Справа № 288/1805/24
Провадження № 2/288/498/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2024 року смт Попільня
Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Зайченко Є. О.,
з участю секретаря судових засідань Корнієнко Т.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Попільня Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Корнинської селищної ради Житомирського району Житомирської області про визнання права власності на майнові права засновника селянського (фермерського) господарства в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом до Корнинської селищної ради Житомирського району Житомирської області (далі відповідач) про визнання права власності на майнові права засновника селянського (фермерського) господарства в порядку спадкування за законом, в якому вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько, ОСОБА_2 , який до дня смерті проживав та був зареєстрований у АДРЕСА_1 .
Позивач, є спадкоємцем померлого за законом та спадщину прийняв, подавши заяву у визначений ст.1270 Цивільного кодексу України, строк.
Крім нього спадкоємцями за законом є дружина померлого, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка відмовилась від прийняття спадщини та дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Між ним та ОСОБА_4 досягнуто домовленостей щодо поділу спадщини, про що складено та посвідчено договір про поділ спадщини 07 листопада 2023 року Мітніцьким Ю.Г., приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області за реєстром № 2672.
До складу спадкового майна, що залишилось після смерті ОСОБА_2 , ввійшли майнові права на Селянське (фермерське) господарство «ДЕМЕТРА» код ЄДРПОУ-30833527, місцезнаходження: Житомирська обл., Житомирський р-н (Попільнянський), село Білки, вулиця Шкільна,21. Яке зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 26.05.2000 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР - 1 297 120 0000 000104.
Відповідно до умов вищевказаного договору про поділ спадщини, майнові права Селянського (Фермерського) господарства «ДЕМЕТРА» переходять у його власність.
З метою оформлення свідоцтва про право на спадщину на майнові права Селянського (Фермерського) господарства «ДЕМЕТРА позивач звернувся до нотаріуса, проте, отримав відмову, через відсутність документів, що підтверджують наявності майна, яке входить до складу статутного (складеного) капіталу Селянського (Фермерського) господарства «ДЕМЕТРА».
Оскільки ОСОБА_2 був засновником та керівником СФГ «ДЕМЕТРА» в якого немає сформованого статутного капіталу, за статутом господарства підстави припинення такого господарства у зв`язку із смертю єдиного його учасника не значиться, а позивач як спадкоємець прийняв спадщину після смерті батька, має бажання та можливість продовжити діяльність господарства, а тому ефективним способом захисту його права як спадкоємця засновника, буде визнання за ним в порядку спадкування після смерті батька прав та обов"язків засновника СФГ "ДЕМЕТРА .
Позивач проситьвизнати за ним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право на майнові права засновника Селянського (фермерського) господарство «ДЕМЕТРА» код ЄДРПОУ-30833527, місцезнаходження: Житомирська обл., Житомирський р-н, село Білки, вулиця Шкільна,21, в порядку спадкування за законом, після смерті батька, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач в судове засідання не з`явився, в позовній заві просив розгляд справи провести без його участі.
Представник відповідача Корнинської селищної ради Житомирського району Житомирської області в судове засідання не з`явився, надав до суду лист в якому просив справу слухати без участі представника селищної ради, проти задоволення позовних вимог не заперечують.
Частина 3 статті 211 ЦПК України визначає, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до частини 3 статті 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
У відповідності до частини другої статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 02 січня 2023 року виконавчим комітетом Корнинської селищної ради Житомирського району Житомирської області, ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено відповідний актовий запис № 1.
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 , його батьками вказані ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженець с. Білки, Попільнянського району Житомирської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , постійно проживав та був зареєстрований до дня смерті за адресою: АДРЕСА_1 , разом з дружиною ОСОБА_3 , що підтверджується копією довідки Корнинської селищної ради від 10.01.2023 № 47.
В спадковому реєстрі зареєстровано спадкову справу № 2/2023, спадкодавцем якої значиться ОСОБА_2 , що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 03 січня 2023 року.
До складу спадкового майна, що залишилось після смерті ОСОБА_2 , ввійшли майнові права на Селянське (фермерське) господарство «ДЕМЕТРА» код ЄДРПОУ-30833527, місцезнаходження: АДРЕСА_1 . Яке зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 26.05.2000 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР - 1 297 120 0000 000104.
Відповідно до копії Договору про поділ спадщино посвідченого приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу, між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 досягнуто домовленостей щодо поділу спадщини, про що складено та посвідчено договір про поділ спадщини 07 листопада 2023 року ОСОБА_5 , приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області за реєстром № 2672.
Крім ОСОБА_1 спадкоємцями за законом є дружина померлого, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка відмовилась від прийняття спадщини та дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується довідкою приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу від 02 серпня 2024 року № 259/02-14.
Відповідно до копії статуту Селянського (Фермерського) господарства «ДЕМЕТРА» статутний капітал господарства не сформований.
Згідно листа приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області № 260/02-14 від 02 серпня 2024 року, ОСОБА_1 відмовлено в оформленні спадкових прав та видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майнові права засновника Селянського (Фермерського) господарства «ДЕМЕТРА», через відсутність документів, що підтверджують наявності майна, яке входить до складу статутного (складеного) капіталу Селянського (Фермерського) господарства «ДЕМЕТРА».
Частиною першою статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту,
який не суперечить закону.
Згідностатті 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно зі статтями 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення.
Предметом цього спору є визнання за позивачем права власності на майнові права засновника Селянського (фермерського) господарство «ДЕМЕТРА» в порядку спадкування за законом.
Відповідно до ст.ст.1216,1217 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини ( ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1270 ЦК України).
Згідно ч.3ст.1268 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч.1ст.1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
За змістом частини першоїстатті 1297 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
Пунктом 23постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно дост.1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Відносини, пов`язані із створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюютьсяКонституцією України,Земельним кодексом України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України (ст.2 Закону України «Про фермерське господарство»).
Частиною 1ст. 22 Закону України «Про фермерське господарство» визначено, що фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання.
Відповідно дост.8 Закону України «Про фермерське господарство», фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.
Частиною 1статті 23 Закону України «Про фермерське господарство» визначено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Перелік прав та обов`язків особи, які не входять до складу спадщину визначений устатті 1219 ЦК України.
Майно фермерського господарства належить йому на праві власності (ч.1ст.20 Закону України «Про фермерське господарство»). Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання (частина першастатті 22 цього Закону). Успадкування фермерського господарства і цілісного майнового комплексу або його частини)
здійснюється відповідно до закону (частина першастатті 23 того ж Закону).
У випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника, члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.
Таким чином, успадкування фермерського господарства, як цілісного майнового комплексу (у т.ч. і права постійного користування земельною ділянкою), або його частини, полягає у спадкуванні корпоративних прав засновника та/або учасника, зокрема права на частку у сформованому статутному (складеному) капіталі.
Аналогічний правовий висновок міститься у п.п.57-63 постанови від 23 червня 2020 року Великої палати Верховного Суду у справі №179/1043/16-ц.
Відповідно дост.167 Господарського кодексу Україникорпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Статтею 178 ЦК Українивизначено, що об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.
Із наведеного вбачаєтеся, що корпоративні права учасника СФГ "ДЕМЕТРА" є оборотноздатними у випадку їх оформлення як внеску до статутного капіталу.
Отже, свідоцтво про право на спадщину на корпоративні права, зокрема на частку у статутному капіталі фермерського господарства, може бути видано лише у випадку наявності сформованого статутного капіталу.
За аналогією права (ст.23 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю), у разі смерті або припинення учасника фермерського господарства його частка переходить до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників фермерського господарства. Для видачі свідоцтва про право на спадщину на частку в статутному капіталі нотаріусу надається інформація з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб, у якій має обов`язково бути зазначена частка померлого учасника.
Як вбачається із Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, статутний капітал СФГ «ДЕМЕТРА» сформований не був (розмір статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) у статутному фонді фермерського господарства становить 0.00 грн.
Тобто, спадкодавцем за життя належні йому корпоративні права у СФГ «ДЕМЕТРА» у вигляді оборотоздатного об`єкту цивільних прав, внеску до статутного (складеного) капіталу не було оформлено.
Статтею 36 Закону України «Про фермерське господарство» встановлено, що рішення про припинення діяльності фермерського господарства приймається виключно у разі, якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства у порядку, встановленому законом.
Права засновника та учасника Селянського (фермерського) господарства "ДЕМЕТРА" є майновими правами, тому згідно ст.ст.177-178 ЦК У країни, входять до складу спадщини після смерті спадкодавця. Будь - яких особливостей спадкування майна чи майнових прав засновника фермерського господарства Цивільний кодекс України не містить.
Оскільки ОСОБА_2 був засновником та керівником СФГ «ДЕМЕТРА» в якого немає сформованого статутного капіталу, за статутом господарства підстави припинення такого господарства у зв`язку із смертю єдиного його учасника не значиться, а позивач, як спадкоємець прийняв спадщину після смерті батька, бажає та продовжити діяльність господарства, тому суд дійшов висновку, що ефективним способом захисту мого права як спадкоємця засновника, буде визнання за ним в порядку спадкування після смерті батька прав та обов"язків засновника СФГ "ДЕМЕТРА".
Таким чином вимоги позивача є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно частини 4статті 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Керуючись ПостановоюПленуму ВерховногоСуду Українивід 30травня 2008року №7«Про судову практику усправах проспадкування»;Законом України«Про державну реєстрацію речових прав нанерухоме майно та їх обтяжень»; статтями 182 328,386,1216,1217,1218,1220,1221,1222,1223,1258,1261, 1268-1270, 1297 ЦК України; статтями 3,4,12,13,19,23,28,48,76,78,81,128, 200,206,211, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Корнинської селищної ради Житомирського району Житомирської області про визнання права власності на майнові права засновника селянського (фермерського) господарства в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право на майнові права засновника Селянського (фермерського) господарство «ДЕМЕТРА» код ЄДРПОУ-30833527, місцезнаходження: Житомирська обл., Житомирський р-н, село Білки, вулиця Шкільна,21, в порядку спадкування за законом, після смерті батька, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Суддя Попільнянського
районного суду Є. О. Зайченко
Суд | Попільнянський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2024 |
Оприлюднено | 16.09.2024 |
Номер документу | 121586069 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Попільнянський районний суд Житомирської області
Зайченко Є. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні