Справа №: 398/4657/24
провадження №: 2-о/398/286/24
РІШЕННЯ
Іменем України
"12" вересня 2024 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Авраменка О.В.,
присяжних Гук А.М., Ємєліної Л.І.,
з участю секретаря судового засідання Міщенко С.А.,
представника заявника лікаря-психіатра ОСОБА_1 ,
прокурора ОСОБА_2 ,
особи, відносно якої розглядається питання ОСОБА_3 та її представника адвоката Боровського В.А.,
представника органу опіки та піклування Лінкевича К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Виконуючого обов`язки директора Комунального некомерційного підприємства «Олександрійська психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» Галенка Сергія Володимировича, заінтересована особа: ОСОБА_3 , про госпіталізацію ОСОБА_3 до закладу з надання психіатричної допомоги у примусовому порядку
В С Т А Н О В И В:
Виконуючий обов`язки директора КНП «Олександрійська психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» ОСОБА_4 звернувся в суду із заявою про госпіталізацію ОСОБА_3 до психіатричного закладу для надання психіатричної допомоги в примусовому порядку. Свої вимоги обґрунтовує тим, що 09.09.2024 року ОСОБА_3 була доставлена до КНП «Олександрійська психіатрична лікарня КОР» бригадою екстреної медичної допомоги у супроводі співробітників поліції та сина на виконання рішення Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області про проведення психіатричного огляду в примусовому порядку. За даними супроводжуючих, ОСОБА_3 вдома поводилась агресивно, голосно лаялась, чинила опір співробітникам поліції, лізла битись до медичних працівників та поліцейських, намагалась вистрибнути з балкону. Під час огляду психіатром, ОСОБА_3 поводилась неадекватно, агресивно, відмовлялась від надання їй психіатричної допомоги. В ході огляду встановлено, що ОСОБА_3 доступна продуктивному контакту формально, настрій знижений, нестійкий, легко дратується, кричить на лікаря, звучать маячні ідеї відношення, отруєння, стороннього впливу, емоційно неадекватна, категорично відмовляється від надання їй психіатричної допомоги, вважаючи себе здоровою. 10.09.2024 року ОСОБА_3 була оглянута комісією лікарів-психіатрів, якою встановлено, що ОСОБА_3 потребує госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги у примусовому порядку у зв`язку з наявністю у неї ознак тяжкого хронічного психічного розладу у формі маячного розладу, наявністю даних про агресивну поведінку, що становить безпосередню небезпеку, як для життя та здоров`я оточуючих, так і для неї самої, високою вірогідністю скоєння нею небезпечних дій, а також відсутність її усвідомленої згоди на лікування.
В судовому засіданні представник заявника лікар-психіатр ОСОБА_1 підтримав заяву, посилаючись на обставини викладені в ній, просив задовольнити та госпіталізувати ОСОБА_3 до КНП «Олександрійська психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» для надання психіатричної допомоги у примусовому порядку в умовах стаціонару. Додатково пояснив, що 12.07.2024 року до закладу звернувся ОСОБА_5 син ОСОБА_3 з питань порушень в психіці та поведінці, які відбуваються у його матері та йому було роз`яснено порядок поміщення до психіатричного стаціонару. 12.08.2024 року до закладу знову звернувся ОСОБА_5 та сусіди його матері з заявами про неадекватну, дивну та агресивну поведінку ОСОБА_3 . Заклад, враховуючи відмову ОСОБА_3 від добровільної госпіталізації та наявність фактів, викладених в заявах сина та сусідів, подав до суду заяву про проведення психіатричного огляду у примусовому порядку, яка була задоволена та 15.08.2024 року винесено відповідне рішення. 09.09.2024 року ОСОБА_3 була доставлена до закладу працівниками екстреної швидкої медичної допомоги в супроводі працівників поліції та, зі слів останніх, під час доставки поводила себе агресивно, погрожувала, намагалась вийти на балкон та вистрибнути з нього. Наголошує на тому, що комісія лікарів встановила наявність у ОСОБА_3 тяжкого хронічного психічного розладу у формі маячного розладу, що виражається у висловлюванні думок, які не піддаються логічному розумінню звичайних людей, порушується логіка мислення у особи. В останньої відсутнє усвідомлення хвороби, критики до свого хворобливого стану та своїх дій. Вона несе небезпеку як собі, так і оточуючим. У разі ненадання вчасно кваліфікованої медичної допомоги її стан значно погіршиться.
В судовому засіданні ОСОБА_3 пояснила, що вона не має психічного захворювання, не бажає приймати будь-які лікарські засоби та проходити лікування. Її примусово доставили до лікарні, без її згоди, оскільки до неї в квартиру постукав син, а коли вона відкрила двері, з ним в квартиру зайшло 6 осіб, які не знявши взуття почали ходити по кімнатах, крутити їй руки, вона навіть їх вдарила. Зазначила, що в її будинку проживають люди, які приїхали з іншого континенту та не мають права перебувати в Україні, де на даний час іде війна. Вона просила цих людей залишити країну, але на її слова не реагують. Також вважає, що всі присутні в залі судового засідання приїхали з Азії, чи можливо з Чернівців, та захопили всю країну.
Представник заінтересованої особи адвокат Боровський В.А. вважає заяву КНП «ОПЛ КОР» такою, що не підлягає задоволенню, оскільки відсутні підстави вважати, що існує загроза, перш за все, для здоров`я самої ОСОБА_3 .
Прокурор Поташенко А.В. в судовому засіданні вважає наявними підстави для задоволення заяви КНП «ОПЛ КОР» в інтересах ОСОБА_3 та безпеки оточуючих.
Представник органу опіки та піклування Виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області за довіреністю Лінкевич К.М. зазначив, що з метою захисту прав самої ОСОБА_3 на належну кваліфіковану медичну допомогу заява підлягає задоволенню.
Заслухавши вступне слово учасників справи та показання свідка, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено наступне.
12.08.2024 до КНП «Олександрійська психіатричналікарня КОР» надійшла заява ОСОБА_5 щодо психіатричного огляду його матері ОСОБА_3 з метою призначення, за потреби, лікування. До своєї заяви гр. ОСОБА_5 долучив заяву мешканців будинку АДРЕСА_1 зі скаргою на агресивну поведінку ОСОБА_3
15.08.2024 року рішенням Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області надано дозвіл на проведення психіатричного огляду у примусовому порядку ОСОБА_3 .
На виконання зазначеного рішення, 09.09.2024 року ОСОБА_3 була доставлена до КНП «Олександрійська психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» та оглянута лікарем-психіатром. В ході огляду встановлено, що ОСОБА_3 доступна продуктивному контакту формально, настрій знижений, нестійкий, легко дратується, кричить на лікаря, звучать маячні ідеї відношення, отруєння, стороннього впливу, емоційно неадекватна, категорично відмовляється від надання їй психіатричної допомоги, вважаючи себе здоровою.
10.09.2024 року ОСОБА_3 була оглянута комісією лікарів-психіатрів, яка прийшла до висновку про доцільність її госпіталізації до психіатричного стаціонару у примусовому порядку, оскільки ОСОБА_3 має ознаки тяжкого хронічного психічного розладу у формі маячного розладу, наявні відомості про агресивні дії пацієнтки, які становлять безпосередню небезпеку, як для життя та здоров`я оточуючих, так і для неї самої, високу вірогідність скоєння нею небезпечних дій, у разі ненадання їй своєчасної психіатричної допомоги, яка можлива лише в умовах психіатричного стаціонару, а також відсутність її усвідомленої згоди на лікування.
Допитаний в судовому засідання свідок ОСОБА_5 пояснив, що є сином ОСОБА_3 . До початку повномасштабного вторгнення він з сім`єю проживав в м. Ірпінь, але потім вони переїхали до м. Олександрія, до своєї матері. Деякий час вони проживали разом, однак він почав помічати неадекватну поведінку матері, яка проявлялася в її висловлюваннях, мати чула якісь голоси, спілкувалась з уявними людьми. Коли вони з`їхали на іншу квартиру, мати попросила не приходити до неї. Він мало спілкувався останній час з матір`ю. Через деякий час йому почали телефонувати сусіди матері і казати про її неадекватну поведінку. Коли він намагався з нею поспілкуватись, остання погрожувала вчинити суїцид. Один із таких фактів у нього зафіксовано на телефон, де він її тримає, а вона погрожує, що викинеться з вікна, якщо він не перестане до неї приходити. У матері утворились великі борги за комунальні послуги, на що остання розповідає, що такої організації як КП «Теплокомуненерго» більше не існує, а тому вона не платить. Вважає, що до такого стану її могло привести читання книг по хіромантії та початок воєнного стану.
Статтею 1 Закону України «Про психіатричну допомогу» визначено, що:
- тяжкий психічний розлад розлад психічної діяльності (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті), який позбавляє особу здатності адекватно усвідомлювати оточуючу дійсність, свій психічний стан і поведінку;
- психіатрична допомога комплекс спеціальних заходів, спрямованих на обстеження стану психічного здоров`я осіб на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України, профілактику, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд, медичну та психологічну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин;
- стаціонарна психіатрична допомога психіатрична допомога, що включає в себе обстеження стану психічного здоров`я осіб на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд, медико-соціальну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади, і надається в стаціонарних умовах понад 24 години підряд.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 16 Закону України «Про психіатричну допомогу» особа, яку було госпіталізовано до психіатричного закладу за рішенням лікаря-психіатра на підставах, передбачених статтею 14 цього Закону, підлягає обов`язковому протягом 24 годин з часу госпіталізації огляду комісією лікарів-психіатрів психіатричного закладу для прийняття рішення про доцільність госпіталізації. У випадку, коли госпіталізація визнається недоцільною і особа не висловлює бажання залишитися в психіатричному закладі, ця особа підлягає негайній виписці. У випадках, коли госпіталізація особи до психіатричного закладу в примусовому порядку визнається доцільною, представник психіатричного закладу, в якому перебуває особа, протягом 24 годин направляє до суду за місцем знаходження психіатричного закладу заяву про госпіталізацію особи до психіатричного закладу в примусовому порядку на підставах, передбачених статтею 14 цього Закону.
Згідно з ч. 3 ст. 13 Закону України «Про психіатричну допомогу» особа може бути госпіталізована до закладу з надання психіатричної допомоги в примусовому порядку на підставах, передбачених статтею 14 цього Закону.
Відповідно дост.14Закону України«Про психіатричнудопомогу» особа,яка страждаєна психічнийрозлад,може бутигоспіталізована дозакладу знадання психіатричноїдопомоги безїї усвідомленоїписьмової згоди,якщо їїлікування можливілише встаціонарних умовах,та привстановленні вособи тяжкогопсихічного розладу,внаслідок чоговона: вчиняєчи виявляєреальні наміривчинити дії,що являютьсобою безпосереднюнебезпеку длянеї чиоточуючих,або неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність.
Частинами 2, 3, 5 статті 27 Закону України «Про психіатричну допомогу» передбачено, що виключно компетенцією лікаря-психіатра або комісії лікарів-психіатрів є встановлення діагнозу психічного захворювання, прийняття рішення про необхідність надання психіатричної допомоги в примусовому порядку або надання висновку для розгляду питання, пов`язаного з наданням психіатричної допомоги в примусовому порядку. При наданні психіатричної допомоги лікар-психіатр, комісія лікарів-психіатрів незалежні у своїх рішеннях і керуються лише медичними показаннями, своїми професійними знаннями, медичною етикою та законом. Лікар-психіатр, комісія лікарів-психіатрів несуть відповідальність за прийняті ними рішення відповідно до закону. Рішення, прийняте лікарем-психіатром або комісією лікарів-психіатрів при наданні психіатричної допомоги, викладається у письмовій формі та підписується лікарем-психіатром або комісією лікарів-психіатрів.
Оскільки, ОСОБА_3 має ознаки тяжкого хронічного психічного розладу у формі маячного розладу, наявні відомості про її агресивні дії, які становлять безпосередню небезпеку, як для життя та здоров`я оточуючих, так і для неї самої, високу вірогідність скоєння нею небезпечних дій, у разі ненадання їй своєчасної психіатричної допомоги, яка можлива лише в умовах психіатричного стаціонару, що підтверджується висновком комісії лікарів-психіатрів від 10.09.2024 року, та при цьому відсутня усвідомлена згода ОСОБА_3 на лікування, тобто наявні підстави для госпіталізації ОСОБА_3 до закладу з надання психіатричної допомоги без її усвідомленої письмової згоди, передбачені ст. 14 Закону України «Про психіатричну допомогу», то суд приходить до висновку про обґрунтованість необхідності лікування ОСОБА_3 лише в стаціонарних умовах, а тому заява Виконуючого обов`язки директора КНП «Олександрійська психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» ОСОБА_4 про госпіталізацію ОСОБА_3 до закладу з надання психіатричної допомоги у примусовому порядку підлягає задоволенню.
За приписами ч. ч. 1, 2 ст. 342, п. 9 ч. 1 ст. 430 ЦПК України рішення про задоволення заяви представника закладу з надання психіатричної допомоги підлягає негайному виконанню та є підставою для надання відповідної психіатричної допомоги у примусовому порядку.
На підставі ст. ст. 14, 22 Закону України «Про психіатричну допомогу» та керуючись ст. ст. 258, 259, 263 265, 268, 293, 339 342, п. 9 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву Виконуючого обов`язки директора Комунального некомерційного підприємства «Олександрійська психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» Галенка Сергія Володимировича (адреса місцезнаходження: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Дружби Народів, 10, код ЄДРПОУ 23096089), заінтересована особа: ОСОБА_3 (адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ), про госпіталізацію ОСОБА_3 до закладу з надання психіатричної допомоги у примусовому порядку, задовольнити.
Госпіталізувати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в примусовому порядку до закладу з надання психіатричної допомоги психіатричного стаціонару Комунального некомерційного підприємства «Олександрійська психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради».
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 16 вересня 2024 року.
Суддя О.В.Авраменко
Присяжні А.М.Гук
Л.І.Ємєліна
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2024 |
Оприлюднено | 17.09.2024 |
Номер документу | 121615596 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Авраменко О. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Авраменко О. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Авраменко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні