Рішення
від 04.09.2024 по справі 191/1020/24
СИНЕЛЬНИКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 191/1020/24

Провадження № 2/191/353/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2024 року м. Синельникове

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючої судді Окладнікової О.І.,

за участі секретаря судового засідання Заламай О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Славгородської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

08.03.2024 року до суду звернувся представник позивача - адвокат Миргородський В.П. в інтересах ОСОБА_1 із позовною заявою до відповідача про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

В позовній заяві представник позивача посилався на те, що 18 березня 2022 року у віці 80 років померла мати позивача, ОСОБА_2 , про що 23.03.2022 року складено відповідний актовий запис про смерть за № 28.

Внаслідок смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина. На день смерті ОСОБА_2 була зареєстрована та фактично проживала за адресою: АДРЕСА_1 .

Спадкодавець ОСОБА_2 за життя склала заповіт, згідно якого все майно де б воно не було і з чого б воно не складалось заповідала своїм дітям - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 .

З приводу оформлення спадщини після смерті своє матері позивач звернувся до Другої синельниківської державної нотаріальної контори. 24.03.2023 року державним нотаріусом позивачу було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно спадкодавця, оскільки він у встановлений строк, передбачений ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини і документів про фактичне прийняття спадщини не надав. Тому позивачу було рекомендовано звертатись до суду.

Позивач пропустив строк для прийняття спадщини у зв`язку з тим, що юридично не обізнаний. Після смерті матері позивач звернувся до сільської ради, де йому було повідомлено що терміни прийняття спадщини у період дії воєнного стану продовжено. Тому позивач, розуміючи для себе, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється, звернувся до нотаріальної контори вважаючи, що діє у відповідності до вимог чинного законодавства. Але нотаріусом було відмовлено, оскільки декілька разів відбулися зміни про які позивач не знав.

Також представник позивача звертає увагу на те, що предметом даного спору є не питання щодо зупинення перебігу процесуального строку для прийняття спадщини, а з`ясування обставин, які перешкоджали позивачеві прийняти спадщину у встановлений законом строк, а пропущений позивачем строк для подання заяви про прийняття спадщини є незначним, мати позивача померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а 24.03.2023 року нотаріусом видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Ухвалою суду від 13.03.2024 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено до підготовчого засідання. Також даною ухвалою було витребувано з Другої синельниківської державної нотаріальної контори копію спадкової справи, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

10.04.2024 року на виконання вимог ухвали суду про витребування доказів з Другої синельниківської державної нотаріальної контори надійшла належним чином завірена копія спадкової справи, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 02.07.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

У сьогоднішнє судове засідання позивач не з`явився, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про день, час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, надали суду заяву про розгляд справи без їх участі.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх письмовими доказами, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 23.03.2022 року, виданого Виконавчим комітетом Славгородської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області (а.с.13).

На випадок своєї смерті ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 усе майно, де б воно не було, і з чого б воно не складалось, земельний пай, і взагалі усе те, що їй буде належати на день смерті, і на що вона по закону матиме право, що підтверджується копією заповіту, зареєстрованого в реєстрі за №180 (а.с.15).

Маючи намір успадкувати майно після померлої матері, позивач ОСОБА_1 звернувся до Другої синельниківської державної нотаріальної контори, де постановою від 24.03.2023 року йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з пропуском шестимісячного строку для звернення до нотаріуса із заявою про її прийняття (а.с.12).

Відповідно до ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

З урахуванням ч.3 ст.1272 ЦК України, суд доходить висновку, що якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон надає йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Пленум Верховного Суду України в постанові від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними, тому, враховуючи те, що позивач після смерті матері звертався до сільської ради, де йому було повідомлено, що терміни прийняття спадщини у період дії воєнного стану продовжено, суд відносить до поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Що стосується додаткового строку, що може бути встановлений для подання позивачем заяви про прийняття спадщини, то суд приходить висновку про можливість встановлення строку тривалістю два місяці з дня набрання рішенням законної сили, який суд вважає достатнім для подання відповідної заяви.

На підставі рішення суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини спадкоємець повинен у визначений судом строк звернутися до нотаріальної контори та подати відповідну заяву, після чого він буде вважатися таким, що прийняв спадщину.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 19, 76-83, 206, 247, 258-259, 264-265, 268, 354 ЦПК України, ст. ст. 1220, 1268, 1269, 1270, 1272, 1297 ЦК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Славгородської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини- задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк тривалістю два місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Андріївка Синельниківського району Дніпропетровської області.

Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення складено 13.09.2024 року.

Суддя О.І. Окладнікова

СудСинельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення04.09.2024
Оприлюднено18.09.2024
Номер документу121621986
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —191/1020/24

Рішення від 04.09.2024

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Окладнікова О. І.

Рішення від 04.09.2024

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Окладнікова О. І.

Ухвала від 02.07.2024

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Окладнікова О. І.

Ухвала від 13.03.2024

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Окладнікова О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні