Рішення
від 21.08.2024 по справі 950/1575/24
ЛЕБЕДИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 950/1575/24

2/950/504/24

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І МЕ НЕ М УК РА ЇН И

21 серпня 2024 року м.Лебедин

Лебединський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Бакланова Р. В.

за участю секретаря - Гладкової С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку строщеного позовного провадження, у приміщенні суду в м. Лебедин цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до фермерського господарства «Ворожба-Агро» про розірвання договору оренди землі,

в с т а н о в и в:

Адвокат Давидов А.Г., в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до фермерського господарства «Ворожба-Агро» у якому просить достроково розірвати договір оренди землі від 03.11.2020, укладений між сторонами щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 0,4255 га, кадастровий номер 5922982400:09:001:0320, яка розташована в с. Ворожба, Сумського району, Сумської області, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав за № 42431950.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, площею 0,4255 га, кадастровий номер 5922982400:09:001:0320 цільовим призначеннямдля ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території с. Ворожба, Сумського району, Сумської області.

03.11.2020 між ОСОБА_1 та ФГ «Ворожба-Агро» було укладено договір оренди землі, відповідно до якого позивач передав в оренду вищевказану земельну ділянку на строк 10 років. Право оренди зареєстровано у Державному реєстрі речових прав 07.06.2021 за № 42431783.

Згідно з п. 7, 33, 30 договору, орендна плата вноситься до 1 грудня кожного року. Сторони несуть відповідальність за неналежне виконання або невиконання договору відповідно до закону. Дія договору припиняється в тому числі за рішенням суду внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором.

Представник указує на те, що відповідач не сплатив орендну плату як за 2022 так і за 2023 роки, що становить 1502,52 на рік, що відповідно до п. 30 договору є підставою для його розірвання. У зв`язку із викладеним, представник зазначає, що майнові права позивача підлягають захисту у спосіб розірвання договору оренди у зв`язку з несплатою відповідачем орендної плати у встановлений договором строк.

Ухвалою від 28.05.2024 судом відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, просив справу розглядати без його участі та участі позивача, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, не заперечував проти ухвалення заочного рішення.

Представник відповідача у судове засідання повторно не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся засобами системи «Електронний суд», про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позов не подав.

За таких обставин суд вважає за можливе ухвалити по даній справі заочне рішення.

Враховуючи неявку в судове засідання усіх учасників справи, відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріли справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, площею 0,4255 га, кадастровий номер 5922982400:09:001:0320, цільове призначеннядля ведення особистого селянського господарства. Право власності зареєстровано на підставі державного акту серія та номер: ЯЕ № 209737, що підтверджується витягом із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 10).

03.11.2020 між ОСОБА_2 (орендодавець) та ФГ «Ворожба-Агро» укладено договір оренди землі.

Відповідно до п. 1 договору, орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,4255 га, кадастровий номер 5922982400:09:001:0320, розташовану на території с. Ворожба, Лебединського району, Сумської області.

Згідно з п. п. 2, 4 в оренду передається земельна ділянка площею 0,4255 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 12521,04 грн. Строк дії договору10 років (п. 6).

Відповідно до п. 7 договору, оренда плата вноситься за вибором орендодавця: або у безготівковій формі на розрахунковий рахунок орендодавця та складає 1502,52 грн. на рік, що складає 12 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки; або в натуральній формі.

Орендна плата вноситься до 1 грудня кожного року (пункт 9) (а.с. 7-9).

Право оренди ФГ «Ворожба-Агро» за даним договором зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 07.06.2021 (а.с. 10).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1ст. 626 Цивільного кодексу Українидоговором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно зі ст. ст.627,629 Цивільного кодексу Українивідповідно достатті 6 цього Кодексусторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч. ч. 1, 9ст. 93 Земельного кодексу Україниправо оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються спеціальним законом.

Відповідно дост. 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно з ч. 5ст. 6 Закону України «Про оренду землі»право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Відповідно до ст. 13 Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зіст. 15 Закону України «Про оренду землі»істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди;орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно дост. 21 Закону України «Про оренду землі»орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового кодексу України).

Як встановлено судом, сторонами договору погоджено істотні умови такого договору: строк його дії, розмір орендної плати, виходячи із розміру нормативної грошової оцінки тощо.

Звернувшись до суду представник позивача указує на те, що орендна плата за 2022 та 2023 роки не була сплачена відповідачем відповідно до умов укладеного договору.

Згідно з положеннями ч. 3 ст.12, ч. 1 ст.81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1ст. 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

У даному випадку ФГ «Ворожба-Агро» не надало жодного доказу на підтвердження виконання обов`язку в частині виплати позивачу орендної плати за вищевказаний період.

Враховуючи те, що за умовами договору від 03.11.2020 орендна плата установлена в розмірі 12 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, яка становить 12521,04 грн. (пункт 4 договору), відповідно розмір орендної плати складає 1502,52 грн. на рік, яка підлягає виплаті позивачу за кожен рік користування земельною ділянкою.

Як уже зазначено судом вище, доказів сплати на користь ОСОБА_1 орендної плати за 2022 та 2023 роки на суму 1502,52 грн. (за кожен рік), ФГ «Ворожба-Агро» надано не було, доводи позивача в цій частині не спростовано.

Відповідно до п. 22 договору, орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. У свою чергу п. 25 договору передбачає обов`язок орендаря своєчасно вносити орендну плату.

Також, пункт 30 договору передбачає, що його дія припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором.

Основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання ним орендної плати у встановленому розмірі. Систематична несплата орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.

Відповідно до ч. 2ст. 25 Закону України «Про оренду землі»орендар земельної ділянки зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом - також і орендну плату за водний об`єкт.

Згідно з ч. 1ст. 32 Закону України «Про оренду землі»на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями24і25цьогоЗаконута умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначенихЗемельним кодексом Українита іншими законами України.

Пункт «д» ч. 1ст. 141 Земельного кодексу Українипередбачає, що систематична несплата земельного податку або орендної плати є підставою припинення права користування земельною ділянкою.

За ч. 2ст. 651 ЦК Українидоговір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Орендна плата, її розмір, строки виплати є істотною умовою договору. Не отримуючи орендну плату, позивач позбавляється того, на що він розраховував при укладенні договоруотримувати в належному розмірі плату за користування орендарем належною йому земельною ділянкою.

Таким чином, суд вважає, що систематична несплата відповідачем орендної плати (за два роки поспіль) є підставою для розірвання спірного договору.

Зазначений висновок узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 31.07.2020 у справі № 479/1073/18-ц.

Враховуючи викладене вище, позовні вимоги ОСОБА_1 про розірвання договору оренди землі від 03.11.2020, укладеного щодо земельної ділянки площею 0,4255 га, кадастровий номер 5922982400:09:001:0320, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставіст. 141 ЦПК Українина користь позивача з ФГ «Ворожба-Агро» підлягає стягненню 1211,20 грн. судового збору, сплаченого при зверненні до суду.

Керуючись ст. ст.12,13,81,89,263-265 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 до фермерського господарства «Ворожба-Агро» про розірвання договору оренди землізадовольнити.

Розірвати договір оренди землі від 3 листопада 2020, укладений між ОСОБА_1 та фермерським господарством «Ворожба-Агро» щодо земельної ділянки площею 0,4255 га, кадастровий номер 5922982400:09:001:0320, номер запису про інше речове право 42431950.

Стягнути з фермерського господарства «Ворожба-Агро» (40014, Сумська область, м. Суми, вул. Петропавлівська, 86, офіс 60; код ЄДРПОУ 43562216) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте Лебединським районним судом Сумської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.

Рішення може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Роман БАКЛАНОВ

СудЛебединський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення21.08.2024
Оприлюднено18.09.2024
Номер документу121628548
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —950/1575/24

Рішення від 21.08.2024

Цивільне

Лебединський районний суд Сумської області

Бакланов Р. В.

Ухвала від 28.05.2024

Цивільне

Лебединський районний суд Сумської області

Бакланов Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні