Ухвала
від 16.09.2024 по справі 440/10936/24
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відмову у забезпеченні позову

16 вересня 2024 рокум. ПолтаваСправа № 440/10936/24

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Слободянюк Н.І., розглянувши заяву про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про:

- визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо належного розгляду по суті заяви ОСОБА_1 , зареєстрованої за №3540 20 серпня 2024 року, про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації;

- зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 , зареєстровану за №3540 20 серпня 2024 року, про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, з прийняттям відповідного рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, наданням ОСОБА_1 довідки із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6, внесенням відповідного запису про відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів ("Оберіг"), з видачею ОСОБА_1 відповідного штрих-коду до військово-облікового документу.

Разом із позовною заявою ОСОБА_1 подано заяву про забезпечення позову, в якій він просить вжити заходи щодо забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_1 та працівникам інших ІНФОРМАЦІЯ_2 , Національній поліції України вчиняти будь-які дії щодо призову та обмеження волі ОСОБА_1 на військову службу по мобілізації, в тому числі щодо направлення ОСОБА_1 для проходження військово-лікарської комісії для визначення ступеню придатності до військової служби до набрання законної сили рішенням суду у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Вказана заява обґрунтована тим, що позивач 20 серпня 2024 року звернувся до відповідача із заявою про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, яка була зареєстрована за №3540 в 4 відділі ІНФОРМАЦІЯ_1 . Станом на час подання такої заяви про забезпечення позову жодної відповіді на подану заяву відповідачем не надано. Невжиття заходів щодо забезпечення позову призведе до неможливості відновлення порушеного права у зв`язку із вчиненням відповідачем дій по мобілізації. Забезпечення позову сприятиме збереженню існуючого становища прав та обов`язків позивача до розгляду справи по суті, оскільки відносно останнього може бути прийнято рішення про мобілізацію та переміщення до військової частини, в тому числі в зону бойових дій, що може унеможливити ефективний захист та поновлення порушених прав та значно ускладнить виконання рішення суду.

Вирішуючи заяву про забезпечення позову, суд виходить з наступного.

Відповідно до частин першої та другої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Відповідно до частин першої та другої статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить позивач, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Перш ніж надати оцінку безпосередньо доводу заявника щодо наявності підстав для забезпечення позову у зв`язку з існуванням загрози набуття заявником статусу військовослужбовця внаслідок його призову на військову службу під час мобілізації, що унеможливить реалізацію ним, як військовозобов`язаним, права на відстрочку, суд вважає за необхідне спочатку надати оцінку твердженням заявника, про які він зазначає у своїй заяві.

Стосовно твердження заявника про те, що 20 серпня 2024 року він подавав до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її було прийнято, суд зазначає, що заявником не надано жодного документального підтвердження цій обставині, зокрема не надано саму заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, складену 20 серпня 2024 року або до цієї дати, з документами, що підтверджують існування підстав для відстрочки.

Згідно з пунктом 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 /надалі - Порядок №560/, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16 - 23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації.

Отже, з метою реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язана особа повинна особисто подати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву (за визначеною формою) із документами, що підтверджують право на відстрочку.

Тож заявником не доведений факт подання ним заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації із підтвердними документами у встановленому законодавством порядку.

Відмітка про прибуття заявника до ІНФОРМАЦІЯ_2 20 серпня 2024 року, яка проставлена на повістці (оновлення даних), не містить даних про факт подання заяви про надання відстрочки та її прийняття 20 серпня 2024 року.

Стосовно твердження заявника про те, що на момент подання ним заяви про забезпечення позову відповідачем допущена бездіяльність щодо нерозгляду його заяви від 20 серпня 2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, суд зазначає, що таке твердження заявника наразі ґрунтується виключно на його припущеннях, адже пунктом 60 Порядку № 560 передбачено, що Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов`язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Таким чином, комісія вивчає заяву на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Вказана заява із документами, що підтверджують право на відстрочку, підлягають розгляду відповідною комісією районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Тобто за наявної можливості у комісії готувати запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право особи на відстрочку, або збирати інформацію з публічних електронних реєстрів, строк розгляду заяви про надання відстрочку може бути довшим ніж сім днів, але не довше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, про що повідомляється заявник. При цьому про прийняте комісією рішення військовозобов`язаний повідомляється або засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

Як вже зазначалося вище, у заяві про забезпечення позову заявник стверджує, що 20 серпня 2024 року він подавав до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву та документи, які стосуються питання надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, та жодної відповіді на свою заяву наразі не отримав.

Як слідує із матеріалів поданої заяви, заявник, не з`ясувавши питання чи надсилалися комісією запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку та чи надійшли відповіді на такі запити, та не переконавшись у закінченні строку для розгляду його заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняття рішення, а також у факті неприйняття відповідачем будь-якого рішення та ненаправленні його позивачу поштою у встановлений строк, стверджує про протиправну бездіяльність відповідача щодо нерозгляду його заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 20 серпня 2024 року.

Наразі таке твердження заявника є голослівним, оскільки не підтверджене відповідними доказами.

За відсутності доказів щодо допущення відповідачем бездіяльності суд не вбачає очевидним наявність ознак протиправності в бездіяльності відповідача та порушення прав заявника, що могло б бути підставою для забезпечення позову.

Положеннями статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію визначений перелік військовозобов`язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації та мають право на відстрочку.

Наразі заявник не надав суду належних та допустимих доказів ані на підтвердження наявності у нього законних підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, ані на підтвердження того, що представниками ІНФОРМАЦІЯ_3 вчиняються активні мобілізаційні заходи по відношенню до заявника, які полягають у врученні заявнику повістки на відправку, тощо, та що існує реальна загроза вжиття заходів, спрямованих на призов заявника на військову службу під час мобілізації.

Беручи до уваги викладене, суд доходить висновку, що позивачем не доведено наявності підстав, передбачених частиною другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, які є обов`язковими для постановлення ухвали про забезпечення позову, у зв`язку з чим у задоволенні заяви про забезпечення позову до подачі позовної заяви слід відмовити.

Керуючись статтями 150-152, 154, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И Л А:

Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяН.І. Слободянюк

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення16.09.2024
Оприлюднено18.09.2024
Номер документу121636615
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо

Судовий реєстр по справі —440/10936/24

Рішення від 13.11.2024

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.І. Слободянюк

Ухвала від 17.09.2024

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.І. Слободянюк

Ухвала від 16.09.2024

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.І. Слободянюк

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні