ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/12/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" (надалі - позивач, ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС") до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі - відповідач ГУ ДПС у Полтавській області), Державної податкової служби України (надалі - відповідач ДПС України), у якій позивач просить:
1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління державної податкової служби у Полтавській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8898519/43421492 від 30.05.2023;
2) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління державної податкової служби у Полтавській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9593715/43421492 від 26.09.2023;
3) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління державної податкової служби у Полтавській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9660959/43421492 від 05.10.2023;
4) зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1, яку було складено ТОВАРСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС 17.01.2023 та подано на реєстрацію 14.12.2023;
5) зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2, яку було складено ТОВАРСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС 04.08.2023 та подано на реєстрацію 01.09.2023;
6) зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1, яку було складено ТОВАРСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС 15.09.2023 та подано на реєстрацію 28.09.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9593715/43421492 від 26.09.2023 та №9660959/43421492 від 05.10.2023 є протиправними та підлягають скасуванню, а податкові накладні №2 від 04.08.2023, №1 від 15.09.2023 підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки платником податків надано контролюючому органу всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковими накладними, у реєстрації яких відмовлено.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 січня 2024 року позовну заяву залишено без руху.
22 січня 2024 року до суду надійшла заява позивача про поновлення строку звернення до суду (здана на пошту 19.01.2024). /том 2 а.с. 99-103/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 січня 2024 року визнано неповажними підстави, вказані позивачем у заяві про поновлення пропущеного строку на звернення до адміністративного суду. Повернуто позивачеві позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України в частині вимог про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління державної податкової служби у Полтавській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8898519/43421492 від 30 травня 2023 року та зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1, яку було складено ТОВАРСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС 17.01.2023 та подано на реєстрацію 14.12.2023. Прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/12/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України в частині вимог про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління державної податкової служби у Полтавській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9593715/43421492 від 26.09.2023; визнання протиправним та скасування рішення Головного управління державної податкової служби у Полтавській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9660959/43421492 від 05.10.2023; зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2, яку було складено ТОВАРСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС 04.08.2023 та подано на реєстрацію 01.09.2023; зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1, яку було складено ТОВАРСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС 15.09.2023 та подано на реєстрацію 28.09.2023. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувано від відповідача Головного управління ДПС у Полтавській області докази /том 2 а.с. 121-126/.
14 лютого 2024 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /том 2 а.с. 133-139/, у якому представник відповідачів просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що в ході опрацювання копій документів, поданих ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" до податкової накладної від 15.09.2023 №1 за фактом надання послуг на адресу ДП "Адміністрація морський портів України" встановлено, що платником подано видаткові накладні від постачальників на придбання матеріалів, які у порушення вимог статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" не містять обов`язкових реквізитів, а саме відсутня інформація про власника підпису зі сторони отримувача. Також у ході опрацювання копій документів, поданих ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" до податкової накладної від 04.08.2023 №2 за фактом надання послуг на адресу ДП "Адміністрація морський портів України" встановлено, що позивачем не надано виписку банку про надходження коштів від "ДП АМПУ" завірену банківською установою, платіжні інструкції або виписку банку та/або оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 по розрахунках з постачальниками товарів/послуг: ТОВ "Судноремонтне підприємство "Дунайсервіс", ПАТ "Виноградар" то ТОВ "Металург України". Відповідач вказує, що ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС не підтверджено в процесі реєстрації податкової накладної №1 від 15.09.2023 надання послуг Ремонтне обслуговування морського транспорту і пов`язаного обладнання та супутні послуги за кодом СРV за ДК 021:2015 50240000-9 та до повідомлення про надання пояснень до податкової накладної №2 від 04.08.2023 не було надано достатніх розрахункових документів (платіжних інструкцій на підтвердження господарської операції, банківських виписок), тому вважає, що спірні рішення прийняті відповідно до приписів податкового законодавства. У відзиві заявлено клопотання про розгляд справи за участю представника ГУ ДПС у Полтавській області.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідачів про розгляд справи за участю представника відповідачів у справі №440/12/24 /том 2 а.с. 243-244/.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" (ідентифікаційний код 43421492) зареєстроване як юридична особа 20.12.2019, основним видом економічної діяльності позивача є 33.15 Ремонт і технічне обслуговування суден і човнів, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /том 1 а.с. 24-30/.
01.09.2023 ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 04.08.2023 (отримувач (покупець) Державне підприємство "Адміністрація морських портів України", Ренійська філія Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ренійського морського порту) на послуги ремонт, технічне обслуговування морського транспорту і пов`язаного обладнання та супутні послуги за кодом СРV за ДК 021:2015 50240000-9 (Ремонт т/х "Арктур"), код послуги згідно з ДКПП 33.15, обсягом 0,54262025, ціна постачання одиниці послуги без урахування ПДВ - 1580000 грн., на загальну суму 1028808,00 грн., у тому числі ПДВ - 171468,00 грн. /том 1 а.с. 216-218/.
За результатами розгляду податкової накладної №2 від 04.08.2023 контролюючий орган 01.09.2023 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.8.79" направив ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС квитанцію, у якій зазначено: "Документ доставлено до ДПС України. Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 04.08.2023 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=3.9725%, "Р"=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" /том 1 а.с. 218/.
14.09.2023 ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 14.09.2023 №2 /том 1 а.с. 220-222/. До цього повідомлення позивачем було додано копії документів, які містяться у матеріалах справи.
Комісією ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних направлено позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.09.2023 №9544076/43421492 з пропозицією щодо надання платником податку копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не надано виписку банку про надходження коштів від "ДП АМПУ" (38727770), завірену банківською установою; платіжні інструкції або виписку банку (завірені банківською установою) та/або оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 по розрахунках з постачальниками товарів/послуг: ТОВ "Судноремонтне підприємство "Дунайсервіс", ПАТ "Виноградар" та ТОВ "Металург Україна" /том 2 а.с. 211/.
26.09.2023 Комісією ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №9593715/43421492 про відмову у реєстрації податкової накладної від 04.08.2023 №2 /том 2 а.с. 23-24/.
За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено "ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку".
Позивач не погодився з цим рішенням від 26.09.2023 №9593715/43421492 та 29.09.2023 подав на нього скаргу до ДПС України /том 2 а.с. 25/. До цієї скарги позивач додав пояснення вих. №02/09-23 від 29.09.2023 /том 2 а.с. 27-28/. За змістом наданих до контролюючого органу пояснень ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС зазначило, що на виконання договору про надання послуг№106-В-РЕФ-23 на послуги з ремонту т/х Арктур" в обсязі попередньої ремонтної відомості частково роботи були виконані, підписано акт виконаних робіт, замовник згідно з виставленим рахунком сплатив виконані роботи. Банківська виписка та платіжна інструкція додаються. Для виконання ремонту т/х "Арктур" залучено низку підрядників на підставі договорів, придбані матеріали. На підставі договору №15 від 24.07.2023 ТОВ "Судноремонтне підприємство "Дунайсервіс" надано підприємству послуги з ремонту гребного гвинта, що підтверджується актом про виконання робіт від 28.07.2023, додається картка рахунку 63. Також протягом ремонту т/х "Арктур" закуплено витратні матеріали, постачання яких було обов`язком ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС, а саме: відповідно до накладної ПАТ "Виноградар" №РН-000133 від 25.07.2023, №РН-000136 від 01.08.2023 придбано кисень газоподібний в балонах та діоксид вуглецю скраплений, додається карта рахунку 63 з ПАТ "Виноградар"; відповідно до накладної ТОВ "Металург України" №317 від 02.08.2023 придбано метал, додається картка рахунку 63. Пояснює, ремонтні роботи т/х "Арктур" продовжуються.
Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.10.2023 №72366/43421492/2, яке прийнято комісією Державної податкової служби України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, скаргу ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних залишено без змін /том 2 а.с. 29-30/.
Також 28.09.2023 ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 15.09.2023 (отримувач (покупець) Державне підприємство "Адміністрація морських портів України", Ренійська філія Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ренійського морського порту) на послуги ремонт, технічне обслуговування морського транспорту і пов`язаного обладнання та супутні послуги за кодом СРV за ДК 021:2015 50240000-9 (Ремонт т/х "Арктур"), код послуги згідно з ДКПП 33.15, обсягом 0,45175355, ціна постачання одиниці послуги без урахування ПДВ - 1563785,78 грн., на загальну суму 847734,94 грн., у тому числі ПДВ - 141289,16 грн. /том 2 а.с. 31-33/.
За результатами розгляду податкової накладної №1 від 15.09.2023 контролюючий орган 28.09.2023 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.8.83" направив ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС квитанцію, у якій зазначено: "Документ доставлено до ДПС України. Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 15.09.2023 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=3.9725%, "Р"=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" /том 2 а.с. 33/.
03.10.2023 ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 03.10.2023 №1 /том 2 а.с. 37-38/. До цього повідомлення позивачем було додано копії документів, які містяться у матеріалах справи.
05.10.2023 Комісією ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №9660959/43421492 про відмову у реєстрації податкової накладної від 15.09.2023 №1 /том 2 а.с. 70-71/.
За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено "надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: платником надано видаткові накладні від постачальників на придбання матеріалів, які не містять обов`язкових реквізитів, тобто порушено ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" №996-ХIV від 16.07.1999 та Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995, а саме відсутня інформація про власника підпису зі сторони отримувача".
Позивач не погодився з цим рішенням від 05.10.2023 №9660959/43421492 та подав на нього скаргу до ДПС України /том 2 а.с. 72-73/. До цієї скарги позивач додав пояснення вих. №02/10-23 від 06.10.2023 /том 2 а.с. 74-75/, за змістом яких згідно з договором про надання послуг №106-В-РЕФ-23 на ремонт т/х "Арктур" частково були виконані роботи раніше, підписано акт виконаних робіт, замовник згідно з виставленим рахунком сплатив виконані роботи та 15 вересня 2023 року остаточно було завершено ремонтні роботи, про що свідчить акт прийому-передачі наданих послуг №02 від 15.09.2023, замовник частково сплатив за ремонтні роботи. Ремонтні роботи проводилися під наглядом Регістру судноплавства України - акт здачі-приймання робіт (надання послуг) від 02.10.2023 №106-02-375-23. Протягом ремонту т/х "Арктур" було закуплено витратні матеріали, постачання яких було обов`язком ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС", а саме: на підставі договору поставки №ХФС 21/08-23 від 21.08.2023 ТОВ "ПРОФАРБА" закуплена фарба та допоміжні матеріали. Видаткові накладні №ПР-00002908 та ПР-00002814 додаються; відповідно до накладних ПАТ ВИНОГРАДАР" №РН-000136 від 01.08.2023, №РН-000146 від 10.08.2023, №РН-000167 від 23.08.2023, №РН-000169 від 24.0.2023, №РН-00014 від 01.09.2023, №РН-000190 від 07.09.2023, №РН-000193 від 11.09.2023 придбано кисень газоподібний в балонах та діоксин вуглецю скраплений; відповідно до накладної ТОВ Морський будівельний комплекс" №-00000351 від 23.08.2023 придбано метал та металопрофільні вироби; відповідно до накладних ТОВ Спецметаллстрой №РН-0000182 від 08.08.2023, №РН-0000431 від 23.08.2023, №РН-0000432 від 23.08.2023 закуплений метал; відповідно до накладних ТОВ Сварка Плюс №ЦБ-835 від 23.08.2023 придбано дріт для зварювальних робіт; відповідно до накладних ПП ІДЕЛЬ№ЦБ-1256 від 24.08.2023 придбано електроди для зварювальних робіт. Усі господарські операції з придбання матеріалів зафіксовано у бухгалтерських регістрах, копії карток-рахунків за рахунком 63 з постачальниками додаються. Усі документи підписані директором ТОВ Херсон Флот Сервіс" Хандусенко Н.С.
Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.10.2023 №73462/43421492/2, яке прийнято комісією Державної податкової служби України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, скаргу ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних залишено без змін /том 2 а.с. 76-77/.
Позивач не погодився з рішеннями комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9593715/43421492 від 26.09.2023 та №9660959/43421492 від 05.10.2023 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку оскаржуваним рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Полтавській області №9593715/43421492 від 26.09.2023 та №9660959/43421492 від 05.10.2023, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).
Відповідно до підпунктів 16.1.2,16.1.3, пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з підпунктом "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Відповідно до пункт 201.7 статті 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт 201.10 статті 201 ПК України).
Відповідно до підпункту 14.1.60 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Положенням пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов`язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 ПК України, зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку (пункт 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних).
Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пунктів 13-15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165, якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
За змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації;.
Згідно з пунктом 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет /пункт 8 Порядку №1165/.
Пунктами 10, 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
При цьому, згідно з приписами пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Додатком 1 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, пунктом 8 яких передбачено, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Як підставу для зупинення реєстрації податкових накладних від 04.08.2023 №2 та від 15.09.2023 №1 відповідачами надано до суду копію рішення №6149 від 25.08.2022 про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку /том 2 а.с. 241/.
Доказів оскарження та скасування зазначеного рішення №6149 від 25.08.2022 до суду не надано.
Правомірність чи неправомірність прийняття рішення №6149 від 25.08.2022 про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку не є предметом доказування у даній справі, оскільки це рішення не оскаржується позивачем у цій справі.
Верховним Судом у постанові від 07 травня 2020 року у справі №300/183/19 викладено висновок щодо застосування норм статей 8, 9, 77, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, за змістом якого предметом доказування при вирішенні вимог про зобов`язання ДФС України зареєструвати податкову накладну мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації. Тобто позивач має довести, що ним було подано вичерпний перелік документів, достатніх для реєстрації податкової накладної, натомість відповідач має це спростовувати на підтвердження правильності свого рішення із наведенням обґрунтованих доводів, чому надані позивачем документи не були достатніми для реєстрації податкової накладної.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 14.09.2023 ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 14.09.2023 №2 /том 1 а.с. 220-221/.
До цього повідомлення позивачем додано письмові пояснення №01/09-23 від 14.09.2023 /том 2 а.с. 235/, за змістом яких підприємство за результатами тендеру з публічних закупівель уклало договір про надання послуг №106-В-РЕФ-23 з Державним підприємством "Адміністрація морських портів України", Ренійська філія Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ренійського морського порту) на послуги з ремонт т/х Арктур в обсязі попередньої ремонтної відомості. Згідно з договором частково роботи були виконані, підписано акт виконаних робіт. Замовник згідно з виставленим рахунком сплатив за виконані роботи. Для виконання ремонту т/х Арктур було залучено низку підрядників, на підставі договорів, придбані матеріали. Для проведення ремонтних робіт на території Ренійського морського порту було здійснено підйом судна краном, підключено необхідні комунікації. На підставі договору №15 від 24.07.2023 ТОВ Судноремонтне підприємство Дунайсервіс надало підприємству послуги з ремонту гребного гвинта, що підтверджується актом про виконання робіт від 28.07.2023. Протягом ремонту т/х Арктур було закуплено витратні матеріали, постачання яких було обов`язком ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС, а саме: відповідно до накладної ПАТ ВИНОГРАДАР №РН-000133 від 25.07.2023, №РН-000136 від 01.08.2023 придбано кисень газоподібний в балонах та діоксин вуглецю скраплений; відповідно до накладної ТОВ МЕТАЛУРГ УКРАЇНИ (код ЄДРПОУ 39412597) №317 від 02.08.2023 придбано метал. Ремонтні роботи на т/х "Арктур" продовжуються.
На підтвердження пояснень разом із зазначеним вище повідомленням позивачем надано до контролюючого органу копії таких документів:
- договору про надання послуг №106-В-РЕФ-23 від 30.06.2023, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС (виконавець) та Державним підприємством "Адміністрація морських портів України", Ренійська філія Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ренійського морського порту) (замовник), за умовами якого замовник доручає, а виконавець зобов`язується надати послуги з ремонту, технічного обслуговування морського транспорту і пов`язаного обладнання на супутні послуги за кодом матеріалів, запасних частин, комплектуючих, обладнання, агрегатів, вузлів, лакофарбних замінюваних та витратних матеріалів, мастил, олив та інших технічних рідин тощо (далі - матеріальні ресурси) виконавця в порядку, в строки та на умовах, визначених цим договором відповідно до специфікації (попередньої ремонтної відомості т/х "Арктур"), яка є невід`ємною частиною цього договору (додаток №1), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити послуги. Номенклатура, ціна, обсяг послуг зазначені у специфікації (попередня ремонтна відомість т/х "Арктур" (далі - судно), яка є невід`ємною частиною цього договору (додаток №1) (пункт 1.1., 2.1 договору). Відповідно до пункту 4.1. договору ціна договору становить 1580000,00 грн., без ПДВ, крім того сума ПДВ 316000,00 грн., всього ціна договору 1896000,00 грн.з ПДВ. Ціна договору підтверджується у Специфікації "Попередня ремонтна відомість т/х "Арктур" (додаток №1) до цього договору. Згідно з пунктом 5.1. договору розрахункові операції за надані послуги по даному договору замовник здійснює поетапно за фактично надані обсяги послуг шляхом перерахування грошових коштів у безготівковій формі на поточний рахунок виконавця протягом 15 банківських днів з дати отримання виставленого виконавцем оригіналу належним чином оформленого рахунку та підписаного сторонами акту приймання-передачі наданих послуг за умови (відкладальна обставина згідно з ч.1 ст. 212 ЦКУ) затвердження фінансового плану замовника на відповідний календарний рік та наявності в ньому витрат на закупівлю послуг, що є предметом договору. Акт приймання-передачі наданих послуг підписується сторонами на підставі прийнятої замовником виконавчої документації. Строк надання послуг становить 60 календарних днів з дня підписання Акту приймання-передачі судна в ремонт (пункту 6.1 договору). Відповідно до пункту 12.1. договору цей договір набирає чинності з дня його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками, і діє на період правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, але у будь-якому випадку не пізніше до 31.12.2023. А в частині здійснення розрахунків замовником за надані послуги, які були надані в межах строку дії цього договору - до їх повного завершення. Відповідно до пункту 15.1 договору невід`ємною частиною цього договору є додаток №1 Специфікація "Попередня ремонтна відомість т/х "Арктур" /том 1 а.с. 224-237, том 2 а.с. 227-230/;
- специфікації "Попередня ремонтна відомість т/х "Арктур", що є додатком №1 до договору №106-В-РЕФ-23 від 30.06.2023 /том 2 а.с. 220-223/;
- акту №01 приймання-передачі наданих послуг від 04.08.2023, складеного між ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС (виконавець) та Державним підприємством "Адміністрація морських портів України", Ренійська філія Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ренійського морського порту) (замовник) про те, що на підставі договору №106-В-РЕФ-23 від 30.06.2023 виконавцем були виконані наступні роботи (надані послуги), а саме: послуги з ремонту, технічного обслуговування морського транспорту і пов`язаного обладнання та супутні послуги за кодом СРV за ДК 021:2015 50240000-9 (Ремонт т/х "Арктур") відповідно до виконавчої ремонтної відомості №1; загальна вартість робіт (наданих послуг) склала 857340,00 грн., сума ПДВ - 171468,00 грн.; замовник претензій по об`єму, якості виконання робіт (надання послуг) не має /том 2 а.с. 219, 231/;
- платіжної інструкції №1561 від 23.08.2023 (платник: ДП АМПУ (Адміністрація Ренійського МП), отримувач: ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС на суму 1028808,00 грн., призначення платежу: ремонт т/х "Арктур" дог 106-В-РЕФ-23 від 30.06.2023, рах 008/23 від 04.08.2023, UА-2023-05-30-002451, в т.ч. ПДВ 20% - 171468,00 грн.) /том 2 а.с. 214/;
- акту №е300 виконання робіт (надання послуг) від 31.07.2023, складеного між ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС (замовник) та Державним підприємством "Адміністрація морських портів України", Ренійська філія Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ренійського морського порту) (виконавцем), про те, що відповідно до умов договору 111-П-РЕФ-23 (від 18.07.2023) у липні 2023 року згідно рахунку № е 300 від 31.07.2023 виконавцем надано послуги з відшкодування витрат на утримання мереж електропостачання, відшкодування за електроенергію, відшкодування за розподіл електроенергії /том 2 а.с. 233/;
- акту №2104 виконаних робіт (наданих послуг) від 17.07.2023, складеного між ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС (замовник) та Державним підприємством "Адміністрація морських портів України", Ренійська філія Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ренійського морського порту) (виконавцем), про те, що відповідно до умов договору 109-П-РЕФ-23 від 05.07.23 згідно рахунка №2104 від 17.07.23 адміністрацією виконано роботи (надано послуги), а саме, вартість 1 год. роботи плавучого крану ПЛК-1 на вантажних роботах становить 34087,21 грн., у тому числі ПДВ - 5681,2 грн. /том 2 зворот а.с. 232/, рахунку №2104 від 17.07.2023 /том 2 а.с. 232/, довідки №68 від 17.07.2023 /а.с. 232/;
- акту №е2253 підк виконання робіт (надання послуг) від 18.07.2023, складеного між ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС (замовник) та Державним підприємством "Адміністрація морських портів України", Ренійська філія Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ренійського морського порту) (виконавцем), про те, що відповідно до умов договору 111-П-РЕФ-23 (від 18.07.2023) у липні 2023 року згідно рахунку №е2253 підк від 18.07.2023 виконавцем були надані послуги з підключення (та відключення) до берегової мережі електропостачання пломбування вузлів обліку електроенергії /том 2 а.с. 224/;
- договору підряду №15 на надання послуг з ремонту гвинта від 24.07.2024, укладеного між ТОВ "Судноремонтне підприємство "Дунайсудносервіс" (підрядник) та ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС (замовник) /том 2 а.с. 225-226/; попередньої ремонтної відомості на ремонт гребного гвинта, що є додатком №1 до договору №15 від 24.07.2023 /том 2 а.с. 226/; виконавчої ремонтної відомості на ремонт гребного гвинта, що є додатком №2 до договору №15 від 24.07.2023 /том 2 а.с. 218/; акту №15 наданих послуг (виконаних робіт) на надання послуг з ремонту гребного гвинта від 28.07.2023 /том 2 а.с. 218/; рахунку на оплату №1242 від 28.07.2023 /том 2 зворот а.с. 218/;
- договору поставки №2683 від 31.07.2023, укладеного між ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС (покупець) та ТОВ "Металург Україна" (постачальник) /том 2 а.с. 215-216/, рахунку на оплату №805 від 31.07.2023, виписаного постачальником ТОВ "Металург Україна" покупцю ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" на товар з порізкою на суму 17695,20 грн., у тому числі ПДВ - 2949,20 грн. /том 2 зворот а.с. 234/, видаткової накладної №317 від 02.08.2023 (постачальник - ТОВ "Металург Україна", покупець - ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС) на товар на загальну суму 17696,20 грн., у тому числі ПДВ - 2949,20 грн. /том 2 а.с. 234/;
- видаткової накладної №РН-000133 від 25.07.2023 та рахунку-фактури №СФ-0000158 від 25.07.2023 (постачальник - ПАТ "Виноградар", одержувач - ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС) на загальну суму 2333,33 грн. на кисень газоподібний в балонах (1 бал.-6,2 м.куб) кількістю 2.000 бл та діоксиду вуглецю скраплений в.с. 20 кг кількістю 2.000 бл. /том 2 а.с. 212/.
За приписами статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.
Відповідно до частин 1, 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Таким чином, в силу Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" факт здійснення господарських операцій повинен підтверджуватися первинними документами (накладними, актами приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), тощо), які містять відомості про такі господарські операції. При цьому, неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Позивачем було надано контролюючому органу копію акту №01 приймання-передачі наданих послуг від 04.08.2023, складеного між ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" (виконавець) та Державним підприємством "Адміністрація морських портів України", Ренійська філія Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ренійського морського порту) (замовник) про те, що на підставі договору №106-В-РЕФ-23 від 30.06.2023 виконавцем були виконані наступні роботи (надані послуги), а саме: послуги з ремонту, технічного обслуговування морського транспорту і пов`язаного обладнання та супутні послуги за кодом СРV за ДК 021:2015 50240000-9 (Ремонт т/х "Арктур") відповідно до виконавчої ремонтної відомості №1; загальна вартість робіт (наданих послуг) склала 857340,00 грн., сума ПДВ - 171468,00 грн.; замовник претензій по об`єму, якості виконання робіт (надання послуг) не має /том 2 а.с. 219, 231/;
Отже, платник податку ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" після настання першої з умов виникнення податкових зобов`язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 ПК України, яка підтверджена актом №01 приймання-передачі наданих послуг від 04.08.2023, відповідно до пунктів 201.7, 201.10 статті 201 ПК України був зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Не надання позивачем виписки банку про надходження коштів від "ДП АМПУ" (38727770), завірену банківською установою, платіжної інструкції або виписки банку (завірених банківською установою), а також оборотно-сальдових відомостей по рахунку 631 по розрахунках з постачальниками товарів/послуг: ТОВ "Судноремонтне підприємство "Дунайсервіс", ПАТ "Виноградар" та ТОВ "Металург Україна" не впливає на факт виникнення у позивача податкового зобов`язання з ПДВ після оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС", на підтвердження чого до контролюючого органу надано копію акту №01 приймання-передачі наданих послуг від 04.08.2023, та відповідно не впливає на обов`язок позивача скласти за зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №2 від 04.08.2023.
Матеріалами справи підтверджено, що 03.10.2023 ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 03.10.2023 №1 /том 2 а.с. 37-39/.
До цього повідомлення позивачем було додано письмові пояснення №01/10-23 від 03.10.2023 /том 2 а.с. 197/, за змістом яких підприємство за результатами тендеру з публічних закупівель уклало договір про надання послуг №106-В-РЕФ-23 з Державним підприємством "Адміністрація морських портів України", Ренійська філія Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ренійського морського порту) на послуги з ремонт т/х Арктур в обсязі попередньої ремонтної відомості. Згідно з договором частково роботи були виконані раніше, підписано акт виконаних робіт. Замовник згідно з виставленим рахунком сплатив виконані роботи. 15 вересня 2023 року остаточно завершено ремонтні роботи, про що свідчить акт прийому-передачі наданих послуг №02 від 15 вересня 2023 року. Замовник частково сплатив за ремонтні роботи. Ремонтні роботи проводилися під наглядом Регістру судноплавства України. Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) від 02.10.2023 №106-02-375-23. Протягом ремонту т/х Арктур" було закуплено витратні матеріали, постачання яких було обов`язком ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС, а саме: на підставі договору поставки №ХФС 21/08-23 від 21.08.2023 ТОВ "ПРОФАРБА (код ЄДРПОУ 39329530) закуплена фарба та допоміжні матеріали. Видаткові накладні №ПР-00002908 та ПР-00002814 додаються. Відповідно до накладних ПАТ ВИНОГРАДАР (код ЄДРПОУ 13911074) №РН-000136 від 01.08.2023, №РН-000146 від 10.08.2023, №РН-000167 від 23.08.2023, №РН-000169 від 24.0.2023, №РН-00014 від 01.09.2023, №РН-000190 від 07.09.2023, №РН-000193 від 11.09.2023 придбано кисень газоподібний в балонах та діоксин вуглецю скраплений. Відповідно до накладної ТОВ "Морський будівельний комплекс" (ЄДРПОУ 31943276) №-00000351 від 23.08.2023 придбано метал та металопрофільні вироби. Відповідно до накладних ТОВ Спецметаллстрой (код ЄДРПОУ 37417530) №РН-0000182 від 08.08.2023, №РН-0000431 від 23.08.2023, №РН-0000432 від 23.08.2023 був закуплений метал. Відповідно до накладних ТОВ Сварка Плюс (код ЄДРПОУ 36851211) №ЦБ-835 від 23.08.2023 придбано дріт для зварювальних робіт. Відповідно до накладних ПП ІДЕЛЬ (код ЄДРПОУ 31253577) №ЦБ-1256 від 24.08.2023 придбано електроди для зварювальних робіт. Всі господарські операції з придбання матеріалів зафіксовано у бухгалтерських регістрах. Копії карток-рахунків за рахунком 63 з постачальниками додаються.
На підтвердження пояснень разом із зазначеним вище повідомленням позивачем надано до контролюючого органу копії таких документів:
- договору про надання послуг №106-В-РЕФ-23 від 30.06.2023, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС (виконавець) та Державним підприємством "Адміністрація морських портів України", Ренійська філія Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ренійського морського порту) (замовник), за умовами якого замовник доручає, а виконавець зобов`язується надати послуги з ремонту, технічного обслуговування морського транспорту і пов`язаного обладнання на супутні послуги за кодом матеріалів, запасних частин, комплектуючих, обладнання, агрегатів, вузлів, лакофарбних замінюваних та витратних матеріалів, мастил, олив та інших технічних рідин тощо (далі - матеріальні ресурси) виконавця в порядку, в строки та на умовах, визначених цим договором відповідно до специфікації (попередньої ремонтної відомості т/х "Арктур"), яка є невід`ємною частиною цього договору (додаток №1), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити послуги. Номенклатура, ціна, обсяг послуг зазначені у специфікації (попередня ремонтна відомість т/х "Арктур" (далі - судно), яка є невід`ємною частиною цього договору (додаток №1) (пункт 1.1., 2.1 договору). Відповідно до пункту 4.1. договору ціна договору становить 1580000,00 грн., без ПДВ, крім того сума ПДВ 316000,00 грн., всього ціна договору 1896000,00 грн.з ПДВ. Ціна договору підтверджується у Специфікації "Попередня ремонтна відомість т/х "Арктур" (додаток №1) до цього договору. Згідно з пунктом 5.1. договору розрахункові операції за надані послуги по даному договору замовник здійснює поетапно за фактично надані обсяги послуг шляхом перерахування грошових коштів у безготівковій формі на поточний рахунок виконавця протягом 15 банківських днів з дати отримання виставленого виконавцем оригіналу належним чином оформленого рахунку та підписаного сторонами акту приймання-передачі наданих послуг за умови (відкладальна обставина згідно з ч.1 ст. 212 ЦКУ) затвердження фінансового плану замовника на відповідний календарний рік та наявності в ньому витрат на закупівлю послуг, що є предметом договору. Акт приймання-передачі наданих послуг підписується сторонами на підставі прийнятої замовником виконавчої документації. Строк надання послуг становить 60 календарних днів з дня підписання Акту приймання-передачі судна в ремонт (пункту 6.1 договору). Відповідно до пункту 12.1. договору цей договір набирає чинності з дня його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками, і діє на період правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, але у будь-якому випадку не пізніше до 31.12.2023. А в частині здійснення розрахунків замовником за надані послуги, які були надані в межах строку дії цього договору - до їх повного завершення. Відповідно до пункту 15.1 договору невід`ємною частиною цього договору є додаток №1 Специфікація "Попередня ремонтна відомість т/х "Арктур" /том 2 а.с. 200-203/;
- специфікації "Попередня ремонтна відомість т/х "Арктур", що є додатком №1 до договору №106-В-РЕФ-23 від 30.06.2023 /том 2 а.с. 167-170/;
- виконавчої ремонтної відомості з ремонту т/х "Арктур" №2, що додатком №2 до договору №106-В-РЕФ-23 від 30.06.2023 /том 2 а.с. 152-154/;
- протоколу №2 уточнення обсягів послуг з ремонту т/х "Арктур" №2 від 14.09.2023 /том 2 а.с. 180-181/;
- акту №02 приймання-передачі наданих послуг від 15.09.2023, складеного між ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС (виконавець) та Державним підприємством "Адміністрація морських портів України", Ренійська філія Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ренійського морського порту) (замовник), про те, що на підставі договору №106-В-РЕФ-23 від 30.06.2023 виконавцем були виконані наступні роботи (надані послуги), а саме: послуги з ремонту, технічного обслуговування морського транспорту і пов`язаного обладнання та супутні послуги за кодом СРV за ДК 021:2015 50240000-9 (Ремонт т/х "Арктур") відповідно до виконавчої ремонтної відомості №2; загальна вартість робіт (наданих послуг) склала 706445,78 грн., сума ПДВ - 141289,16 грн.; замовник претензій по об`єму, якості виконання робіт (надання послуг) не має /том 2 а.с. 160/;
- акту приймання-передачі з ремонту т/х "Арктур" від 15.09.2023 (договір про надання послуг №106-В-РЕФ-23 від 30.06.2023), складеного між ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС та Ренійською філією Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" про те, що т/х "Арктур" вважається прийнятим після проведення ремонту ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС з 15 вересня 2023 року /том 2 а.с. 190/;
- виписки АТ "Райффайзен Банк" по рахунку ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС за період з 28.09.2023 по 28.09.2023 /том 2 а.с. 156/;
- акту здачі-прийняття робіт (наданих послуг), складеного між Регістром судноплавства України (виконавець) та ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" (замовник), про те, що виконавцем були надані послуги 52.22 нагляд за ремонтом, судно "АРКТУР" вартість 12272,41 грн., у тому числі ПДВ - 2454,48 /том 2 а.с. 199/;
- видаткової накладної №-000003511 від 23.08.2023 (постачальник - ТОВ "Морський будівельний комплекс", одержувач - ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС) на товар на суму 220080 грн., у тому числі ПДВ - 36680 грн. /том 2 а.с. 194/, товарно-транспортної накладної №3511 від 23.08.2023 /том 2 а.с. 185/;
- видаткових накладних №РН-000146 від 10.08.2023, №РН-000136 від 01.08.2023 (постачальник - ПАТ "Виноградар", одержувач - ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС) /том 2 а.с. 171, 198/, видаткових накладних (постачальник - ПАТ "Виноградар", одержувач - ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС): №РН-000189 від 05.09.2023 /том 2 а.с. 193/, №РН-000192 від 08.09.2023 /том 2 а.с. 192/, №РН-000169 від 24.08.2023 /том 2 а.с. 189/, №РН-000193 від 11.09.2023 /том 2 а.с. 183/, № РН-000167 від 23.08.2023 /том 2 а.с. 179/, №РН-000184 від 01.09.2023 /том 2 а.с. 175/, №РН-000194 від 11.09.2023 /том 2 а.с. 159/, №РН-000190 від 07.09.2023 /том 2 а.с. 157/;
- картки рахунку 63 розрахунку з постачальниками і підрядниками ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС за серпень 2023 року ПП "Ідель" /том 2 а.с. 162/, картки рахунку 63 за 3 квартал 2023 року ТОВ "Сварка плюс" /том 2 а.с. 164/, картки рахунку 63 за вересень 2023 року ПАТ "Виноградар" /том 2 а.с. 166/, картки рахунку 63 за серпень 2023 року ПАТ "Виноградар" /том 2 а.с. 178/, картки рахунку 63за серпень 2023 року ТОВ "Спецметаллстрой" /том 2 а.с. 186/, картки рахунку 63 за серпень 2023 року ТОВ "Морськ.буд.компл" /том 2 а.с. 187/, картки рахунку 63 за серпень 2023 року ТОВ "Профарба" /том 2 а.с. 191/;
- рахунку на оплату №ЦБ-810 від 02.08.2023 та видаткової накладної №ЦБ-835 від 23.08.2023 (постачальник - ТОВ "Сварка плюс", покупець - ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС) на дріт СВ 1.20 ІSO 14341-F-G 4Si1 ом.кас.5 кількістю 300 кг /том 2 а.с. 172, 188/;
- рахунку на оплату №ЦБ-1249 від 02.08.2023 та видаткової накладної №ЦБ-1256 від 24.08.2023 (постачальник - ПП "Ідель", одержувач - ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС) на електроди УОНИИ-13/55 Д-4.0 кількістю 100 кг /том 2 а.с. 176, 184/;
- видаткових накладних (постачальник - ТОВ "Спецметаллстрой", одержувач - ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС): №РН-0000431 від 23.08.2023 /том 2 а.с. 182/, №РН-0000432 від 23.08.2023 /том 2 а.с. 177/, №РН-0000182 від 08.08.2023 /том 2 а.с. 163/,
- рахунків - фактур №СФ-0000389 від 26.07.2023/том 2 а.с.174/, №СФ-0000414 від 09.08.2023 /том 2 а.с. 173/;
- договору поставки №ХФС21/08-23 від 21.08.2023, укладеного між ТОВ "Профарба" та ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС /том 2 а.с. 195-196/; рахунку на оплату по замовленню №3238 від 25.08.2023 /том 2 а.с. 165/; рахунку на оплату по замовленню №3148 від 21.08.2023 /том 2 а.с. 161/; видаткової накладної №ПР-00002814 від 21.08.2023 /том 2 а.с. 158/; видаткової накладної №ПР-00002908 від 25.08.2023 /том 2 а.с. 155/.
Таким чином, позивачем було надано контролюючому органу копію акту №02 приймання-передачі наданих послуг від 15.09.2023, складеного між ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС (виконавець) та Державним підприємством "Адміністрація морських портів України", Ренійська філія Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ренійського морського порту) (замовник), про те, що на підставі договору №106-В-РЕФ-23 від 30.06.2023 виконавцем були виконані наступні роботи (надані послуги), а саме: послуги з ремонту, технічного обслуговування морського транспорту і пов`язаного обладнання та супутні послуги за кодом СРV за ДК 021:2015 50240000-9 (Ремонт т/х "Арктур") відповідно до виконавчої ремонтної відомості №2; загальна вартість робіт (наданих послуг) склала 706445,78 грн., сума ПДВ - 141289,16 грн.; замовник претензій по об`єму, якості виконання робіт (надання послуг) не має /том 2 а.с. 160/.
Тому платник податку ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" після настання першої з умов виникнення податкових зобов`язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 ПК України, яка підтверджена актом №02 приймання-передачі наданих послуг від 15.09.2023, відповідно до пунктів 201.7, 201.10 статті 201 ПК України був зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Наявність чи відсутність видаткових накладних, які, за твердженням контролюючого органу не відповідають вимогам законодавства через не зазначення в них інформації про власника підпису зі сторони отримувача, не впливає на факт виникнення у позивача податкового зобов`язання з ПДВ після оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС", та відповідно не впливає на обов`язок платника податків ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" скласти за зареєструвати в ЄРПН податкову накладну у дату оформлення такого документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку - акту №02 приймання-передачі наданих послуг від 15.09.2023 /том 2 а.с. 160/.
Щодо аналізу господарських операцій між позивачем ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" та Державним підприємством "Адміністрація морських портів України", Ренійська філія Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ренійського морського порту) та/або між позивачем та іншими контрагентами позивача, то в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки ці питання повинні досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Верховний Суд у постанові від 07.12.2022 у справі №500/2237/20 дійшов висновку, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Так само у пункті 82 постанови від 23.02.2023 у справі №420/9924/20 Верховний Суд звернув увагу на те, що в межах спірних відносин, що виникли між сторонами на стадії реєстрації податкових накладних, надання судами оцінки щодо товарності або безтоварності господарських операцій є передчасною подією. Такі обставини можуть бути встановлені контролюючим органом на підставі здійсненої належної перевірки, з прийняттям ППР, та в подальшому підтверджені судом.
Аналогічний висновок наведений Верховним Судом у постанові від 23.05.2023 у справі №500/770/21.
Підсумовуючи викладене вище, враховуючи встановлені обставини та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, зважаючи на наявність у позивача передбачених законодавством документів, необхідних для складання податкової накладної №2 від 04.08.2023 та №1 від 15.09.2023, беручи до уваги, що реальність господарських операцій може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків, суд дійшов висновку, що у ГУ ДПС у Полтавській області були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, тому рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26.09.2023 №9593715/43421492 та від 05.10.2023 №9660959/43421492 прийняті Головним управлінням ДПС у Полтавській області без урахування всіх обставин, що має значення для їх прийняття, тобто необґрунтовано, а отже є протиправними та підлягають скасуванню.
Спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Абзацами 5, 6, та 7 вступної частини Рекомендації Rec (2004) 6 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам "Щодо вдосконалення національних засобів правового захисту", ухваленої на 114-й сесії 12.05.2004, передбачено, що, відповідно до вимог статті 13 Конвенції, держави-члени зобов`язуються забезпечити будь-якій особі, що звертається з оскарженням порушення її прав і свобод, викладених в Конвенції, ефективний засіб правового захисту в національному органі; крім обов`язку впровадити такі ефективні засоби правового захисту у світлі прецедентної практики Європейського суду з прав людини, на держави покладається загальний обов`язок розв`язувати проблеми, що лежать в основі виявлених порушень; саме держави-члени повинні забезпечити ефективність таких національних засобів як з правової, так і практичної точок зору, і щоб їх застосування могло привести до вирішення скарги по суті та належного відшкодування за будь-яке виявлене порушення.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов`язань.
Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.
Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Таким чином, обов`язок щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних поданих платником податків податкових накладних №2 від 04 серпня 2023 року та №1 від 15 вересня 2023 року покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику - ДПС України.
Зважаючи на викладене вище, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26 вересня 2023 року №9593715/43421492 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 04 серпня 2023 року №2, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" (ідентифікаційний код 43421492) 01 вересня 2023 року, а також визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05 жовтня 2023 року №9660959/43421492 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 15 вересня 2023 року №1, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" (ідентифікаційний код 43421492) 28 вересня 2023 року.
Отже, адміністративний позов ТОВ "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" обґрунтований та підлягає задоволенню.
Частиною 1 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до приписів пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою підприємцем до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" установлено у 2023 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, працездатних осіб: з 1 січня - 2684 гривні.
Відповідно до приписів частини 3 статті 6 статті 4 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
З огляду на викладене вище, за подання позовної заяви у цій справі, в якій об`єднано дві вимоги немайнового характеру, позивач повинен сплатити судовий збір в сумі 5368 грн. (2684 грн. * 2).
При зверненні до суду з позовом у цій справі позивачем сплачено судовий збір у загальній сумі 8052 грн., що підтверджується копією платіжної інструкції №253 від 28.11.2023 на суму 2684 грн. /том 1 а.с. 22/, копією платіжної інструкції №290 від 14.12.2023 на суму 5368 грн. /том 1 а.с. 23/ виписками про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України /том 2 а.с. 92-93/.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, при задоволенні позову "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2684 грн. (5368 грн./2) та стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2684 грн. (5368 грн./2).
Прохальна частина позовної заяви містить клопотання позивача про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь ТОВ ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС судових витрат.
Частиною 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з приписами статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Частинами 6, 7 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Частиною 7 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Частиною 1 статті 903 Цивільного кодексу України встановлено, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Позивачем не надано до суду договору на надання правничої (правової) допомоги із зазначенням умов оплати послуг адвоката, рахунків чи інших доказів на підтвердження розміру витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи.
Усупереч вимогам статті 134 КАС України позивачем не надано до суду детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Зважаючи на викладене вище, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення на користь позивача з відповідача судових витрат, зокрема, на правничу допомогу.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 132, 134, 139, 229, 243-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" (вул. Університетська, 20-А, кабінет 509, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, ідентифікаційний код 43421492) до Головного управління ДПС у Полтавській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44057192, вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000), Державної податкової служби України (ідентифікаційний код 43005393, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26 вересня 2023 року №9593715/43421492.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 04 серпня 2023 року №2, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" (ідентифікаційний код 43421492) 01 вересня 2023 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05 жовтня 2023 року №9660959/43421492.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 15 вересня 2023 року №1, подану на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" (ідентифікаційний код 43421492) 28 вересня 2023 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2684 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ХЕРСОН ФЛОТ СЕРВІС" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2684 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Сич
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2024 |
Оприлюднено | 16.09.2024 |
Номер документу | 121603179 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
С.С. Сич