Справа № 309/3426/24
Провадження № 2/309/878/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
про закриття провадження у справі
04 вересня 2024 року м. Хуст
Хустський районний суд Закарпатської області в складі
головуючого судді Ткач О.О.
за участю секретаря судового засідання Гелетей Д.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом керівника Хустської окружної прокуратури Зовдун С. в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа : КНП «Хустська районна лікарня ім..Віцинського О.П.» Хустської міської ради Закарпатської області про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
Керівник Хустської окружної прокуратури Зовдун С. в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа: КНП «Хустська районна лікарня ім..Віцинського О.П.» Хустської міської ради Закарпатської області про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення, а саме просив суд із ОСОБА_1 на користь держави в особі Національної служби здоров`я України кошти, витрачені на лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 у розмірі 15116,77 грн.
03.09.2024 року представником відповідача ОСОБА_1 - адвокатом Борусевич С.Й. до суду надійшло письмове клопотання про закриття провадження, та в обґрунтування поданої заяви зазначає, що відповідачем ОСОБА_1 у добровільному порядку відшкодовано на користь Національної служби здоров`я витрати на стаціонарне лікування потерпілої ОСОБА_2 у розмірі 15116,77 грн., та на підтвердження здійснення оплати на вказану суму, до клопотання додано копію квитанції на переказ готівки № 0.0.3858392910.1 від 02.09.2024 року. У поданому клопотанні, посилаючись на положення п.2 ч.1 ст.255 ЦПК України представник відповідача просить закрити провадження у даній справі у зв`язку з відсутністю предмета спору.
Оглянувши матеріали справи, вивчивши письмову заяву сторони відповідача про закриття провадження у справі, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви про закриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмету спору, виходячи з наступних підстав.
Згідно положень ч.ч.2,4 ст.12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Підстави для закриття провадження у справі визначені у статті 255 ЦПК України.
Закриття провадження у справі це форма закінчення розгляду цивільної справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.
Пунктом 2 частини першої статті 255 ЦПК України передбачено, що суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Поняття «юридичного спору» має тлумачитися широко, виходячи з підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття «спір про право» (пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Зокрема, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідно до духу Конвенції поняття «спору про право» має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.
Предмет спору це об`єкт спірного правовідношення, з приводу якого виник спір. Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.
З урахуванням викладеного, відсутність предмета спору унеможливлює вирішення справи по суті незалежно від обґрунтованості позову, а відповідно і здійснення ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів осіб.
Прикладами відсутності предмета спору можуть бути дії сторін, чи настання обставин, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань або самими сторонами врегульовано спірні питання.
Суд закриває провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, якщо предмет спору був відсутній як на час пред`явлення позову, так і на час ухвалення судом першої інстанції судового рішення за умови, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань.
Такий правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 20.09.2021 року у справі № 638/3792/20.
Відповідно до ч.2 ст.256 ЦПК України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Наявність ухвали про закриття провадження у зв`язку з прийняттям відмови позивача від позову не позбавляє відповідача в цій справі права на звернення до суду за вирішенням цього спору.
Суд зауважує, що предметом спору між сторонами були витрати на лікування потерпілої від кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 КК України ОСОБА_2 , однак цей предмет припинив своє існування (зник) внаслідок виконання відповідачем ОСОБА_1 заявлених до нього позовних вимог шляхом повного погашення витрат на лікування потерпілої ОСОБА_2 від кримінального правопорушення, а тому суд, з огляду на приписи статті 13 ЦПК України, суд приходить до висновку про відсутність предмета спору, а, відтак, наявність обґрунтованої підстави для закриття провадження у даній справі на підставі п.2 ч.1 ст.255 ЦПК України.
При цьому, суд вважає за необхідне роз`яснити позивачу, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Наявність ухвали про закриття провадження у зв`язку з прийняттям відмови позивача від позову не позбавляє відповідача в цій справі права на звернення до суду за вирішенням цього спору.
Відповідно до правового висновку, висловленого Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 26.06.2019 року у справі №13/51-04, прикладами відсутності предмета спору можуть бути дії сторін, чи настання обставин, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань або самими сторонами врегульовано спірні питання. Суд закриває провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, зокрема у випадку припинення існування предмета спору, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань.
Суд закриває провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, якщо предмет спору був відсутній як на час пред`явлення позову, так і на час ухвалення судом першої інстанції судового рішення за умови, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань (Постанова ВС у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 20 вересня 2021 року у справі № 638/3792/20).
Враховуючи, що відповідач ОСОБА_1 повністю відшкодував витрати, понесені на лікування потерпілої від кримінального правопорушення ОСОБА_2 , , що підтверджується відповідним платіжним документом - квитанцією на переказ готівки № 0.0.3858392910.1 від 02.09.2024 року в сумі 15116,77 грн., копію якої долучено до матеріалів справи, суд дійшов висновку, що між сторонами не залишилось неврегульованих питань, а отже провадження у справі підлягає закриттю за п.2 ч.1ст.255 ЦПК України у зв`язку з відсутністю предмету позову.
Згідно з п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Враховуючи зазначене, при зверненні з позовом до суду позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ч.1 ст.5 Закону України « Про судовий збір".
Правовий аналіз ч.3, ч.5 ст.142 ЦПК України дає підстави зробити висновок, що у разі закриття провадження по справі на підставі ч.1 ст.255 ЦПК України у разі, якщо позивачем не понесено судових витрат, відсутні підстави для їх стягнення з відповідача. Таким чином у разі звернення до суду позивача, звільненого від сплати судового збору, у разі закриття провадження по справі судовий збір з відповідача не стягується. Та з огляду на вирішення судом питання про закриття провадження у даній справі з підстав відсутності предмета спору, суд вважає, що судові витрати у вказаній цивільній справі слід віднести на рахунок держави.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.13, п.2 ч.1 ст.255, 260, 261 ЦПК України, п.6 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», суд
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання представника відповідача адвоката Борусевича Сергія Йосиповича, яка діє в інтересах відповідача ОСОБА_1 , про закриття провадження в цивільній справі - задовольнити.
Провадження у справі за позовом керівника Хустської окружної прокуратури Зовдун С. в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа: КНП «Хустська районна лікарня ім..Віцинського О.П.» Хустської міської ради Закарпатської області про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення, на підставі п.2 ч.1 ст.255 ЦПК України, у зв`язку з відсутністю предмету спору.
Роз`яснити позивачу, що уразі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Наявність ухвали про закриття провадження у зв`язку з прийняттям відмови позивача від позову не позбавляє відповідача в цій справі права на звернення до суду за вирішенням цього спору.
Судові витрати у вказаній цивільній справі віднести на рахунок держави.
Апеляційну скаргу на ухвалу суду може бути подано до Закарпатського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання через Хустський районний суд Закарпатської області. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили згідно зі ст.273 ЦПК України.
Суддя Хустського
районного суду: Ткач О.О.
Суд | Хустський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2024 |
Оприлюднено | 16.09.2024 |
Номер документу | 121580618 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення |
Цивільне
Хустський районний суд Закарпатської області
Ткач О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні