Рішення
від 16.09.2024 по справі 936/747/24
ВОЛОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа № 936/747/24

Провадження № 2/936/179/2024

16.09.2024 смт. Воловець

Воловецький районний суд Закарпатської області в складі головуючого судді Пелих О.О., з участю секретаря судового засідання Іванової Н.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Орган опіки та піклування Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області, про визначення місця проживання, самостійне виховання та утримання малолітньої дитини,

ВСТАНОВИВ:

До Воловецького районного суду звернувся позивач ОСОБА_1 із вищезазначеним позовом.

Позов мотивовано тим, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував у шлюбі із відповідачкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Від цього шлюбу у сторін народилося двоє дітей: дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 ) та син - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 ). 12.07.2021 року рішенням Воловецького районного суду Закарпатської області у справі №936/528/21 шлюб між позивачем з відповідачкою розірвано. Посилається позивач на те, що сторонами була досягнута усна домовленість проте, що дочка ОСОБА_3 проживатиме разом із позивачем, а син ОСОБА_4 разом із матір`ю ОСОБА_2 . Відповідачка ОСОБА_2 зареєстрована разом із малолітнім сином ОСОБА_4 за адресою АДРЕСА_1 , вона на даний час перебуває за кордоном у Республіці Польща і не відвідувала дитину ОСОБА_5 з моменту виїзду за кордон із серпня 2023 року. Натомість, позивач зазначає, що він виїжджати нікуди не планує, проживає у індивідуальному житловому будинку, де наявні всі необхідні умови для комфортного проживання доньки, має стабільний дохід. Позивач стверджує, що донька також виявила бажання проживати із ним, оскільки дуже прихильна до нього та любить його як батька. Посилаючись на зазначені обставини просить суд, визначити місце проживання малолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_2 та залишити дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на самостійному утриманні й вихованні батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач в судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі. Також зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просив такі задовольнити, з підстав викладених у позові.

Відповідачка в судове засідання не з`явилася, однак надіслала на електронну адресу суду заяву, у якій просила справу розглянути без її участі, оскільки вона перебуває за кордоном, щодо задоволення позову не заперечує. У заяві також підтвердила, що вона вже тривалий час із сімєю не проживає, а їхня спільна донька ОСОБА_5 проживає й перебуває на утриманні та вихованні позивача.

Представник третьої особи Органу опіки та піклування Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Крім того, в додаток надано висновок комісії з питань захисту прав дітей.

У зв`язку з неявкою всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося у відповідності до вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

У відповідності до ст.4 ЦПК України, до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів має право звернутись кожна особа.

Згідно до ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст.13 ч.1 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що сторони по справі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебували у зареєстрованому шлюбі. Шлюб між ними було зареєстровано 28 липня 2012 року Виконкомом Розтоцької сільської ради Воловецького району Закарпатської області.

За час шлюбу в сторін народилися двоє спільних дітей. Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 30.07.2013 р. зареєстрованого Виконавчим комітетом Жденіївської селищної ради Воловецького району Закарпатської області, вбачається що ОСОБА_3 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , її батьками є: у графі батько « ОСОБА_1 », у графі мати « ОСОБА_2 ».

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого 11 липня 2018 року Воловецьким відділом державних актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, вбачається що ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 , його батьками є: батьками є: у графі батько « ОСОБА_1 », у графі мати « ОСОБА_2 ».

За рішенням Воловецького районного суду Закарпатської області від 12.07.2021 року в справі №936/528/21 шлюб між сторонами розірвано.

Із матеріалів справи вбачається, що сторони ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстровані і проживають окремо, позивач за адресою: АДРЕСА_2 , а відповідачка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Малолітні діти сторін: донька ОСОБА_5 навчається в Жденіївському ОЗЗСО І-ІII ступенів Жденіївської селищної ради Мукачівського району (у 6 класі) та проживає разом з батьком за адресою: АДРЕСА_2 , а син ОСОБА_6 зареєстрований разом із мамою за адресою: АДРЕСА_1 .

Статтею 141 СК України передбачено, що батьки мають рівні права та обов`язки щодо дитини.

Згідно із ч.2 ст.150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Відповідно до ст.155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

Законодавством визначено права та обов`язки батьків щодо виховання дитини, при цьому пріоритетним та принциповим визначенням є інтереси дитини, що вони повинні бути непорушними в незалежності від стосунків батьків між собою.

Згідно із ст. 160 СК України, місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини. Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

Відповідно до ст. 161 СК України у випадку, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.

Відповідно до ч.1 ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 14 лютого 2019 року у справі № 377/128/18 (провадження № 61-44680св 18) зазначено, що «тлумачення ч.1 ст. 161 СК України свідчить, що під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини враховується ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особисту прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. До інших обставин, що мають істотне значення, можна віднести, зокрема: особисті якості батьків; відносини, які існують між кожним з батьків і дитиною (як виконують батьки свої батьківські обов`язки по відношенню до дитини, як враховують її інтереси, чи є взаєморозуміння між кожним з батьків і дитиною); можливість створення дитині умов для виховання і розвитку».

Як роз`яснено у п.18 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» № 11 від 21.12.2007 року, при вирішенні спору про місце проживання дитини належить звертати особливу увагу на її вік та з`ясовувати, з ким із батьків вона бажає проживати.

Отже, з аналізу норм сімейного законодавства вбачається, що у тому разі, коли батьки дитини спільно не проживають, право визначати місце проживання дитини залишається за кожним з батьків. Питання про визначення місця проживання дитини має вирішуватись не тільки з урахуванням інтересів кожного з батьків, а перш за все, з урахуванням прав та законних інтересів дитини.

З аналізу практики Європейського суду з прав людини встановлено, що рівність прав батьків щодо дитини є похідною від прав та інтересів самої дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й у першу чергу повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об`єктивних обставин спору, а вже тільки потім права батьків. Міжнародні та національні норми не містять положень, які б наділяли будь-кого з батьків пріоритетним правом на проживання з дитиною.

Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, у принципі 6 проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості; малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, бути розлучена зі своєю матір`ю.

Крім того, поняття "розлучення дитини та матері" не є тотожним поняттю, визначення різних місць проживання матері та дитини", оскільки мати дитини у разі визначення місця проживання дитини з батьком не обмежена у своєму праві на спілкування з дитиною, турботу відносно дитини та участь у вихованні дитини і може реалізувати свої права шляхом домовленості з батьком дитини щодо встановлення часу та порядку спілкування з дитиною або за рішенням органу опіки та піклування чи за судовим рішенням з цього питання.

Стаття 19 СК України передбачає, що при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним, обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою (ч. 4).

Відповідно до ст.ст. 18, 27 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року (далі - Конвенція), держави-учасниці докладають усіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки, або, у відповідних випадках, законні опікуни, - несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.

У п.1 ст.9 вказаної Конвенції передбачено, що держави-учасниці забезпечують право дитини не розлучатися з обома батьками усупереч їх бажанню, за винятком випадків, якщо в разі компетентні органи, згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно ухвалити рішення щодо місця проживання дитини.

В усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що вирішують питання соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини (ч. 1 ст. 3 Конвенції).

Із системного тлумачення ч. 1 ст. 3, ст. 9 Конвенції про права дитини, ч.ч. 2 і 3 ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства», ст. 161 СК України вбачається висновок, що при вирішенні спору про визначення місця проживання дитини, суди мають враховувати передусім інтереси дитини. Встановлений сімейним законодавством принцип повної рівності обох батьків у питаннях виховання дітей може бути обмежений судом в інтересах дитини.

З висновку органу опіки та піклування «Про визначення місця проживання малолітніх дітей» затвердженого рішенням Виконавчого комітету Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області від 12.06.2024 р. за № 458, вбачається, що в ході проробленої роботи було встановлено, що між батьками ОСОБА_1 та ОСОБА_2 була досягнута усна згода про те, що донька - ОСОБА_3 проживатиме разом з батьком ОСОБА_1 , а син ОСОБА_4 з матір`ю ОСОБА_2 . Відповідно до витягу №528 про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб від 10.06.2024 року ОСОБА_3 зареєстрована та фактично проживає разом з батьком ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 . Мама - ОСОБА_5, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована разом із сином - ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 . Батько дитини повідомив, що мама перебуває за кордоном у Республіці Польща і не відвідувала дитину з моменту виїзду за кордон від серпня 2023 року.

Службою у справах дітей Жденіївської селищної ради 10.06.2024 проведено обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 та було встановлено, що малолітня ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 дійсно проживає разом з батьком. В результаті проведеного обстеження умов проживання встановлено, що житло, у якому проживає малолітня дитина - це приватний одноповерховий будинок з усіма зручностями, з електро та водопостачанням і газовим опаленням, який складається з 4-х кімнат, кухні, ванни, коридору, господарських споруд та присадибної ділянки. Для виховання та розвитку ОСОБА_3 батьком створено такі умови: дівчина має окрему кімнату, письмовий стіл, шафу для одягу, одяг в достатній кількості. Забезпечення продуктами харчування в повній мірі. Збережено належний санітарний гігієнічний стан житла. За вказано адресою також проживає бабуся дитини ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та дідусь - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . Умови проживання сім`ї - задовільні. Батько дитини, бабуся та дідусь задовольняють потреби дитини у догляді та вихованні. Зі слів ОСОБА_1 , батька дитини, з`ясовано, що мама з сім`єю не проживає, не підтримує стосунків, не цікавиться здоров`ям дитини, не бере участі у її житті. Малолітня ОСОБА_3 повністю перебуває на утриманні та вихованні батька.

Батько малолітньої ОСОБА_5 працює головним майстер-сержатом служби цивільного захисту 9 державної пожежно-рятувальної частини (м. Мукачево) 2-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Закарпатській області з 01.07.2021 року по теперішній час та має стабільний заробіток, що підтверджується довідкою вищевказаної установи від 07.06.2024р №99.

Також, у вищевказаному висновку зазначено, що питання про визначення місця проживання малолітньої ОСОБА_3 11.06.2024 року було розглянуто комісією з захисту прав дитини Жденіївської селищної ради. ОСОБА_1 повідомив, що дружина разом із сином ОСОБА_6 виїхала та проживає за кордоном. У телефонній розмові ОСОБА_2 підтвердила, що вона дійсно перебуває за кордоном в Республіці Польща разом із сином ОСОБА_4 та не має можливості бути присутньою на засіданні комісії з прав захисту дитини з даного питання. Вона підтвердила, що ОСОБА_5 на даний час дійсно проживає разом з батьком і не заперечує щодо визначення місця проживання разом з батьком ОСОБА_1 . Батько дітей повідомив комісії, що має доброзичливі відносини з дитиною. Завжди виконує обов`язки по її вихованню та утриманню, створює для неї належні житлово-побутові умови проживання, піклується про її здоров`я, забезпечує духовний та розумовий розвиток, має стабільний заробіток. У соціумі зарекомендував себе з позитивної сторони: ввічливою, добропорядною врівноваженою людиною.

Таким чином, враховуючи інтереси дитини, орган опіки та піклування вважає за доцільне визначити місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 разом з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою АДРЕСА_2 , що повністю відповідає інтересам дитини і не порушує її прав та законних інтересів.

Крім цього, судом досліджено характеристику від 07.06.2024 видану директором Жденіївського ОЗЗСО І-ІII ступенів Жденіївської селищної ради Мукачівського району Далекорей І., відповідно до якої учениця 6 класу ОСОБА_3 навчається в закладі освіти з першого класу. За час навчання зарекомендувала себе як добра і чуйна дитина. Систематично відвідує заклад освіти, ніколи не запізнюється на уроки, охайний зовнішній вигляд, завжди одягнена відповідно до погоди. Учениця на всі уроки забезпечена необхідним шкільним приладдям. Навчається на середньому рівні, в повну міру своїх сил. На уроках уважна, активна, виявляє логічне, творче мислення. Бере активну участь у шкільному житті. Учениця без поважних причин не пропускає уроків. Дівчина врівноважена, старанна, скромна, весела, товариська, дисциплінована. Має багато друзів, підтримує товариські стосунки з багатьма учнями. Користується повагою серед товаришів і однокласників. Батько, ОСОБА_1 , бере активну участь у житті класу, відвідує батьківські збори, цікавиться життям дитини. Мати, ОСОБА_2 , із дитиною не спілкується, з сімєю не проживає. У вихованні дитини участі не бере. З класним керівником зв`язок не виходить, на батьківські збори не з`являється.

У відповідності довідки виданої відділом «Центр надання адміністративних послуг» Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області, встановлено, що гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканець АДРЕСА_2 , дійсно проводить догляд за своєю дитиною, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка постійно проживає з своїм батьком за вищевказаною адресою.

Окрім того, слід відзначити що, згідно характеристики Жденіївської селищної ради Закарпатської області від 06.06.2024 р., вбачається, що громадянин ОСОБА_1 , 1984 р.н зареєстрований в АДРЕСА_2 , розлучений, самостійно виховує доньку - ОСОБА_3 , 2013 р.н., яка являється ученицею Жденіївського ОЗЗСО І-Ш ступенів. Далекорей ОСОБА_9 проживає разом з батьками, які являються особами з групою інвалідності. Являється працівником ДСНС. Характеризується, як неконфліктна людина, яка свідомо виконує поставлені доручення. У громадських місцях поводиться стримано. Заяв і скарг до виконкому селищної ради у письмовій формі на його поведінку не надходило.

З огляду на наведені обставини, зокрема, ставлення обох батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, проживання дитини на даний час із батьком, який піклується про її навчання та виховання, виявляє до дитини увагу та турботу, відсутність обставин, які б свідчили, що таке бажання дитини суперечить її інтересам, суд приходить до висновку, що з метою забезпечення умов, необхідних для повноцінного фізичного, психічного і духовного розвитку дитини ОСОБА_3 , слід визначити її місце проживання разом із батьком ОСОБА_1 на його самостійному утриманні та вихованні.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вимоги про відшкодування судових витрат позивачем не заявлено.

Керуючись статтями 13, 81, 89, 247, 263-265, 273, 354 ЦПК України та статтями 141, 155, 160, 161 СК України, суд -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Орган опіки та піклування Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області, про визначення місця проживання, самостійне виховання та утримання малолітньої дитини, - задовольнити.

Визначити місце проживання малолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_2 та залишити дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на самостійному утриманні й вихованні батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Закарпатського апеляційного суду безпосередньо або через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ;

відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

третя особа: Орган опіки та піклування Жденіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області, місцезнаходження: 89120, с-ще Жденієво, вул. Шевченка,141, код ЄДРПОУ 04349366.

Суддя: Пелих О.О.

СудВоловецький районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення16.09.2024
Оприлюднено20.09.2024
Номер документу121663687
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —936/747/24

Рішення від 16.09.2024

Цивільне

Воловецький районний суд Закарпатської області

Пелих О. О.

Ухвала від 05.08.2024

Цивільне

Воловецький районний суд Закарпатської області

Пелих О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні