справа № 489/2700/24 провадження №2/489/1334/24
РІШЕННЯ
Іменем України
16 вересня 2024 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючого судді Коваленка І.В.,
за участю секретаря судового засіданняКоростієнко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради, третя особа Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Екватор» (далі ОСББ «Екватор»), про визнання права власності в порядку спадкування за законом
встановив:
У квітні 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на квартиру АДРЕСА_1 .
Як на підставу позовних вимог в позові вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 батько ОСОБА_3
У 1974 році його мати отримала квартиру АДРЕСА_1 , яка була збудована Житлово-будівельним кооперативом «Екватор» (далі ЖБК «Екватор»). Вартість квартири була повністю виплачена 31.03.1988. В подальшому, ЖБК «Екватор» за рішенням загальних зборів співвласників квартир, серед яких був і ОСОБА_4 , реорганізовано в ОСББ «Екватор», що підтверджується протоколом загальних зборів № 1 від 24.12.2006 та свідоцтвом про державну реєстрацію ОСББ «Екватор», виданим 06.03.2007 виконавчим комітетом Миколаївської міської Ради.
Після смерті батька позивач звернувся до приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області Островської-Колосюк Ю.Б. (далі приватний нотаріус) із заявою про прийняття спадщини, але нотаріус видала відмову у вчиненні нотаріальної дії від 09.11.2023, посилаючись на відсутність правовстановлюючого документу на квартиру.
На випадок своєї смерті батьки не залишили жодних розпоряджень, у зв`язку із чим спадкування позивачем, який є єдиним спадкоємцем, відбується за законом та враховуючи відсутність правовстановлюючого документа єдиним дієвим та належним способом захисту порушених майнових прав є звернення до суду із позовом в порядку цивільного судочинства.
У додаткових письмових поясненнях від 30.05.2024 представник відповідача Миколаївської міської ради при вирішенні справи просила врахувати той факт, що право власності на квартиру не зареєстровано, а тому до спадкоємця ( ОСОБА_1 ) переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцю на час відкриття спадщини.
Ухвалою Ленінського районного суду міста Миколаєва суду від 18.04.2024 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання. Цією ухвалою витребувано у приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області Островської-Колосюк Ю.Б. спадкову справу, заведену після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою суду від 26.06.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судове засідання, призначене на 11.09.2024, по яке повідомлені належним чином, учасники справи не з`явилися. У поданих до суду заявах просили розгляд справи здійснювати за їх відсутності та представники позивача і третьої особи просили позов задовольнити, а відповідача ухвалити рішення з урахуванням додаткових письмових пояснень.
Згідно вимогстатті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За вимогами частини п`ятоїстатті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його складання.
Суд, дослідивши матеріали справи та встановив наступні факти і відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи підтверджується, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , про що зроблено відповідний актовий запис про смерть № 3421 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 ).
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , про що зроблено відповідний актовий запис про смерть № 377 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 ).
Вказані особи є батьками позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 .
Відповідно до доданої до позову довідки ОСББ «Екватор» від 16.11.2023 ОСОБА_2 отримала квартиру в ЖБК «Екватор» в 1974 році. Згідно загальних зборів співвласників квартир від 24.12.2006 була проведена реорганізація кооперативу в ОСББ «Екватор». 100 % вартості квартири в 1974 році була 6515,10 рублів, 40% внесок 2664,00 рублів, ссуда 3851,10 рублів. Ссуда виплачувалася з 1974 року по 1988 рік і була погашена 31.03.1988. Квартира виплачена.
Протоколом № 1 загальних зборів житлово-будівельного кооперативу «Еквар» від 24.12.2006 позивач підтвердив, що його батько ОСОБА_3 був членом кооперативу та приймав участь в його реорганізації в об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно довідки Комунального підприємства «Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації» від 15.12.2023 право власності квартиру АДРЕСА_2 не зареєстровано. Будинок введено в експлуатацію згідно рішення виконавчого комітету Миколаївської міської Ради народних депутаті трудящих від 02.04.1974 № 306.
Відсутність державної реєстрації права власності на квартиру також підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 374746967 від 17.04.2024.
Із дослідженої судом спадкової справи № 21/2022 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , заведеної приватним нотаріусом, встановлено, що спадщину після смерті батька прийняв лише позивач, подавши відповідну заяву нотаріусу.
Матеріалами спадкової справи підтверджується, що заповіт та інші спадкоємці відсутні.
09.11.2023 позивач звернувся до приватного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .
Проте, постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 09.11.2023 йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з підстав на відсутність правовстановлюючого документу на квартиру.
Правове обґрунтування та мотиви суд.
Відповідно до пункту 3 постанови Верховної Ради Української РСР «Про введення в діюЗакону України«Про власність»від 26березня 1991 року, положення статті 15Закону України «Про власність»застосовуються до правовідносин, що виникли як до, так і після 15 квітня 1991 року.
За загальним правилом, згідно зі статтею 15Закону України «Про власність»член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.
Судом встановлено, що квартира була отримана у ЖБК «Екватор» у 1974 році матір`ю позивача ОСОБА_2 в період шлюбу з ОСОБА_3 та повністю виплачена в 1988 році, відтак презюмується, що квартира була набута ними у спільну власність, оскільки іншого судом не встановлено.
Мати позивача померла раніше батька, а тому останній, так як на момент смерті проживав разом з нею, відповідно до частини третьої статті 1268 ЦК України, фактично прийняв спадщину після смерті дружини, оскільки іншого судом не встановлено. Проживання спадкодавця ОСОБА_3 у спірній квартирі підтверджується протоколом загальних зборів співвласників ОСББ «Екватор» та витягом з реєстру територіальної громади міста Миколаєва «Про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні» від 09.11.2023 наданої на дату смерті останнього.
Також встановлено, що за життя батьки позивача, набули право власності на квартиру після повної сплати внесків, але своє право власності не зареєстрували. У зв`язку із чим, через відсутність правовстановлюючого документу, позивач позбавлений права оформити спадкові права на спадкове нерухоме майно.
Згідностатті 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до положень частини другої статті1220, частини п`ятої статті1268 ЦК Українинезалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини - дня смерті особи або дня, з якого вона оголошується померлою.
Разом із тим, згідно зістаттею 1297 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім`я кожного з них із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.
Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина третястатті 1296 ЦК України).
За правилами статей12,81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Отже, спадкові права є майновим об`єктом цивільного права, оскільки вони надають спадкоємцям можливість успадкувати майно (прийняти спадщину), але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.
У відповідності до пункту 23постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову та його часткового задоволення, оскільки його батьками за життя було повністю сплачено пайові внески за квартиру, а відтак вони набули право спільної власності на квартиру, але в установленому порядку державну реєстрацію такого права не здійснили, а тому, через відсутність правовстановлюючого документу, право позивача на спадщину, підлягає захисту шляхом визнання за ним права власності на спадкове майно після смерті батька ОСОБА_3 , так як ним фактично була прийнята спадщина після смерті дружини, яка померла раніше.
Доводи представника відповідача про те, що право власності на спадкодавця на квартиру не було зареєстровано, а тому до позивача, як спадкоємця, переходять лише визначені законом майнові права, які належали спадкодавцю на час відкриття спадщини, з урахуванням наведених вище мотивів висновків суду не спростовують.
Керуючись статтями4,19,141,263-265 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право власності у порядку спадквання за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , на квартиру АДРЕСА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного тексту рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_4 ;
відповідач: Миколаївська міська рада, код ЄДРПОУ 26565573, місцезнаходження: м.Миколаїв. вул. Адміральська,20;
третя особа: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Екватор», код ЄДРПОУ 22441041, місцезнаходження: м.Миколаїв, вул. пр.Миру, 46.
Повний текстсудового рішенняскладено 16.09.2024.
Суддя І.В.Коваленко
Суд | Ленінський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2024 |
Оприлюднено | 17.09.2024 |
Номер документу | 121609917 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Миколаєва
Коваленко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні