 510,85 грн. на р/р UA098999980313121230000005630 Донецьке ГУК/Краматорська МТГ/50070000; ЄДРПОУ ГУ ДКСУ 37967785; МФО 899998; код платежу 50070000, ЄДРПОУ відділення Фонду (стягувача) 13492430.
В обгрунтування позовних вимог позивач вказав, що згідно даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, відповідач у 2023 році не виконав норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю в кількості 1 робочого місця і, як наслідок, має сплатити суму адміністративно-господарських санкцій в розмірі 1 середньої річної заробітної плати 75130,94 грн. та пені у розмірі 510,85 грн.
В зв`язку з цим, відділенням Фонду в автоматизованому режимі на підставі даних, наданих Пенсійним Фондом України, нараховано ПАТ "УКРАЇНСЬКА КЕРАМІЧНА ГРУПА" адміністративно-господарські санкції у розмірі 75641,79 гривень та 07.03.2024 направлено розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік, обчислених відповідно до статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні». Розрахунок надіслано у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Адміністративно-господарські санкції у сумі 75641,79 гривень відповідач добровільно не сплатив, що й змусило відділення Фонду звернутися до суду.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.07.2024, зазначена вище справа була розподілена та передана судді Духневичу О.С.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.07.2024 відкрито провадження у справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні. Роз`яснено відповідачу його право на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу, протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Донецьким окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
23.07.2024 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Обгрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що в 2023 році на підприємстві працювала людина з інвалідністю ОСОБА_1 , який звільнився за угодою сторін 28.04.2023. Крім того, частина працівників була переведена на неповний робочий день/тиждень, а з іншою частиною працівників трудові договори були призупинені.
Також відповідач зазначив, що відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про проведення обов`язкової евакуації населення Донецької області» від 02.08.2022 № 679-р підприємство фактично не працює та знаходиться в зоні можливих бойових дій.
30.07.2024 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якому позивач наголошує на порушенні відповідачем вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та наполягає на задоволенні позовних вимог.
01.08.2024 на адресу суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, у якому відповідач зазначає, що не працевлаштував осіб з інвалідністю через неможливість створити безпечні умови праці з причин, що не залежать від нього, а саме з причин місцезнаходження в місті Слов`янськ, яке з першого дня повномасштабного вторгнення входить до переліку міст, де можливо проведення бойових дій, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022 року та де проходить обов`язкова евакуація населення.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає за необхідне витребувати додаткові докази.
В додаткових пояснення позивач зазначив, що листом від 26.04.2024 № 06-06/639 звернувся до Донецького обласного центру зайнятості з проханням надати інформацію, а саме: звіти за формою 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», які надавалися ПАТ "УКРАЇНСЬКА КЕРАМІЧНА ГРУПА" у 2023 році для працевлаштування осіб з інвалідністю; чи направлялися для працевлаштування до роботодавця ПАТ "УКРАЇНСЬКА КЕРАМІЧНА ГРУПА" особи з інвалідністю (якщо направлялися, то скільки осіб було працевлаштовано та скільком було відмовлено у працевлаштуванні із зазначенням причин відмови); кількість вакансій у роботодавця ПАТ "УКРАЇНСЬКА КЕРАМІЧНА ГРУПА", призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у звітному періоді (як подані у звітному періоді, так і подані раніше та не закриті до настання звітного періоду); будь яка інша інформація щодо вакансій у роботодавця ПАТ "УКРАЇНСЬКА КЕРАМІЧНА ГРУПА", призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, наявна у Донецькому обласному центрі зайнятості та причин їх не закриття (у разі наявності).
Однак станом на день звернення до суду із цим позовом відповіді на лист від 26.04.2024 № 06-06/639 не було надано.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з ч. 3 ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Відповідно до ч. 6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Виходячи із змісту принципу офіційного з`ясування всіх обставин у справі в адміністративному судочинстві саме на суд покладається обов`язок визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі позовних вимог та заперечень; з`ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів, і вжити заходів для виявлення та витребування доказів.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необхідність витребувати у Донецького обласного центру зайнятості відповідь на лист Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від 26.04.2024 № 06-06/639.
Положеннями ч. 1 та 2 ст. 236 КАС України визначено підстави, за наявності яких суд зобов`язаний зупинити провадження у справі та підстави.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Згідно з ч. 6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
В зв`язку з тим, що загальними положеннями КАС України не передбачено вирішення питання про зупинення розгляду справи для витребування доказів, суд вважає за необхідне, для повного та об`єктивного розгляду справи, застосувати аналогію закону, а саме: в даному випадку застосувати п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України.
Відтак, враховуючи положення ч. 6 ст. 7 КАС України, з метою реалізації прав сторін щодо надання доказів на обґрунтування своїх вимог і заперечень та для повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи, суд вважає за необхідне витребувати докази та зупинити провадження у справі.
Керуючись ст. 9, 72, 77, 80, 236, 242 КАС України, суд-
УХВАЛИВ:
Витребувати у Донецького обласного центру зайнятості відповідь на лист Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від 26.04.2024 № 06-06/639.
Витребувані докази надати суду протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали засобами електронного зв`язку.
Провадження у справі № 200/4662/24 зупинити до отримання витребуваних доказів.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України та підлягає оскарженню в частині зупинення провадження.
Суддя О.С. Духневич
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2024 |
Оприлюднено | 16.09.2024 |
Номер документу | 121572531 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо соціального захисту (крім соціального страхування), з них осіб з інвалідністю |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гайдар Андрій Володимирович
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Духневич О.С.