Рішення
від 11.09.2024 по справі 548/1636/24
ХОРОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 548/1636/24

Провадження № 2/548/522/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 вересня 2024 року м. Хорол

Хорольський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Лідовець Т. М.,

cекретаря судового засідання - Безносик Д. Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом,

В С Т А Н О В И В:

16 липня 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Хорольського районного суду Полтавської області з позовною заявою до Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що є єдиним спадкоємцем за заповітом, котрий прийняв спадщину до майна ОСОБА_2 , 1929 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У приватного нотаріуса Лубенського районного нотаріального округу Вовк А. М. 14.07.2015 відкрито спадкову справу № 43/2015 до майна померлої ОСОБА_2 .

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй спадкове майно, а саме: земельну ділянку (рілля) з кадастровим номером 5324881200:00:003:0028, яка належала їй на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку, серії ПЛ №155142.

У зв`язку із відсутністю на момент відкритят спадщини у спадкодавиці ОСОБА_2 правовстановлюючих документів на право на земельну частку (пай)- земельну ділянку сіножатей розміром 0,27 в умовних кадастрових гекатарах, ОСОБА_1 , як спадкоємець, не може набути право на нього в порядку спадкування за заповітом.

З цих підстав позивач звернувся до суду для визнання за ним права на вказане майно у порядку спадкування за заповітом.

17 липня 2024 року ухвалою судді Хорольського районного суду Полтавської області справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, у позовній заяві просив розгляд справи провести без його участі.

Представник відповідача Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій зазначив, що не заперечує проти визнання за ОСОБА_1 права на земельну ділянку сіножатей площею 0,27 умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області (колишньої Вишняківської сільської ради Хорольського району Полтавської області), у порядку падкування за заповітом майна померлої ОСОБА_2 . Просив розглянути справу без його участі.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням частини третьої статті 211 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, що відповідає положенням частини другої статті 247 ЦПК України.

Суд, врахувавши позицію сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши докази в їх сукупності, доходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

З наданих суду доказів встановлено, що позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за заповітом, який прийняв спадщину до майна ОСОБА_2 , 1929 року народження, як померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У приватного нотаріуса Лубенського районного нотаріального округу Вовк А. М. 14.07.2015 року відкрито спадкову справу № 43/2015 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , що підтверджується листом приватного нотаріуса Лубенського районного нотаріального округу від 01.02.2024 № 9/01-16.

Приватним нотаріусом Хорольського районного нотаріального округу Вовк А. М. 03.11.2015 ОСОБА_1 було видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку (рілля) з кадастровим номером 5324881200:00:003:0028, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №155142 (а.с. 4).

Згідно із сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0273951 на ім`я ОСОБА_2 на території Вишняківської сільської ради встановлено її право на земельну частку (пай) колективного сільськогосподарського підприємства «Ленінський шлях» розміром 3,02 в умовних кадастрових гектарах, до складу якої входили рілля та сіножаті (а.с. 21).

Згідно з Листом відділу № 3 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 29.08.2024 №-16-0,163-3686/15-24 ОСОБА_2 дійсно належав сертифікат серії ПЛ № 0273951 на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективного сільськогосподарського підприємства «Ленінський шлях», розміром 3,02 в умовних кадастрових гектарах. У книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП «Ленінський шлях» колишнього Хорольського району Полтавської області зроблено відповідний запис за номером № 595 від 07.04.1997 року.

У Листі додатково зазначається, що відповідно до Технічної документації з паювання земель, переданих у колективну власність КСП «Ленінський шлях» Хорольського району Полтавської області» на території Вишняківської сільської ради, паюванню підлягали сільськогосподарські угіддя рілля та сіножаті. По КСП «Ленінський шлях» розмір земельної ділянки ріллі становить 2,59 умовних кадастрових гектарів, розмір земельної частки (паю) сіножатей становить 0,27 умовних кадастрових гектарів.

За життя ОСОБА_2 оформила право власності земельну ділянку розміром 2,4186 га, кадастровий номер 5324881200:00:003:0028, що розташована на території Вишняківської сільської ради Хорольського району Полтавської області та отримала Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 155142, виданий Хорольським районним відділом земельних ресурсів 10 січня 2006 року.

У листі відділу № 3 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 29.08.2024 №-16-0,163-3686/15-24 зазначається, що згідно з реєстром других примірників державних актів на право приватної власності на землю, книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування, договір оренди землі станом на 01.01.2013, державний акт на право власності на земельну ділянку (сіножаті) на ОСОБА_2 по Вишняківській сільській раді колишнього Хорольського району не обліковується. Що, своєю чергою, свідчить про те, що ОСОБА_2 не оформила правовстановлюючі документи на сіножаті, не виділила земельну ділянку сіножатей в натурі (на місцевості), а, отже, мала право на земельну частку (пай) сіножатей у розмірі 0,27 умовних кадастрових гектарів.

Відповідно до статті четвертої ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею 13 ЦПК України одним із принципів цивільного судочинства є диспозитивність, який полягає у тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявленою нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Згідно зі статтею 12 ЦПК України передбачено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом та кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно із частиною першою статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до положень статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до статті 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1219 Цивільного кодексу України передбачено, що не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.

Статтями 1268, 1269 Цивільного кодексу України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року за № 7 передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

На підставі статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданими учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, вважає, що у судовому засіданні знайшли підтвердження обставини, за якими ОСОБА_2 на момент смерті належало право на земельну частку (пай) земельну ділянку сіножатей площею 0,27 га в умовних кадастрових гектарах. Отже, вказані обставини дають підстави визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) земельну ділянку сіножатей площею 0,27 га в умовних кадастрових гектарах.

Питання про стягнення судових витрат судом не вирішувалось, оскільки така вимога не ставилась позивачем.

Керуючись статтями 15, 16, 1218, 1235, ЦК України, статтями 3, 4, 12, 13, 76 - 81, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

позов ОСОБА_1 до Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , в порядку спадкування за заповітом майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 право на земельну ділянку сіножатей площею 0, 27 в умовних кадастрових гектарах, що розташована на території Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області (колишньої Вишняківської сільської ради Хорольського району Полтавської області), право на яку мала ОСОБА_2 згідно із сертифікатом серії ПЛ №0273951 на право на земельну частку (пай) колишнього КСП «Ленінський шлях» від 28.03.1997 (зареєстрований 07.04.1997 за № 595).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення шляхом подачі відповідної заяви до Полтавського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: с. Вишняки, Лубенського району Полтавської області.

Відповідач: Хорольська міська рада Лубенського району, адреса: вул. 1 Травня, 4, м. Хорол, Лубенського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 22528612.

Суддя Т.М.Лідовець

СудХорольський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення11.09.2024
Оприлюднено16.09.2024
Номер документу121578760
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —548/1636/24

Рішення від 11.09.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Лідовець Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні