Єдиний унікальний номер 722/1522/24
Номер провадження 2/722/401/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2024 року Сокирянський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді Ратушенка О.М.
секретаря Кушнір І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Сокиряни в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , поданим від її імені адвокатом Радамовським Миколою Миколайовичем до Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Радамовський М.М., діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до Сокирянського районного суду Чернівецької області з вищевказаним позовом до Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги посилався на те, що родичка позивачки, ОСОБА_2 , проживала в м.Сокиряни Дністровського району Чернівецької області, де померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається зокрема з житлового будинку з господарськими спорудами та земельної ділянки з цільовим призначенням для обслуговування житлового будинку, кадастровий номер 7324089000:05:001:0052, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
При житті,18.06.2020року,спадкодавиця ОСОБА_2 зробила розпорядженняна належнеїй спадковемайно,оформивши наім`я позивачкизаповіт,посвідчений приватнимнотаріусом Сокирянськогорайонного нотаріальногоокругу Чернівецькоїобласті ТвердушкінимР.Д.,проте пронаявність цьогозаповіту їйне буловідомо.На час складання заповіту вказана спадкова земельна ділянка з розташованим на ній домоволодінням по територіальності знаходилась у розпорядженні Романковецької сільської ради і відносилась до її території, а тому в заповіті нотаріусом була зазначена адреса: АДРЕСА_1 .
Про наявністьзаповіту наспадковий будинок,який належав ОСОБА_3 позивачкистало відомовід їїонука,який післясмерті бабизвернувся доприватного нотаріусаГапчука В.В.з заявоюпро прийняттяспадщини якспадкоємець зазаконом,проте останнімв реєстрізаповіті буловиявлено зареєстрованийна ім`я позивачкизаповіт ОСОБА_2 ,після чоговона звернуласьдо приватногонотаріуса ТвердушкінаР.М.,де отрималакопію заповіту.Після отримання копії заповіту, позивачка звернулася з письмовою заявою до приватного нотаріуса Дністровського районного нотаріального округу Чернівецької області Гапчука В.В. про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом, де надала для оформлення спадщини необхідні документи.
Однак,приватним нотаріусомДністровського районногонотаріального округуЧернівецької областіГапчуком В.В.після вивченнянаданих документів,08.02.2023року ОСОБА_1 було врученопостанову,якою відмовленоу вчиненнінотаріальної дії,по причинітого,що неюпропущений строк,визначений ст.1269ЦК Українидля прийняттяспадщини «Спадкоємець,який бажаєприйняти спадщину,але начас відкриттяспадщини непроживав постійноіз спадкодавцем,має податидо нотаріальноїконтори заявупро прийняттяспадщини »та ст.1270п.1ЦК України,що єпідставою длязвернення досуду зпозовною заявоюпро визначеннюдодаткового строкудля прийняттяспадщини.Строк прийняття спадщини, визначений чинним законодавством України закінчився 15.05.2022 року.
Оскільки позивачка не була обізнана про наявність заповіту, складеного на її користь спадкодавицею, спадкова справа після смерті спадкодавиці не заводилась, відповідно не були здійснені повідомлення та виклик її як спадкоємиці за заповітом, тому вважає причину пропуску строку прийняття спадщини поважною, що відповідно до частини третьої статті 1272 п.1 ЦК України є підставою для визначення їй додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Просив визначити додатковий строк для подання ОСОБА_1 до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , терміном три місяці.
Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, однак представник позивачкиадвокат Радамовський М.М. подав до суду заяву про проведення розгляду справи без його присутності та присутності позивачки, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача Сокирянської міської ради Дністровського району Н.Войняк у судове засідання не з`явилася, однак подала до суду заяву про розгляд справи без присутності представника міської ради, вирішення позову залишила на розсуд суду за наявними у справі матеріалами.
Частиною 3ст.211 ЦПК Українипередбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Підстав, передбачених ст.223 ЦПК України, для відкладення розгляду справи судом не встановлено, а тому прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ч.2 ст.247ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази по даній цивільній справі суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню з огляду на таке.
З копії спадкової справи №91/2022 щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Сокиряни Сокирянського району Чернівецької області померла ОСОБА_2 , що вбачається із копії Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00037097266 від 06.10.2022 року.
Відповідно до заповіту, посвідченого 18.06.2020 року приватним нотаріусом Сокирянського районного нотаріального округу Твердушкіним Р.Д., який зареєстрований в реєстрі за №629, ОСОБА_2 , заповіла на користь позивачки ОСОБА_1 житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами та земельну ділянку під ним, яка була надана для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд, що знаходяться по АДРЕСА_1 .
Згідно заяви №171, поданої 06.10.2022 року позивачкою ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Дністровського районного нотаріального округу Чернівецької області Гапчука В.В., після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, яке складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами та земельної ділянки, площею 0747 га, кадастровий номер 7324089000:05:001:0052.
На звернення позивачки ОСОБА_1 , як спадкоємця за заповітом до приватного нотаріуса Дністровського районного нотаріального округу Чернівецької області Гапчука В.В., їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 на майно, що складається з житлового будинку, який знаходиться в АДРЕСА_1 та земельної ділянки під вищевказаним житловим будинком, кадастровий номер якої : 7324089000:05:001:0052, так як нею пропущений встановлений чинним законодавством строк для прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1268ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з ч. ч.1,2 ст.1269ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу .заяву про прийняття спадщини.
Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч.1 ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч.3 ст.1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч.3 ст.1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Зазначений правовий висновок Верховним Судом викладено у постанові від 28.10.2019 року по справі №761/42165/17-ц (провадження №61-49121св18).
Крім того, згідно Правової позиції Верховного Суду України у справі № 6-85цс12, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України в п.24 постанови від30.05.2008року №7«Про судовупрактику усправах проспадкування» роз`яснив, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Узагальнення судової практики розгляду судами справ про надання спадкоємцеві додаткового строку для прийняття спадщини свідчить про те, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
При цьому, позивачка ОСОБА_1 заяву про відмову від прийняття спадщини після смерті спадкодавця не подавала, від права на спадкування не усунута і бажає прийняти спадщину, що підтверджується заведеною приватним нотаріусом Дністровського районного нотаріального округу Чернівецької області Гапчуком В.В. спадковою справою за №91/2022 року.
З огляду на викладене, а також враховуючи необізнаність позивачки про наявність складеного на її користь заповіту, суд вважає, що вказана обставина є поважною причиною пропуску позивачкою строку для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 .
Таким чином, із врахуванням наведених вище вимог закону та встановлених обставин суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити в повному об`ємі.
На підставі ст.ст.1268-1270,1272 ЦК Українита керуючись ч.1 ст.141, ч.3 ст.211, ч.2 ст.247, ст.ст.258-259,263,265,268,273,354, п.15.5Перехідних положень ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , додатковий строк, для подання заяви до нотаріальних органів про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , терміном на три місяці, який відраховувати з дня набрання даним рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Сокирянський районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:
Суд | Сокирянський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2024 |
Оприлюднено | 18.09.2024 |
Номер документу | 121652477 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Сокирянський районний суд Чернівецької області
Ратушенко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні