Справа № 347/1921/24
У Х В А Л А
про призначення судової психіатричної експертизи
17 вересня 2024 року м. Косів
Косівський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Кіцули Ю.С.,
присяжних Васкула П.В., Ковалюк М.І.
секретаря Мошулі Т.В.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Косів в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Рожнівська сільська рада Косівського району Івано-Франківської області як орган опіки і піклування про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,-
в с т а н о в и в:
В провадженніКосівського районногосуду перебуваєцивільна справаза заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Рожнівська сільська рада Косівського району Івано-Франківської області як орган опіки і піклування про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.
Заявник подав клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на вирішення якої просив поставити питання вказані у клопотанні.
Заявник та його представник в судове засідання не з`явилися, адвокат Ткач В.В. подала заяву про розгляд клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи без їх участі.
Представник заінтересованої особи - органу опікита піклуванняРожнівської сільськоїради всудове засіданняне з?явився,про причини неявки суд не повідомив.
Представник особи, щодо якої ставиться питання про визнання її недієздатною в судове засідання не з`явився, причини неявки суду невідомі.
Перевіривши подане клопотання та дослідивши матеріали справи, суд доходить наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про психіатричну допомогу" судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про судову експертизу" виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз.
Як зазначається в п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року N 3 "Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним", судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання:
1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу;
2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.
Відповідно до ч. 1 ст. 299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи не дієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
З огляду на вищевикладене, суд визнає обґрунтованим заявлене клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи та вважає за можливе зупинення провадження у справі.
Оскільки вирішення питання встановлення психічного стану ОСОБА_2 потребує спеціальних знань в галузі психіатрії, суд задовольняє клопотання та призначає у справі судово-психіатричну експертизу.
Враховуючи, що для проведення експертизи потрібний значний період часу, експертиза буде проводитись поза межами суду, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі до отримання висновку експерта.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про судову експертизу» витрати на проведення судових експертиз науково-дослідними установами Міністерства юстиції України та судово-медичними і судово-психіатричними установами Міністерства охорони здоров`я України у цивільних і господарських справах відшкодовуються в порядку, передбаченому чинним законодавством. Проведення інших експертних досліджень і обстежень державними спеціалізованими установами здійснюється за рахунок замовника.
Згідно з ч. 7 ст. 72 ЦПК України експерт має право на оплату виконаної роботи та на компенсацію витрат, пов`язаних з проведенням експертизи і викликом до суду.
Положеннями ч. 2 ст. 86 ЦПК України закріплюється, що кошти на оплату судової експертизи вносяться стороною, яка заявила клопотання про проведення експертизи.
Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України встановлюється, що судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Таким чином, суд вважає за доцільне покласти обов`язок з оплати проведення судово-психіатричної експертизи на державу.
Враховуючи вищевикладене, та керуючись ст. 103-107, 252 ЦПК України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Клопотання ОСОБА_1 про призначення судово-психіатричної експертизи задовольнити.
Призначити у справі судово-психіатричну експертизу на вирішення якої поставити наступні запитання:
1) чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на психічну хворобу, якщо так, то вказати на яку саме?
2) чи є захворювання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 хронічним і стійким?
3) чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок своєїхвороби розумітизначення своїхдій абокерувати ними?
4) Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за станом здоров`я особисто приймати участь у судовому засіданні та давати пояснення по суті справи?
5) Чи потребує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлення над нею опіки/піклування?
Проведення експертизи доручити експертам Івано-Франківської філії судових експертиз державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров?я України», що знаходиться за адресою: вул. Медична, №15, м. Івано-Франківськ, 76014 (e-mail: ifsudexp@gmail.com).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність згідно ст. ст. 384, 385 КК України.
Роз`яснити експертам їх права, передбачені ст. 13 Закону України "Про судову експертизу", у відповідності до якої експерт має право:
- ознайомлюватись з матеріалами справи, що стосуються предмета судової експертизи і подавати клопотання про надання додаткових матеріалів,
- вказувати в акті експертизи на виявлені в ході її проведення факти, які мають значення для справи і з приводу яких йому не були поставлені питання,
- з дозволу суду бути присутньою під час проведення судових дій і заявляти клопотання, що стосуються предмета судової експертизи,
- подавати скарги на дії осіб, якщо ці дії порушують права судового експерта.
На час виконання ухвали провадження у справі зупинити.
Надати в розпорядження експерта матеріали справи № 347/1921/24.
Витрати, пов`язані з проведенням експертизи віднести за рахунок держави відповідно до ч.2 ст. 299 ЦПК України.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст ухвали складено та підписано 17 вересня 2024 року.
Суддя Ю.С. Кіцула
Присяжні П.В. Васкула
М.І. Ковалюк
Суд | Косівський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2024 |
Оприлюднено | 18.09.2024 |
Номер документу | 121655049 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Косівський районний суд Івано-Франківської області
КІЦУЛА Ю. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні