Рішення
від 02.09.2024 по справі 452/2965/24
САМБІРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 452/2965/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"02" вересня 2024 р. м. Самбір

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого - судді Галина В.П.

секретар судового засідання Задорожна В.Б.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , яка діє в своїх інтересах та інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду з вищезгаданим позовом. В обґрунтування позовних вимог посилалася на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5 .

Із довідки виконавчого комітету Ралівської сільської ради №311-4 вбачається, що спадкодавець на час смерті проживала за адресою: АДРЕСА_1 з: внучкою ОСОБА_3 та правнучкою ОСОБА_4 .

Із заповіту, складеного ОСОБА_5 26 січня 2015 року, посвідченого секретарем виконкому Монастирецької сільської ради Гинда Оксаною Миронівною відомо, що ОСОБА_5 на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: належний їй житловий будинок АДРЕСА_1 , та все майно, де б воно не було і з чого б не складалося, і взагалі все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона за законом буде мати право, заповіла своїй дочці, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Спадкове майно ОСОБА_5 становить: житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , що вбачається з Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 26.05.2011р.; земельна ділянка площею 0,4400га, яка розташована на території (тодішньої Монастирецької), а зараз Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області, кадастровий номер 4624285200:14:000:0059, що вбачається з Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №585862; земельна ділянка площею 0,4075га, яка розташована на території (тодішньої Монастирецької), а зараз Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області, кадастровий номер 4624285200:14:000:0019, що вбачається з Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №585862.

Про складений ОСОБА_5 заповіт позивачці не було відомо, так як вона проживає за кордоном. У серпні 2024 р. перебуваючи в Ралівській сільській раді (куди звернулась по довідку), їй повідомлено, що агрофірма, яка обробляє землі на території Ралівської сільської ради укладає/переукладає договори оренди землі. А ОСОБА_5 належать земельні ділянки (паї). Також в сільській раді їй повідомлено, що спадкодавцем складено заповіт від 26.01.2015 року в її користь на все майно, що належало спадкодавцю на день смерті. Про існування вказаного заповіту їй не було відомо. З`ясовуючи долю спадкового майна, їй стало відомо, що майно ОСОБА_5 ніхто не спадкував.

Із приводу спадкування позивачка в серпні 2024р., звернулась до приватного нотаріуса Самбірського районного нотаріального округу Мінкевич А.А. Нотаріусом 06.08.2024р. відмовлено у вчиненні нотаріальних дій, оскільки пропущено строк на вступ у спадщину, визначений ст.1270 ЦК України.

Позивачка вважає, що додатковий строк для подання заяви на прийняття спадщини судом має бути визначений їй, так як його пропущення відбулося з поважних причин. Причиною пропуску встановленого законом строку є те, що їй не було відомо про наявність заповіту, та ще й в її користь, оскільки спадкодавцем про складення заповіту ніколи не згадувалося.

У підготовче засідання позивачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_6 не з`явились, від представника позивача до судунадійшла заява, вякій просить розглядати позов без його участі та участі позивача. Вимоги позивача, викладені у позовній заяві, підтримують в повному обсязі.

Відповідачка ОСОБА_2 в підготовче засідання не з`явилась, подала до суду заяву, в якій повідомила, що вона є дочкою ОСОБА_5 . Заявлений до неї позов визнає, на спадщину не претендує. Не заперечує проти визначення позивачу додаткового строку на вступ в спадщину. Справу просила розглядати без її участі.

Відповідачка ОСОБА_3 , яка діє в своїх інтересах та інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_4 впідготовче засіданняне з`явилась, подаладо судузаяву, де повідомила, що є внучкою ОСОБА_5 та матір`ю ОСОБА_4 . Заявлений до неї позов визнає, на спадщину не претендує. Не заперечує проти визначення позивачу додаткового строку на вступ в спадщину. Справу просила розглядати без її участі.

Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України,у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положеньЦПК Українирозгляд справи здійснюється судом за відсутністю учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно зі ст.200ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви, виходячи із такого.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Лукавиця Самбірського району Львівської області померла ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 (а.с. 4).

Відповідно до ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Часом відкриттяспадщини єдень смертіособи, або день, з якого вона оголошується померлою.

Отже, ІНФОРМАЦІЯ_3 внаслідок смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 цього Кодексу спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Із копії свідоцтва про народження НОМЕР_2 , виданого Монастирецькою сільською радою Самбірського району Львівської області 02 серпня 1962 року убачається, що ОСОБА_7 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 і її батьком записаний ОСОБА_8 , матір`ю ОСОБА_5 (а.с.11).

Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу серія НОМЕР_3 відомо, що ОСОБА_7 після укладення шлюбу із ОСОБА_9 , змінила прізвище на « ОСОБА_10 » (а.с. 11).

Із заповіту, складеного ОСОБА_5 26 січня 2015 року, посвідченого секретарем виконкому Монастирецької сільської ради Самбірського району Львівської області Гинда Оксаною Миронівною відомо, що ОСОБА_5 на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: належний їй житловий будинок АДРЕСА_1 , та все майно, де б воно не було і з чого б не складалося, і взагалі все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона за законом буде мати право, заповіла своїй дочці, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 9).

Спадкове майно ОСОБА_5 становить: житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , що вбачається з Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 26.05.2011р.; земельна ділянка площею 0,4400га, яка розташована на території (тодішньої Монастирецької), а зараз Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області, кадастровий номер 4624285200:14:000:0059, що вбачається з Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №585862; земельна ділянка площею 0,4075га, яка розташована на території (тодішньої Монастирецької), а зараз Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області, кадастровий номер 4624285200:14:000:0019, що вбачається з Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №585862 (а.с. 5-7).

Згідно довідки, виданої виконавчим комітетом Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області №311-4 від 05.08.2024 року убачається, що ОСОБА_5 до дня смерті проживала за адресою: АДРЕСА_1 з: внучкою ОСОБА_3 та правнучкою ОСОБА_4 (а.с. 8).

Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтею 1233 ЦК України передбачено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно статті 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Із повідомлення, виданого приватним нотаріусом Самбірського районного нотаріального округу Львівської області від 06.08.2024 року убачається, що причиною відмови нотаріуса позивачу в прийнятті заяви щодо оформлення спадщини після смерті ОСОБА_5 , є пропуском ОСОБА_1 строку для прийняття спадщини (а.с. 10).

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Згідно викладеного у позовній заяві відомо, що позивачці не було відомо про наявність заповіту в її користь також у неї відсутні правовстановлюючі документи на майно. Про наявність заповіту в її користь їй стало відомо лише в серпня 2024 року. В подальшому вона звернулася до нотаріуса щодо спадкування, де їй було відмовлено через пропуск строку для подання заяви.

Згідно правового висновку висловленого Верховним судом у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного суду України, в постанові від 26.06.2019 року справа № 565/1145/17, поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

Із врахуванням наведеного в сукупності, суд дійшов висновку, що позивачем пропущено строк для прийняття спадщини з поважної причини, а тому позов слід задовольнити визначивши ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини терміном три місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Керуючись ст. ст. 200, 206, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 80 років, тривалістю 3 місяці.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , місце проживання АДРЕСА_2 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання зареєстроване за адресою АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання зареєстроване за адресою АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_6 .

Відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце проживання АДРЕСА_3 .

Повне рішення суду буде складено 12.09.2024 року.

Суддя

СудСамбірський міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення02.09.2024
Оприлюднено16.09.2024
Номер документу121598607
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —452/2965/24

Рішення від 02.09.2024

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Галин В. П.

Рішення від 02.09.2024

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Галин В. П.

Ухвала від 09.08.2024

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Галин В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні