Рішення
від 02.09.2024 по справі 673/435/24
ДЕРАЖНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 673/435/24

Провадження № 2/673/299/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 вересня 2024 р. м. Деражня

Деражнянський районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючий суддя - Дворнін О.С.,

при секретарі судового засідання Демчишиній Н.Г.

на підставі письмових заяв представника позивача- ОСОБА_1 та представника Вовковинецької селищної ради- Валентини Бевзюк

розглянув у судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження, за правилами ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Вовковинецької селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В :

У квітні 2024 року позивач ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Вовковинецької селищної ради про визначення додаткового строку, достатнього для подання нею заяви про прийняття спадщини, вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько, ОСОБА_3 , після смерті якого залишилось спадкове майно, яким є житловий будинок з надвірними будівлями, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та земельних ділянок для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства. Позивачка є спадкоємцем до майна померлого за законом, тому звернулася до нотаріальної контори для оформлення своїх спадкових прав, проте їй в цьому було відмовлено у зв`язку з пропуском встановленого законодавством шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини. ОСОБА_2 стверджує, строк для подачі заяви про прийняття спадщини пропустила через неодноразові зміни законодавства щодо строків прийняття спадщини у зв`язку з введенням в Україні воєнного стану, тому позивач просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Ухвалою судді від 31.05.2024 року відкрито провадження у справі за даним позовом та призачено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов, а позивачу відповіді на відзив.

В судове засідання позивач не з`явилася, натомість її представник - адвокат Сідлецька О.В., подала заяву про розгляд справи без їх участі, та вказала, що заявлені вимоги підтримують і просять їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подавши заяву про розгляд справи за її відсутності за наявними в матеріалах справи документами.

Дослідивши матеріали справи та письмові клопотання учасників справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, повно і всебічно оцінивши всі фактичні обставини справи та докази, які мають значення для розгляду справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Так, за ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно із ч.1 ст. 1270 цього Кодексу для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

За ч. 3 ст. 1272 цього Кодексу за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданного 08.08.2023 року.

Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, яким є житловий будинок з надвірними будівлями, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та земельних ділянок для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства, на які останній мав право на підставі свідоцв про право на спадщину за заповітом.

Позивач є донькою спадкодавця ОСОБА_3 , що підтверджується наявними в матеріалах справи:

- свідоцтвом про народження ОСОБА_4 , серія НОМЕР_2 , виданого 02.01.1980 року, де в графі «батько» - ОСОБА_3 , а в графі «мати» - ОСОБА_5 ;

- свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_3 , виданого 12.07.2008 року, з якого вбачається, що ОСОБА_6 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстрували шлюб та прізвище дружини після реєстрації шлюбу - ОСОБА_7 .

Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу серія НОМЕР_4 , виданого 10.08.1990 року, ОСОБА_3 та ОСОБА_8 розірвали шлюб.

Разом з тим, згідно довідки №70 від 18.04.2024 року, виданої виконавчим комітетом Вовковинецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, станом на 05.08.2023 року, померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 проживав і був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , одиноко.

Спадкова справа до майна ОСОБА_3 не заводилась, про що свідчить повідомлення приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Мельник А.В. №143/02-14 від 10.04.2024 року.

Як вбачається з цього ж письмового повідомлення нотаріуса, позивачу відмовлено в оформленні її спадкових прав після смерті ОСОБА_3 у зв`язку із пропуском нею встановленого законодавством шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Судом з`ясовано, що позивач вчасно не звернулася до нотаріальної контори та не подала заяву про прийняття спадщини через неодноразові зміни законодавства щодо строків прийняття спадщини у зв`язку з введенням в Україні воєнного стану, через це звернулася до нотаріуса із сплином 8 місяців.

Так, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно п.3 постанови КМУ від 28.02.2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» установлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Указом Президента України №64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.

Постановою КМУ № 719 від 24.06.2022 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану» строк для прийняття спадщини становить шість місяців з дня смерті особи та ще чотири місяці.

Проте, пункт 3 постанови КМУ від 28.02.2022 року № 164 виключено на підставі постанови КМ № 469 від 09.05.2023.

Таким чином, судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 є спадкоємцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця з поважної причини через введення воєнного стану в Україні, виїзду закордон, зміну законодавства щодо строків подання заяви про прийняття спадщини, тому суд вважає, що такі причини були пов`язані з об`єктивними, істотними труднощами для вчинення таких дій, у зв`язку з чим вона була позбавлена можливості своєчасно оформити свої спадкові права. Інших спадкоємців немає.

Згідно із ч.1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З огляду на викладене, приймаючи до уваги те, що позивачем доведено обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог, для реалізації спадкових прав позивачу слід визначити додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини терміном в три місяціз дня набрання рішенням суду законної сили.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_2 до Вовковинецької селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_2 додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тривалістю два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:

позивач - ОСОБА_2 ,

зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ;

відповідач - Вовковинецька селищна рада,

місцезнаходження: вул. Миру, 24, смт. Вовковинці Хмельницька область, індекс 32223

Суддя: О. С. Дворнін

СудДеражнянський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення02.09.2024
Оприлюднено18.09.2024
Номер документу121610086
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —673/435/24

Рішення від 02.09.2024

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

Ухвала від 12.06.2024

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

Ухвала від 31.05.2024

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні