Справа № 539/2750/24
Провадження № 2/539/975/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.09.2024
місто Лубни Полтавської області
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у складі головуючої судді Мирошникової О. Ш., за участю: секретаря судового засідання Коваль Ю. А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом:
ОСОБА_1 - позивач, до
Територіальної громади міста Лубни Лубенського району Полтавської області в особі Лубенської міської ради - відповідач,
про визнання права власності в порядку спадкування, та
ухвалив це рішення про задоволення позову про таке:
І. Стислий виклад позицій сторін
1.04.07.2024 ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому просила визнати право власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
1.1.Позивач обґрунтовує вимоги тим, що не може оформити в порядку спадкування право власності на цей будинок після смерті своєї матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , з причини відсутності оригіналів правовстановлюючих документів, підтверджуючих належність будинку спадкодавцю.
2.Представник відповідача відзиву у встановлений судом строк не подав, подав заяву, в якій не заперечував проти задоволення позову.
ІІ. Заяви, клопотання учасників справи
3.26.07.2024 позивач подала заяву про розгляд справи без її участі та просила задовольнити позовні вимоги.
3.1.08.08.2024 представник відповідача звернувся до суду із заявою про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову не заперечував.
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі
4.05.07.2024 суд залишив позовну заяву без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків.
4.1.Після усенення недоліків, 05.08.2024 суд відкрив провадження у справі та призначив її розгляд з повідомленням (викликом) сторін та витребував докази.
4.2.23.08.2024 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
4.3.09.09.2024 на вимогу суду нотаріус надіслав копію спадкової справи на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
4.4.Суд повідомив учасників про час та місце розгляду справи належним чином відповідно до вимог ЦПК України.
4.5.Учасники справи не скористалися своїм правом брати участь у судовому засіданні, їх нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
4.6.В зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України.
VІ. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
5. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 (а.с.11).
6.Позивач ОСОБА_1 є дочкою померлої та відповідно спадкоємцем за законом (а. с. 89 зворот).
7. ОСОБА_2 за життя склала заповіт, який посвідчений 14.09.1998 виконавчим комітетом Калайдинцівської сільської ради Лубенського району Полтавської області за № 49. В заповіті ОСОБА_2 заповідала все своє майно ОСОБА_1 (а. с. 85 зворот, 86).
8.09.02.2023 на підставі заяви позивача нотаріус відкрив спадкову справу № 26/2023 на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а. с. 80 117).
9.Інші спадкоємці не зверталися до нотаріуса із заявами про прийняття спадщини.
10.15.03.2023 нотаріус видав позивачу свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 1,7500 га, кадастровий номер 5322883200:08:002:1279, що розташована на території Калайдинцівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, реєстр № 207. Право власності на цю земельну ділянку зареєстровано за спадкоємцем 15.03.2023 (а. с. 12, 13, 100 зворот).
11.02.07.2024 позивач звернулася до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно: житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 104).
12.02.07.2024 нотаріус відмовив позивачу в видачі свідоцтва про право на спадщину на цей житловий будинок через відсутність оригіналів правовстановлюючих документів, підтверджуючих належність будинку спадкодавцеві (а. с. 5, 116).
13.У виписці з погосподарської книги за період 2016 - 2023 в селі Хитці Лубенського району Полтавської області зазначена адреса домоволодіння: АДРЕСА_1 , власник домоволодіння є ОСОБА_2 . За вказаним будинком лічиться земельна ділянка загальною площею 0,56 га, в тому числі для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд 0,03 га (а. с. 14, 108 зворот).
14.Згідно з довідкою КП «Лубенське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» № 1229 від 26.04.2024, станом на 31.12.2012 об`єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 в КП «Лубенське МБТІ» не зареєстрований (а. с. 23, 109).
15.Оціночна вартість цього будинку станом на 26.06.2024 становить 65900 грн (а. с. 24 45).
16.25.06.2024 ФОП ОСОБА_3 за замовленням позивача виготовив технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 15 22).
17.Всі ці обставини підтверджуються належними та допустимими доказами, наявними у цій справі.
V. Норми права, які застосував суд
18.Цивільний кодекс України:
Частина перша статті 15 - кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Стаття 328 - право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Стаття 392 - власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Статтею 1216- передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Стаття 1217 - спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Стаття 1218 - до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Стаття 1258-Спадкоємці зазаконом одержуютьправо наспадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259цього Кодексу.
Частина третя статті 1268 - Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Частини першата третястатті 1296-спадкоємець,який прийнявспадщину,може одержатисвідоцтво проправо наспадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
VІ. Мотивована оцінка суду
19.Суд встановив, що між сторонами виникли спірні відносини щодо визнання права власності в порядку спадкування на житловий будинок після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
20.Суд встановив, що позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 та позивач прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_2 .
21. Згідно з копією спадкової справи немає інших спадкоємців, які б прийняли спадщину та не має осіб, які мають право на обов`язкову частку у спадщині.
22.До складу спадщини входить житловий будинок АДРЕСА_1 .
23.Позивач позбавлена можливості оформити свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок після смерті своєї матері через відсутність правовстановлюючих документів на нього.
24.Оскільки видача свідоцтва про право на спадщину за законом на ім`я позивача не може бути проведена на загальних підставах, які зазначені уЗаконі України «Про нотаріат», враховуючи відсутність заперечень проти позову відповідача, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Суд вирішив:
1.Задовольнити повністюпозов ОСОБА_1 до Територіальної громади міста Лубни Лубенського району Полтавської області в особі Лубенської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування.
2.Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 .
3.Копію рішення вручити учасникам справи.
4.Рішення набирає законної сили після закінчення тридцятиденного строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
5.Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання цього рішення.
6.Позивач: ОСОБА_1 , місце реєстрації: Полтавська область, Решетилівський район, село Тури, РНОКПП: НОМЕР_1 ;
7.Відповідач: Територіальна громада міста Лубни Лубенського району Полтавської області в особі Лубенської міської ради, місце знаходження: Полтавська область, місто Лубни, вулиця Ярослава Мудрого, будинок 33, ЄДРПОУ: 04057439.
8.Суддя підписала повне рішення 16.09.2024.
Суддя Лубенського міськрайонного суду
Полтавської областіМирошникова О.Ш.
Суд | Лубенський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2024 |
Оприлюднено | 18.09.2024 |
Номер документу | 121631745 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
Мирошникова О. Ш.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні