ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
12 вересня 2024 року м. Дніпросправа № 280/7492/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),
суддів: Олефіренко Н.А., Суховарова А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.10.2023 в адміністративній справі №280/7492/23 (суддя Богатинський Б.В.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю НВП Січенергопром до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и В:
У вересні 2023 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю НВП Січенергопром до Головного управління ДПС у Львівській області , Державної податкової служби України , в якій позивач просив суд; визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, №7995555/41476073 від 02.01.2023; зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її подання на реєстрацію, податкову накладну №1 від 08.11.2022 Товариства з обмеженою відповідальністю НВП Січенергопром.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23.10.2023 адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду, Головне управління ДПС у Львівській області подало апеляційну скаргу, де просили скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що на момент винесення оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, позивач не виконав вимоги Податкового кодексу України та Прядку № 520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив в реєстрації податкової накладної.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши обставини по справі, колегія суддів, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджено, Товариство з обмеженою відповідальністю «НВП Січенергопром» здійснює господарську діяльність, дата державної реєстрації в ЄДРПОУ 24.07.2017р.
16 травня 2022 року між ПрАТ Товкачівський Гірничо-Збагачувальний Комбінат та TOB НВП Січенергопром укладений договір №43-2022-П на розробку проектно- кошторисної документації. Відповідно до п. 1.1. цього Договору TOB НВП Січенергопром в порядку та на умовах, визначених цим договором, взяло на себе зобов`язання виконати роботи по створенню проектно-кошторисної документації - робочий проект (проектна документація), згідно з завданням на проектування ПрАТ Товкачівський Гірничо-Збагачувальний Комбінат, по робочому проекту Нове будівництво транспортної підстанції 35/6 кВ ПрАТ Товкачівський ГЗК по вул. Залізнична, 9, смт. Першотравневе, Коростенського району Житомирської області, а Замовник в порядку та на умовах, визначених цим Договором зобов`язується прийняти виконані роботи і оплатити їх.
Сторони (ПрАТ Товкачівський Гірничо-Збагачувальний Комбінат та TOB НВП Січенергопром) домовились (додаток №3 - протокол погодження договірної ціни на виготовлення проектно-кошторисної документації Робочий проект Нове будівництво трансформаторної підстанції 35/6 кВ ПАТ Товкачівський ГЗК по вул. Залізнична, 9, в смт. Першотравневе Коростенського району Житомирської області), що величина договірної ціни на виготовлення проектно-кошторисної документації становитиме 564 00,00 гривень, в т.ч. ПДВ 20% - 94000,00 грн.
У якості додатку №1 до договору №43-2022-П від 16.05.2022 замовником надане Завдання на проектування Нове будівництво трансформаторної підстанції 35/6 кВ ПрАТ Товкачівський ГЗК по вул. Залізнична, 9 в смт. Першотравневе Коростенського району Житомирської області.
В п. 5.4. договору №43-ПР-2022-П від 16.05.2022 передбачені умови оплати: 100% - згідно виставленого рахунку, за фактом виконання робіт (надання замовнику проектної документації з позитивним висновком комплексної експертизи проектної документації п 1.3. Договору) з відстрочкою платежу 30 к/днів за наявності підписаного сторонами акту.
Роботи підприємством виконувались із залученням інженера-проектувальника 1 категорії ОСОБА_1 , який з 11.01.2018 є платником єдиного податку 3 групи без реєстрації ПДВ. 17 травня 2022 року між TOB НВП Січенергопром та ФОП ОСОБА_2 був укладений договір №1705022-ПР. За умовами цього договору TOB НВП Січенергопром доручило та взяло зобов`язання оплатити, а ФОП ОСОБА_2 зобов`язався виконати власними силами Робочий проект. Нове будівництво трансформаторної підстанції 35/6 кВ ПрАТ Товкачівський ГЗК по вул. Залізнична, 9, в смт. Першотравневе Коростенського району Житомирської області на розробку проектор- кошторисної документації.
08.11.2022 між TOB НВП Січенергопром та ФОП ОСОБА_2 підписаний акт №27 надання послуг на суму 451 200,00 гривень. На цей час триває процес оплати заборгованості TOB НВП Січенергопром перед ФОП ОСОБА_2 02.05.2023 ФОП ОСОБА_2 виплачено 33 445,00 грн. (платіжна інструкція №31), 05.07.2023 15 833,34 грн. (копія акту №27, платіжна інструкція №31 і №40).
08.11.2022 між ПрАТ Товкачівський Гірничо-Збагачувальний комбінат та TOB НВП Січенергопром підписаний акт №7 надання послуг на суму 564 000,00 гривень, в т.ч. ПДВ 94 000,00 гривень.
На підставі цього акту TOB НВП Січенергопром 08.11.2022 склало податкову накладну №1 на суму 564 000,00 гривень, у т.ч. ПДВ 94 000,00 гривень, номер в ЄРПН - №9255291655, у реєстрації якої відмовлено.
ПрАТ Товкачівський Гірничо-Збагачувальний Комбінат, виконав умови договору та здійснив оплату робіт у повному обсязі, що підтверджується копією виписки по банківському рахунку за 30.01.2023.
29.11.2022 TOB НВП Січенергопром отримано квитанцію, у якій повідомлялось: Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ, реєстрація ПН/РК від 08.11.2022 №1 в ЄРПН зупинена.
08.12.2022 позивачем подане повідомлення №7 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Рішенням №7995555/41476073 від 02.01.2023 про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, відмовлено в реєстрації податкової накладної №1 від 08.11.2022.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до положень пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами пункту 201.7 статті 201 цього ж Кодексу податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Положенням пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29 грудня 2010 р., податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг").
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/ розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних встановлено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 р. № 520 (далі -Порядок № 520).
Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4).
У пункті 5 Порядку № 520 визначений орієнтовний перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9).
Верховний Суд у постановах від 16 квітня 2019 р. у справі №826/10649/17, від 28 жовтня 2019 р. у справі №640/983/19 вказав, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Верховний Суд у постанові від 05 січня 2021 р. у справі № 640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком №1165 форма рішення, не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, це не скасовує обов`язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Верховний Суд у постанові від 01 лютого 2023 р. у справі № 2240/2900/18 вказав, що дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення. І навпаки, ненаведення мотивів прийнятих рішень суб`єктивізує акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.
Спірні рішення про відмову у реєстрації податкових накладних містять відмітку про ненадання позивачем копій первинних документів в повному обсязі. Однак у рішеннях не наведено доказів того, що надані позивачем документи є недостатніми для реєстрації спірних податкових накладних чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності зазначеної у них інформації, що свідчить про протиправність даних рішень.
Також Верховним Судом у постанові від 25 листопада 2022 р. у справі №320/3484/21 вказано, що зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані податкові накладні датою її фактичного направлення/надходження, є дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та є належним способом захисту порушеного права.
Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення суду, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.10.2023 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддяЛ.А. Божко
суддяН.А. Олефіренко
суддяА.В. Суховаров
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2024 |
Оприлюднено | 18.09.2024 |
Номер документу | 121638930 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Божко Л.А.
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Богатинський Богдан Вікторович
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Богатинський Богдан Вікторович