ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2024 року Справа № 906/1197/23
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Маціщук А.В.
суддя Василишин А.Р.
суддя Філіпова Т.Л.
секретар судового засідання Захарова М.О.
за участю представників сторін:
позивача Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" - адв. Кучерук М.Г.
відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ФПС Флексіблс Україна" - адв. Луговський Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ФПС Флексіблс Україна"
на рішення Господарського суду Житомирської області від 14.05.2024 р.
постановлене у м. Житомир, повний текст складено 24.05.2024 р.
у справі № 906/1197/23 (суддя Кравець С.Г.)
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз"
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ФПС Флексіблс Україна"
про стягнення 392729,22 грн. вартості необлікованого об`єму природного газу
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до рішення від 14.05.2024 р. Господарський суд Житомирської області задоволив позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" у справі № 906/1197/23. Згідно з рішенням підлягає стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю "ФПС Флексіблс Україна" на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" 392729,22 грн. вартості необлікованого об`єму природного газу та 5890,94 грн. витрат зі сплати судового збору.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю "ФПС Флексіблс Україна" звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, у якій просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Пояснює, що АТ «Житомиргаз» як оператор ГРМ надавало ТОВ «Грайф Флексіблс Україна» (нове найменування ТОВ "ФПС Флексіблс Україна") послуги виключно з розподілу природного газу та не постачає природний газ. Доводить, що вартість поставленого газу може бути сплачена лише постачальнику природного газу, а Оператору ГРМ лише компенсується вартість природного газу за цінами закупівлі.
Натомість оператор ГРМ не може отримувати плату за поставлений природний газ, адже він не є постачальником природного газу, тому позивач у даній справі не наділений повноваженнями звертатись до суду з вимогою про стягнення 392729,22 грн. вартості необлікованого об`єму природного газу, оскільки він таких втрат не зазнав, а здійснював лише розподіл газу по мережам.
Доводить таким чином, що суд першої інстанції виснував, що згідно з довідкою про повiрку ДП "Житомирстандартметрологія" встановлено, що лічильник газу GMS G-100 № 050930 не відповідає вимогам GMS 407273.001 МП і є непридатним для використання. Натомість в довідці під № 8321 від 01.10.2020 р. значиться лічильник за номером № 50930, що вказує на проведення повірки зовсім іншого лічильника газу.
Просить скасувати рішення Господарського суду Житомирської області від 14.05.2024 р. у справі № 906/1197/23 та винести нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі.
Позивач Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" подав відзив на апеляційну скаргу, у якому не погоджується із доводами скаржника.
Посилається на пп. 1 п. 11 гл. 5 розд. 11 Кодексу ГРС та зазначає, що лише від того, в якому місяці прийнято рішення комісії про задоволення акту про порушення, залежить кому саме має бути оплачено споживачем вартість необлікованого об`єму природного газу постачальнику природного газу чи Оператору ГРМ. Згідно вказаної норми має значення лише та обставина, чи закрито період, за який здійснюються нарахування.
Пояснює, що період нарахування необлікованого об`єму природного газу визначено із 01.09.2020 р. по 18.09.2020 р., а рішення про нарахування прийнято у жовтні 2020 року, тому застосуванню підлягає підпункт 1 пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, а необлікований (донарахований) об`єм природного газу не потребує коригування (включення до) закритих періодів, і його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ.
Пояснює, що заперечення відповідача зводяться лише до того, що він просто відмовляється оплачувати вартість необлікованого об`єму природного газу Оператору ГРМ, оскільки Оператор ГРМ не є постачальником природного газу. Проте, відповідач залишив поза увагою, що принцип нарахування вартості необлікованого об`єму природного газу згідно підпунктів 1 та 2 пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ є однаковим як для постачальника, так і для Оператора ГРМ.
Вважає обставини проведення повірки та складення довідки про непридатність саме належного споживачу лічильника газу доведеними у межах судової справи № 906/1539/20, та такими, що на підставі ст.75 ГПК України не підлягають повторному доведенню в межах даної справи. Так, у пункті 54 постанови Верховного Суду від 17.01.2024 р. у справі № 906/1539/20 викладений висновок: «Більше того, із оскаржуваної постанови апеляційного суду вбачається, що судом апеляційної інстанції було ретельно проаналізовано усі доводи позивача щодо вказаної довідки і вказано, що за результатами зняття лічильника складався Акт про порушення № ЖЖ-2.2-40 від 01.10.2020 р., який містить підпис представника скаржника, в якому чітко вказано саме лічильник споживача та зазначено, що до акта додається довідка про непридатність від 01.10.2020 р.».
Просить апеляційну скаргу ТОВ «ФПС Флексіблс Україна» - залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Житомирської області від 14.05.2024 р. у справі № 906/1197/23 без змін.
В судовому засіданні представник скаржника підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задоволити, а рішення суду першої інстанції скасувати.
Представник позивача заперечила проти доводів апеляційної скарги з наведених у відзиві підстав, просить рішення суду першої інстанції залишити його без змін.
Розглянувши апеляційну скаргу, заслухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши оцінку обставин справи та повноту їх встановлення судом першої інстанції, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.
Відповідно до ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, виданої згідно з постановою НКРЕКП від 29.06.2017 р., Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" є Оператором ГРМ і надає послуги з розподілу природного газу в межах території міста Житомир та Житомирської області.
14.11.2016 р. Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" (нове найменування - Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз") та Товариство з обмеженою відповідальністю "Грайф Флексіблс Україна" (нове найменування - Товариство з обмеженою відповідальністю "ФПС Флексіблс Україна") шляхом підписання заяви-приєднання уклали типовий договір на розподіл природного газу (для споживача, що не є побутовим) № 09420KBWJLAP016 /а.с.17 у т.1/.
Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
За умовами пункту 1.3 договору цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Пунктом 2.1 договору передбачено, що за цим договором оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Обов`язковою умовою надання споживачу послуг з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ (пункт 2.2 договору).
Згідно з пунктом 2.3 договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем.
Оператор ГРМ має право: перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті споживача, у порядку, визначеному кодексом газорозподільних систем (пп.4 п.7.2 договору).
Сторонами додатком 4 до типового договору погоджено, що за адресою об`єкта (точки комерційного обліку) у м. Житомир, вул. Промислова, 1/154 знаходиться лічильник газу GMS G-100 № 050930 та коректор Універсал-02 №6849, у точках комерційного обліку суб`єкту встановлено газоспоживаюче обладнання (ГСО): інфрачервоний обігрівач AMBI-RAD AR 38 SLDE у кількості 4 шт., інфрачервоний обігрівач AMBI-RAD НВ 22 SLDE у кількості 17 шт., інфрачервоний обігрівач AMBI-RAD НВ 50 SLDE у кількості 7 шт., інфрачервоний обігрівач Reznor Gaz-Filed unit heater UDSA 064, v3 у кількості 4 шт., котел Колві-Термона КТН 100 CEZ у кількості 2 шт. та модуль нагріву Укрінтер МН120 Бернард у кількості 2 шт. із режимами роботи 24 год/добу /а.с.18 у т.1/.
08.09.2020 р. працівниками АТ "ОГС "Житомиргаз" - провідним інженером ВОВОГ Сеперовичем Ю.В., начальником ВЕБ Романцем С.Н. та охоронником Капустіним С.П. за участю представника споживача юрисконсульта ТОВ «Грайф Флексіблс Україна» Луговського Ю.В. проведено контрольний огляд (обстеження) стану вузла обліку газу ТОВ «Грайф Флексіблс Україна» за адресою м. Житомир, вул. Промислова 1/154, про що складено відповідні акти обстеження № 20109 /а.с. 19 20 у т.1/ та № 20109б /а.с. 21 у т.1/, у яких зафіксовано таке:
- виявлено різницю між показниками лічильника та показниками коректора, яка складає 6 куб. м.; оператор ГРМ ініціює проведення позачергової повірки; складено акт про порушення № ЖЖ-1.2-99 (п.п. 1 п. 3 гл. 2, P XI) /а.с. 22 у т.1/;
- виявлено витік газу з різьбового з`єднання лінії продувки ВОГ, викликано аварійно-диспетчерську службу, витік газу зафіксовано на відеокамеру;
- у звіті наявна аварійна ситуація Q>Qmax .
Акт про порушення № ЖЖ-1.2-99 від 08.09.2020 р. підписаний представником споживача ТОВ «Грайф Флексіблс Україна» юрисконсультом Луговським Ю.В. із такими зауваженнями: "не згоден із вигаданими порушеннями".
У акті зазначено, що розгляд цього акту комісією оператора ГРМ відбудеться 24.09.2020 р. за адресою: м. Житомир, вул. Фещенка-Чопівського, 35 /а.с.22 у т.1/.
ТОВ «Грайф Флексіблс Україна» подало до АТ «Житомиргаз заяву, у якій просив направити представника АТ «Житомиргаз» на вузол обліку газу ТОВ «Грайф Флексіблс Україна» який знаходиться за адресою м. Житомир, вул. Промислова 1/154 для знаття лічильника на позачергову повірку /а.с. 27 у т.1/, і таку заяву позивач отримав 09.09.2020 р., що підтверджується вхідним штемпелем.
18.09.2020 р. представниками АТ "Житомиргаз" - провідним інженером Лейченко Ю.В. та провідним фахівцем Зданевич О.М. за участю представника відповідача начальника технічного відділу Максимчука Р.В. складений акт обстеження № 61479б стану вузла обліку газу /а.с. 28 у т.1/, яким зафіксовано демонтаж лічильник газу та припинення газопостачання в 11:00 шляхом встановлення заглушки та пломби.
18.09.2020 р. представником АТ "Житомиргаз" провідним інженером Лейченко Ю.В. та представником ТОВ «Грайф Флексіблс Україна» начальником технічного відділу Максимчуком Р.В. складений протокол № 61479Пр щодо направлення засобу/ЗВТ на позачергову повірку, у якому зазначено, що лічильник опломбовано в мішок-тару із пломбою R30429190 та залишено у споживача для доставки лічильника за адресою: м. Житомир, вул. Селецька, 33а протягом 10 робочих днів для проведення позачергової державної повірки /а.с.29-30 у т.1/.
За результатами повiрки ДП "Житомирстандартметрологія" встановлено, що лічильник газу GMS G-100 № 050930 не відповідає вимогам GMS 407273.001 МП і є непридатним для використання на підставі ТУ.У.33.2-31519293-001-2001, 0,05 Qmax = - 1,38%, Qmin = - 3,19%, про що складено довідку про непридатність засобу вимірювальної техніки № 8321 від 01.10.2020 р. /а.с. 31 у т.1/.
01.10.2020 р. представниками АТ "Житомиргаз" начальником відділу лабораторних вимірювань Тарасовим В.А., провідним фахівцем ВЕБ Зіновчук С.М. провідним інженером Хомичем П.Л. та представником ТОВ «Грайф Флексіблс Україна» відповідальним за газове господарство Богушем А.П. складено акт про порушення № ЖЖ-2.2-40, відповідно до якого встановлено порушення Розділу XI Глави 2 п. 3 п.п. 1 КГС та зазначено, що розгляд даного акту комісією оператора ГРМ відбудеться 29.10.2020 р. о 10:00 за адресою: м. Житомир, вул. Фещенка-Чопівського, 35 /а.с. 32-33 у т.1/. Акт про правопорушення був підписаний представником ТОВ "Грайф Флексіблс Україна" Богушем А.П. без зауважень.
29.10.2020 р. на засіданні комісії АТ "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення, рішення щодо якого оформлено протоколом № 29/10-20, вирішено задовольнити акти про порушення, здійснити перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу споживачам, зокрема, ТОВ "Грайф Флексіблс Україна", адреса об`єкту: опалювальна котельня виробничих приміщень, топочні - м. Житомир, вул. Промислова, 1/154; встановлене порушення - пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРС; кількість обрахованого газу 69522 куб. м.; період нарахування - 01.09.2020 р. 7:00 по 18.09.2020 р. 11:00; підстава проведення перерахунку - п. 4 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРМ; вартість - 392729,22грн /а.с.38-39 у т.1/.
09.11.2020 р. позивачем направлено відповідачу лист № 10001-Сл-141691020, до якого додано акт-розрахунок від 29.10.2020 р. на суму 392729,22 грн з ПДВ та рахунок на оплату № 60025594 від 29.10.2020 р. /а.с.40-44 у т.1/.
Відповідач вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу не сплатив, що стало підставою для звернення АТ "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з позовом про стягнення з відповідача вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в загальній сумі 392729,22грн.
Задоволивши позов, суд першої інстанції виснував про обґрунтованість позовних вимог щодо нарахування відповідачу 392729,22 грн вартості необлікованого об`єму та обсягу природного газу за період за період з 01.09.2020 р. 7:00 до 18.09.2020 р. 11:00 та встановив, що рішення комісії позивача, оформлене протоколом № 29/10-20 з розгляду актів про порушення, є чинним і обов`язковим для виконання.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Кодексом газорозподільних систем (далі Кодекс ГРС), який затверджений постановою № 2494 від 30.09.2015 р. Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення: надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб`єктів ринку природного газу відповідної якості; комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу; доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об`єктів будівництва або існуючих об`єктів (умови технічного доступу); доступу суб`єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб`єктами ринку природного газу.
У відповідності до пункту 3 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРС дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.
Між позивачем та відповідачем на підставі Типового договору розподілу природного газу склались правовідносини щодо розподілу природного газу.
Згідно з п.2 гл.6 р. X Кодексу ГРС протягом експлуатації комерційного вузла обліку природного газу/ВОГ та його складових оператор газорозподільної системи (далі - оператор ГРМ) та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять, зокрема, такі спільні дії: перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ/лічильника газу на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
У п.6 гл.9 р. X Кодексу ГРС визначено, що за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем.
У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак порушень представник оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема, про непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору (п.п.4 п.7 гл.9 р. X Кодексу ГРС).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.
Пунктом 2 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем передбачено, що перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Відповідно до п. 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що стались внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належить:
1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;
2) фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
Відповідно до п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Згідно із п. 11 Глави 5 розділу XIІ Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Згідно з п. 12 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Отже, Кодекс ГРМ розмежовує несправність лічильника, що сталася унаслідок його пошкодження, та несправність лічильника, що сталася унаслідок позаштатного режиму роботи. Такий підхід дозволяє кваліфікувати пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, унаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, як порушення «не з вини споживача». В таких випадках хоча споживач не здійснював несанкціонованого втручання, водночас міг виявити пошкодження ЗВТ/лічильника газу (механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання) або позаштатний режим роботи, що за пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ охоплює ситуації, які споживач може виявити.
Схожі висновки містяться у постановах Верховного Суду від 31.07.2019 р. у справі № 904/4030/18, від 05.11.2019 р. у справі № 922/137/19, від 28.12.2019 р. у справі № 911/721/19, від 12.03.2020 р. у справі № 920/1217/16, від 26.06.2020 р. у справі № 911/720/19, від 08.09.2020 р. у справі № 922/4351/19 р., від 24.10.2018 р. у справі № 914/2384/17.
Такі висновки враховуються колегією суддів відповідно до ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», ч.4 ст. 236 ГПК України.
ТОВ "ФСП Флексіблс Україна" звернувся до Господарського суду Житомирської області із позовом до АТ "Оператор газорозподільних систем "Житомиргаз" про визнання недійсним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення АТ "ОГС "Житомиргаз", оформленого протоколом засідання комісії з розгляду актів порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного разу № 29/10-20 від 29.10.2020 р. та актом-розрахунком № 29/10-20 від 29.10.2020 р. про перерахунок (донарахування) ТОВ "ФСП Флексіблс Україна" об`єму розподіленого (спожитого) природного газу у кількості 69522 куб. м. на суму 392729,22 грн за період з 7:00 01.09.2020 р. до 11:00 18.09.2020 р.
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 18.08.2023 р. у справі № 906/1539/20 позов задоволено. Суд визнав недійсним та скасував рішення Комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз", оформлене протоколом засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного газу № 29/10-20 від 29.10.2020 р.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 31.10.2023 р. рішення Господарського суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову ТОВ "ФСП Флексіблс Україна" відмовлено.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 17.01.2024 р. касаційну скаргу ТОВ "ФСП Флексіблс Україна" залишено без задоволення, а постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 31 жовтня 2023 року у справі № 906/1539/20 залишено без змін.
Згідно з ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Преюдиціальні факти є обов`язковими при вирішенні інших справ та не підлягають доказуванню, оскільки є встановленими у рішенні суду, тому немає необхідності встановлювати їх знову, піддаючи сумніву законність судового акта, який набрав законної сили.
Отже, суд першої інстанції правомірно виснував, що рішення комісії АТ «Житомиргаз», оформлене протоколом № 29/10-20 з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів газу природного газу від 29.10.2020 р. та актом-розрахунком № 29/10-20 від 29.10.2020 р. про перерахунок (донарахування) ТОВ «Флексіблс Україна» об`єму розподіленого (спожитого) природного газу за період з 01.09.2020 р. 7-00 до 18.09.2020 р. 11-00 (включно) у кількості 69522 куб. м. на суму 392729, 22 грн є чинним і обов`язковим для виконання, оскільки законність цього акту підтверджена судовими рішеннями у справі № 906/1539/20.
З урахуванням вищенаведеного та норм ст.75 ГПК України колегія суддів відхиляє доводи скаржника про те, що у справі № 906/1539/20 суди не досліджували зміст довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 8321 від 01.10.2020 р., у якій зазначено інший номер лічильника, ніж той який відправлявся на повірку.
Так, у постанові Північно-західного апеляційного господарського суду від 31.10.2023 р. у справі № 906/1539/20 апеляційний суд виснував про безпідставність посилань позивача, що заводський номер знятого на повірку лічильника відрізняється від номеру лічильника, який її пройшов, оскільки у акті про порушення № ЖЖ-2.2-40 від 01.10.2020 р., який складений за участі представника споживача без зауважень, зазначено відомості про лічильник споживача та зазначено, що до акта додається довідка про непридатність від 01.10.2020 р.
Отже, доводи скаржника щодо неналежності довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 8321 від 01.10.2020 р. є безпідставними, направлені на переоцінку вже встановлених обставин.
Також колегія суддів оцінює як необгрунтовані доводи скаржника про те, що позивач не може отримувати плату за поставлений природний газ/ вартість поставленого газу може бути сплачена лише постачальнику природного газу.
При цьому судом звертається увага, що відповідач/скаржник в апеляційній скарзі не оспорює період нарахування необлікованого об`єму природного газу визначено із 01.09.2020 р. по 18.09.2020 р., визначений позивачем об`єм розподіленого (спожитого) природного газу у кількості 69522 куб. м. та належну до стягнення суму 392729,22 грн.
Такі розрахунки і вимоги позивача відповідають нормам пп. 1 п. 11 гл. 5 розд. 11 Кодексу ГРС, де визначено, що при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, і при складанні такого акта-розрахунку враховується, що розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) оператору ГРМ; при цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
Оскільки період нарахування необлікованого об`єму природного газу визначено із 01.09.2020 р. по 18.09.2020 р., а рішення про нарахування прийнято у жовтні 2020 року, тому необлікований (донарахований) об`єм природного газу нарахований АТ «Житомиргаз» за неповний місяць з 01.09.2020 р. по 18.09.2020 р., його вартість в повному обсязі має бути повернута споживачем/відповідачем оператору ГРМ/позивачу згідно з підпунктом 1 пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС.
За результатом перегляду рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення Господарського суду Житомирської області від 14.05.2024 р. у справі № 906/1197/23 відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і немає підстав для його скасування чи зміни. Доводи апеляційної скарги не спростовують обґрунтованих висновків суду першої інстанції.
Судові витрати за розгляд апеляційної скарги покладаються на скаржника згідно зі ст.129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 276, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ФПС Флексіблс Україна" залишити без задоволення, рішення Господарського суду Житомирської області від 14.05.2024 р. у справі № 906/1197/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена у касаційному порядку визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
Справу № 906/1197/23 повернути Господарському суду Житомирської області.
Повний текст постанови складений 16.09.2024 р.
Головуючий суддя Маціщук А.В.
Суддя Василишин А.Р.
Суддя Філіпова Т.Л.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2024 |
Оприлюднено | 18.09.2024 |
Номер документу | 121656853 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Маціщук А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні