Ухвала
від 11.09.2024 по справі 916/596/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про розгляд скарги

"11" вересня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/596/20Господарський суд Одеської області у складі судді Грабован Л.І.

за участі секретаря судового засідання Васильєвої К.О.,

дослідивши матеріали справи

за заявою кредитора: Товариства з обмеженою відповідальністю „АВТОТЕХЦЕНТР" (52400, Дніпропетровська обл., Солонянський район, смт. Солоне, вул. Гагаріна, буд. 26; код ЄДРПОУ 30851352)

до боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН" (68000, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Проспект миру, 5-Р, каб.12, каб.24; код ЄДРПОУ 40611490)

про банкрутство

у відкритому судовому засіданні за участю

представників сторін та учасників:

від кредиторів: ДП "Адміністрація морських портів України" в особі Чорноморської філії ДП "Адміністрація морських портів України" - Тодорашко А.В. (приймав участь у судовому засіданні поза межами приміщення суду); ДП „Морський торговельний порт „Чорноморськ" - Марченко Д.В.; АТ "Україніська залізниця в особі регіональної філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця" - Павлова І.В.;

від учасника: Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) - Домбровська В.В.;

ліквідатор банкрута: не з`явився.

Судове засідання 11.09.2024р. проведено в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою підготовчого засідання суду від 29.05.2020р. (суддя - Антощук С.І.) відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН"; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника; розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Чепелюка О.О.

07.10.2020р. постановлено ухвалу попереднього засідання.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.11.2021р. самовідвід судді Антощук С.І. від розгляду справи №916/596/20 про банкрутство ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН" задоволено.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.12.2021р. справу прийнято до провадження суддею Грабован Л.І.

Постановою Господарського суду Одеської області від 12.07.2023р. визнано банкрутом ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН"; відкрито відносно ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН" ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців до 12.07.2024р.; ліквідатором ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН" призначено арбітражного керуючого Кійко Є.А.

ДП „Морський торговельний порт „Чорноморськ" звернулося зі скаргою від 08.05.2024р. (вх. №3-345/24 від 08.05.2024р.), в якій просить визнати неправомірними дії та бездіяльність ліквідатора Кійка Є.А. та зобов`язати його подати комітету кредиторів звіт про свою діяльність під час проведення ліквідаційної процедури, провести засідання комітету кредиторів згідно вимог Кодексу України з процедур банкрутства.

Скарга обґрунтована тим, що ДП „Морський торговельний порт „Чорноморськ" як член комітету кредиторів не отримував жодного звіту ліквідатора Кійка Є.А. про свою діяльність, починаючи від моменту його призначення та зобов`язання судом надати відомості щодо ліквідаційної процедури до теперішнього часу; ані комітет кредиторів, ані господарський суд на момент розгляду справи не володіє інформацією про фінансовий стан і майно боржника на день відкриття ліквідаційної процедури та під час проведення ліквідаційної процедури. Кредитор зазначає, що вказане порушує права ДП „Морський торговельний порт „Чорноморськ" як члена комітету кредиторів, зокрема, на володіння та доступ до інформації про ліквідаційну процедуру, та свідчить про неправомірну бездіяльність ліквідатора Кійка Є.А. Кредитор вказує, що листом від 01.12.2023р. скликався комітет кредиторів за адресою м. Київ, вул. Саксаганського, б. 115А, тоді як відповідно до ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства засідання комітету кредиторів (збори кредиторів) проводяться за місцезнаходженням боржника з можливістю визначення іншого місця їх проведення. Місцезнаходження боржника - Одеська обл., м. Чорноморськ, пр. Миру, буд. 5, оф. 12, 24 та інше місце проведення зборів кредиторів не визначалося.

Відзиву чи будь-яких пояснень ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Кійком Є.А. щодо поданої кредитором скарги до суду не надано; про причини не можливості їх подання суд не повідомив.

Ліквідатор банкрута арбітражний керуючий Кійко Є.А. звернувся із заявою від 03.08.2024р. (вх. №3-634/24 від 04.09.2024р.) про дострокове припинення повноважень ліквідатора у справі №916/596/20 про банкрутство ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН", оскільки подальше виконання таких повноважень унеможливлено завантаженістю іншою оплачуваною роботою адвоката, відсутність оплати та компенсації витрат ліквідатора.

Суд звертає увагу на наступне.

Згідно абз. 1 ч. 5 ст. 6 ГПК України суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Абз. 2 ч. 5 ст. 6 ГПК України передбачено, що електронний кабінет - це персональний кабінет (веб-сервіс чи інший користувацький інтерфейс) у підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, за допомогою якого особі, яка пройшла електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації та сервісів Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремих підсистем (модулів), у тому числі можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.

Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення (ч. 5 ст. 242 ГПК України).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Згідно п. 17 гл. 1 розд. III Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого Рішенням Вищої ради правосуддя 17.08.2021р. № 1845/0/15-21, особам, які зареєстрували Електронний кабінет в ЄСІТС, суд вручає будь-які документи у справах, у яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення в паперовій формі за окремою заявою.

Ухвали Господарського суду Одеської області від 18.09.2023р., 09.11.2023р., 20.11.2023р., 18.12.2023р., 07.02.2024р., 15.04.2024р., 08.05.2024р., 03.06.2024р., 14.06.2024р., 31.07.2024р. надсилались ліквідатору банкрута арбітражному керуючому Кійку Є.А. в електронній формі до «Електронного кабінету» та на електронну адресу, зазначену ним в поданих до суду документах, про що свідчать наявні у матеріалах справи звіти про електронну відправку процесуальних документів, довідки про доставку електронного документа.

Наведене дозволяє дійти висновку про те, що арбітражний керуючий Кійко Є.А. був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судових засідань.

Розглянувши матеріали справи, скаргу ДП „Морський торговельний порт „Чорноморськ", вислухавши учасників справи, суд встановив.

Згідно протоколу №2 зборів комітету кредиторів ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН" від 06.11.2020р. вирішено визначити кількісний склад комітету кредиторів з 3-х кредиторів в складі ТОВ «Автотехцентр», ДП „Морський торговельний порт „Чорноморськ" та Профспілка робітників морського транспорту морського порту Чорноморськ.

Скаргу подано членом комітету кредиторів ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН", тобто учасником провадження у справі.

Постановою Господарського суду Одеської області від 12.07.2023р. визнано банкрутом ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН"; відкрито відносно ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН" ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців до 12.07.2024р.; ліквідатором ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН" призначено арбітражного керуючого Кійко Є.А.

П.п.15, 16 вказаної постанови визначено, що виконання зобов`язань боржника, визнаного банкрутом, здійснювати у випадках і порядку, передбаченому Кодексом України з процедур банкрутства. Ліквідатору після завершення ліквідаційних заходів відповідно до ст.65 Кодексу України з процедур банкрутства надати до суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута на затвердження, до якого додати: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об`єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про проведення аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо); реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств - розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, видане Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів боргових цінних паперів - звіт про результати погашення цінних паперів.

Ухвалами Господарського суду Одеської області від 18.09.2023р., 09.11.2023р., 20.11.2023р., 18.12.2023р., 07.02.2024р., 15.04.2024р., 08.05.2024р., 03.06.2024р., 14.06.2024р., 31.07.2024р. ліквідатор банкрута арбітражний керуючий Кійко Є.А. викликався для участі у судовому засіданні та зобов`язано ліквідатора банкрута надати відомості щодо ліквідаційної процедури з підтверджуючими документами.

Також, ухвалами Господарського суду Одеської області від 08.05.2024р., 03.06.2024р., 14.06.2024р., 31.07.2024р. попереджено про відповідальність за невиконання вимог ухвали суду, передбачену ст.ст. 131-135 ГПК України.

Вказані ухвали суду надсилалися в електронній формі на електронну пошту арбітражного керуючого Кійка Є.А., зазначену ним в поданих до суду документах та в електронній формі шляхом їх надсилання до "Електронного кабінету", про що свідчать наявні у матеріалах справи звіти про електронну відправку процесуальних документів, довідки про доставку електронного документа.

Ліквідатор банкрута арбітражний керуючий Кійко Є.А. приймав участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду 20.11.2023р. та 18.12.2023р., про що свідчать протоколи судового засідання із відповідними датами.

Тобто, із призначених та проведених судових засіданнях, ліквідатор банкрута арбітражний керуючий Кійко Є.А. був присутній у двох засіданнях.

З огляду на матеріали справи вбачається також недотримання ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Кійком Є.А. вимог Кодексу України з процедур банкрутства про, що свідчить наступне.

З дня свого призначення (12.07.2023р.) арбітражним керуючим Кійко Є.А. були надані суду наступні документи: заява про внесення РНОКПП до додаткових відомостей про учасника справи та надання доступу до електронної справи, надсилання ухвал від 31.05.2023р. (вх. №24475/23 від 19.07.2023р.); заяву про внесення РНОКПП до судових рішень про призначення арбітражного керуючого від 31.05.2023р. (вх. №24518/23 від 19.07.2023р.); доповнення заяви арбітражного керуючого про встановлення основної грошової винагороди від 29.06.2023р. (вх. №3-416/23 від 20.07.2023р.); клопотання від 27.07.2023р. (вх. №25678/23 від 28.07.2023р.), від 19.09.2023р. (вх. №32715/23 від 20.09.2023р.), від 10.11.2023р. (вх. №40896/23 від 10.11.2023р.), від 10.12.2023р. (вх. №44890/23 від 12.12.2023р.) про проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду; заяву про ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді (вх. №29103/23 від 25.08.2023р.); заяву про дистанційне ознайомлення з матеріалами справи та надання електронної копії матеріалів на електронну адресу (вх. №29122/23 від 25.08.2023р.); повідомлення про розгляд поточних грошових вимог кредитора АТ «Банк Альянс» від 25.08.2023р. (вх. №29186/23 від 28.08.2023р.); клопотання про витребування доказів від 29.08.2023р. (вх. №29508/23 від 29.08.2023р.); повідомлення від 04.09.2023р. (вх. №3154023 від 12.09.2023р.) про те, що засідання комітету кредиторів не відбулося; повідомлення про розгляд поточних грошових вимог кредитора ГУ ДПС в Одеській області від 09.11.2023р. (вх. №40799/23 від 09.11.2023р.).

У заяві від 31.07.2024р. ТОВ «СОГОС ШІППІНГ ЛТД» зазначило про триваючу бездіяльність ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Кійка Є.А. та вважає, що реалізація ним заходів погашення конкурсної кредиторської заборгованості є неможливим.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

З 21.10.2019р. набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства.

Відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратив чинність: Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 12 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право: звертатися до суду у випадках, передбачених цим Кодексом; скликати збори і комітет кредиторів та брати в них участь з правом дорадчого голосу; проводити збори і засідання комітету кредиторів у разі їх бездіяльності або за їхнім дорученням; отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Кодексом; залучати для забезпечення виконання своїх повноважень на договірних засадах інших осіб та спеціалізовані організації з оплатою їхньої діяльності за рахунок боржника, якщо інше не встановлено цим Кодексом чи угодою з кредиторами; звертатися із запитами арбітражного керуючого, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій, громадських об`єднань, а також до фізичних осіб; отримувати від банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу інформацію про наявність рахунків та/або залишок коштів на рахунках боржника (у тому числі на рахунках у цінних паперах) / електронних гаманцях, рух коштів та операції на рахунках боржника (у тому числі на рахунках у цінних паперах) / електронних гаманцях, а також інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа; отримувати інформацію з державних реєстрів; подавати до господарського суду заяву про дострокове припинення своїх повноважень; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Кодексом. Арбітражний керуючий зобов`язаний: неухильно дотримуватися вимог законодавства; здійснювати заходи щодо захисту майна боржника; проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника та подавати результати такого аналізу до господарського суду разом з документами, що підтверджують відповідну інформацію; подавати відомості, документи та інформацію щодо діяльності арбітражного керуючого у порядку, встановленому законодавством; подавати відомості (інформацію) про фінансовий стан боржників, стосовно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), та про хід провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) до Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), до закритої частини якого забезпечується доступ конкурсних і забезпечених кредиторів, інвесторів, а також поточних кредиторів (з моменту прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури або процедури погашення боргів боржника), та забезпечувати оновлення такої інформації в порядку та строки, визначені державним органом з питань банкрутства. До інформації про фінансовий стан боржника та хід провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) належить інформація про: значні правочини чи правочини із заінтересованістю, укладені боржником або від його імені (найменування сторін, суть зобов`язань, вартість майна, що передається за правочином, строк виконання зобов`язань); інвентаризацію майна боржника (дати початку та закінчення інвентаризації); дебіторів боржника, розмір заборгованості яких перевищує 5 відсотків сукупних вимог конкурсних кредиторів (зазначається найменування або ім`я, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) та розмір заборгованості); обтяження майна боржника (об`єкт обтяження, вид обтяження, орган або особа, в інтересах якої накладено обтяження, підстави накладення обтяження); реєстр вимог кредиторів; строки виконання плану санації (для керуючого санацією) або плану реструктуризації (для керуючого реструктуризацією); аналіз фінансово-господарської діяльності боржника; дату, час і місце проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів (зазначається не пізніше ніж за три робочі дні до дня проведення таких зборів); тексти рішень зборів та комітету кредиторів (вносяться протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення); текст затвердженого судом плану санації або плану реструктуризації (вноситься протягом трьох робочих днів з дня затвердження плану судом); декларацію про майновий стан боржника - фізичної особи; створювати умови для проведення перевірки додержання арбітражним керуючим вимог законодавства; здійснювати заходи щодо забезпечення охорони державної таємниці відповідно до встановлених законодавством вимог; вживати заходів до недопущення будь-якої можливості виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів та невідкладно повідомляти суду про наявність такого конфлікту інтересів; надсилати до правоохоронних органів, органів, спеціально уповноважених у сфері протидії корупції, та Служби безпеки України повідомлення про факти порушення законодавства, виявлені в діяльності працівників підприємств та організацій, що містять ознаки дії (бездіяльності), переслідуваної у кримінальному чи адміністративному порядку; виконувати інші повноваження, передбачені законодавством.

Відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства ліквідатор - арбітражний керуючий, призначений господарським судом для здійснення ліквідаційної процедури.

Ч. 1 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута, складає висновок про наявність або відсутність ознак доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій під час провадження у справі про банкрутство за результатом його проведення; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; формує ліквідаційну масу; заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, які звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Кодексом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов`язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових актів підлягають обов`язковому зберіганню; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом; подає відомості (інформацію), необхідні для ведення Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства; у разі провадження банкрутом діяльності, пов`язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу; веде реєстр вимог кредиторів; подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", інформацію до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення; здійснює дії щодо скасування реєстрації випуску акцій, передбачені законодавством, якщо організаційно-правовою формою юридичної особи - банкрута є акціонерне товариство; здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства під час здійснення своїх повноважень ліквідатор, кредитор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов`язаннями боржника у зв`язку з доведенням його до банкрутства. Розмір зазначених вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою. У разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обов`язкові для боржника вказівки чи мають змогу іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів) боржника - юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов`язаннями. Стягнені суми включаються до складу ліквідаційної маси і можуть бути використані лише для задоволення вимог кредиторів у порядку черговості, встановленому цим Кодексом.

Згідно ч. 3 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства під час проведення ліквідаційної процедури ліквідатор зобов`язаний використовувати лише один (ліквідаційний) рахунок боржника в банківській установі. Залишки коштів на інших рахунках перераховуються на ліквідаційний рахунок боржника. У разі якщо кредитором боржника є нерезидент України, ліквідатор має право використовувати для розрахунків з таким кредитором валютний рахунок боржника в банківській установі. Кошти, що надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на ліквідаційний рахунок боржника. Після оплати витрат, пов`язаних з проведенням ліквідаційної процедури, та сплати основної і додаткової винагороди арбітражного керуючого здійснюються виплати кредиторам у порядку черговості, встановленому цим Кодексом.

Ч. 4 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що ліквідатор не менш як один раз на місяць подає комітету кредиторів звіт про свою діяльність, інформацію про фінансовий стан і майно боржника на день відкриття ліквідаційної процедури та під час проведення ліквідаційної процедури, про використання коштів боржника, а також іншу інформацію на вимогу комітету кредиторів.

Згідно ч. 5 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства ліквідатор зобов`язаний на вимогу господарського суду та державного органу з питань банкрутства надавати необхідні відомості щодо проведення ліквідаційної процедури.

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Кодексу України з процедур банкрутства після проведення інвентаризації та отримання згоди на продаж майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута на аукціоні.

Згідно ч. 1 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду (а в разі ліквідації страховика або кредитної спілки - також до Національного банку України) звіт та ліквідаційний баланс.

Ч. 6 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що дії (бездіяльність) ліквідатора можуть бути оскаржені до господарського суду учасниками справи про банкрутство, права яких порушено такими діями (бездіяльністю).

Відповідно до ч. 3 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) ліквідатора та здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.

Згідно ч. 4 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий може бути відсторонений господарським судом від виконання повноважень розпорядника майна, керуючого реструктуризацією, керуючого санацією, ліквідатора, керуючого реалізацією за його заявою. Відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень здійснюється господарським судом за клопотанням учасника провадження у справі або за власною ініціативою у разі: 1) невиконання або неналежного виконання обов`язків, покладених на арбітражного керуючого; 2) зловживання правами арбітражного керуючого; 3) подання до суду неправдивих відомостей; 4) відмови арбітражному керуючому в наданні допуску до державної таємниці або скасування раніше наданого допуску, якщо такий допуск є необхідним для виконання обов`язків, визначених цим Кодексом; 5) припинення діяльності арбітражного керуючого; 6) наявності реального чи потенційного конфлікту інтересів. Комітет кредиторів має право в будь-який час звернутися до господарського суду з клопотанням про відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень незалежно від наявності таких підстав.

Висновки суду

Реалізація арбітражним керуючим права на дострокове припинення його повноважень у справі про банкрутство не може бути поставлена в залежність від обставин оскарження його дій (бездіяльності) учасниками справи про банкрутство; водночас, подання арбітражним керуючим заяви про його звільнення від виконання повноважень у справі про банкрутство не звільняє господарський суд від обов`язку розглянути скаргу (скарги) учасників справи на дії (бездіяльність) такого арбітражного керуючого в період виконання ним повноважень розпорядника майна (керуючого санацією, ліквідатора) та надати вимогам скаржника (скаржників) належну правову оцінку.

Суд зауважує, що статус арбітражного керуючого характеризується не лише сукупністю прав та обов`язків останнього, а й ефективністю та невідворотністю інституту дисциплінарної відповідальності арбітражного керуючого за свої дії (постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 10.07.2018 у справі № 910/18129/17).

За правовим висновком палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного суду, наведеним у постанові від 20.05.2021 у справі №922/3369/19 під час розгляду питання відсторонення арбітражного керуючого у справі з підстав, встановлених пунктами 1) - 6) абзацу другого частини 4 статті 28 КУзПБ, господарський суд користуючись правами та повноваженнями наданими йому процесуальним законом, має з`ясувати та перевірити належність виконання арбітражним керуючим визначених законом обов`язків, чи встановити інші обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання арбітражним керуючим відповідних повноважень, в залежності від чого ухвалити відповідне рішення.

Рішення суду про відсторонення арбітражного керуючого з підстав, передбачених пунктами 1) - 6) абзацу другого частини 4 статті 28 КУзПБ має бути достатньо обґрунтованим, з достеменним встановленням факту невиконання або неналежного виконання арбітражним керуючим обов`язків, визначених Кодексом, чи встановленням інших обставин, що об`єктивно унеможливлюють виконання арбітражним керуючим відповідних повноважень.

В силу вимог Кодексу України з процедур банкрутства, зокрема, змісту ст. 61, яка регулює питання повноважень ліквідатора, ліквідатор з дня свого призначення і до завершення ліквідаційної процедури повинен займати активну позицію з метою виконання своїх повноважень та задля досягнення мети та завдань запровадженої господарським судом процедури, тобто здійснювати певні конкретні дії для забезпечення задоволення вимог кредиторів.

При виконанні ліквідаційної процедури законодавцем не встановлені конкретні терміні здійснення кожного окремого заходу, який зобов`язаний виконати ліквідатор відповідно до приписів ст. 61 КУзПБ. Обов`язки ліквідатором виконуються з урахуванням строку встановленого ст. 58 КУзПБ, який не може перевищувати 12 місяців.

Механізм захисту права кредитора, інших учасників справи про банкрутство від помилки або незаконних дій ліквідатора законодавець реалізував, визначивши в розділі І книги другої КУзПБ обсяг і підстави відповідальності арбітражного керуючого за невиконання або неналежне виконання обов`язків.

Зокрема, невиконання або неналежне виконання арбітражним керуючим своїх обов`язків законодавець відносить до дисциплінарного проступку, що є підставою для притягнення арбітражного керуючого до дисциплінарної відповідальності (частина перша, пункт 3 частини другої статті 19 КУзПБ).

Матеріали справи не містять будь-яких доказів виконання ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Кійко Є.А. своїх повноважень та обов`язків, визначених Кодексом України з процедур банкрутства, з моменту винесення 12.07.2023р. судом постанови про визнання ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН", відкриття ліквідаційної процедури та призначення його ліквідатором.

Ліквідатором не долучено до матеріалів справи будь-яких доказів щомісячного звітування перед комітетом кредиторів про свою діяльність, інформацію про фінансовий стан і майно боржника під час проведення ліквідаційної процедури, про використання коштів боржника, а також іншу інформацію на вимогу комітету кредиторів.

Ліквідатором не подано доказів здійснення всіх заходів, спрямованих на виявлення майнових активів, їх реалізацію та задоволення вимог кредиторів і ліквідацію банкрута, зокрема, розширений звіт ліквідатора з відповідними додатками та з інформацією про наявність грошових коштів на рахунках боржника, систематизованим переліком майна, що було реалізоване, із посиланням на відповідні документи, та майна, що входить до складу ліквідаційної маси і є нереалізованим.

Ліквідатором банкрута не виконано обов`язок щодо проведення інвентаризації та визначення початкової вартості майна банкрута.

Також слід зазначити про неподання господарському суду ліквідатором систематично звітів про хід виконання ліквідаційної процедури, неподання доказів скликання та проведення комітету (зборів) кредиторів. Разом з цим арбітражний керуючий не повідомив суду про неможливість проведення вказаних заходів з об`єктивних причин, навіть не ознайомився з матеріалами справи та з результатами роботи попередніх арбітражних керуючих у справі та з первісною документацією щодо майнового стану банкрута.

Ухвали суду в частині подання доказів виконання заходів, які є обов`язковими для здійснення ліквідатором та необхідними для завершення ліквідаційної процедури арбітражним керуючим ліквідатором банкрута Кійко Є.А. не виконані, в частині обов`язкової явки ліквідатора в призначені судові засідання виконано частково.

Тобто, арбітражним керуючим Кійко Є.А. неодноразово ігнорувались та не виконувались вимоги ухвал суду, чим порушено норми Кодексу України з процедур банкрутства.

Неналежне виконання обов`язків ліквідатора банкрута арбітражним керуючим Кійкол Є.А. призвело до затягування строків здійснення ліквідаційної процедури, а також до завдання збитків як кредиторам, так і банкруту, у вигляді зайвих витрат на здійснення ліквідаційної процедури.

Матеріали справи не містять будь-яких пояснень ліквідатора арбітражного керуючого Кійка Є.А. щодо поданої кредитором скарги на його дії/бездіяльність.

Доказів на спростування доводів скаржника ліквідатором до суду надано не було.

Суд зауважує, що повнота дій ліквідатора має перевірятися судом в комплексній оцінці своєчасності та достатності вжитих ним заходів по відношенню до конкретних обставин справи. Проте, станом на час прийняття даної ухвали в матеріалах справи відсутній звіт ліквідатора про завершення ліквідаційної процедури, що саме по собі може свідчити про наявність ознак неналежного виконання ліквідатором своїх обов`язків або інформація стосовно неможливості його складання.

Таким чином враховуючи, що під час розгляду справи судом встановлено неналежне виконання обов`язків ліквідатора, визначених ст.ст. 12, 61, 63 Кодексу України з процедур банкрутства, суд вважає, що наявні правові підстави для відсторонення арбітражного керуючого Кійка Є.А. від виконання повноважень ліквідатора ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН".

Враховуючи викладене, суд задовольняє скаргу ДП „Морський торговельний порт „Чорноморськ" та відстороняє арбітражного керуючого Кійка Є.А. від виконання повноважень ліквідатора ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН".

Приймаючи до уваги викладене, заява ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Кійко Є.А. від 03.08.2024р. (вх. №3-634/24 від 04.09.2024р.) про дострокове припинення повноважень ліквідатора у справі №916/596/20 про банкрутство ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН" залишається без розгляду.

Розгляд питання про призначення ліквідатора банкрута

Ч. 1 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією визначається судом шляхом автоматизованого відбору із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, за принципом випадкового вибору. Арбітражний керуючий для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією, у разі відсторонення розпорядника майна або керуючого реструктуризацією від виконання повноважень, керуючий санацією, керуючий реалізацією та ліквідатор призначаються господарським судом за клопотанням комітету кредиторів (у справі про банкрутство юридичної особи) чи зборів кредиторів (у справі про неплатоспроможність фізичної особи).

Відповідно до ч. 3 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що розпорядником майна, керуючим реструктуризацією, керуючим санацією, ліквідатором, керуючим реалізацією не можуть бути призначені арбітражні керуючі: 1) які є заінтересованими особами у цій справі; 2) які здійснювали раніше управління цим боржником - юридичною особою, крім випадків, коли з дня відсторонення від управління зазначеним боржником минуло не менше трьох років; 3) яким відмовлено в допуску до державної таємниці, якщо такий допуск є необхідним для виконання обов`язків, визначених цим Кодексом; 4) які мають реальний чи потенційний конфлікт інтересів; 6) які є близькими особами боржника - фізичної особи. До призначення арбітражним керуючим особа повинна подати до господарського суду заяву, в якій зазначається, що вона не належить до осіб, зазначених у цій частині.

Враховуючи відсутність кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень ліквідатора, поданої комітетом кредиторів, господарський суд здійснив заходи щодо формування електронного запиту на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого в комп`ютерній програмі "Діловодство спеціалізованого суду".

У довідці від 30.07.2024р., підписаної електронним цифровим підписом відповідальної особи ДП „ІСС" Юрченко С.В. щодо кандидатури арбітражного керуючого вказано Черепенко В.Г.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.07.2024р. запропоновано надати арбітражному керуючому Черепенко В.Г. заяву на участь у справі відповідно до ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства з документами, що підтверджують право на зайняття відповідною діяльністю: копію свідоцтва Міністерства юстиції України про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора); відомості про досвід та показники роботи; кількість справ у провадженні; копію диплому про вищу освіту; відомості про наявність організаційних та технічних можливостей виконувати обов`язки арбітражного керуючого у справі; страхування відповідальності арбітражного керуючого (договір та квитанцію про оплату) та із зазначенням відомостей, передбачених ч. 3 ст. 28 вказаного Кодексу, останнім днем строку прийняття судом якої засобами поштового зв`язку або через офіційну електронну адресу суду із відповідним цифровим підписом є 06.08.2024р.

Однак, заяви від арбітражного керуючого Черепенко В.Г. на участь у справі відповідно до ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства до суду не надано.

У заяві від 31.07.2024р. ТОВ «СОГОС ШІППІНГ ЛТД» вказало, що запропонувало ДП «Морський торгівельний порт» «Чорноморськ» кандидатуру арбітражного керуючого Клименка М.А.

Приймаючи рішення про відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень ліквідатора, суд повинен призначити іншу особу ліквідатором, оскільки в протилежному випадку боржник залишається без органу управління та особи, яка несе відповідальність за збереження ліквідаційної маси.

Станом на 11.09.2024р. матеріали справи також не містять будь-яких пропозицій кредиторів щодо погодження кандидатури ліквідатора.

Арбітражний керуючий Клименко М.А. звернувся із заявою від 11.09.2024р. (вх. №3-656/24 від 11.09.2024р.), в якій пропонує кандидатуру для виконання функцій і повноважень ліквідатора у справі №916/596/20 про банкрутство ТОВ „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН". Крім того, повідомлено, що управлінням банкрутом раніше не здійснював; не є заінтересованою особою стосовно боржника та кредиторів відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства; не належить до осіб, зазначених ч. 3 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства; досвід роботи з 2005р. по теперішній час є практикуючий арбітражний керуючий, кількість справ у провадженні станом на сьогодні дві.

До вказаної заяви додано: свідоцтво про право на здійснення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №161 від 07.02.2013р.; диплом магістра; диплом спеціаліста; свідоцтво про підвищення кваліфікації.

У судовому засіданні 11.09.2024р. присутніми представниками кредиторі усно повідомлено про відсутність заперечень стосовно кандидатури арбітражного керуючого Клименка М.А.

Враховуючи викладене, а також необхідність призначення ліквідатора банкрута у зв`язку із відстороненням попереднього, з метою дотримання норм законодавства та прав сторін у справі, належного забезпечення ліквідаційної процедури, суд вважає за необхідне розглянути заяву арбітражного керуючого Клименка М.А.

Розглянувши заяву арбітражного керуючого Клименка М.А. у справі про банкрутство, з доданими до неї документами, враховуючи досвід, завантаженість, суд дійшов висновку про здатність арбітражного керуючого належним чином виконувати передбачені Кодексом України з процедур банкрутства обов`язки ліквідатора.

Враховуючи відповідність вказаної кандидатури арбітражного керуючого вимогам ст. 28 Кодексу України процедур банкрутства, суд призначає арбітражного керуючого Клименка М.А. ліквідатором банкрута.

Керуючись ст.ст. 28, 60, 61 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1.Задовольнити скаргу ДП „Морський торговельний порт „Чорноморськ" від 08.05.2024р. (вх. №3-345/24 від 08.05.2024р.).

2.Відсторонити арбітражного керуючого Кійка Євгена Анатолійовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №1848 від 06.02.2018р. від виконання повноважень ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН" (68000, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Проспект миру, 5-Р, каб.12, каб.24; код ЄДРПОУ 40611490).

3.Призначити ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю „ЄВРОПІАН АГРО ІНВЕСТМЕНТ ЮКРЕЙН" (68000, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Проспект миру, 5-Р, каб.12, каб.24; код ЄДРПОУ 40611490) арбітражного керуючого Клименка Михайла Анатолійовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №161 від 07.02.2013р. Міністерства юстиції України).

Ухвала набирає законної сили 11 вересня 2024р. та відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства може бути оскаржена в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.

Повну ухвалу складено та підписано 16 вересня 2024р.

Копію ухвали надіслати на електронну адресу: ДП "Морський торговельний порт "Чорноморськ" (port@imtp.ua); ДП "АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ" в особі Чорноморської філії державного підприємства "АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ" (АДМІНІСТРАЦІЇ МОРСЬКОГО ПОРТУ ЧОРНОМОРСЬК) (office@ilk.uspa.gov.ua; 2752616075@mail.gov.ua); АТ "Банк Альянс" (alliancebank@alliancebank.org.ua; 0672937870v@gmail.com); Головному управлінню ДПС в Одеській області (od.official@tax.gov.ua); Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (odesa@spfu.gov.ua); ДП "АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ" (info@uspa.gov.ua); ПАТ "КИЇВСТАР" (oksanamashkov@gmail.com); Адвокатському об`єднанню "Гвоздій та Оберкович" (o.melnyk@golaw.ua); ТОВ "ЕКС-РАЙТ" (ot2007@ukr.net); ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ЮГ КАПІТАЛ" (ug.capital@gmail.com); гр. ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_4); ПАТ "БАНК ВОСТОК" (bank@bankvostok.com.ua); Профспілці робітників морського транспорту морського порту Чорноморськ (prmt.mpch@gmail.com); ТОВ "ОХОРОННО-ДЕТЕКТИВНЕ АГЕНСТВО "АНТИТЕРОР" (ksena.antiterror2018@gmail.com); ТОВ "ЧОРНОМОРСЬКА СТИВІДОРНА КОМПАНІЯ" (main@cscoffice.com.ua); представнику ТОВ „АВТОТЕХЦЕНТР" та заявників за вимогами щодо виплати заробітної плати адвокату Дьякову Віталію Олександровичу ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ); АТ "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця" (postbox@odz.gov.ua), Південному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Одеса) (bankrut@mk.minjust.gov.ua, info@mk.minjust.gov.ua), ТОВ "СОГОС ШІППІНГ ЛТД" (agency@sogosship.com), арбітражного керуючого Кійка Є.А. ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), арбітражному керуючому Клименку М.А. ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради (legal_department@omr.gov.ua).

Копію ухвали надіслати: ТОВ "ФРЕГАТ" (68000, Одеська обл., м. Чорноморськ, пр-т. Миру, буд. 5-Р).

Суддя Л.І. Грабован

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення11.09.2024
Оприлюднено17.09.2024
Номер документу121620360
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи

Судовий реєстр по справі —916/596/20

Ухвала від 07.11.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 11.09.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 11.09.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 31.07.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 14.06.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 03.06.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 08.05.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 06.05.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 19.04.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 15.04.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні