Рішення
від 17.09.2024 по справі 169/772/24
ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 169/772/24

Провадження № 2/169/283/24

ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2024 року селище Турійськ

Турійський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Ковальчук О. В.,

за участю

секретаря судового засідання Гаврилюк Н. В.,

справа № 169/772/24

сторони справи:

позивач ОСОБА_1 ,

відповідач Луківська селищна рада,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в селищі Турійськ Волинської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Луківської селищної ради Ковельського району Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом.

Мотивуючи своїпозовні вимоги,позивач вказує,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померлаїї бабуся ОСОБА_2 ,яка додня смертіпостійно проживалата булазареєстрована однав селіКомарів Ковельськогорайону Волинськоїобласті.На випадоксвоєї смертібабуся позивачкизалишила заповіт,згідно якоговсе належнеїй майнозаповіла своїйонуці - ОСОБА_1 .Інших спадкоємців,крім позивачки,немає.Після смертіспадкодавця відкриласьспадщина,яка складаєтьсяз житловогобудинку згосподарськими будівлямита спорудами,котрий знаходитьсяза адресою: АДРЕСА_1 . Рішенням Турійського районного суду Волинської області від 16 листопада 2023 року ОСОБА_1 надано додатковий строк тривалістю два місяці для прийняття спадщини після смерті бабусі ОСОБА_2 . З метою оформлення своїх спадкових прав на вищевказаний житловий будинок позивач звернулася до приватного нотаріуса Ковельського районного нотаріального округу Волинської області Кушнірук А. Ю., де було заведено спадкову справу щодо майна померлої ОСОБА_2 № 105/2024. Однак, 01 липня 2024 року отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії через відсутність документів, які засвідчують право власності спадкодавця на зазначене майно та рекомендовано звернутися до суду. Так як єдиним засобом захисту порушеного права є судовий захист, змушена звернутися до суду для визнання права власності на спадкове майно.

Ухвалою суду від 29 липня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Будь-яких інших процесуальних дій у справі не вчинялося.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином, причини своєї неявки суду не повідомила, подала заяву в якій зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити з підстав викладених у позові. Просила розгляд справи здійснювати за її відсутності (а. с. 34).

Представник відповідача Луківської селищної ради Ковельського району Волинської області Климук Анатолій Якович в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, причини своєї неявки суду не повідомив, подав заяву в якій зазначив, що заперечень щодо задоволення позовних вимог немає, просив розгляд справи здійснювати за його відсутності (а. с. 33).

Відповідно до частини третьої статті 211 Цивільного процесуального кодексу України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Згідно частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Частиною третьою статті 200Цивільного процесуальногокодексу України встановлено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини і відповідні їм правовідносини.

Згідно статті 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Відповідно до положень статті 16Цивільного кодексуУкраїни кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним з можливих способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

За змістом статті 1217Цивільного кодексуУкраїни спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до частини першої статті 1220, частини третьої статті 1223 Цивільного кодексуУкраїни спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Виконавчим комітетом Луківської селищної ради Турійського району Волинської області, актовий запис № 75 від 14 вересня 2021 року (а. с. 7).

Відповідно до довідки № 290 від 05 жовтня 2023 року по особовому рахунку № НОМЕР_2 з погосподарської книги № 1, виданої Луківською селищною радою Ковельського району Волинської області, ОСОБА_2 до дня своєї смерті постійно проживала та була зареєстрована одна в належному їй житловому будинку по АДРЕСА_1 (а. с. 8).

Згідно статті 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Відповідно до статті 1268Цивільного кодексуУкраїни спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою або із застереженням. Спадщина належить спадкоємцю з моменту її відкриття незалежно від часу прийняття спадщини.

Згідно з свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданого 28 лютого 1988 року Відділом ЗАГС міста Ковель Волинської області батьками ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а. с. 9).

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 , виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Ковелю Ковельського міськрайонного управління юстиції Волинської області 28 липня 2007 року між ОСОБА_6 та ОСОБА_3 28 липня 2007 року зареєстровано шлюб, актовий запис № 350. Після державної реєстрації шлюбу подружжю присвоєно прізвище « ОСОБА_7 » (а. с. 10).

16 січня 2018 року секретарем Новосілківської сільської ради Турійського району Волинської області ОСОБА_8 в спадковому реєстрі за № 5 зареєстровано заповіт ОСОБА_2 , згідно якого остання на випадок своєї смерті заповіла все належне їй майно, з чого б воно не складалось, та де б воно не знаходилось ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а. с. 11).

20 червня 2024 року на замовлення ОСОБА_1 . ФОП ОСОБА_9 було виготовлено технічний паспорт з реєстраційним номером ТІ01:4639-0181-4141-9232 на житловий будинок садибного типу, розташований за адресою: ім. ОСОБА_10 , будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 42,1 кв.м., житловою площею 23,1 кв. м. з господарськими будівлями та спорудами: сарай Б-1, дровітня б, сарай В-1, вбиральня Г, огорожа 1, ворота з хвірткою 2. Згідно висновку оцінювача № 265-Н про вартість нерухомого майна ринкова вартість житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами становить 52273 (п`ятдесят дві тисячі двісті сімдесят три) гривні (а. с. 12-21).

Постановою приватного нотаріуса Ковельського районного нотаріального округу Волинської області Кушнерук А. Ю. від 01 липня 2024 року № 177/02-31 постановлено про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки не подано документів, які підтверджують право власності на зазначений будинок спадкодавця ОСОБА_2 (а. с. 22).

Рішенням Турійського районного суду Волинської області від 16 листопада 2023 року ОСОБА_1 визначено додатковий строк тривалістю два місяці для прийняття спадщини після смерті бабусі ОСОБА_2 (а. с. 23-24).

Являючись спадкоємцем за заповітом позивач належним чином не може оформити право власності на вказане спадкове майно в позасудовому порядку, оскільки нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на нерухоме майно та зареєстрованого права власності.

Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 1 передбачено, що за наявності умов одержання свідоцтва про право на спадщину у нотаріальній конторі, вимога про визнання права на спадщину в судовому поряду не розглядається, однак, коли нотаріус відмовляє в оформленні відповідного свідоцтва на певний об`єкт спадкування, то особа може звернутися до суду для вирішення даного питання за правилами позовного провадження.

Згідно пунктів 4.12 та 4.16 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року № 296/5, свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів. Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбаченихпунктом 3глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Оскільки, у даному випадку, питання про право позивача на спадщину не може бути вирішено в нотаріальному порядку шляхом видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з вищевикладеними обставинами, тому це питання можливо вирішити у судовому порядку шляхом визнання права власності на вищевказане спадкове майно за позивачем у порядку спадкування за заповітом.

Таким чином, враховуючи ті обставини, що позивач надала суду достатньо доказів, які підтверджують позов, а визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 12, 13, 81, 141, 200, 211, 247, 259, 263 - 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 16, 1217, 1220, 1223, 1268 Цивільного кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 1, Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженимнаказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року № 296/5, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Луківської селищної ради Ковельського району Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок А-1, загальною площею 42,1 кв.м., житловою площею 23,1 кв. м. з господарськими будівлями та спорудами: сарай Б-1, дровітня б, сарай В-1, вбиральня Г, огорожа 1, ворота з хвірткою 2, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358Цивільного процесуальногокодексу України.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Луківська селищна рада Ковельського району Волинської області, код ЄДРПОУ 04333046, адреса місцезнаходження: вулиця Незалежності, будинок 7, селище Луків, Ковельський район, Волинська область.

Суддя О. В. Ковальчук

СудТурійський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення17.09.2024
Оприлюднено19.09.2024
Номер документу121657553
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —169/772/24

Рішення від 17.09.2024

Цивільне

Турійський районний суд Волинської області

Ковальчук О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні