Рішення
від 13.09.2024 по справі 520/19581/24
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 вересня 2024 р. №520/19581/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Селянського (фермерського) господарства "Моноліт" (вул. Центральна, буд. 2-А,с. Підлиман,Борівський район, Харківська область,63824) до Борівської селищної військової адміністрації Ізюмського району Харківської області (вул. Центральна, буд. 1,с-ще Борова,Ізюмський р-н, Харківська обл.,63801, код ЄДРПОУ 44854510) про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Селянське (фермерське) господарство "Моноліт", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:

1. Визнати протиправною відмову Борівською селищної військової адміністрації Ізюмського району Харківської області по наданню пільг селянському (фермерському) господарству Моноліт по сплаті єдиного податку четвертої групи, МПЗ, земельного податку за період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року, що була оформлена листом № 844 від 17 червня 2024 року.

2. Зобов`язати Борівську селищну військову адміністрацію Ізюмського району Харківської області надати селянському (фермерському) господарству Моноліт пільги по сплаті єдиного податку четвертої групи, МПЗ, земельного податку за період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року за земельні ділянки зазначені в додатку до листа селянського (фермерського) господарства Моноліт № 52 від 10 червня 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 10 червня 2024 року позивач звернувся до відповідача з листом № 52 в якому просив надати йому пільги по сплаті місцевих податків та зборів в період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року, оскільки земельні ділянки які знаходятся в користуванні господарства є потенційно забрудненими вибухонебезпечними предмати та не можуть бути використані в господарській діяльності. Однак, листом № 844 від 17.06.2024 відмовлено в наданні пільги мотивував свою відмову тим, що нібито не передбачено можливість надання пільги за попередній час. Позивач не погоджується з відмовою, вважає її протиправною, неправомірною, винесену з порушенням норм чинного законодавства України, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.07.2024 року відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вказавши, що жодних процесуальних порушень з боку відповідача допущено не було. Відповідач пояснив, що Селянське (фермерське) господарство Моноліт у 2023 році не зверталося до Борівської селищної військової адміністрації Ізюмського району Харківської області з заявою про надання пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів (єдиного податку четвертої групи, МПЗ, земельного податку) з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року, а тому підстави для надання пільг за наданою заявою 10.06.2024 року відсутні, оскільки, діючими нормами Кодексу не передбачається прийняття Рішень за минулі роки.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом з матеріалів справи встановлено, що місцезнаходження Селянського (фермерського) господарства «Моноліт» є Харківська область, Ізюмський район, с. Підлиман., вул. Центральна, буд. 2-А. Основним видом діяльності за КВЕД є 01.11.0 Вирощування зернових та технічних культур.

10.06.2024 року Селянське (фермерське) господарство «Моноліт» звернулося до Борівської селищної військової адміністрація Ізюмського району Харківської області зі зверненням вх. № 1458 від 10.05.2024 року (вих. 09.05.2024 № 32) щодо надання пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів (єдиного податку четвертої групи, МПЗ, земельного податку) з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року (а.с. 25).

В обґрунтування заяви від 10.06.2024 вказано, що земельні ділянки які знаходяться в користуванні Селянського (фермерського) господарства Моноліт є потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами та не можуть бути використані в господарській діяльності.

Зазначена заява була направлена на розгляд тимчасової комісії щодо надання індивідуальних податкових пільг із сплати місцевих податків та зборів в зв`язку з визнанням земельних ділянок непридатними для використання через потенційну загрозу їх забруднення вибухонебезпечними предметами на території Борівської селищної територіальної громади Ізюмського району Харківської області.

Листом №844 від 17.06.2024 року відповідач відмовив в прийнятті рішення по сплаті єдиного податку четвертої групи, МПЗ, земельного податку за період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року.

Вважаючи відмову відповідача по наданню пільг селянському оформлену листом № 844 від 17 червня 2024 року протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірних правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Основним документом, що регулює земельні відносини в Україні, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 №2768-111.

За приписами ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.

Плата за землю справляється відповідно до закону.

Положенням п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

За приписами пп. 269.1.2. п. 269.1. ст. 269 ПК України платниками плати за землю є платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

Згідно з пп. 270.1.2. п. 270.1. статті 270 ПК України об`єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Пунктом 288.1. ст. 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Згідно з п. 288.4. ст. 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).

Статтею 283 ПК України визначений перелік земельних ділянок, які не підлягають оподаткуванню земельним податком.

Так, згідно з п.п. 283.1.9. п. 283.1 ст. 288 ПК України не сплачується податок за земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами.

Пунктом 283.2. встановлено, що не сплачується податок за земельні ділянки, непридатні для використання у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, у випадку прийняття сільськими, селищними, міськими радами, військовими адміністраціями та військово-цивільними адміністраціями рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п. 283-1.2. ст. 283-1 ПК України підставою для ненарахування земельного податку відповідно до підпункту 283.1.9 пункту 283.1 статті 283 цього Кодексу у частині земельних ділянок, забруднених вибухонебезпечними предметами, є дані Державного земельного кадастру.

Земельний податок за земельні ділянки, визначені підпунктом 283.1.9 пункту 283.1 статті 283 цього Кодексу, у частині земельних ділянок, забруднених вибухонебезпечними предметами, не нараховується за період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами.

Період, коли земельні ділянки визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.

Для земельних ділянок, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, період, коли земельні ділянки визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (у тому числі коли дата початку обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території), за умови подання платником плати за землю до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації заяви про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами та прийняття таким органом місцевого самоврядування, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів щодо земельної ділянки, зазначеної у такій заяві, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Нарахування земельного податку за земельні ділянки, визначені підпунктом 283.1.9 пункту 283.1 статті 283 цього Кодексу, у частині земельних ділянок, забруднених вибухонебезпечними предметами, відновлюється починаючи з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.

Згідно з п. 283-1.3. ст. 283-1 ПК України підставою для ненарахування земельного податку відповідно до пункту 283.2 статті 283 цього Кодексу у частині земельних ділянок, непридатних для використання у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, є інформація, зазначена у підпункті 12.4.6 пункту 12.4 статті 12 цього Кодексу.

Ненарахування земельного податку за земельні ділянки, непридатні для використання у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, здійснюється протягом періоду, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата прийняття сільською, селищною, міською радою, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяви платника податків, та завершується останнім числом місяця, на який припадає дата, що настає раніше, - або останній день строку, на який надано пільгу зі сплати місцевих податків та/або зборів відповідно до прийнятого рішення (у тому числі з урахуванням змін, внесених до такого рішення), або дата скасування відповідного рішення, або дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності чи визнання земельної ділянки придатною для використання.

У разі подання платником податків до контролюючого органу рішення відповідного органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяви платника податків, інформація про які відсутня у базах даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, нарахування земельного податку до отримання контролюючим органом відповідних даних з Державного земельного кадастру здійснюється на підставі відомостей, наданих платником податків.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником земельного податку на підставі оригіналів або належним чином засвідчених копій рішень відповідних органів місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяви платника податків контролюючий орган, до якого звернувся платник земельного податку, протягом десяти робочих днів здійснює перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення разом з детальним розрахунком суми податку. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Згідно з п.п. 12.3.7 п. 12.3 ст. 12 ПК України, не дозволяється сільським, селищним, міським радам встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків та зборів для окремих юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків та зборів.

Дія абзацу першого цього підпункту не поширюється на прийняття сільськими, селищними, міськими радами, військовими адміністраціями та військово-цивільними адміністраціями рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяви платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами (з обов`язковим зазначенням кадастрових номерів таких земельних ділянок), а також про внесення змін до таких рішень.

Рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами повинні прийматися на кожний календарний рік окремо, за умови наявності відповідних заяв платників податків, та на період не більше ніж до кінця поточного календарного року.

Відповідно до п.п. 12.4.6 п. 12.4 ст. 12 ПК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад, військових адміністрацій та військово-цивільних адміністрацій щодо податків та зборів належать надання інформації контролюючим органам за місцезнаходженням земельних ділянок щодо рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів, прийнятих на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами. Така інформація надається в електронному вигляді у порядку та за формою, затвердженими Кабінетом Міністрів України, протягом 10 календарних днів з дня прийняття відповідного рішення з обов`язковим зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок, щодо яких прийнято відповідне рішення.

З аналізу вищевказаних норм Закону вбачається, що земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами за умови подання платником плати за землю до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації заяви про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами.

Рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами приймаються за умови наявності відповідних заяв платників податків.

Інших умов та підстав для прийняття рішення відповідного органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів, окрім як на підставі заяви платника податків про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами (за умови розташування земельної ділянки на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією) чинним законодавством не передбачено.

Разом із тим суд наголошує, що положеннями частини другої п. 2831. 3 ст. 2831 , п. 288.8 ст. 288 Податкового кодексу України встановлено, що ненарахування земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, непридатні для використання у зв`язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, здійснюється протягом періоду, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата прийняття органом місцевого самоврядування рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяви платника податків.

Отже, незалежно від зазначеної у рішенні дати початку звільнення земельних ділянок від оподаткування, початок періоду застосування пільги визначений Кодексом як перше число місяця, на який припадає дата прийняття Рішення.

Судом встановлено, що 10.06.2024 року позивач звернувся до Борівської селищної військової адміністрації Ізюмського району Харківської області зі зверненням щодо надання пільг зі земельного податку за 2023 рік.

Листом №844 від 17.06.2024 року відповідач відмовив в прийнятті рішення по сплаті єдиного податку четвертої групи, МПЗ, земельного податку за минулий період, а саме 2023 рік.

Як зазначено відповідачем в відзиві на позовну заяву, у 2024 році позивач звертався з заявами про надання пільг зі сплати місцевих податків зборів і отримав їх на 2024 рік на 367,5619 га (інші землі обробляються господарством), що підтверджується розпорядженнями № 56 від 24.01.2024року, № 184-од від 11.03.2024року, № 238-од від 08.04.2024 року, № 318-од від 30.05.2024 року, № 322-од від 30.05.2024 року.

Разом із тим, що Селянське (фермерське) господарство «Моноліт» у 2023 році не зверталося до Борівської селищної військової адміністрації Ізюмського району Харківської області з заявою про надання пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів (єдиного податку четвертої групи, МПЗ, земельного податку) з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року.

Суд зауважує, що аналізуючи положення п. 288.8 ст. 288 ПК України, та враховуючи що заявник звернувся з заявою до Борівської селищної військової адміністрації Ізюмського району Харківської області за 2023 рік лише в червні 2024 року відповідач правомірно відмовив в наданні пільг селянському (фермерському) господарству «Моноліт» по сплаті єдиного податку четвертої групи, МПЗ, земельного податку за 2023 рік. Тому суд не вбачає правових підстав для задоволення адміністративного позову.

Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні позову.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат у відповідності до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судом не здійснюється.

Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Селянського (фермерського) господарства "Моноліт" (вул. Центральна, буд. 2-А,с. Підлиман,Борівський район, Харківська область,63824) до Борівської селищної військової адміністрації Ізюмського району Харківської області (вул. Центральна, буд. 1,с-ще Борова,Ізюмський р-н, Харківська обл.,63801, код ЄДРПОУ 44854510) про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Бідонько А.В.

СудХарківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення13.09.2024
Оприлюднено16.09.2024
Номер документу121603827
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них плати за землю