Ухвала
від 04.09.2024 по справі 760/12288/24
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 11п/824/503/2024

ЄУН: 760/12288/24

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

4 вересня 2024 року м. Київ

Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду у складі:

головуючого судді: ОСОБА_1

суддів ОСОБА_2

ОСОБА_3

за участю

секретаря ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві подання виконуючої обов`язки голови Солом`янського районного суду м. Києва ОСОБА_5 про направлення кримінального провадження № 42024112350000019 від 19 лютого 2024 року за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України,про внесення подання до Касаційного кримінального суду Верховного Суду для вирішення питання про направлення кримінального провадження до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області,

В С Т А Н О В И Л А :

До Київського апеляційного суду надійшло подання в.о.голови Солом`янського районного суду м. Києва ОСОБА_5 про направлення кримінального провадження № 42024112350000019 від 19 лютого 2024 року за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України,про внесення подання до Касаційного кримінального суду Верховного Суду для вирішення питання про направлення кримінального провадження до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області.

Подання обґрунтоване тим, що згідно з обвинувальним актом ОСОБА_6 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, тобто у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави агресора, а саме незаконно зареєстрував підконтрольне йому підприємство ТОВ Лікарня Сімейної Медицини» (код ЄДРПОУ: 24657437), що знаходиться у м. Горлівка Донецької області, відповідно до законодавства рф.

З посиланням на положення ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а також Розпорядження 2 вересня 2014 року № 2710/38-14 Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про визначення територіальної підсудності справ», чинне на сьогоднішній день, яким передбачено, що розгляд кримінальних проваджень підсудних районним судам м. Горлівка Донецької області, віднесено до територіальної підсудності Слов`янського міськрайонного суду Донецької області, в поданні ставить питання про звернення до Верховного Суду з поданням для вирішення питання про направлення кримінального провадження до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області.

Прокурор, захисник та обвинувачений повідомлені про день, час та місце розгляду подання у встановленому законом порядку, однак, у судове засідання не з`явилися.

Прокурором подана заява, в якій він просить подання розглянути за його відсутності, та вважає, що обвинувальний акт у кримінальному провадженні підсудний саме Солом`янському районному суду м. Києва, оскільки досудове розслідування проведено слідчим управління ГУ СБ України в м. Києві та Київській області, що розташовано за адресою: м. Київ, Аскольдів провулок, 3-а. Окрім того, як зазначає прокурор, територія місця вчинення інкримінованого обвинуваченому злочину є тимчасово окупованою рф територією - м. Горлівка Донецької області, а обвинувачений наразі мешкає за адресою: АДРЕСА_1 .

Від захисника та обвинуваченого будь-яких клопотань чи заяв від них не надходило.

З урахуванням положень, передбачених ч. 4 ст. 34 КПК України, колегія суддів доходить висновку про можливість розгляду подання за відсутності вказаних осіб.

Заслухавши доповідь судді, дослідивши матеріали судового провадження, перевіривши доводи подання, колегія суддів доходить такого висновку.

За змістом ч. 1 ст. 34 КПК України кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил підсудності.

До початку судового розгляду у виняткових випадках кримінальне провадження (крім кримінальних проваджень, що надійшли на розгляд Вищого антикорупційного суду) з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження може бути передано на розгляд іншого суду за місцем проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків, а також у разі неможливості здійснювати відповідним судом правосуддя (зокрема, надзвичайні ситуації техногенного або природного характеру, епідемії, епізоотії, режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях).

Перевіркою наявних матеріалів кримінального провадження встановлено, що 27 травня 2024 року до Солом`янського районного суду м. Києва надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42024112350000019 від 19 лютого 2024 року за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

За результатами підготовчого судового засідання судом 26 липня 2024 року постановлена ухвала про направлення кримінального провадження до Київського апеляційного суду для внесення подання до Касаційного кримінального суду Верховного Суду для вирішення питання про направлення кримінального провадження до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області, оскільки згідно з обвинувальним актом ОСОБА_6 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, тобто у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави агресора, а саме незаконно зареєстрував підконтрольне йому підприємство ТОВ Лікарня Сімейної Медицини» (код ЄДРПОУ: 24657437), що знаходиться в м. Горлівка Донецької області, відповідно до законодавства рф.

Разом з тим, за змістом обвинувального акту ОСОБА_6 , будучи громадянином України, перебуваючи на посаді т.в.о. начальника медичного пункту військової частини НОМЕР_1 , де проходить військову службу, у порушення вимог законодавства вчинив кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України за таких обставин.

Так, 2 березня 2000 року зареєстровано підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю «Лікарня Сімейної Медицини» (скорочена назва «ТОВ «ЛСМ», код ЄДРПОУ 24657437), основним видом господарської діяльності якого є загальна медична практика (КВЕД 86.21), а уповноваженою особою та засновником є ОСОБА_6 ..

У невстановлений досудовим розслідуванням час, проте не пізніше 16 березня 2022 року у громадянина України ОСОБА_6 , засновника ТОВ «Лікарня Сімейної Медицини» (код ЄДРПОУ 24657437), яке надає медичні послуги на тимчасового окупованій території Донецької області, виник злочинний умисел, направлений на здійснення господарської діяльності у взаємодії з державою- агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацію держави агресора.

Так, з метою реалізації свого злочинного умислу ОСОБА_6 , будучи громадянином України, військовослужбовцем Збройних сил України, перебуваючи на посаді т.в.о. начальника медичного пункту військової частини НОМЕР_1 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, проте не пізніше 29 листопада 2022 року, з метою організації ведення господарської діяльності підконтрольного йому підприємства ТОВ «Лікарня Сімейної Медицини» на тимчасового окупованій території, а саме у м. Горлівка Донецької обл., відповідно до законодавства рф, надав вказівку директору ТОВ «Лікарня Сімейної Медицини» (код ЄДРПОУ 24657437) ОСОБА_7 подати необхідні документи уповноваженому органу так званої «окупаційної влади» Донецької області для здійснення реєстрації юридичної особи відповідно до законодавства рф.

На виконання вказівки ОСОБА_6 , 29 листопада 2022 року ОСОБА_7 , перебуваючи у приміщенні незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Донецької області, маючи відповідні повноваження щодо управління підприємством та його майном, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно- небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацію держави агресора, добровільно здійснила реєстрацію ТОВ «Лікарня Сімейної Медицини» як юридичної особи відповідно до законодавства рф.

За результатами реєстрації, відповідно до даних з «Единого государственного реестра юридических лиц», юридичній особі присвоєно повну назву «Общество с ограниченной ответственностью «Больница семейной медицины» та «Единый государственный регистрационный номер (ОГРН) 12293000041321».

Надалі, у невстановлений досудовим розслідуванням час, проте не пізніше 27 лютого 2024 року ОСОБА_6 , продовжуючи злочинний умисел, спрямований на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацію держави агресора, надав вказівку у меседжері «телеграм», а саме користувачу із номером мобільного телефону НОМЕР_2 на ім`я « ОСОБА_8 » (підлеглому співробітнику) забезпечити отримання «Лицензии на осуществлении медицинской деятельности» для «ООО «Больница семейной медицины» на тимчасово окупованій території Донецької області.

У подальшому, після незаконної реєстрації ТОВ «Лікарня Сімейної Медицини» (код ЄДРПОУ 24657437) відповідно до законодавства рф, ОСОБА_6 , продовжуючи реалізацію власного злочинного умислу, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, керуючись власними переконаннями та корисливими мотивами, володіючи повноваженнями щодо розпорядження підприємством та його майном, здійснював загальне керівництво господарською діяльністю зазначеного підприємства у сфері надання медичних послуг у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацію держави агресора.

Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6 , кваліфіковано за ч. 4 ст. 111-1 КК України за ознаками провадження господарської діяльності у взаємодії з державою агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави агресора.

Таким чином, зі змісту обвинувального акту встановлено, що конкретне місце вчинення ОСОБА_6 інкримінованого йому кримінального правопорушення не зазначено, однак, вказано, що кримінальне правопорушення ОСОБА_6 вчинив, будучи громадянином України та перебуваючи на посаді т.в.о. начальника медичного пункту військової частини НОМЕР_1 , де проходить військову службу, що свідчить про перебування ОСОБА_6 на період інкримінованого йому злочину на неокупованій території нашої держави.

Перевіряючи доводи подання, колегія суддів враховує положення ч. 9 ст. 615 КПК України (в редакції Закону від 27 липня 2022 року) та ст. 32 КПК України.

Відповідно до ч. 9 ст. 615 КПК України (в редакції Закону від 27 липня 2022 року) під час дії воєнного стану обвинувальні акти, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності скеровуються та розглядаються судами, у межах територіальної юрисдикції яких вчинено кримінальне правопорушення, а в разі неможливості з об`єктивних причин здійснювати відповідним судом правосуддя - судом, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, що закінчив досудове розслідування, або іншим судом, визначеним у порядку, передбаченому законодавством.

Згідно з положеннями ст. 32 КПК України кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення. У разі якщо було вчинено кілька кримінальних правопорушень, кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено більш тяжке правопорушення, а якщо вони були однаковими за тяжкістю, - суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено останнє за часом кримінальне правопорушення. Якщо місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо, кримінальне провадження здійснюється судом, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 283 КПК України, якими визначаються загальні положення закінчення досудового розслідування, прокурор зобов`язаний у найкоротший строк після повідомлення особі про підозру здійснити одну з таких дій:

1) закрити кримінальне провадження;

2) звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності; 3) звернутися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.

Таким чином, зі змісту наведеної норми встановлено, що відповідну форму закінчення досудового розслідування законодавець пов`язує з конкретною дією, яку зобов`язаний вчинити саме прокурор, а тому, на думку колегії суддів, при вирішенні питання належного суду, який має розглядати кримінальне провадження, потрібно виходити з приписів ч. 9 ст. 615, 32 КПК України у їх взаємозв`язку з положеннями ч. 2 ст. 283 КПК України щодо визначення форм закінчення досудового розслідування.

Така позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, які викладені в ухвалах Верховного Суду у справах № 296/2860/22 (провадження 51-1896впс22), № 490/1755/22 (провадження № 51-1903впс22).

З огляду на те, що за змістом обвинувального акту місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо, колегія суддів вважає, що кримінальне провадження слід здійснювати судом, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування.

З обвинувального акту встановлено, що досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні проводилось Слідчим Управлінням ГУ СБУ України у м. Києві та Київській області, що знаходиться за адресою: м. Київ, пров. Аскольдів, 3-а, про що зазначено прокурором у заяві, направленій до апеляційного суду (ас. 11), а прокурором затверджений обвинувальний акт за адресою: м. Київ, вул. П.Болбочана, 8-а , де і закінчено досудове розслідування, тобто, в межах територіальної юрисдикції Печерського районного суду м. Києва.

За встановлених обставин колегія суддів вважає, що кримінальне провадження № 42024112350000019 від 19 лютого 2024 року за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, слід передати для розгляду до Печерського районного суду м. Києва, а, відтак, подання в.о.голови Солом`янського районного суду м. Києва ОСОБА_5 підлягає до задоволення частково.

Керуючись ст. ст. 376, 34 КПК України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Подання виконуючої обов`язки голови Солом`янського районного суду м. Києва ОСОБА_5 - задовольнити частково.

Матеріали кримінального провадження № 42024112350000019 від 19 лютого 2024 року за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України передати для розгляду до Печерського районного суду м. Києва.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді:




ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення04.09.2024
Оприлюднено16.09.2024
Номер документу121577374
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти основ національної безпеки України

Судовий реєстр по справі —760/12288/24

Ухвала від 05.11.2024

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Білоцерківець О. А.

Ухвала від 11.10.2024

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Білоцерківець О. А.

Ухвала від 04.09.2024

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Васильєва Маргарита Анатоліївна

Ухвала від 30.05.2024

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Бурлака О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні