Справа № 279/4272/24
Провадження 2/279/1600/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2024 року
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючого-судді Коваленко В.П.,
секретаря Лепесевицька В.В.
розглянувши в м. Коростені цивільну справу №279/4272/24 за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа,яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Друга Коростенська державна нотаріальнаконтора Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України ( м. Київ) про скасування заборони,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якої діє ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до відповідача ОСОБА_3 ,третя особа, якане заявляє самостійних вимог на сторонівідповідача Друга Коростенська державна нотаріальна контора Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України ( м. Київ)про скасування заборони. В обгрунтування своїх вимог посилаєтьсяна те,щовона є власником житлового будинку з надвірними будівлями АДРЕСА_1 , згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 17.07.2019 року, зареєстрованого в реєстрі за № 3638, виданого приватним нотаріусом Івчуком С.С.
Вказала, що після отримання майна у власність, вирішила реалізувати своє право власності на житловий будинок, шляхом вчинення відповідного правочину в органах нотаріату. Звернувшись до нотаріуса отримала відмову про неможливість оформлення угоди, так існує заборона на житловий будинок. При отриманні Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, дізналась про наявність обтяження на належне їй майно. За даним будинком, наявна заборона ( архівний запис) вчинений: Коростенською районною державною нотаріальною конторою, реєстраційний номер: 3055648, дата реєстрації 04.04.2006 року, підстава обтяження: повідомлення,б/н Коростенський з-д Жовтнева Кузня Об`єкт обтяження: невизначено: состав: ціле, состояние: добудоване, статус: жиле, адреса: АДРЕСА_1 , власник ОСОБА_3 .
Відповідач ОСОБА_3 їй не відомий, відповідно до інформації, даний громадянин зазначений як власник її будинку. Їй відомо, що ОСОБА_3 продав її чоловіку ОСОБА_4 7% незакінченого будівництва житлового будинку АДРЕСА_2 . На час продажу, за даною адресою був тільки фундамент. Будинок їй подарував батько, ввів його в експлуатацію та отримав відповідні правовстановлюючі документи.
Наявність даної заборони, обмежує їй використовувати належне їй майно в повній мірі, в контексті права власності ( володіння , користування, розпорядження.)
Справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Відповідачі надіслали заяви, в яких позовні вимоги визнають, просять їх задовольнити .
Зважаючи на те, що справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 2статті 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Вивчивши матеріали справивїх сукупності, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 17.07.2019 року, зареєстрованого в реєстрі за № 3638 приватним нотаріусом Коростенського міського нотаріального округу Житомирської області, ОСОБА_1 отримала в спадок після смерті чоловіка ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , який належав померлому на праві приватної власності на підставі договору купівлі - продажу, посвідченого 13.11.1986 року Коростенською міською державною нотаріальною конторою, за реєстраційним номером №6202.(а.с.4).
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчудження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 384504635 від 26.06.2024 року, ОСОБА_1 є власником 1/1 частини житлового будинку, з надвірними будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_2 . Підстава для державної реєстраціїсвідоцтво про право на спадщину за законом, серія та номер 3638, виданий 17.07.2019, видавник: ОСОБА_5 приватний нотаріус Коростенського міського нотаріального округу Житомирської області. (а.с.9).
Згідно відомостей з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна є тип обтяження : заборона ( архівний запис), реєстраційний номер: 3055648, зареєстровано : 04.04.2006 року Коростенською районною державною нотаріальною конторою, підстава обтяження: повідомлення, б/н Коростенський з-д « Жовтнева кузня», об`єкт обтяження : не визначено, не вказано., состав ціле, сосояние: добудоване , статус жиле, адреса : АДРЕСА_1 , власник: ОСОБА_3 . (а.с.9).
Відповідно до ст. 41Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
В силу ст. ст.317,319,321 ЦК Українивласникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. ст.15,16 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, має право звернутися за захистом свого майнового права, одним із способів захисту цивільного права є скасування дії, яка порушує право.
Відповідно до ст.ст.8,16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п. 2 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868, державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно проводить орган державної реєстрації прав. Державний реєстратор - нотаріус є спеціальним суб`єктом, на якого покладено функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у випадку, передбаченому вищевказаним Законом.
Згідно з ч. 5ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об`єктом незавершеного будівництва проводиться нотаріусом, яким вчинено таку дію.
Відповідно дост. 73 Закону України «Про нотаріат», нотаріус за місцем розташування жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, іншого нерухомого майна чи місцем розташування земельної ділянки, або за місцезнаходженням однієї із сторін правочину накладають заборону їх відчуження: за повідомленням установи банку, підприємства або організації про
видачу громадянину позики (кредиту) на будівництво, капітальний ремонт чи купівлю жилого будинку (квартири); при посвідченні договору довічного утримання; при посвідченні договору про заставу жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна; за повідомленням іпотекодержателя; в усіх інших випадках, передбачених законом.
Відповідно дост. 74 Закону України «Про нотаріат», одержавши повідомлення установи банку, підприємства чи організації про погашення позики (кредиту), повідомлення про припинення іпотечного договору або договору застави, а також припинення чи розірвання договору довічного утримання, звернення органів опіки та піклування про усунення обставин, що обумовили накладення заборони відчуження майна дитини, нотаріус знімає заборону відчуження жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна.
Згідно з п.п. 5.1. п. 5 гл. 15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженимнаказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року за № 296/5, нотаріус, який накладав заборону, знімає заборону відчуження зокрема, при одержанні повідомлення кредитора про погашення позики; за рішенням суду; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 27 Закону державна реєстрація проводиться на підставі рішення суду щодо обтяження речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили.
Судом встановлено, що питання про зняття арешту з майна не було вирішено своєчасно, тому існує необхідність вжиття заходів щодо зняття арешту, оскільки вказані обмеження створюють перешкоди у реалізації позивачем свого права на майно. Вирішити питання про зняття заборони майна у позасудовому порядку не можливо. У матеріалах справи відсутні докази того,що наданий час існує потреба в арешті зазначеного вищемайна.Таким чином, арешт накладений на майно порушує право власності позивача, а тому його право підлягає судовому захисту у заявлений ним спосіб шляхом зняття арешту з майна.
На підставі ст. ст.317,319,321,391 ЦК України, ст. ст.3,8,16,26,27 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст. ст.73,74 ЗУ «Про нотаріат», керуючись ст.ст.9,10,12,18,141,263-265,272,280-284,353,354 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати обтяження у вигляді заборони на нерухоме майножитлового будинку з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , зареєстрованої 04.04.2006 року за реєстраційним номером: 3055648, реєстратором: Коростенською районною державною нотаріальною конторою, підстава обтяження: повідомлення, б/н Коростенський з-д « Жовтнева кузня», об`єкт обтяження : не визначено, не вказано., состав ціле, сосояние: добудоване, статус жиле, адреса: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: Коваленко В.П.
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2024 |
Оприлюднено | 18.09.2024 |
Номер документу | 121645706 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про звільнення майна з-під арешту (виключення майна з опису) |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Коваленко В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні