Справа № 347/1864/24
Провадження № 2/342/605/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2024 року м. Городенка
Суддя Городенківського районного суду Івано-Франківської області Гайдич Р.М., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третьої особи без самостійних вимог: орган опіки та піклування Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області про позбавлення батьківських прав,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Косівського районного суду Івано-Франківської області із позовом до ОСОБА_2 , в якому просить позбавити відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , батьківських прав відносно неповнолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Одночасно, в поданій позовній заяві ОСОБА_1 просить звільнити її від сплати судового збору згідно ч.1, 2 ст.8 ЗУ «Про судовий збір».
Ухвалою судді Косівського районного суду Івано-Франківської області Кіцула Ю.С. від 30 липня 2024 року по справі № 347/1864/24 дану цивільну справу передано до Городенківського районного суду Івано-Франківської області у зв`язку з тим, що зареєстрованим місцем проживання (перебування) відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є АДРЕСА_1 , цивільна справа підлягає направленню за підсудністю до Городенківського районного суду Івано-Франківської області.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.09.2024 дану справу розподілено судді Гайдич Р.М.
Оглянувши матеріали справи, приходжу до наступного.
Що стосується клопотання позивача про звільнення її від сплати судового збору.
Позивач просить звільнити її від сплати судового збору на підставі ч.1, 2 ст.8 ЗУ «Про судовий збір».
Згідно ч.1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору, на не визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення. Частиною 3 даної статті визначено, що з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
У статті 5 Закону України «Про судовий збір» зазначено чіткий перелік пільговиків, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Відповідно до ч.1 ст.8 ЗУ «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Частиною 2 даної статті визначено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
За змістом вказаної норми, відстрочення, звільнення від сплати судового збору на певний строк або звільнення від сплати такого є правом суду, а не обов`язком.
Крім цього, ч. 1 ст. 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом (ч. 3 ст. 81 ЦПК України).
Разом з тим, у ст. 129 Конституції України однією із засад судочинства визнано рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.
До позовної заяви позивачем подано копію довідки про стан заборгованості відповідача перед нею по сплаті аліментів на утримання дочки ОСОБА_4 .
Також, позивачем до позовної заяви подано акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 25.07.2024, в якому зазначено, що позивач ОСОБА_1 працює у відділі ЦНАП Яблунівської селищної ради на посаді в.о. начальника відділу, а відповідно отримує заробітну плату.
Так, позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про її скрутне матеріальне становище та не можливість сплатити судовий збір за подання даного позову, у розмірі передбаченому Законом.
Крім того, суд звертає увагу позивача на те, що ст.141 ЦПК України передбачено розподіл судових витрат між сторонами.
Враховуючи вищевикладене, підстав для звільнення позивачки від сплату судового збору, визначених Законом України «Про судовий збір» не вбачається.
Відповідно до ч.3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити, зокрема:
- повне ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін, їх місце проживання чи перебування, поштовий індекс, реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
- відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;
- відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
- зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. До позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У відповідності до вимог ч.2, ч.4, ч.5 ст.95 ЦПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях, повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Як вбачається із позовної заяви, позивачем на виконання вимог ч.3 ст.175 ЦПК України в позовній заяві не зазначено: відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у неї та у відповідача; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до позовної заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Також, примірники копій додатків, які долучені позивачем до позовної заяви та до копій позовних заяв не засвідчені на відповідність їх оригіналам.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 1 статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2024 року 3028 гривні. Відповідно до п.1 п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» розмір ставки судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1211,20 грн.
Таким чином, відповідно до ч.4 ст.177 ЦПК України, до позовної заяви необхідно надати документ, що підтверджує сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Окрім того, суд звертає увагу, що ч.1 ст.53 ЦПК України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Однак, позивачем в позовній заяві зазначено третю особу без самостійних вимог, проте не вказано на стороні позивача чи відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З наведених обставин вважаю за необхідне позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Враховуючи викладене та керуючись Законом України «Про судовий збір», ст.ст. 136, 175, 185, 260, 353 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третьої особи без самостійних вимог: орган опіки та піклування Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області про позбавлення батьківських прав - залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків заяви, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Недоліки усунути шляхом надання до позовної заяви:
- підтверджуючого документу про оплату позивачем судового збору в сумі 1211,20 грн. відповідно до ст.4 ЗУ « Про судовий збір» за реквізитами: отримувач коштів ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ Городенка/22030101, код за ЄДРПОУ: 37951998; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA048999980313191206000009632;
- зазначити: відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у неї та у відповідача; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до позовної заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
- надати примірники копій додатків, які долучені позивачем до позовної заяви та до копій позовних заяв належним чином засвідчені на відповідність їх оригіналам;
- відповідно до ст.53 ЦПК України вказати на стороні позивача чи відповідача по даній справі третя особа, яка не заявляє самостійних вимог.
У разі не усунення недоліків позовної заяви у зазначений строк заява буде вважатись неподаною і повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя: Гайдич Р. М.
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2024 |
Оприлюднено | 18.09.2024 |
Номер документу | 121649528 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Гайдич Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні